Ola Dubh 12 z Harviestoun

8
2106

Co zmienia pół roku w beczce po 12 letniej whisky?

Kolejne piwo z browaru Harviestoun i kolejny dzień promocji we współpracy ze sklepem Piwoteka.pl. W filmie jest hasło, które należy podać w uwagach (nie w polu „kod rabatowy”), aby przy zamówieniu przynajmniej jednego  piwa z Harviestoun i przekroczeniu kwoty 100 zł otrzymać rabat 10%. Rabat nie dotyczy kosztu przesyłki. Hasło jest ważne dziś do północy.

8 KOMENTARZE

 1. Tytułem uzupełnienia, to do beczek na starzenie,(przynajmniej w ortodoksyjnych, Szkockich destylarniach) trafia czysty destylat po zejściu z kolumn destylacyjnych (tzw. łabędzich szyj, swan’s neck), o mocy zależnie od receptury między 70,a 77% vol.Dopiero po starzeniu przez te naście czy kilkadziesiąt lat przed zabutelkowaniem rozcieńcza się go do zamierzonego poziomu alkoholu 40, 45 czy tam nawet 50% vol.Stąd pewnie beczka oddająca do piwa te wszystkie aromaty sprawia pewne problemy przy obliczeniu dokładnej zawartości alkoholu w piwie, bo to co przenika do piwa jest zwyczajnie bardzo „mocne”.
  Również zgadzam się z Tobą, że beczka czy chociażby chipsy dębowe, to znacznie ciekawsza alternatywa niż kwach, stajnia i dera czy gumiaki farmera z Flandrii, jeśli idzie o aromaty.Barrel is new hoppy!

 2. „skoro to się czyta OLA DU to może” …. DUPA – a nie, może lepiej mysz 😉 taki był mój tok myślenia ale ja czasami mam takie regresje do wieku dziecięcego 😉

 3. Moja Ola 12 (z Piwoteki) była butelką 58500, zabutelkowana także w lutym 2012r. A dziś jeszcze degustacja 16 i 18 odpowiednio z 2012r i 2013r. 😉

 4. Hola hola, odwołuje sie do slów Tomasza o tym ze nie jesteśmy w komfortowej sytuacji i nie mamy swych destylatów. Otoż wcale nie, o śliwowicy słyszał?
  Śliwowica leżakuje w beczkach i az się prosi by zaprzyjaźnić taka beczkę z porterem.

 5. „Dola Anioła” w magazynach Jack’a Danielsa najwyższa jest na ich najwyższych poziomach. Jednak to te beczki osiągają najwyższą jakość. Jest to spowodowane największymi różnicami temperatur w cyklu dzień-noc, co powoduje większą ekstrakcję związków z beczki w porównaniu do dolnych poziomów magazynu, gdzie temp. jest bardziej stała. Zapewne jest tak u większości producentów.

  No i włąśnie od powyższego zjawiska wzieło się powiedzenie „towar z górnej półki”.

Leave a Reply