Wywiad rzeka z Wojtkiem i Jankiem Szałami

22
2309

O Grodziskim, szansach na jego reaktywację oraz browarze Szałpiw.

Na blogu inauguracja nowego cyklu, czyli wywiady z ciekawymi ludźmi. Co prawda nie jest to pierwszy wywiad w mojej karierze, bo na blogu pojawił się wywiad z Honzą Kočką a w Piwowarze przeprowadziłem wywiady z organizatorką Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich Agnieszką Wołczaską-Prasolik, ówczesnym duetem piwowarów gdańskiej Brovarnii Michałem Grossmannem i Michałem Saksem, angielskim pisarzem piwnym Jeffem Evansem, prezesem PSPD Andrzejem Sadownikiem, prezesem Brewers Association Charliem Papazianem, piwowarem browaru Firestone-Walker Mattem Bryndillsonem, ale jest to pierwszy wywiad video. Co generalnie jest trudniejsze, bo nie da się tego wygładzić podczas redakcji, ale za to jest mniej roboty, bo nie trzeba tego wygładzać podczas redakcji, autoryzować itp. Dodatkowo pojawiają się nieprzewidziane trudności jak… dzwoniący telefon.

Już na początku uprzedzam, że wiem iż jest zbyt słabe oświetlenie, ale tu na prawdę nie ma na co patrzeć. 😉 Za to można usłyszeć bardzo ciekawe informacje o Grodziskim – jak smakowało i jak je produkowano, szansach na jego szybkie pojawienie się na rynku oraz planach rodzinnego duetu na własny browar.

W pierwszej części rozmawiam z Wojtkiem o tym jak smakował Grodzisz, czym się charakteryzował i jak wspólnie osiągnęli smak piwa, które miałem okazję degustować całkiem niedawno.

W części drugiej rozmawiamy o szansach na szybkie przywrócenie Grodziskiego do życia i spieramy się o to co można nazwać Grodziskim, a co nie. Ten odcinek jest najdłuższy, składa się z trzech połączonych fragmentów, a stało się tak dlatego, że zadzwonił telefon. Niestety nie był to telefon żadnego z nas, więc za chwilę… zadzwonił ponownie. Dodatkowo przy trzecim fragmencie musiałem zmienić baterię w aparacie, a po wyłączeniu „zapomniał” on o mikrofonie i dźwięk rejestrował przez wbudowany mikrofon. Dzięki temu możecie zobaczyć jaka jest różnica. Nawet moim przygłuchym uchem słyszę, że kolosalna.

W części trzeciej zostawiamy już w spokoju Grodziskie, choć nie do końca, rozmawiam za to o warzeniu Janka w Ameryce, a dokładniej rzecz biorąc w Kanadzie oraz o tym kiedy możemy się spodziewać piw z browaru Szałpiw w sklepach i pubach.

Materiał jest naprawdę ogromny w sumie blisko godzina, ale myślę że dla zaciekawionych Grodziszem, szansami na jego reaktywację i tym czego możemy się spodziewać od browaru Szałpiw będzie wystarczająco ciekawy. Macie na to zresztą cały weekend. Proszę o odzew w komentarzach czy tego typu materiały mają sens, czy jednak nuda Panie, dialogi niedobre, po prostu dłużyzna.

22 KOMENTARZE

 1. Ja jednak jestem zdania, że należy dążyć do wyznaczenia sprecyzowanych ram dla stylu piwa grodziskiego możliwie wąskich (odzwierciedlających oryginalny charakter). To konieczny wstęp do ochrony unikalnego stylu przed piwami „grodziszopodobnymi” aspirującymi do noszenia tej nazwy.

  • Tylko czy to nie zaowocuje tym, że zagranicą będą warzyć Grätzera zamiast Grodziskiego. Inna sprawa, że takie określenie zostało wykonane w ramach Komisji PSPD „Grodziskie Redivivus”.

 2. Wywiad super! Gratuluje!
  Ale jeszcze lepsze byłoby rozbicie tego na trzy wpisy publikowane co 1-2 dni. Łatwiej znaleźć czas na obejrzenie w spokoju 15-20 minutowego nagrania, niż całości.

  • Myślałem o tym, ale uznałem że zebranie tego w jednym miejscu ma swoje plusy – przecież można sobie dawkować wrażenia i obejrzeć dziś część pierwszą, jutro drugą, a pojutrze trzecią. W innym wypadku żeby nie zmęczyć zainteresowanych powinienem przeplatać te wpisy innymi, a to już by rozbiło zupełnie całą koncepcję.

   • No niby można, ale wtedy wpis się gubi w czytniku RSS i trzeba szukać wśród starszych. Poszczególne części i tak dotyczą różnych tematów i spokojnie można by podzielić.
    Odcinek 15-20 minutowy można w sumie obejrzeć „z biegu”, to nie jest aż taki problem – najwyżej puści się w tle i w tym czasie dokończy robić co innego. Godzina już wydaje się strasznie długim czasem wymagającym zaplanowania. W sumie te 3 odcinki z przerwami pół dnia oglądałem.
    No, koniec marudzenia, jeszcze raz gratuluję świetnych treści, zapału i zabójczego wręcz tempa publikacji nowych odcinków!

 3. Genialna informacja, Janek to chyba najzdolniejszy polski piwowar domowy:-) jestem pewien że jego piwa (i jego ojca) to będzie najwyższa półka!
  Kopyr konkurencja rośnie;-)

  • Jestem za taką konkurencją. W Polsce jest jeszcze mnóstwo miejsca dla nowych browarów rzemieślniczych. Zresztą jak można usłyszeć Szałpiw chce się specjalizować w Belgii, Grodziskim, a nie niezbalansowanych piwach z maksymalną ilością amerykańskiego chmielu. 😛

 4. Materiał ekstra, informacje bomba, ale zrób coś ze światłem, zainwestuj 50 zł w żarówkę foto na statywie. Bez tego to lepiej mp3 bo i tak nic nie widać.

 5. Obejrzałem jednym ciągiem. Fajny , ciekawy wywiad. Piłem grodziskie 2 razy , nie pamiętam wiele może tylko to że było ciemniejsze od innych a wędzonka dość mocna. Nie smakowało mi wtedy specjalnie. Aromat kojarzył mi się z paloną gumą. Nie sądzę aby udało się wskrzesić to piwo w swej „pierwotnej” formie. Może coś podobnego, może coś lepszego? Zobaczymy

Leave a Reply