Piwne style – Schwarzbier

9
3908

na przykładach Köstritzera i Oettingera.

Schwarzbier to jeden z niewielu stylów kojarzonych z DDR-em, dla młodszych czytelników Niemcy Wschodnie. Ikoną tego stylu jest Köstritzer Schwarzbier. Jak wypadnie jego porównanie z piwem z niższej półki pod marką Oettinger. Osobiście nie jestem wielkim fanem tego stylu, dotychczas najbardziej smakowało mi piwo o barwnej nazwie Mord und Totschlag, czyli Morderstwo i Zabójstwo, BrewDog by się nie powstydził. 😉 Jak zatem powinien smakować Schwarzbier, czy rzeczywiście jest czarny, czy to może taki stout dolnej fermentacji? No i czy Köstritzer czy Oettinger są dobrymi przykładami tego stylu? Odpowiedzi na te pytania w kolejnych filmach.

Teoria i degustacja Köstritzera w części pierwszej.

W części drugiej degustacja Oettinger Schwarzbier.

Jakie są Wasze doświadczenia ze Schwarzbierem?

9 KOMENTARZE

 1. Piłem właśnie ostatnio tego Köstritzera i choć nie powala to można go spokojnie wypić. Styl zdecydowanie lepszy niż czeskie tmave. Podobnie, jak i Tobie, mi o wiele bardziej smakowała Czarna Dziura.
  A tak przy okazji, wypijasz te piwa do końca? 😉

 2. piłem te piwa,
  oettinger był strasznie wodnisty i z tego co pamietam to w niemczech w jakims markecie kupowałem go za jakies 38-40 centów (półtora roku temu)…

  bardzo miło wspominam piwo z Neuzeller kloster-brau – schwarzbier abt też nie było drogie bo jakies 65-70centów, ale było dość dobre

 3. Oettingera znam głównie z puszkowych piw pszenicznych, które robią. Jak na pakowane do puszki piwo było nieźle. Może to jakieś wyjście, robienie piw w dumpingowych cenach? W każdym razie, w wypadku Oettingera to się sprawdza, o ile weźmie się poprawkę na cenę i cudów nie oczekuje.

  • puszkowa wersja Oettingera jest dość marna i… rzadka. W Niemczech piwa w puszkach to margines, z uwagi na wysoką kaucję.
   Jak swego czasu dorabiałem wakacyjnie w Niemczech to bylem zachwycony Oettingera’mi (oprócz pilsa) – piwa w świetnej cenie, a jakość nawet nieporównywalna do naszych koncernówek. Jakby były konkursy piwne w kategorii cena/jakość to Oettinger miałby same złota 🙂
   Piwa Oettingera może nie powalają, ale za to jest ich spora gama.
   No i nie zgodziłbym się ze stwierdzeniem, że to piwo „dyskontowe” – Oettingera można znaleźć w prawie każdym sklepie Niemieckim (to nie to co nasze „biedronkowe” i „lidlowe” wynalazki).

 4. A jest jakakolwiek możliwość aby pozbyć się metalicznego posmaku ze szklanki z piwem czy już kaplica? Swojego czasu miałem okazje pić kilka rożnych piw z Konstancina i wszystkie miały intensywny metaliczny posmak wiec poleciały do zlewu.

 5. Co powiecie o Stortebekerze Schwarzbier? Jedyny Schwarz jaki piłem, smakował, nie powiem, ale nie wiem jak sie ma do stylu, bo – jw – to jedyny schwarz jaki pilem ;).

  Pzdr.

 6. Tomku,
  Czy poza Czarną Dziurą są produkowane w Polsce jakieś stylowe, wytrawne Schwarzbier (nie mówię o słodkich Dunkelach, które też są ciemnymi lagerami)?

Leave a Reply