Ile zapłaciłem za gaz …i prąd?

47
5639

Jak nagrywałem film o tym, że zmieniłem piec na gazowy, to obiecałem, że po roku pokażę rachunki. Rok minął, a więc pokazuję kwity. Ile zapłaciłem rocznie za ogrzewanie domu i ciepłej wody gazem, w porównaniu do ogrzewania węglem i ogrzewania wody prądem latem.

47 KOMENTARZE

 1. Jak opowiadasz bajki to rób to przy kominku jak wcześniej. Drewno do kominka kradłeś w lesie? Drewno ma 30% węgla i 70% substancji lotnych węgiel 70% węgla i 30 % węgla. Kominki powinny być dozwolone tylko na wypadek black-outów.Drewo jest o wiele gorszym paliwem niż węgiel!!! Każdy komin dziś powinien mieć czujnik tlenu jak sonda lambda w aucie i komputer sterujący dopierający mieszankę powietrze-paliwo. Inaczej to wszystko pic na wodę. Brawa za prawidłową orientację okien pł-pn w domu.

   • w sumie każdy dom powinien być podpięty albo pod sieć ciepłowniczą albo ogrzewany gazem. Nie ma możliwości uzyskania dobrych warunków spalania węgla w domowej kotłowni. Kominki tylko na wyjątek „wojny”. Inaczej to będziemy żyć w syfie. Węgiel tak, ale tylko w ciepłowniach, elektrowniach etc. w domach nie widzę przyszłości

    • Powinien być podpięty pod sieć ciepłowniczą tym bardziej że mieszka w mieście, niestety w wielu miejscowościach nie ma nawet gazu podciągniętego, jak np, u mnie choć mieszkam w dużym mieście. A prawda jest taka że wielu ludzi nie stać nawet na centralne z takim kotłem na ekogroszek i palą w śmieciuchach nieumiejętnie bo rozpalają od dołu zamiast od góry, albo w piecach kaflowych w każdej izbie osobno.
     O ironio na ratunek przyszedł nam efekt cieplarniany, który złagodził zimy.

    • Sorry jak kogoś stać na dom to ma go być stać na opał. Ktoś pozwolenia na budowy domów też wydaje. Dziś dalej nowe domy buduje sie bez dostępu do sieci czy gazu!!! U mnie w mieści pozwolenia do budowę w mieście wydaje ….starostwo!!! Pod samą ciepłownią powstają nowe domy które kopcą!!!!!! Nie jestem tego wszystkiego w stanie zrozumieć.

    • Dom nie musi być podpięty pod sieć ciepłowniczą ani gazową jeżeli jest ogrzewany za pomocą pompy ciepła.

  • A ja tam Panie to drewnem z lasu palę.
   Od sąsiada za darmo biorę.
   Tylko czasem trochę strachu jest.
   Ale do tej pory się udawało.
   Bo zawsze staram się robić to w nocy kiedy nikt nie widzi.
   Ot i cała filozofia.
   A te głupki kupują gazy, piece…

  • @Drummond czyli spalasz tylko węgiel z drewna a gaz leci w komin? Hahaha, jak się umie palić to gaz wypala się cały, u mnie cały załadunek pali się 10 godzin

 2. Tomku w filmie wspominasz o swoich ścianach w budynku (bardzo ogólnie), ale czy znasz ich faktyczną konstrukcję tzn. grubości poszczególnych przegród? Czy na elewacj jest jakiś rodzaj ocieplenia?

 3. Na koniec wspomniałeś o pompie ciepła z rekuperacją. W eksploatacji z pewnością wyszłoby znacznie taniej, ale doliczając koszt montażu, to Tobie wyszłoby znacznie drożej. Komin już miałeś, instalację gazową też, więc nie musiałeś dodatkowo dopłacać. Pompa ciepła z rekuperacją kosztowałaby Cię mniej/więcej dwa razy więcej niż zapłaciłeś teraz za kocioł (nie piec) gazowy. Oszczędności w eksploatacji zwracały by się zdecydowanie za długo.
  Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby to dotyczyło nowego, dopiero budowanego domu. Wtedy oszczędności na samym kominie, który przy pompie jest zbędny, dystrybucji ciepła (grzejniki vs. podłogłówka) i instalacjach wyrównałyby wstępny koszt montażu, a późniejsze ewentualne oszczędności były by tylko na plus. W Twoim przypadku jednak sens tego się gubi.

 4. Tomaszu dobrze gadasz .
  Jeżeli chodzi o pompę ciepła to trzeba się mocno pochylić nad cena źródła ciepła .
  Cena pieca gazowego a cena pompy i wymiennika bo reszta to z grubsza to ta sama inwestycja .
  Wszystko przemawia za gazem ?.

    • Przecież rząd ma dopłacać. Najpierw zabierze Ci 100, żeby później dopłacić ci 20 do prądu.

    • Może przez kilka miesięcy przed wyborami tak będzie, ale generalnie w dłuższej perspektywie nie ma na to żadnych szans.

    • Limity CO2 sami zgodziliśmy się sobie narzucić, bo poprzednia ekipa uznała, że globalne zmiany klimatu, to nie jest bajka o żelaznym wilku. Prawda jest taka, że jedynym sensownym wyjściem jest, a właściwie są, bo jedna nie załatwia tematu, elektrownie atomowe. Co robi obecny rząd w temacie elektrowni jądrowej? Nic. 4 lata zmarnowane.
     Plus ewentualnie OZE, ale wiadomo, że Polska nie jest Kalifornią, więc z tym słońcem nie wiem na ile to jest realne, ale w lecie, kiedy szczególnie grożą nam blackouty to myślę, że fotowoltaika jest istotnym elementem systemu.

    • Trump zerwał traktat paryski cena prądu w USA spadła, a emisja CO2…też 🙂 Zamiast zachęcać ludzi w Polsce gdzie mamy problem z niską emisją do dogrzewania prądem robi się dokładnie na odwrót. Podobnie jak żarówki które dawały 80% ciepła i 20 % światła były w warunkach domowych świetnym rozwiązaniem to mądra UE zlikwidowała. Dopóki nie pokażemy im czerwonej kartki to będziemy tkwić w syfie który myślą, że można zlikwidować opłatami. Tak jak Niemcy likwidują śmieci płacą za wywóz do Polski i palenie po wysypiskach. Jak tak to ma wszystko działać to ja dziękuje. Dobrze że chociaż żabojady się ocknęły i nie dały sobie wcisąć podwyżek cen paliwa. W końcu trzeba się ruszyć i pokazać gdzie mamy ich całą UE i poronione pomysły liberalnych-lewaków

    • Taaa… szczególnie w lecie te żarówki były mądrym rozwiązaniem. Ja też głupi, piec zmieniałem, jak miałem ciepło w kotłowni. A teraz mam zimno.

     Przecież Ci, co we Francji protestują krzyczą o socjalizmie, to już lewaki spoko?

    • Nie obrażaj ludzi „sami się zgodziliśmy” To ty się zgodziłeś glosując na PO, a nie wszyscy się zgodzili. Nie przerzucaj odpowiedzialności na innych za swoje błędy.

    • Ale ja limitów CO2 nie uważam za błędy. Błędem jest upieranie się przy węglu i opowiadanie bajeczek o zasobach węgla na 200 lat.

     A co do zmiany czasu, to jestem jak najbardziej za czasem letnim. Zlikwidować należy czas zimowy.

    • A co robią Niemcy które mają dwa razy większą emisję CO2 od nas? Oczywiście mimo kilkukrotnie bogatszej gospodarce mogliby mieć nawet dwukrotnie mniejszą emisję, otóż wycinają bardzo stary las pod kopalnię węgla brunatnego dla RWE https://natemat.pl/223979,niemcy-tez-wycinaja-pradawny-las-ale-robia-to-bez-lamania-prawa-unijnego-i-za-zgoda-sadu
     w majestacie prawa bez jakiejkolwiek reakcji komisji europejskiej, widzisz tu pewne wybiórcze traktowanie? Bo ja tak,

    • A co robią ekolodzy w Niemczech? To samo co robili w Polsce protestują. Niemców, jest ponad 2 razy więcej niż Polaków, więc raczej nie dziwne, że mają większą emisję.

    • Bo uznali, że trzeba ściąć emisję z samochodów, albo co bardziej prawdopodobne brakuje kasy w budżecie.
     Nie ma innej drogi do zmuszenia ludzi do przesiadki na komunikację zbiorową niż podwyżki cen paliw. As simple as that.

    • 80% ludzi jest za tym aby nie zmieniać czasu. W tym 40 % za pozostaniem przy zimowym kraje pł,40% za letnim kraje pn. No i 20% którzy są za pozostaniem w obecnej sytuacji. Oczywiście jest 4 opcja przesunięcia o pół godziny. Wtedy głosy pewnie się rozłożą po 25%. Zasoby węgla na świecie przy obecnej ekspoatacji są nie do oszacowania bo są tak duże wiec mówi sie o 200-300 latach. Oczywiście w komunie na pustyni to i piasku zabraknie wiec eurokołchoz i do braków węgla doprowadzi a nawet już doprowadził. Prąd z elektrowni atomowych jest obecnie najdroższy co jeszcze bardzie zniechęci ludzi do do dogrzewani domów pradem i zwiększy nam to niską emisję. Skoro większa liczba ludności to większa emisja CO2 to….?? Może jakoś wojenka?

    • Obywatel MK bo tu nie chodzi o żadną walką z CO2 tylko o urypanie ludzi nowymi podatkami ale nie wszyscy jak widać mogą pogodzić się z prawdą i wolą żyć okłamywani. Ciekawe jak się okaże że przy tej cenie prądu taniej będzie te całe krafty z USA sprowadzać niż w Polsce robić. Swoją drogą produkcja piwa chyba też emituje CO2 to może by tak zakazać 🙂 A przynajmniej na początek jakiś podatek ekologiczny dowalić. A ile się wody panie marnuje.

    • Oczywiście że cena piwa u nas wzrośnie, koszt energii w browarze to nie jest pomijalna sprawa i może sięgać do 20% kosztów jeśli ogrzewanie jest elektryczne, a w ogromnej większości jest.

    • Co do emisji CO2, to Niemcy mają większą emisję jak by nie liczyć, również na głowę mieszkańca, co wydaje mi się jest najbardziej porównywalne.

    • Co do wyngla, to nie tyle, że polskie nie wyrabiają, tylko ruski jest tańszy.

     A zamiast zamykać „nierentowne” państwowe kopalnie wystarczy przestawić je na TECHNOLOGIĘ PODZIEMNEGO ZGAZOWANIA WĘGLA

    • Podobnoż nie o cenę idzie, a o zasiarczenie. Elektrownią opłaca się bardziej węgiel mniej zasiarczony, a jak jest tańszy to już w ogóle nie ma tematu.

   • W kraju, który ma są koncerny samochodowe w tym trzeci największy na świecie Renault-Nissan-Mitsubishi-Dacia powiedz ludziom, że mają przesiadać się na zbiorkom lub rower. A ha ha ha ha

    • Tak tylko, że protest żółtych kamizelek to protest ludzi z regionów, którzy dojeżdżają do pracy autem bo polikwidowano im lokalne połączenia, czyli to samo co stało się u nas. Także metro i TGV ich nie urządza.

 5. żółte kamizelki protestują przeciw podwyżką cen paliwa które to są spowodowane niby walką z CO2. Jak długo oświetlasz dom w lecie, a jak długo w zimie? Dzięki mądrym ludziom wprowadzono czas letni aby w lecie korzystać ze słońca dziś durnie chcą to likwidować. Poczytaj skąd dom pasywny ma czerpać ciepło i jak dobrze w takim domu sprawdziła się by właśnie żarówka, Zresztą czemu jeszcze nie zabroniono klimatyzacji to nie rozumiem?

 6. No jeżeli faktycznie zlikwidowano by czas letni i pozostawiono zimowy na cały rok to byłoby jeszcze gorzej niż jest obecnie. To czas letni powinien obowiązywać przez cały rok i to nie powinno podlegać dyskusji. Przynajmniej w Polsce, bo nikt nie powiedział, że mamy mieć ten sam czas co kraje na zachód od nas.

Leave a Reply