93. odcinek [100 pytań do kopyra]

19
4084

93. już odcinek z serii 100 pytań do kopyra. Odpowiadam na pytania zadane pod odcinkiem 92.


19 KOMENTARZE

 1. Tomaszu, pytanie w temacie wysładzania. Mówi się (także Ty) że nie powinno się wysładzać poniżej 2blg. I teraz mam 2 pytania.
  1. Jak ktoś nie ma refraktometru to skąd ja mam wiedzieć czy w tym co leci jest 2 czy 4 blg ?? zrobić sobie roztwór cukru np 3 blg i pić go tak długo aż nauczę się smaku takiego roztworu ???
  2. Jak np ( przy tej samiej obiętości warki )nie zejść przy wysładzaniu poniżej 2blg w piwach lekkich. No ja kapuje że jak robię RISa to po wysłodzeniu do objętości nadal mam cukier w młócie i jeszcze Dry Stouta zrobię, ale no logicznie jest gdzieś granica. Możesz nie wiem dajmy na to maxymalnie wysłodzić 15 do 20l do 2 blg. Przecież jak robisz 9blg to słodu (cukru) jest o wiele mniej wiec jak wysładzasz to po 12-13l litrze leci juz 1blg bo nie ma z czego cukru brać. A do 20l to masz praktycznie wodę

 2. 1. Czy używanie przeźroczystych fermentorów może powodować „skunksa”?
  2. Czy to prawda, że przeźroczyste fermentory lubią pękać?

 3. Robiłeś saisona na M29. Jak wyszedł? Polecasz te drożdże, czy lepiej wybrać coś z płynnych dostępnych na rynku? Będzie duża różnica między płynnymi i sucharami w przypadku tego stylu ?

 4. Tomaszu, czy planujesz kiedyś uporządkować filmy na blogu i youtubie wg. podziału na style? Są playlisty dotyczące konkretnej serii, jednak bardzo przydałyby się również playlisty z degustacji. Jest to ogromna ilość pracy jednak bardzo by to pomogło w oglądaniu starszych filmów i szukaniu ciekawych piw.

 5. Odnośnie pytania zadanego przez Kedzior, zdaje się #4:
  Też fermentuję lagery w garażu. Teraz mam tam ok -1 – +3C. Jeśli mógłbym Ci coś doradzić to zbuduj pudło fermentacyjne np. ze styropiany (ja mam styropian 100mm), po włożeniu fermentora z zadaną brzeczką np 10-12C temperatura będzie Ci spadać ok 1- 1,5C na dobę (przy obecnych -1- +3C w garażu). Wystarczy że raz na dobę włożysz w słoiku do pudła wrzątek (ok. 1,5-2L) i temperatura podniesie się o ten 1C. W ten sposób, przy niewielkim wkładzie pracy i energii możesz utrzymywać temperaturę 8-10C, w sam raz na lagery.

 6. Mam pytanie na temat chmielnia na zimno. Czy na znaczenie dla aromatu to czy dodaje chmielu w woreczku muslinowym cwsypujezy też chmiel luzem? Dodatkowo dopowiem że smak chmielu jest bezsprzeczny ale aromatu brak.

 7. Witam. Na razie warzę tylko z ekstraktów i mam pytanie o zrobienie taniego piwa. Przyszedł mi pomysł na taki eksperyment. Czy można zrobić piwo z samego polepszacza do brewkitów (500 g suchego ekstraktu i 500 g glukozy), nachmielic np. magnum na goryczke i przefermentować jskimiś uniwersalnymi drożdżami ? Mowa o małej warce np. 10 litrów. Jest szansa, że coś z tego wyjdzie ? Celuję w taniego pilsa, który będzie smakował Januszom. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 8. Cześć Tomek. Czy masz jakieś doświadczenia w temacie leżakowania piwa z płatkami/chipsami dębowymi( whisky,bourbon,rum itp.)? Czy efekt takiego leżakowania daje faktycznie odczuwalne efekty sensoryczne? Czy jednak z takich chipsów nie przedostaje się do piwa coś czego byśmy nie chcieli? (taniny, smaki drzewne, sklejka) Wiadomo, że piwo w beczce ma kontakt tylko z jedną, wewnętrzną stroną beczki która oddaje swoje „dobro” do piwa. Wióry to jednak pocięta, rozdrobniona beczka i surowy dąb także będzie się stykał z piwem. I to chyba w większym procencie niż te drobinki nasączone którymś z destylatów. Inna sprawa jakiej jakości beczki „idą pod nóż” i jak wiele razy zostały użyte aby oddać to co mają najlepszego. Podziel się opinią czy leżakowanie np. RIS-a z takimi chipsami ma sens, jak w ogóle to leżakować? Czy ilość 50 g chipsów będzie dobrem dodanym do tak wyrazistego piwa? W czym to leżakować i jak długo? W jakiej temperaturze? Czy plastikowy fermentor to dobre naczynie do takiej operacji czy szukać czegoś innego? Generalnie – rozwiń temat 😉

 9. Tomku, jaki jest sens wlewania drożdży w piwie typu Weizen Lager np.Książece Pszeniczne? skoro to dolniaki to po jakiego grzyba skoro one i tak nie dadzą bananów i goździków. Dzięki

 10. Ja tak z calkiem innej beczki,a mianowicie czy probowal ktos kiedys proper black piwo ktore mozna dostac w tesco uk 4 za £6 .bo ja pije juz je od kilku lat i to jest jedno z moich faworytow na rynku brytyjskim (oczywiscie w supermarketach) nawet lepsze od tych ze stnone.Lubie Moore ktory jest u mnie bezkonkurencyjny, ale proper black jezeli chodzi o cene i jakosc wymiata.

 11. Czy przeciwnością określenia cechy sensorycznej jako crispy będzie gładki ? Czy rozumieć dokładnie przez słowo crispy/chrupie ?

 12. Tomek. Za każdym razem kiedy próbuje zadać wcześniej zebrana gestwe nic z tego nie wychodzi. Zbierałem różne Us-05, S-04 oraz s-33. Mimo trzymania gestwy w lodowce i wcześniejszego uwodnienia fermentacja nie startuje i musze uwodnić rezerwowe drożdże z saszetki. wtedy wszystko gra i gwiżdże.gestwe zbieram do odkażonego słoika odkażona łyżką. jakie mogę popełniać błędy ?? pozdro

Leave a Reply