[live] 92. odcinek [100 pytań do kopyra]

39
5939

Na żywca, choć pytania będą z odcinka 91. oraz te które padną na żywo.


39 KOMENTARZE

 1. Tomku czy masz problemy z chorobami gardła z powodu picia piwa? Ja mam często z powodu nagazowania i niższej temperatury. Co poradzisz w takim przypadku?

 2. Pytanie do następnego odcinka 🙂 Jak to robią w browarze Shepherd Neame że piwo jest w „białych” butelkach a skunksa nima ? Przynajmniej w Bishops Finger i Spitfire …

 3. p.Tomku mam pytanie odnosnie wykorzystania soku z PIGWY w piwowarstwie domowym . do jakich gatunkow piw i na jakim etapie warzenia { jesli wogole i w jakich proporcjach } mozna by zaimplementowac ten CUDOWNY SOK . 1 l. soku zpigwy to.>1 kg cukru 0.6l + 0.4l czystego soku , z gory dziekuje za odpowiedz pozdrawiam.

 4. Panie Tomku szybko i na temat us-05 w 9 stopniach ?
  Dodam że piwko w tydzien spadlo z 14 do 5 blg
  Czy kontynułować w takiej temperaturze fermentacja trwa powoli piwko smakuje czysto w porownaniu do tego co było 21 stopniach.
  Pozdrawiam

 5. P. Tomaszu, zakupy robione są tylko w browarmatorze? czy inne sklepy też wchodzą w grę? Ostatnio chciałem porównać ceny z browarmatora i alepiwo, jednak ciężko było przy słodach… nazewnictwo niby to samo ale jednak nie… Każdy sklep ma jakieś swoje nazewnictwo? Jak to jest?

 6. Tomek, w najbliższym czasie stanę się właścicielem piwniczki ziemnej, podobnej do Twojej, oczywiście zamierzam w niej fermentować piwo, ale chciałbym również przechowywać tam inne produkty – ogórki i kapustę kiszoną w beczkach. Czy może to stanowić problem dla fermentującego piwa ? 🙂

 7. Tomaszu, pytanie w temacie wysładzania. Mówi się (także Ty) że nie powinno się wysładzać poniżej 2blg. I teraz mam 2 pytania.
  1. Jak ktoś nie ma refraktometru to skąd ja mam wiedzieć czy w tym co leci jest 2 czy 4 blg ?? zrobić sobie roztwór cukru np 3 blg i pić go tak długo aż nauczę się smaku takiego roztworu ???
  2. Jak np ( przy tej samiej obiętości warki )nie zejść przy wysładzaniu poniżej 2blg w piwach lekkich. No ja kapuje że jak robię RISa to po wysłodzeniu do objętości nadal mam cukier w młócie i jeszcze Dry Stouta zrobię, ale no logicznie jest gdzieś granica. Możesz nie wiem dajmy na to maxymalnie wysłodzić 15 do 20l do 2 blg. Przecież jak robisz 9blg to słodu (cukru) jest o wiele mniej wiec jak wysładzasz to po 12-13l litrze leci juz 1blg bo nie ma z czego cukru brać. A do 20l to masz praktycznie wodę

 8. Czy chmielenie na zimno przekazuje też goryczke? Do swojego piwa dałem 50g Sybilli na goryczke i 100g na zimno Equanota i goryczka jest że 100 IBU A nie sądzę by 50g Sybilli oralo tak język.
  I drugie pytanie: co myślisz o zrobieniu kwasa poprzez beczkę po kiszonej kapuście?

 9. Zachęcony recenzjami Twojego bloga, cytujących Ciebie moich znajomych, jak robić piwo postanowiłem uważyć swoją pierwszą warkę. Robiłem wszystko jak trzeba a na końcu wyszedł kwach. Nie używałem żadnych środków dezynfekujących, bo wszędzie słyszę, że „browar to nie apteka”, więc po co? Przedestylowałem zepsute piwo i wyszło z tego domowe whisky. Z robienia piwa rezygnuję!

 10. Chciałbym zrobić stout o smaku bounty. Jak uzyskac smak czekoladowy bez paloności ze słodu palonego? Czy słód czekoladowy zalatwi sprawę? Jak otrzymać kokos w inny sposób niż z beczki? Czy wiórki kokosowe coś dadzą A jeśli tak to ile ich dac i Kiedy? Warka ok 20 litrów.

 11. Panie Tomku, czy piwa udające nalewki podczas produkcji mogą nie mieć w składzie żadnych słodów, tylko sam cukier/syrop owocowy, czy też syrop glukozowo fruktozowy? Piwo z definizcji musi zawierać słód z tego co wiem. W takim wypadku czy alkohol sporządzony na zasadzie bimbru o mocy 20 % jest już bimbrem? Skoro wódka w świetle prawnym zaczyna się od 37.5 %..

 12. Udało mi się odnaleźć tę kwęstię na Pana filmiku. Jak jest z tym ,,bimbrem” nieprzedestylowanym, na proporcjach 1410? Jaki to rodzaj alkoholu jeśli % oscylują w granicach 16-21% ? Dziękuję i pozdrawiam.

 13. Co myślisz o podbiciu ekstraktu w RISie miodem? Czy miód coś wniesie oprócz cukrów? Mogą dzięki niemu powstać jakieś ciekawe smaki lub aromaty po zabutelkowaniu? W jakim kierunku ewentualnie takie aromaty będą się utleniać?

 14. Odnośnie piw belgijskich: skoro w klasztorze dubel był wysłodzinami po triplu to dlaczego tripel jest jasny a dubel ciemny i ma inny smak i aromat?

  • Nie do końca wysłodzinami, tylko było to jakby drugie zacieranie. Natomiast współczesny dubel i tripel, to jest coś kompletnie innego niż historyczne dubel i tripel. Tripel to XX wiek, powstał jako odpowiedź na pilsnera. Wykorzystano tradycję warzenia mocnych piw klasztornych, ale zmieniono zupełnie recepturę, tak aby przystawała do ówczesnych oczekiwań klientów.

Leave a Reply