Refraktometr i areometr – jak używać [1 ze 100 pytań]

8
4515

W temacie granatów nie da się uciec od pomiaru ekstraktu, a z tym wbrew pozorom nie jest tak prosto i wielu piwowarów popełnia proste błędy. Jak się ich ustrzec, czym się różni pomiar ekstraktu areometrem i refraktometrem.? O tym w kolejnym odcinku 1 ze 100 pytań.


8 KOMENTARZE

 1. Wiem, że to piaskownica, ale tak dla pewności nadmienię, że przed pierwszym wykorzystaniem areometru do brzeczki wcześniej należy sprawdzić, czy wskazuje prawidłową wartość, tj. lejemy do menzurki wodę o temperaturze 20C i sprawdzamy, czy areometr wskazuje wartość 0. Czasem jednak woda wodzie nie równa i mogą być przekłamania, więc można też zrobić taki myk: 100g cukru + 900g wody i sprawdzić, czy balingomierz wskazuje 10BLG. Pozdrawiam.

 2. Można też podgrzać przefermentowane piwo, odparować alko, schłodzić i sprawdzić refraktometrem estrakt. Ja tak 2W sprawdziłem i działało 🙂

 3. W programach typu BeerSmith czy innych podobnych są kalkulatory umożliwiające przeliczenie właściwego BLG jeśli mamy wyższą temperaturę brzeczki. Jeśli dobrze zrozumiałem to dane z tych kalkulatorów są niedokładne? Że zawsze należy schłodzić brzeczkę do wymaganego poziomu?
  Jeśli tak to jak poradzić sobie z mierzeniem BLG przy wysładzaniu? Zatrzymać wysładzanie do czasu schłodzenia próbki?
  Jaki jest maksymalny zakres różnicy temperatur przy takim mierzeniu

  • Wysładzaj do objętości, jak będziesz miał za wysokie blg, to po gotowaniu rozcieńczysz brzeczkę (ilość.wody obliczysz z kalkulatora). A jak już koniecznie chcesz mierzyć gęstość podczas wysładzania, a jak rozumiem masz areometr to brzeczkę najszybciej schłodzisz w obciętej puszce po piwie czy coli, szybko do zimnej wody, kilka minut i temperatura w sam raz.

  • dobrym sposobem na szybkie schlodzenie brzeczki w celu sprawdzenia blg jest kilkukrotne przelewanie jej w szklankach, ktore wczesniej mozna wsadzic do zamrazarki. oczywiscie szklanki suche.

Leave a Reply