88. odcinek [100 pytań do kopyra]

32
3525

W kolejnym odcinku z serii 100 pytań do kopyra odpowiadam na pytania zadawane pod odcinkiem 87.Lista pytań:
RIS vs Porter Bałtycki. Leżakowane w tych samych beczkach, powiedzmy, po burbonie. Kto wygra?

Jak myślisz, jaki styl dla początkującego jest najtrudniejszy i dlaczego to jest Black IPA, dziękuje.

Pytanie odnośnie piany – dlaczego czasem (nawet przy tej samej warce) jest ona drobnopęcherzykowa a czasem są duże pęcherze, które szybko znikają? Co ma na to wpływ?

Mówiłeś że piwowarzy domowi są w stanie uwarzyć piwo, które nie zepsuje się przez 4 lata. Czy to się tyczy też jasnych lekkich piw? Czy po tak długim czasie nie powinny pojawić się aromaty autolizy przez osad drożdżowy w butelce?

Tomku jak myślisz czy jest sens w częstowaniu APA AIPA itp betonowych Januszy?

Jak teoretycznie wpłynie na szybkość fermentacji jak i na smak ostateczny piwa zadanie większej ilości drożdży. W przypadku warki 20L zadam 2x S-04 po 11.5g. Czy fermentacja zajdzie szybciej czy jednak tak samo ?

Czy istnieje jakiś problem w browarach komercyjnych aby przy warzeniu piw pszenicznych czy żytnich dodawać łuskę (np. gryczaną) aby usprawnić proces filtracji?

Czy w teście z zasłoniętymi oczami coś na wzór The Brain odróżniłbyś Saisona od Tripla?

Co się stało z festiwalem Birofilia i czemu już go nie ma?

Czy wydaje się Panu dobrym pomysłem owinięcie butelek  folią stretch ze szczególnym uwzględnieniem kapsla i czy Pana zdaniem mogła by zastąpić lak w piwach leżakowanych i drugie pytanie czy wahania temperatury w piwnicy w granicach od 15 do 20 stopni jest niegroźne dla piwa?  Głównie portery, risy i belgi

Tomku podrzuć opinię jakie te dyski masz i jak się sprawują. Mam sam dwa takie terabajtówki, ale miejsca brakuje i szukam opinii o czymś co ktoś poleci.

32 KOMENTARZE

 1. kurde Tomek, o jakichs dyskach to sie rozgadujesz, a jak pytalem o rodzaje butelek to ominales, nosz kurde, to jest blog o piwie czy o elektronice komputerowej nosz kur… sorry

 2. Cześć Tomku. Mam pytanie o startery. Często programy sugerują zadanie startera półtoralitrowego. Starter to cienkosz i po wlaniu do brzeczki powiedzmy 20-litrowej mocno zmieni baling zwłaszcza w piwach mocniejszych. Czy robienie tak dużych starterów ma sens i czy nie powinno się mierzyć gęstości po zadaniu drożdży?

 3. Cześć
  2pytania

  Co do tej Black Ipy- aromat slonecznika- z czego wynika ? jak ze słodu to z jakiego ?

  Pytanie 2- Mam pewne wymrażane piwo o mocy 41%- butelka 350ml- powstało 100 butelek. Piwo bazowe ma 13%. Ile mogło być piwa bazowego przed wyrmażaniem (mniejwiecej)? Da się to jakoś określic ? Kontakt z browarem jest nieco utrudniony- stad moje pytanie

 4. Witaj Tomku,
  Pytanie odnośnie pasteryzacji. Wspominałeś wielokrotnie iż w browarach pasteryzacja odbywa się w przepływie bądź tunelowo ale również wspominałeś że nagazowanie odbywa się ciśnieniowo pod koniec fermentacji i butelkowane jest piwo już z gazem. Czasami bardziej czasami mniej więc jest ono dogazowywane sztucznie w razie potrzeby. Zastanawiałem się czy takie piwo zakapslowane i poddane obróbce termicznej przy pasteryzacji tunelowej nie może spowodować wybuchu ? jak również w przypadku pasteryzacji w przepływie temperatura nie powoduje ulatniania/uciekania gazu? Czy piwo w przepływie jest na pewnym odcinku podgrzane by przy butelkowaniu trafić schłodzone czy jest ono butelkowane na gorąco w temperaturze pasteryzacji ? Dziękuje za odpowiedź

 5. Mam pytanie odnośnie przerwy białkowej i dodawania mchu irlandzkiego. Jak rozumiem obie metody mają na celu ograniczenie ilości białek i uniknięcie zmętnienia na zimno? Czy robiąc przerwę białkową warto dodawać jeszcze mech irlandzki, czy może jedno wyklucza drugie? Jakie te metody mają odniesienie do stylów? Gdzie i kiedy powinno się stosować te metody?

 6. Tomku,

  Dlaczego nie powinno się napowietrzać gorącej brzeczki? skoro i tak będzie ona napowietrzana później dla drożdży.

  Dziękuje

 7. Tomku czy mógłbyś się wypowiedzieć na temat zacierania w specjanej torbie, która znacznie skraca proces warzenia. Jak najskuteczniej później wysłodzić młóto?

 8. Witaj Tomku.

  Czy chmielenie na zimno zmienia oprócz aromatu smak piwa? Jeżeli tak to czy mógłbyś podać jakieś przykłady na konkretnych chmielach?

  Pozdrawiam

 9. Witaj Tomku. Kolejny raz juz sie spotykam z podkreslonymi slowami w skladzie piwa podanym na etykiecie. Btowar miloslaw w dymionym brown ale podkresla slowa jeczmienne i drozdze przy czym reszta skladu nie jest podkreslona, z czego to wynika. Pozdrawiam

 10. 2 szybkie pytania:
  – co to jest jęczmień browarny?
  – czy płatki żytnie dadzą podobny efekt co słód żytni lub żyto? czy mogą psuć pianę tak jak płatki owsiane?

 11. Zakładając 5-6 kg zasypu – jak długo będzie trwać rozkładanie skrobii przez enzymy w zacierze tak żeby nie musieć sprawdzać jodowym wskaźnikiem skrobii?

 12. Pytanie o startery: często można przeczytać, że mieszadło magnetyczne po pierwsze powoduje pozbycie się CO2, które przeszkadzało by drożdżom, po drugie brzeczka się napowietrza co dobrze robi drożdżom. Jeśli chodzi o napowietrzenie to jakaś ściema, po kilkunastu godzinach „przelałem” CO2 z kolby 3L (starter 1L) do kufla, wsadzając do kufla dłuuugą zapalniczkę gasła zaraz po zanurzeniu, więc CO2 jest tam od groma i nie ma szans żeby jakiś tlen tam się utrzymał. Czy z tą informacją, że CO2 przeszkadza drożdżom to taka sama ściema powielana w sieci? Podobne pytanie zadałem na blogu Dori ale bez odpowiedzi:) Pozdrawiam!

  • Tlen jest potrzebny na początku, do namnażania, kiedy drożdże się namnożą, to zaczynają fermentować, a efektem tego jest CO2.

   I jeszcze fragment z opisu górniczej lampy bezpieczeństwa „* przy zawartości ok. 4-5 % CO2 – płomień gaśnie, co wskazuje, że powietrze jest zbyt ubogie w tlen (zawiera go nie więcej niż 16-17%)”. Oznacza to, że nawet jeśli płomień gaśnie, to i tak jest tam tlen. Dla ludzi za mało, ale dla drożdży być może wystarczy.

 13. Tomku, czy są jakieś wymagania prawne odnośnie pisania styli na piwach? Czy każdy browar może napisać co zechce czy są jednak jakieś wytyczne? Jak wspomniałeś w którymś ze swoich filmów, style powstały głównie w celu skatalogowania piwa dla sędziów i konkursów lecz owe opisy winny mieć odzwierciedlenie w w piwach które noszę ich nazwę? Czy browar który warzy piwo które nie pasuje do stylu pod względem ekstraktu, koloru czy zasypu może pisać sobie że to pszeniczne podczas gdy to lager albo inne kombinacje. Jak to wygląda jak piwo nie końca reprezentuje styl który widnieje na etykiecie
  Dziękuje

 14. ile zajmuje Ci wypicie „zwykłego” piwa nie degustując go? Mój ojciec mówi że nie nadaję się do picia piwa bo wypijam je w 15 minut czyli za szybko… Drugie pytanie: czy oglądałeś derby Łodzi? Jeśli tak to komu kibicowałeś?

 15. teściu mnie ostatnio zagadnął o robienie piwa w domu. Trochę się napalił, a jego motywacja jest taka że piwo robione w domu zapewne będzie zdrowsze od koncerniaka. Teść oczywiście pije wyłącznie piwa typu pils. W zasadzie lekko go zbiłem z tropu, a to trochę za Twoją sprawą, bo mówiłeś kiedyś że główną rzeczą na którą kładzie się nacisk w koncernach a jednocześnie sprawiającą problem domowym browarnikom jest sterylność. Więc idąc tym tropem piwo koncernowe będzie „zdrowsze” od domowego??? A jak jest z innymi kraftami, oczywiście pomijam te duże jak widawa, czy pinta, bo pewnie oni nie mają problemu ze sterylnością. Zastanawiam się po prostu na ile ich piwa są pewne, a być może dlatego rzadko robią pilsy, bo łatwo wyłapać w nich błędy?

 16. jeszcze jedno. Mówiłeś, że film o Cantillon nie zrobił wrażenia. Wybacz, że się wtrącę, ale chyba wiem dlaczego. Gdy degustujesz piwo jest to dla wszystkich, a opowiadanie o procesie produkcji dla „pijaczy” jest trochę nudne. Zresztą proces produkcyjny generalnie jest podobny we wszystkich browarach. Myślę, że gdybyś więcej czasu poświęcił na wywiad z kimś z produkcji, degustację, pokazanie krajobrazu i dorzucenie jakiejś opowieści o historii regionu czy browaru, ale w ładnym plenerze tamtejszym, a nie w browarze w środku, to byłoby dużo ciekawsze i jestem pewien, że byłoby duże wow.

   • Trochę tak. Osobiście bardziej zajmuję się winem hobbystycznie i jeżdżę po producentach. Wygląda to tak, że umawiam sobie jakieś spotkanie. Jeśli producent nie jest gigantem (jakiś koncern – do takich nie jeżdżę) to najczęściej rozmawiam z właścicielem, polewa mi wina opowiada o nich, pokazuje okolicę, czasami zrobi płytę z serami. Myślę, że taki wywiad z właścicielem, jego opowieści oraz dyskusja z nim o produkcie byłyby bardzo ciekawe. Przynajmniej dla mnie.

 17. w reklamie Okocimia usłyszałem że Okocim nie produkuje piwa tylko je warzy. Czym zatem rózni się produkcja od warzenia? Czy to nie to samo?

 18. Tomku, otrzymałem w prezencie tegoroczny zestaw Komesa 3 Portery + Podwójny Ciemny ze szkłem. Z tych czterech piw to ostatnie w szczególności nie cieszy się takim poważaniem, jak sąsiedzi z zestawu, niemniej browar reklamuje je na opakowaniu jako warzone i refermentowane wg nowej receptury. Skład rzeczywiście jest inny niż ten, który podałeś w swoim wideo degustacyjnym (mój egzemplarz wymienia w składzie wodę, słody jęczmienne: pilzneński, monachijski i palony, chmiel odmian goryczkowych, cukry: trzcinowy i biały, drożdźe dolnej fermentacji S33/T58, lukrecję).

  Stąd moje dwa pytania:
  1. Czy w takim wypadku mowa o zupełnie nowym, innym piwie czy raczej jest to zabieg marketingowy? Nie próbowałem wcześniejszych warek.
  2. Na ile warto sugerować się ocenami z Ratebeer.com, skoro to przykładowe piwo jest oceniane dość nisko, tymczasem Ty oceniłeś je dość pozytywnie, a DODATKOWO mówimy w tej chwili o potencjalnie zupełnie innym piwie w takiej samej butelce?

Leave a Reply