54. odcinek [100 pytan do kopyra]

88
3763

Druga część odpowiedzi na pytania z odcinka 51. Wcześniejsze odpowiedzi znajdują się w odcinku 53.Lista pytań:

0:18 Dlaczego domowe stouty (oraz inne mocne piwa) muszą leżakować przynajmniej trzy miesiące natomiast żadne z piw sklepowych nie leżakuje tyle czasu i nie są tak ostre i nieułożone?
02:19 Czy myślałeś żeby dla twoich widzów zrobić kiedyś jakiś konkurs? Niekoniecznie związany bezpośrednio z piwem, ale może na jakiś inny temat „okołopiwny”?
03:45 Czym się objawia nieświeżość piwa pszenicznego? Jakie jego walory zanikają z upływem czasu?
05:18 Zamiast IPA otrzymałem piwo o ekstrakcie 25 BLG. Czy można to jeszcze nazwać IPA? Czy sądzisz, że robienie takich piw, o tak dużym BLG ma sens, czy lepiej skupić się na standardowo przyjętych ilościach BLG, dla danego piwa?
06:35 Czy po studiach chemicznych mam co szukać w browarze?
08:40 Czy twoim zdaniem pozew przeciwko knajpie wylewającej piwo to kolejna zagrywka medialna Ciechana czy próba postraszenia ewentualnych naśladowców? Czy słyszałeś o innych próbach kneblowania krytykantów przez BRJ?
12:00 Czy zastanawiałeś się kiedyś, żeby zrobić oddzielny dział na blogu z przepisami na podstawowe rodzaje piwa, tak żeby zainspirować publikę do działania?
12:19 Jaką najbardziej odjechaną przyprawę kojarzysz jeśli chodzi o piwo? Tak sobie myślę, że są zalewajki z robakami skorpionami i innymi rzeczami. Jak to jest w przypadku piwa?
14:22 Zauważyłem, że niektórzy Twoi widzowie przepraszają Cię za picie określonych piw, jakby to była zbrodnia. Czy miłośnicy przykładowego Bojana Kokosowego (którego to lubi moja narzeczona) są wykluczeni z możliwości dyskutowania o piwie, jeżeli próbowali teoretycznie lepszych rodzajów piw i nie przypadły im one do gustu?
15:01 Stwierdziłeś, że Twoim ulubionym piwnym stylem jest RIS. Jak umiejscowiłbyś w swoim rankingu piwa pszeniczne (hefeweizen)?
15:36 Czy twoje piwne upodobania są tożsame z upodobaniami całego „piwnego środowiska”, czy są one całkowicie subiektywne i nie są żadnym wyznacznikiem niczego?
16:27 Cześć, co mogę podczas warzenia lub fermentacji mocnego piwa zrobić, żeby ono nie było zbyt alkoholowe, żeby alkohol był, jak mówisz, „dobrze ukryty”?
17:25 Co sądzisz o Brew In A Bag, czyli zacieraniu w worku?
18:35 Czy przyjąłbyś płatne zlecenie jako doradca przy warzeniu nowego piwa, oraz jako doradca już po warzeniu, od inwestora, który chce stworzyć własny browar?
19:12 Jak to jest z tymi złotymi medalami, grand prixami czy innymi nagrodami które ponoć zdobył browar z Tychów i którymi chwali się przy każdej okazji?
22:33 Czy na półkach w hipermarketach (czasami są dosłownie całe regały różnych piw) można znaleźć piwa warte wypicia?
23:26 Chciałbym rozpocząć od czeskiego Pilsa. Z tego co widzę to temperatura fermentacji takiego piwa to ok 10-12 stopni. Jak osiągnąć taką temperaturę w warunkach domowych pamiętając, żeby była regularna?
24:09 Jak wygląda warzenie piw, które fermentuje się zazwyczaj na drożdżach dolnej fermentacji ale używając tych do górnej? Wady? Zalety?
25:07 Jak z powodzeniem kontrolować temperaturę podczas procesu warzenia piwa (myślę tutaj o zacieraniu gdzie producent podaje temperatury z dokładnością co do jednego stopnia)?
25:26 Czy widzi Pan korelację między prywatyzacją browarów a różnicą jakości jasnego i pozostałego piwa z czasów PRL i po prywatyzacji? Czy gdyby te browary zostały znacjonalizowane i przejęte przez pracowników drogą wykupu akcji browaru przez nich, a nie przez wielkie korporacje piwowarnicze, to czy piwa te byłyby tworzone lepiej z racji większego zaangażowania się pracowników posiadanego przez nich browaru, niż w przypadku posiadania takiego browaru przez Heinekena/SAB/Carlsberga?
27:35 Moja  koleżanka, która trudni się zawodem barmanki, powiedziała mi, że jeden z klientów, do każdej szklanki z piwem wrzucał ziarenka ryżu. Podobno w celu utrzymania piany. Czy jest w tym jakiś sens?
28:12 Czy jest to możliwe aby sklepowe piwo typu lambic nie było zmienne w smaku z czasem/numerem partii.
29:18 Jakiś czas temu piłem w pewnym browarze restauracyjnym w szczecinie, piwo typu ALE z chmielami z  USA , Nowej Zelandii i Australii, które miały mu nadać aromaty kwiatów, cytrusów, mango i wanilii. Aromat niestety był bardzo podobny do WC w PKP lub przydworcowego tunelu. Skąd ten cudny bukiet zapachów?
30:09 Ile masz piwnych koszulek? Kopyr gdzie kupujesz koszulki tych wszystkich browarów?
30:23 Czy mógłbyś polecić jakąś literaturę na temat piwa? W szczególności dotyczącą stylów piwa, gdzie można by zaczerpnąć teorii? Na blogu widzę, że sekcja style piwne chyba się trochę przykurzyła. Może warto by ją odświeżyć? Czy zamierzasz coś w tej sekcji (style piwne) dodać w najbliższym czasie?

88 KOMENTARZE

 1. Odnośnie Leclerca w Bydgoszczy, to rzeczywiście jest to bardzo fajny punkt w mieście pod względem wyboru piw rzemieślniczych. Nie dość, że duży wybór (jak na supermarket oczywiście), to jeszcze kierownik działu często się tam kręci i bez problemu można z nim pogadać o piwie. Doradzi, zachęci do spróbowania czegoś nowego, jak i poinformuje, że w najbliższym czasie powinny się pojawić takie i takie piwa.

 2. Mam pytanie odnośnie otwieracza. Zauważyłem, że od kilku filmików używasz do otwierania butelek jakiegoś nowego otwieracza. Czy to jakiś własnoręczny „hand-made” czy prezent, a może gdzieś zakupiony? Proszę rozwinąć temat – wiem, że uwielbiasz ten tekst 😛

 3. Cześć. Kilka razy wypowiadałeś się, że zabierasz piwo do samolotu. Ja zawsze boję się zabierać kapslowane butelki. Boję się, że się otworzą, piwo w sumie jest nagazowane. Z winem nie odczuwam takiego problemu. Czy zabezpieczasz jakoś butelki piwa by nie mieć problemu? Masz jakieś rady w tej kwestii?

  • W luku bagażowym podobnie masz takie samo ciśnienie jak w kabinie, ponieważ jest to jeden element konstrukcyjny. Dlatego też nie ma raczej opcji żeby piwo wystrzeliło, no chyba, że dojdzie do dekompresji, ale wtedy to otwarcie piwa będzie twoim najmniejszym zmartwieniem. 😀

 4. Cześć Tomek,
  jestem kawoszem (co najmniej 3 dość silne kawy dziennie). Jak to wpływa na odczuwanie aromatów kawy pijąc np. stouty czy portery. Czy będę je odczuwał słabiej (bo jestem przyzwyczajony to tego smaku), czy właśnie wręcz odwrotnie – będę bardziej wyczulony na takie aromaty. A może nie ma to żadnego wpływu? Pozdrawiam!

 5. Chodzi mi po głowie, aby zakisić chmiel i dodać do piwa. Chciałbym uzyskać kwaśne piwo. Czy to dobry trop Twoim zdaniem. Obawiam się tylko, że sól dodana przy kiszeniu może powodować problem przy nagazowaniu.

 6. Czyli bojkot Ciechana na blogu?
  Mimo, że popieram niektóre poglądy pana “J” to uważam, że jakość piw z jego firmy pozostawia dużo do życzenia. Nie mam tu na myśli Wybornego czy Lagerowego – bo w tych stylach za bardzo nie ma o czym mówić.
  Chodzi mi tu np o Ciechan AIPA…. 5 słodów, 7 chmieli cuda wianki a piwo poszło do kibla…. Przynajmniej mój egzemplarz był syfiasty. Goryczka jak z cykorii, zapach jakby ktoś bezdomnego wypryskał odświeżaczem sosnowym, jakiś taki “lepki” słodkawy zapaszek jak dworcowej poczekalni…. Może warto robić recenzje mimo “niezgody ideologicznej” choćby po to aby jakość produktów wzrosła po skrytykowaniu produktu? A może okaże się, że pyszne… Profesjonalizm to przede wszystkim obiektywizm i sucha merytoryczna ocena.

 7. Dzień dobry Tomku. Wiem, że nie lubisz piwa do posiłków, ale… Kiedyś przy piwie(był to jakiś porter, najprawdopodobniej warmiński z Kormorana) kumpel poczęstował mnie… serem. Szczerze mówiąc nie sądziłem, że to może mi zasmakować, ale się pomyliłem. Naprawdę mi posmakowało, a zazwyczaj nawet chipsów czy orzeszków do piwa nie podjadałem bo mi, jak to się mówi, nie leżało. Był to ostry w smaku cheddar. Próbowałeś kiedyś czegoś podobnego? Masz jakieś ulubione przekąski do piwa, czy raczej ich unikasz?

  • Zesikałbym się ze szczęścia jakby w Tarnowie w Tesco pojawiła się lodówka z Pintą i Dr. Brew :E

   Tarnów to katastrofalna piwna pustynia, szczytem są Podróże Kormorana i Ciechan AIPa…

   I pytanie do Tomka Kopyry – skąd w piwie może brać się aromat surowej kukurydzy? Mój belgian pale ale ma dość mocny aromat kukurydziany (ale nie DMS!) aromat i obecnie warzony witbier podczas przelewania na cichą fermentację również poczęstował mnie aromatem surowej kukurydzy (ale w smaku perfekcja). Inne słody (BPA głównie na pale ale plus pszenny i karmelowy, wit to głównie pilzneński + pszenica i również słód pszeniczny (czyżby to on był tutaj winnym?).

 8. nikt i tak nie udowodni ile mam lat, fakt że mógłbyś mieć takie zapytanie użytkownika ale gdyby to było wiarygodne np. przez wtyczke Facebook, mimo wszystko gdybyś to miał mógłbyś się wybronić gdyby ktoś chciał cię oskarżyć o promowanie alkoholu wśród młodzieży etecera cera, dzięki Tomku za odpowiedź 🙂

 9. Cześć Tomku
  Mam szybkie pytanko, czym, i czy w ogóle, różnią się od siebie IPA glass i stout glass. Obie są do siebie mocno podobne, czy jest jakiś sens rozróżniania ich między sobą?

 10. Tomku co sądzisz na temat drożdży S-33, podobno są uniwersalne, lecz żaden browar ich chyba nie używa (chyba że Pinta do Grodziskiego).

 11. Cześć,

  uwarzyłem ostatnio z kolegą Imperial Red Ale`a. Chcieliśmy go zrobić bardzo mocnego (15 litrów brzeczki – 20 blg). Po nachmieleniu i wystudzeniu przelaliśmy do wiadra i zadaliśmy drożdże Safbrew TM Abbaye. Po dwóch tygodniach ładnego bulgotania przelaliśmy na cichą i zadaliśmy 100 g centenniala na aromat. W tym momencie w piwie nie było żadnych oznak zakażenia, a w smaku (choć mocno alkoholowe) było bardzo dobre.
  Po 10 dniach, gdy chcieliśmy rozlewać, piwo było okropnie ziemiste (jakby jeść skórkę od ziemniaków). Dalej jednak nie było widać oznak zakażenia, a zapach był jak najbardziej ok (choć bardziej w zapachu przypominał wino a nie cytrusy centenniala). Skąd mógł się wziąć ten smak ziemistości? Jedyne przypuszczenie jakie mogę mieć, to być może wątpliwej jakości chmiel, gdyż choć hermetycznie pakowany to miał już trochę.

 12. Witam.
  Chciałbym podzielić się z naszym gospodarzem Tomaszem i z Wami swoim doświadczeniem dotyczącym zacierania i wysładzania w worku (brew in a bag).
  Stosuję tę metodę od początku swojej przygody z piwowarstwem. Jak dotąd uwarzyłem co prawda jedynie 6 piw, ale wydaje mi się że daje to jakiś pogląd. Piwa wychodzą, powiem nieskromnie, bardzo dobre. Nie są mętne, wydajność jest zadowalająca a i oszczędność czasu zaliczam na plus.
  Swój worek uszyłem z tetry, tak że idealnie pasuje do „kociołka z LIDLA” (bo w takim warzę). Od góry przytrzymują go cztery czarne klipsy do papieru tak by spód worka nie dotykał dna kociołka. Po zacieraniu worek z młótem wstawiam do fermentora z kranikiem i ponownie mocuję, przy pomocy klipsów, tak by nie dotykał dna, a następnie wysładzam.
  Nie raz (max. 6 ;)) zastanawiałem się czy ten sposób filtracji jest odpowiedni i czy nie lepiej przestawić się na filtrator z oplotu, ale gdy sprawdzam brzeczkę która zostaje mi w kociołku po zacieraniu stwierdzam, że jej stan jest więcej niż zadowalający więc na razie zostaję przy swoim.
  Pozdrawiam i sorki za przydługi wpis

 13. ostatnio zrobiłem piwo w stylu American IPA zacierane ze słodów. To moje pierwsze piwo ze słodów. Wyszło przeciętne. Ma nawet niezłą goryczkę, ale kończy się ona jakimś dziwnym posmakiem. Nie wiem do czego go można porównać. Najbardziej przywodzi mi na myśl gorzkawy smak suszonych grzybów. Nie spotkałem się jeszcze z takim posmakiem w piwie. Czym to może być spowodowane?

  • A ile czasu minęło od zabutelkowania? Moje piwa potrzebują około 6 tygodni by pozbyć się takiego “gryzącego” smaku przy przełykaniu. Chociaż ja bym to porównał z jedzeniem kory jakiegoś drzewa iglastego, a nie grzybami.

 14. Co sądzisz o zraszaniu szkła bezpośrednio przed degustacją? Wiem, że jest to powszechna praktyka w przypadku Pilsnera Urquella (np. styl polewania Hladinka), a jak z innymi piwami? Nie chodzi mi tu stricte o mycie, ale załóżmy, że mycie szkła tuż przed otwarciem piwa też się łapie pod pytanie.

  Jestem amatorem raczej słabszych alkoholowo trunków i chciałbym się dowiedzieć czy jest sens np. takie Grodziskie 4.0 z Pinty potrzymać powiedzmy 5 czy 10 lat w piwnicy? Albo, dajmy na to, Sunny Ale od Doctor Brew?
  Wiem, że jest to stosowane i lubiane np. przy Porterach. Ja jestem ciekawy jak będzie smakowało Grodziskie po x latach. Potrzebuję jednak pewność, że butelka nie wybuchnie i że piwo się totalnie nie zepsuje.

 15. Witam.
  Wpadło mi w ręce piwo Valkiria z browaru Sulimar. Podczas degustacji wyczułem w aromacie cytrusy, ale także aromat, którego nie potrawie zidentyfikować.Przypomina mi nieco aromat z soków przecierowych. Bardzo podobny zapach wyczuwałem w Jankesie z Lwówka. Piwo w smaku delikatnie kwaskowe. Zastanawia mnie co to za aromat, czy ktoś miał podobne odczucia i czy to może być aromat chmielu? A jeśli tak to jakiego? Przydatność piwa do 06.2015r.

  Pozdrawiam

  • Valkiria to bodajże witbier. Opisywane przez Ciebie aromaty biorą się prawdopodobnie z dodatku skórek cytrusów chociaż może jest to tylko syntetyczny aromat. Chmielu bym raczej w to nie mieszał.

 16. Witam ,mam pytanie odnośnie chmielenia .Jako że nie jestem zwolennikiem wysokogoryczkowych piw ,30 IBU to dla mnie max , natomiast bardzo odpowiada mi sam aromat chmielu to chciałbym wiedzieć czy dopuszczalne i sensowne jest chmielenie jest z nawet trzykrotną przewagą chmielu aromatycznego nad goryczkowym .

  • Nie jest dopuszczalne, przyjdzie kontrola Komisji Wysokiego IBU i zarekwiruje Ci warzelnię. 😛

   Spróbuj sobie Hey Now z Pracowni Piwa. Wywrotka chmielu na aromat i 28 ibu.

 17. Z tymi piwami w super/hipermarketach to nie tylko Leclerc. W dwóch Carrefourach zaopatrywałem się nie jeden raz w dobre rzeczy. Kupowałem Lambiki 375 ml, Hoegaardena, Guinessa, z naszych Podróże Kormorana, Porter Warmiński, widziałem Ciechany, Komesy, Fortuny, portery z Witnicy, Okocimia i Żywca. I jeszcze coś by się znalazło. Kraftu nie widziałem, ale i tak nie-eurolagery zajmują nawet 1/3 działu piwnego!
  Raz przydarzyła mi się, właśnie w Carrefourze, taka sytuacja: rodzina Francuzów oglądała półkę z piwami, coś chyba szukali po internecie informacji o tych piwach, a brali do rąk Tatrę i Królewskie. Podchodzę do nich i pytam, normalnie, po angielsku, czy im w czymś pomóc (przecież nie pozwolę, żeby sikacze pili). Oni oczywiście ani słowa po angielsku, a ja po francusku. Jakoś przy użyciu słów uniwersalnych i machania rękoma powiedzieli, że chcą polskie piwo na pamiątkę. Zaproponowałem Porter Warmiński. Na co oni, że chcą “blonde”, nie ciemne. Akurat półka z dobrym polskim piwem była mocno przetrzebiona, i stanęło na tym, że poleciłem im Witbier z Podróży Kormorana.

 18. Cześć Tomek,
  mam pewien problem z fermentacją, którego nie potrafię rozgryźć. Moja pierwsza warka coffie american oatmeal staout fermentowany na drożdżach S04 z 15BLG po 10 dniach burzliwej zszedł zalewie do 7BLG i za nic nie chciał dalej ruszyć. Przyznaję jednak, że popełniłem wiele błędów w sztuce (prawdopodobnie przekroczyłem 80C przy zacieraniu). Finalnie dodałem niewiele surowca do refermentacji i staram się wypić piwo w miarę szybko w obawie przed zepsuciem.
  Problem mam z drugą warką (india brown ale), gdzie mam wrażenie, że zrobiłem wszystko tak jak być powinno (dokładnie pilnowałem temperatury zacierania, wody do wysładzania, dodawania drożdży (Safbrew TM Abbaye), a także temperatury fermentacji (17-18C)), a mimo to po 9 dniach burzliwej piwo zeszło z 13BLG zaledwie do 5BLG. Przelałem teraz warkę na cichą i czekam, co będzie, ale wątpię, że zejdzie mi do upragnionych 2-3BLG. Obawiam się granatów, a także tego będzie nienagazowane.
  Gdzie mogę popełniać błędy, których nie dostrzegam?
  PS Dodam jeszcze, że mam problem z odfiltrowaniem chmielin przy zlewaniu po gotowaniu i zostaje im lekka warstwa na dnie po zadaniu drożdży na burzliwą. Czy to może być problem? Jak radzić sobie z filtrowaniem chmielin?

 19. Cześć
  Oglądam Twoje filmy od jakiegoś czasu, dzięki Tobie wypiłam kilka ciekawych piw. Chcę zapytać o kilka rzeczy.
  1. Na filmiku “Degustuj jak sędzia” mówisz, że na konkursach za pianę przyznawane jest dużo punktów. Ja osobiście nie przepadam za nią. Dlaczego piana jest tak ważna? Ma wpływ na jakość/smak piwa?
  2. Czy po degustacji piwa, które nie przypadło Ci do gustu lub Ci nie smakuje wylewasz je? Dopijasz? A może oddajesz żonie? 🙂
  3. Na kilku filmikach wspominasz o Twojej żonie. Czy ona też lubi piwo? Podziela Twoją pasję? A może jest Twoim najsurowszym widzem?
  4. Teraz ja odpowiem na Twoje pytanie, które zadałeś dziwiąc się, że jesteś popularny i masz dużo widzów. Jest tak ponieważ jesteś fachowcem w swojej dziedzinie a dodatkowo jesteś szczery i autentyczny. Potrafisz zainteresować tematami piwnymi, nawet kogoś kto nie jest koneserem tego trunku. Nie przejmuj się głupimi komentarzami, zawiść jest narodową cechą Polaków. Gratuluję sukcesu i pozdrawiam.

 20. jak to jest z napowietrzaniem brzeczki podczas warzenia, w serii warzę z kopyrem starasz się nie napowietrzać brzeczki podczas warzenia, a napowietrzać dopiero po schłodzeniu przed zadaniem drożdży. Czym wg Ciebie grozi napowietrzenie w czasie warzenia ?

 21. Czy napowietrzanie brzeczki podczas warzenia ma faktycznie wpływ na piwo ? w temp powyżej 40C i tlen nie rozpuści się w wodzie, a po 2 nawet jeśli by się napowietrzyła to co się może stać przez te kilka godzin warzenia, skoro po warzeniu i tak chcemy to napowietrzyć

 22. Tomku, piję saisona i mam pytanie, bo znalazłem aromat, którego nie potrafię z niczym połączyć. Coś pomiędzy kostką rosołową a wołowym kebabem – coś z przypraw? Pierwszy raz się z takim czymś spotykam w piwie, stąd moje zdziwienie. Bardzo ciekawy aromat swoją drogą.

 23. Tomek, kilka dni temu obejrzałem “Instellara” (w kinie, żeby nie było :)). W zaproponowanej przez Nolana wersji świata jedynym dostępnym zbożem jest kukurydza, a mimo to nie przeszkadza to głównemu bohaterowi, w spokojne wieczory, raczyć się piwem. Wiem, że na rynku dostępne są piwa kukurydziane, ale czy są one produkowane tylko ze “słodu kukurydzianego” czy jednak przy ich produkcji wykorzystuje się też słód jęczmienny i chmiel? No i co w takim razie z wizją Nolana?

 24. Cześć Tomku. Od jakiegoś czasu oglądam Twoje filmy i kolka z nich natchnęło mnie do zmodernizowania swojego nowego piwa (milk stout). Chcę zrobić tak: kupuję w browamatorze “Prawdziwy stout 12 Blg” gotuję 90 min w 10 min dodaję 30 g EKG, w 60 min. 30g Fuggle w 80 min. 0,5 kg laktozy i w 85 min. 15g Fuggle. I teraz mam pytanie czy: jest sens i czy się da (chodzi o skuteczność zatarcia) zatrzeć 0,5 kg płatków owsianych z 0,5 kg słodu pszenicznego czekoladowego lub 0,5 słodu CarafaII. Czy ma to sens i czy enzymy dadzą radę przerobić całą skrobię? Chodzi mi o wyciągnięcie smaku czekolady/kakao i jednocześnie nadaniu piwu ciała/gęstości> czy lepiej i łatwiej dodać np. nasiona kakaowca (jeśli tak to ile i kiedy) jak Ty byś to zrobił? Na razie nie wchodzi w grę pełne zacieranie (brak wystarczająco dużego gara), a chciałbym spróbować choć w małej skali i zobaczyć efekty. Jak sam mówisz trzeba w życiu eksperymentować. Zastanawiam się jak poradzić sobie z filtracją ale chyba po prostu podaruje sobie wysładzanie odbiorę tylko brzeczkę przednią na pielusze z tetry (tak moja babcia robiła sery). Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na dalsze filmy

 25. Witam 🙂 mam pytanie odnośnie powstawania piany przy nalewaniu i jej trwałości. Przy nalewaniu normalnie piana średnioobfita, pada szybko do pierscionka. Przy nalewaniu z dość wysoka jest mega trwała i trzyma się praktycznie do końca degustacji. Z czego to wynika ?

 26. Witam. Mam pytanie odnośnie drożdży do piw pszenicznych. W środowisku piwowarów domowych istnieje pogląd, że wykorzystane ponownie z gęstwy drożdże pszeniczne z czasem tracą zdolność wytwarzania aromatów goździków i banana. Niektórzy twierdzą, że zaobserwowali to zjawisko już przy trzecim pokoleniu gęstwy. Czy zjawisko to jest faktem i czy da się mu zapobiec (może namnażanie gęstwy w celu odświeżenia komórek?)

 27. Tomek , wypiłem trzy Żywiec APA pod rząd. Po otwarciu pierwszego czuję przyjemny aromat cytrusowy. Drugie otwieram – aromat pusty, ledwo wyczuwalne cokolwiek . Przychodzi czas na doprawienie się kolejnym i … nodrza moje uderza zapach świeżego komiksu to jest drukarni .. Od razu przeniosłem się w czasie kilkanaście lat wstecz kiedy odurzałem się nowym egzemplarzem Tytusa Romka i Atomka. Żeby nie zawracać Ci gitary na marne sprawdziłem aromat kilkukrotnie odczekawszy parę minut między kolejnymi zaciągnięciami i nie myliłem się , to jest Tytus. Po prostu musiałem się tym podzielić !

 28. Pytanie o leżakowanie piwa – jak sądzisz – jak długo ma sens. Wiadomo, że są alkohole, które dojrzewają w butelkach (np wino) ale wynika to oczywiści z obecności drożdży, zamknięcia umożliwiającego oddychanie (korek) itd itp. Alkohole mocne (whisky, burbony) dojrzewają jedynie w beczkach – w butelkach nic już się nie dzieje – tak wiec 12 leni whiskacz ma 12 lat w momencie zabutelkowania ale też tak samo będzie traktowany po 20 latach pobytu na półce w barku. A piwo? – pasteryzowane, filtrowane, szczelnie zamknięte – co tu się może zmieniać? Niepasteryzowane, niefiltrowane – szczelnie zamknięte – tu rozumiem że potencjał jest, pytanie tylko czy ma sens trzymać takie 6, 12, 24 m-ce, tzn czy np po 12 m-cach jest już constans albo po prostu prosimy się o pojawianie się wad. Oczywiście mam tu na myśli piwa z “potencjałem” do leżakowania – Stouty, portery itp.

 29. Mam pytanie odnośnie filtracji po chmieleniu na zimno; przy pierwszych warkach które chmieliłem na zimno nie stosowałem żadnej filtracji; wszystko było super, ale mniej więcej do połowy butelek dostawały się chmieliny, które powodowały gashing, trudno było coś nalać do szkła bez tego syfu i generalnie nieprzyjemnie się to piło. Postanowiłem więc przefiltrować piwo filtratorem z oplotu przed zabutelkowaniem. Wszystko wyszło ok, ale mam wrażenie, że aromat jest mniej intensywny nić być powinien, następnym razem zamierzam użyć druciaka do mycia naczyń, i zastanawiam się czy przez takie działania nie stracę aromatów.

  • Ale wężyk z oplotu nie ma za zadanie filtrowania piwa. To jest drenaż, na którym leży gruba warstwa młóta (złoże filtracyjne) i ono właśnie pełni rolę filtra. Chmielisz na zimno w wiadrze z kranikiem, chmiel pływa sobie po powierzchni piwa, nalewasz z kranika i dopiero przy końcówce musisz uważać na chmieliny. Mi w ten sposób marnuje się ok. 200-300 ml brzeczki. Może następnym razem zastosuję druciak, żeby tą resztkę odzyskać.

 30. Witam,
  miałbym jedno ale chyba dość ważne pytanie (jeżeli ono się gdzieś pojawiło i padła odpowiedź to przepraszam, nie zauważyłem), a mianowicie: liczba konsumentów piw rzemieślniczych stale rośnie, co za tym idzie, liczba piwowarów domowych, którzy zaczynają swoja przygodę z warzeniem. Ale za czas jakiś jeśli nie porzucą tej zabawy i przekują ją w pasję to będą chcieli podzielić się owocem swojej pracy w szerszym gronie i możliwe, że nawet otrzymać zwrot kosztów (plus mały bonus) – czytaj: zarobić. Tutaj sprecyzuje, bazując na prostych narzędziach, z powiedzmy BA, i wydajnością 20l z warki.
  I teraz pytanie po ciut przydługim wstępie: dlaczego zwykły domowy piwowar chcąc sprzedać kilka butelek piwa własnej produkcji musi przejść drogę (Urząd Celny, Urząd Skarbowy, Sanepid i wiele wiele innych, o których nie mam pojęcia) praktycznie identyczną jak duży browar o wydajności kilku tysięcy Hl?
  Tomku, czy nie możnaby zacząć lobbować za liberyzacją prawa dot. domowych piwowarów ( chyba nie ma takiego prawa;) – jesteśmy w jednym worku z koncernami)płynąc na fali popularności Craftu i domowego piwowarstwa. A skoro blog jest jednym z poteżniejszych na świecie to prosiłbym o ukierunkowanie odrobinę mocy w tą stronę.

  • “dlaczego zwykły domowy piwowar chcąc sprzedać kilka butelek piwa własnej produkcji musi przejść drogę (…) praktycznie identyczną jak duży browar o wydajności kilku tysięcy Hl”
   Bo w Polsce prawo jest pisane dla wielkich firm, mimo, że stanowią one liczebnie 0,2% podmiotów gospodarczych. Tak samo jest z przetworami prosto od rolników (choć tu tli się nadzieja na zmianę) i z prawie wszystkim innym.

   “czy nie możnaby zacząć lobbować za liberyzacją prawa dot. domowych piwowarów”
   Obecna władza wyrzuca do kosza projekty ustaw i wnioski o referendum podpisane przez setki tysięcy, czy nawet 1-2 miliony, obywateli. Jakie są szanse na jakąkolwiek zmianę w prawie dla paru tysięcy piwowarów?

   • Dlaczego jednak nie spróbować? Jeśli akcja zaczęła by się na tak poczytnym blogu i znalazła poparcie wśród czytelniko-oglądaczy to kto wie. Pomysł niezgorszy.

   • Ale to znaczy, że mamy nie robić nic. Bo inni próbowali i nie udało się? To trzeba do skutku, za którymś razem może coś ruszy, siła w narodzie;) Blog jak ten jest do tego najlepszym miejscem ze względu na liczbę odwiedzających. Zastanawia mnie czy Tomek czuje jeszcze punkowego ducha i spróbowałby delikatnie wpłynąć na system, bo olać go to się już w pewnym wieku po prostu nie da….

 31. Tomku, szepnij proszę Wojtkowi, żeby zmienił ustawienia profilu Widawy na Facebooku, żeby dało się wejść bez konieczności logowania. Należę do tych 25% polskich internautów, którzy nie chcą mieć konta na FB. A chciałem dowiedzieć się czegoś o wędzonym porterze bałtyckim.

 32. Witaj Tomku, chciałbym się dowiedzieć czy można jakoś przerwać fermentację, żeby cukier nie spadł poniżej powiedzmy 4*Blg i jednocześnie mieć nagazowane piwo w butelce? Czy da się to zrobić bez sztucznego wprowadzenia CO2? Czy zacieranie tylko “na słodko”, tj. w 72*C ma sens?

 33. Witam

  Czy DMS można wyczuć także w smaku? Miałem ostatnio takie wrażenie, że oprócz wyraźnego DMS’u w aromacie czułem go również właśnie w smaku. Możliwe to? czy tylko mnie się tak wydawało?

  Będzie degustacja Zywca APA, który to wywołał tyle gorących dyskusji m. in. na browar.biz?

 34. Cześć Tomasz,
  czy próbowałeś oryginalnego Dubbla uwarzonego przez Czesława Dziełaka, bardzo się różni od wersji z Tesco? (pewnie nie jest wyleżakowany, ale poza tym?). A pozostałe Grand Championy, który Twoim zdaniem był najlepszą interpretacją piwa domowego którego był klonem? Lub który po prostu był najlepszą interpretacją stylu?
  Pozdrawiam.

 35. Panie Tomaszu,
  na blogu kilkukrotnie pojawiał się temat, że panuje posucha w temacie polskojęzycznej literatury dotyczącej piwa. Uważam, że jest Pan odpowiednią osobą, żeby zlikwidować ten brak. Oczywiście, ma Pan mało czasu, ale taka książka nie musiałaby powstać szybko. Co więcej, sądzę, że w związku z rolą jaką odegrał Pan w nastawianiu Polaków na właściwe tory piwnej konsumpcji, ciąży na Panu pewna odpowiedzialność, która wręcz obliguje do wydania książki porządkującej grunt wiedzy o piwie w Polsce. Czy myśli Pan o takim projekcie?
  Pozdrawiam.

 36. Jakie polecisz dobre piw, w których nie czuć karmelu? Niejedno piwo, by było fajne, ale niestety jak czuć karmel to mnie odrzuca :/

  • Rowing Jack jest wytrawny jak na IPA,
   często w Pale Ale nie ma karmelu (np. Aja Palę Alę z Pinty). Na etykiecie częstio są wymienione słody użyte do warzenia. Są też style których powinieneś unikać, zwykle to co ma “amber” w nazwie, cała rogacizna (koźlaczki). Ogólnie więcej jest piw z karmelem niż bez, chociaż modne Pale Ale i IPA często mają go niewiele lub wcale. Wyjątkiem jest Atak Chmielu, on jest bardzo karmelowy. Pewnie bali się na początku uderzyć “poprawną” ipa.

   • Nie pamiętam nazwy… ale trafiłem na piwa, w których nazwy nie sugerowały karmelu, a potem jednak lipa. Ale już jakieś nazwy piwek są do spróbowania.

    Niby człowiek już tyle tych filmów Kopyra obejrzał a… wciąż za mało by coś wiedzieć :D, no ale do nadgonienia z tego ponad tysiąca to przypuszczam, że przynajmniej 900 mi zostało… 🙂

 37. Berliner Weisse też jest tak trudnym technologicznie piwem jak lambiki? Bo prawie nikt tego nie warzy, a szkoda bo styl ma potencjał.

 38. Czy są jakieś książki albo inne źródła wiedzy, oprócz filmików na YouTubie, z przepisami dla początkujących domowych piwowarów aby poznać podstawy w warzeniu piwnych stylów?

 39. Hej, mam pytanie odnośnie słodów i ich jakości. Czym różnią się słody z różnych słodowni? Chodzi mi o te bazowe czyli pilzneński i pale ale, czy taki Pale Ale ze Strzegomia różni się czymś od Pale Ale z Weyermanna? Jest niższej jakości, mniej wydajny, czy może nie ma to znaczenia?

 40. Witaj. Czy mógłbyś opowiedzieć coś na temat piw bezglutenowych. Czy istnieje wogóle takie coś? Niestety mam celiakie i picie zwykłychpiw odpada. Słyszłem o Bernardzie bez lepku, Celii bezglutenowej, Damm Daura bez glutenu.

 41. Witam. Odbiegnę nieco od tematu piwnego.
  Na pytania o piwa z To Øl odpowiadałeś o niektórych etykietach, że Yeastud Christus itp. Co zatem sądzisz o South Parku? Często jadą po krawędzi, ale nie jest to już tylko bajka o pierdzeniu i zabijaniu biednego Kenny’ego ale poruszają wiele tematów z natury społecznej, kultorowej itd.

 42. Tomku, mam Pewną Teorię Na Temat Chmielu i chciałem ją z tobą skonsultować.

  Zauważyłem ostatnio w naprawdę wielu craftowych piwach (mowa o świeżych warkach), wykorzystujących różne odmiany chmielu amerykańskiego, że nuty cytrusowe czy innych owoców tropikalnych są bardzo nikłe, natomiast zdecydowanie na pierwszy plan wybija się żywica.

  Obserwacje potwierdziłem warząc niedawno w domu american wheat z Centennialem i Chinookiem – to wyraźnie cytrusowe odmiany, ale tym razem te nuty zostały mimo wszystko zdominowane przez żywiczność.

  O ile mi wiadomo, póki co wszyscy wciąż posługujemy się amerykańskim chmielem z zeszłego (2013) roku (chmiel polski czy nowozelandzki są już świeże). Czy istnieje możliwość, że w ciągu tych kilku, kilkunastu miesięcy balans różnych aromatów zmienił się na korzyść żywicy?

 43. Tomku, jestem z Bydgoszczy i mam do Ciebie trzy ważne dla mnie pytania:
  1. Czy PSPD planuje szkolenie sensoryczne w woj. kujawsko-pomorskim? Człowiek uczy się całe życie i chętnie wziąłbym udział w takim kursie. To co Ty czujesz “złego” w piwie podczas degustacji, ja niestety nie mogę tego wyczuć razem z Tobą 🙂
  2. Czy piwa z browaru Widawa są dostępne w woj. kujawsko-pomorskim?
  3. Czy miałeś okazję spróbować piw z browaru restauracyjnego: “Warzelnia piwa” w Bydgoszczy i jak wrażenia?

  Najlepszego!

 44. Czesc Tomku, mam pytanie: zabutelkowalem z kolegami dwa piwka, dwa kolejne wlasnie fermentują, nie mamy niestety miejsca w piwnicy, żeby tam lezakowalo, więc stoi w domu, na wszelki wypadek włożylismy je do kartonów a kartony szczelnie okleilismy taśmą pakową (taką brązową) czy to uchroni nasze zdrowie i życie przed ewentualnym granatem? czy taki oklejony karton wyhamuje szkło?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz