53. odcinek [100 pytań do kopyra]

41
2757

Miał to być jeden odcinek, w którym odpowiem na pytania z odcinka 51., ale chyba mam za miękkie serce i za słabo odsiewam pytania, bo wyszedł godzinny. Wobec czego podzieliłem go na 2 części.Lista pytań:
0:12 Co się stało, jeśli podczas zacierania doszło do zagotowania zacieru? W sensie chemicznym i co z tego wyjdzie?
02:25 W składzie ciemnego Litovela występuje: woda, słód jęczmienny, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier i chmielowe produkty. Czy to oznacza, że słód częściowo zastąpiono surowcami niesłodowanymi, jak to mają w zwyczaju koncerny? I co to takiego są te chmielowe produkty?
03:03 Piję Ce N’est Pas IPA i ku mojemu zdziwieniu zamiast bomby słodowej dostałem w aromacie i smaku kwasek w stylu szampana, białego wina albo nawet lambica. Zakażenie, złe przechowywanie, czy ki diabeł? Raczej piwo nie jest zepsute, bo termin ma do marca 2015.
04:05 Jakie studia skończyłeś i czy przydają Ci się w codziennym życiu lub pracy zawodowej? Czy polecałbyś dla przyszłego piwowara jakieś konkretne studia ? Czy ważne jest tylko doświadczenie? Czy miałbyś do polecenia jakieś ciekawe tematy o tematyce piwnej nadające się na napisanie pracy magisterskiej np. dla osób studiujących inżynierię żywności lub towaroznawstwo?
07:15 Czy ateista ma szanse dostać się do nieba, a jeśli nie to gdzie trafi?
07:59 Jak to jest, że belgijskie piwa trzymają poziom, a są dostępne w każdym sklepie i markecie w beneluxie i okolicach? Dlaczego ich piwowarów nie ciągnie, żeby iść ku „powszechnym” gustom i tłuc lagery typu Stella, albo robić bezsmakowe triple?
09:55 Czy jest coś takiego, co można nazwać „spiritus miejsca”. Czyli, że specjał jakowyś smakuje najlepiej tam, gdzie wytworzony został?
12:47 Czemu nie robicie w Widawie więcej piw z płatkami dębowymi?
13:50 Czemu nie degustujesz nic z browaru To Øl?
15:02 Czy można leżakować RISy, zwłaszcza te Barrel Aged?
16:15 Zakupiłem 2 ekstrakty słodowe jasne do uwarzenia Pale Ale. Po wlaniu ich do wrzącej wody w moje nozdrza uderzył odór DMSu. Ile trzeba gotować brzeczkę by całkowicie odparować DMS?
17:24 Uwarzyłem koźlaka 17blg z gotowego zestawu surowcowego. Uwarzyłem go metodą dekokcyjną. Zestaw był na 15 litrów piwa. Ku mojemu zdziwieniu piwa wyszło 20 litrów z 18.5 blg Czy mógłbyś to wyjaśnić?
18:45 W jaki sposób należy zdezynfekować płatki dębowe i przyprawy przed dodaniem na zimno aby nie zakaziły piwa?
20:46 Co oznacza określenie ”piwo jasne pełne”?
22:22 Czy zdajesz sobie sprawę, że Twoje nazwisko zapisze się w historii polskiego piwowarstwa i za kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt lat będziesz jedną z najważniejszych postaci, która przebiła się do mainstreamu i zaniosła piwną rewolucję do setek tysięcy ludzi?
23:30 Gips piwowarski – kiedy w praktyce się go stosuje i czy jest to powszechne, lub charakterystyczne dla jakichś stylów, surowców lub wody?
24:47 Jaka woda do piwa – kranówa, przegotowana kranówa, butelkowa, źródlana, przegotowana źródlana?
25:55 Często pijam słowackie i czeskie koncernówki. Większość z tych piw ma charakterystyczny zapach i smak, taki świeży, zielony, rześki. Z czego on wynika i jak to opisać?
26:31 Leżakowanie piwa w butelkach – które piwa należy pić jak najbardziej świeże, którym to bez różnicy, a które mogą i powinny leżeć miesiącami i latami?
27:10 Dlaczego zarzuciłeś kręcenie filmików po angielsku?

Reszta odpowiedzi w odcinku 54.

41 KOMENTARZE

 1. To nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na tegorocznego Renifera. Mam nadzieje Tomku, że dasz na blogu info kiedy będzie go można kupić w sklepach.

 2. ostatnio chciałem zrobić próbę jodową pozytywną i się zdziwiłem, bo już po 15min wypadła bardzo pozytywna (nawet najmniejszych przebarwień). płyn był ok – sprawdzane na mączce ziemniaczanej.

 3. No, ale ten drugi odcinek 100 pytań to mogłeś dzisiaj też wrzucić. A tak zostało mi jeszcze pół Nosferatu, a nie ma co oglądać… To nieludzkie! 😉

 4. Cześć Kpr!
  Jestem świeżo upieczonym piwowarem domowym i zrobiłem ostatnio 2 warki jasnego piwa (ESB i AIPA) i w obu przypadkach było czuć aromat zielonego jabłuszka, tak intensywny smród z fermentora, że oczy łzawią i można się udusić… W obu piwach po 7 dniach dokonałem wstępnego pomiaru blg, w ESB przez kranik a w AIPA przez strzykawkę (nie było kranika) i wtedy oba pachniały super. Po 48h zrobiłem następny pomiar i piwa waliły wspomnianym zielonym jabłuszkiem. ESB miał s-04, AIPA us-05. Skąd ten smród pod koniec burzliwej? Gdzie dwa razy popełniłem ten sam błąd? Czy powinienem dopiero przy przelewaniu na cichą okazyjnie sprawdzać blg, aby nie zakazić piwa? Na forach nie dostaje konkretnych odpowiedzi, Kopyr pomóż!

  • Zawsze możesz cukromierz wrzucic do brzeczki przed rozpoczęciem fermentacji burzliwej i będziesz miał pomiar stopnia odfermentowania na bieżąco „live”, bez konieczności otwierania fermentora. Wyjmiesz cukromierz przy przelewaniu na cichą

   • Zwłaszcza jak Ci chmieliny i drożdże oblepią areometr. Co do aldehydu to przyczyną może być niedofermentowanie. Spokojnie, zredukuje się.

    • W ciemnych piwach w ogóle tego nie mam, no i chcę podkreślić, że przy pierwszym badaniu wszystko było super, piwa dofermentowały nawet nieźle, zapach ekstra i smak również. W tym ESB to bardziej taka… farba? a w AIPA dowaliłem 50g chmielu na cichej i udało mi się zredukować ten smród poniekąd i podczas refermentacji jest ten zapach niemal niewyczuwalny, ale jest i to taka 1/4 jak w ESB. Może to syf z powietrza?

 5. Witam.Czy butelki z domowym piwem(które mam zamiar uwarzyć) mogą leżeć na regale który jest przystosowany do butelek po winie(one leżą tak szyjką lekko w dół) czy ta pozycja nie przeszkodzi piwie,czy może jednak lepiej żeby stały sobie na jakimś regale,ew. w skrzynce na piwa? Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Staram się leżakować piwo w pozycji pionowej (w piętrowo ustawionych skrzynkach). Robię to głównie dlatego, że osad ulega sedymentacji, zbiera się na dnie; łatwiej nalać klarowne piwo do szklanki.

  • W takiej pozycji w szyjce butelki i przy kapslu zbierze się drożdżowy osad. Efekt? Przy odwracaniu butelki przed otwarciem sklarowane piwo znów się zabełta i będzie mętne.
   Pozycja butelki, o której piszesz ma sens w przypadku wina: korek nawilżany winem nie wyschnie, ale w przypadku piwa, tym bardziej domowego to kompletnie nieuzasadnione. No chyba że ktoś lubi pic drożdże i bełty zamiast piwa.
   Jedyna słuszna pozycja dla butelki piwa to pionowa – z kapslem na górze ;D
   Kaster na piwo kosztuje w sklepie raptem 7 złotych, a jak poszukasz „na złomach” to poniżej 2 zł. A można trafic na niesmigane sztuki.

 6. Co decyduje o zalegającej goryczce w piwie. Pilem piwa chmielone ameryskanskimi chmielami 3xC (Citra,Chinook,Centennial) i jedne byly przyjemne, a w drugich pojawiala sie parszywie zalegajaca goryczka. Dlaczego w jednych piwach zalega, a w innych nie? Co decyduje o zalegajacej goryczy?

 7. Odnośnie ostatniego pytania – a nie myślałeś po prostu robić napisy angielskie do swoich filmów? Wydaje się mi, że zwiększyłoby to z czasem grono Twoich odbiorców dość znacznie, chociaż pytanie czy nie za długo byś musiał czekać na efekty, by wkładać w to tyle sił…

  • Dajcie spokój z tymi napisami, chyba tylko Polacy używają takich wynalazków 🙂 Kopyr strasznie dużo nawija,dobrze się tego słucha, ale jakbym miał czytać to by mi się nie chciało 🙂

  • Wiesz ile czasu zajmuje stworzenie napisów do filmu (po polsku)? A teraz jeszcze trzeba tłumaczyć. I po co? Kto to będzie oglądał? Mieszkańcy krajów anglojęzycznych nie będą oglądali filmów z jakimiś napisami! A Ukraincy czy Czesi i tak sobie poradzą bez.

 8. Może nie trzeba kręcić filmów po angielsku żeby mieć recenzję po angielsku. Może wystarczą tylko napisy?
  1) nie ty musisz je tłumaczyć, przez co oszczędzasz czas i mówisz w swoim ojczystym języku
  2)Jak ktoś nie mówi po polsku to włącza sobie napisy.

 9. Co do tego, że nie da się zrobić dobrego piwa zasypując go płatkami dębowymi i nie smakuje ono tak jak te rzeczywiście leżakowane w beczkach, to się nie zgodzę. Próbowałem na targach w Poznaniu przed tygodniem WWA z Browaru Bazyliszek. Chłopaki uwarzyli, fermentowali, a potem leżakowali z płatkami zrobionymi z beczki po sherry. I co? I było naprawdę świetne.

 10. Tomku, pytanie w sprawie leżakowania porterów. Ostatnia warka Warmińskiego i jedna z wcześniejszych Grand Imperiala były strasznie słodkie (GI był prawie niepijalny). Czy leżakowanie im na to pomoże?

 11. Niedługo dość sporo będę jeździł po Eropie, gdzie najlepiej szukać ciekawych piw? Które kraje mają najwięcej do zaoferowania i jak szukać sklepów, w których trafię na interesujące perełki?

 12. Tomku, mógłbyś polecić jakąś literaturę odnośnie degustacji piwa? Zamierzam się do zakupu Tasting Beer Randy’ego Moshera, czy jest coś podobnego?

 13. Witaj Tomku, mam pytanie odnośnie wydajności zacierania. Czy będzie jakaś widoczna różnica w wydajności, jeśli taką samą ilość słodów zatrę:
  1. w 15 litrach wody, a następnie wysłodzę aby otrzymać 20 litrów gotowej brzeczki
  2. zatrę w 25 litrach wody i odbiorę tylko brzeczkę przednią bez wysładzania.
  Zakładam że w obu przypadkach dostanę 20 litrów gotowej brzeczki, dla przypadku drugiego te dodatkowe 5 litrów zakładam że zostanie w słodzie. Czy ekstrakt końcowy będzie taki sam, czy któryś ze sposobów będzie bardziej wydajny.
  Pozdrawiam

 14. Cześć Tomku, w odpowiedzi na pierwsze pytanie mówisz, że używane obecnie słody są tak zmodyfikowane, że zacieranie może potrwać tylko 30min. Jakie to ma konsekwencje dla czasów przerw receptur piw? Czy np. powinno się przeskalować stare receptury, które zakładały, że wymagany czas zacierania jest dłuższy? Np., jeżeli wymagano przerwy 30min 63 C i 30min 70C, teraz należałoby robić 15min 63C i 15min70C, aby uzyskać podobne proporcje wytworzonych cukrów?

  pozdrawiam,
  Alek

 15. witam.Jestem w trakcie warzenia mojego pierwszego piwa.Użyłem brewkita, i mam kłopot,mija 72 godzina uwarzenia i nie mam piany po drożdżach. Przed zamknięciem fermentatora miałem 11,5 BLG.a teraz mam 7 stopni.Mam rozumieć że drożdże pracują i nie powinienem się przejmować tym że nie ma piany?

 16. Tomku, o ile dobrze pamiętam w którymś z odcinków mówiłeś że jest maniera nazywania któregoś ze stylów piw słowami kończącymi się na ’-tor’ np terminator, masakrator. Powiedz mi proszę czy dobrze pamiętam że tak mówiłeś i jeśli tak to jakiego stylu piwa to dotyczy?

  Pozdrawiam

 17. Panie Tomku, czy zbyt długie zacieranie może wpłynąć negatywnie na smak piwa?
  Pytam ponieważ w instrukcji którą posiadam do American Amber Ale jest zacieranie jednotemperaturowe w temp. 68 przez 70 minut do negatywnej próby jodowej. Czy to nie jest za długo?

  Dziękuje i pozdrawiam

  • Osobiście uważam, że jeśli czas Cię nie goni to zostaw zacier na 90 minut i więcej, najlepiej zaizolowany. Potem jest lepsze rozluźnienie i lepiej się filtruje.

Leave a Reply