[100 pytań do kopyra] odcinek 51.

99
5265

Pytania zadawane pod odcinkiem 49. Ponieważ lista Wam się bardzo spodobała, więc kontynuuję stosowanie tego udogodnienia.


Pytania:
0:14 Jak zapatrujesz się na kolaboracyjne nagrywanie filmów na Youtube? Zgodziłbyś się na taka kolaboracje i czy ktoś już oferował Tobie nakręcenie czegoś razem?
02:07 Czy kiedy idziesz do kogoś na imprezę typu wesele,imieniny u cioci itp. to bierzesz ze sobą piwo?
02:58 Czy przy zakładaniu firmy starałeś się o dotacje z EU, jeśli nie to dlaczego?
04:56 Czy po tym jak obnażyłeś eksperta KP, pana Kantora i trochę przejechałeś się po samej KP (słusznie) dostałeś jakiś feedback? Znaczy ktoś się skarżył, groził, pozywał?
06:20 Czy powstanie we Włoszech ok. 600 browarów w ostatnich 10 latach wpłynęło jakoś znacząco na spożycie wina w tym kraju?
07:25 Planowałem uwarzyć 20 litrów piwa. Zdecydowałem, że wleje 22 l, bo jak wiadomo podczas „tworzenia”, zawsze parę litrów się straci. Przed ostudzeniem zostało mi około 15 litrów. Moje pytania brzmią: 1.czy piwo straciło w jakimś stopniu na dodaniu tych 2 litrów wody przed ostudzeniem? 2. Co się stanie i czy w ogóle mogę dodać kolejne dwa lub trzy litry przed zabutelkowaniem?
08:51 Tomku jak łączysz wychowywanie dzieci, szczególnie wychowywanie do trzeźwości ze swoim zawodem polegającym na częstym kontakcie z alkoholem?
10:00 Czy wybierasz się Tomku na otwarcie wspólnego pubu Mikkellera i Three Floyds by zdać nam relację i ocenić kilka piw?
10:33 Czy możesz podać jakiś tytuł książki czy filmu dokumentalnego o piwnej rewolucji w USA?
11:11 Ile zarabiają najlepsi piwowarzy w Polsce i na świecie ?
13:48 Czy nałogowy palacz ma szansę zostać sędzią piwnym?
14:07 Czy mógłbyś wyrazić swoje zdanie na temat metody filtracyjnej wykorzystującej zacieranie w worku?
14:44 Kiedyś przemysłowe piwo było inne czy to raczej autosugestia, idealizowanie młodości? Jak robiło się piwo w PRL-u, na początku lat ’90, a jak się robi je obecnie?
21:21 Co możesz powiedzieć o browarze Księży Młyn w Łodzi oraz Piwne podziemie w Rożdżałowie. Czy może znasz piwowarów (np. Darek Piecuch)?
22:54 Czy znasz jakieś serwisy/fora zagraniczne o piwowarstwie domowych, które skupiają dużą ilość użytkowników jak np. BeerSmith?
23:14 Czy piłeś kiedyś piwo o tak mocnej/wyrazistej goryczce, że go nie dopiłeś?
23:22 Piwa z dużą ilością alkoholu-jedną z metod jest wymrażanie(eisbocki) a jak myślisz dałoby coś przefermentowanie piwa drożdżami do mocnych piw a później zwiększenie ekstraktu(np dodanie cukru) i dodanie np drożdży do szampana do win lub gorzelniczych?Ewentualnie samymi gorzelnianymi?
24:00 Czy cyna ma jakiś wpływ na piwo(chciałbym zakończyć końcówkę w filtratorze w oplocie)? Wiem że aluminium jest nie wskazane.
24:26 Czy znasz jakieś piwa z trawką żubrówką(turówką) .Czy dodanie do piwa będzie tylko smak trawiasty czy żubrówki?jak myślisz? Może już ktoś z widzów próbował?
24:54 Co myślisz o ogródkach piwnych? Też uważasz, że to dosyć groteskowe?
25:35 Witam mam pytanie odnośnie browaru Sulimar (Marek Suliga) na niektórych Etykietach chwali się on że warzy piwo rzemieślnicze ile w tym prawdy a ile marketingu? Wiele z jego piw próbowałem, szczególnie nie powalały ale do gustu przypadło mi Triple Blond z ciekawą stylizowaną na komiks etykietą.
27:57 Jak przedstawia się Twój stosunek do „klasyków” polskiego wielkiego i małego ekranu? Miś, Rejs, Wniebowzięci, Alternatywy 4 czy kariera Nikodema Dyzmy? kiedy się w nich Zakochałeś bądź znienawidziłeś ?
29:19 Czy słód pszeniczny czekoladowy daje aromat (i smak) czekolady czy jedynie daje kolor?
29:32 Jaki efekt można otrzymać dodając laktozę do piwa i kiedy się ją dodaje?
30:24 Kiedy się dodaje płatki owsiane do piwa (i jakie najlepiej dodawać- ekspresowe, górskie czy zwykłe)?
30:59 Czy high gravity brewing przekłada się na odczucie tego że piwo wodniste?
31:47 Dlaczego na piwach nigdy lub prawie nigdy nie ma podanych kalorii?
32:06 Ile IBU miało najbardziej goryczkowe piwo jakie piłeś i jakie były wrażenia po nim?
33:14 Jak się pojawia reklama to mam ją obejrzeć do końca czy na nią kliknąć aby pan zarobił ?
33:43 Sędziowie z których krajów prezentują według Ciebie najwyższy poziom?
35:30 W większości stylów na ratebeer.com czołowe lokaty zajmują dziesiątki amerykańskich piw. Czy wynika to z tego że Amerykanie nieobiektywnie oceniają amerykańskie piwa, czy rzeczywiście wysokie pozycje tych piw są zasłużone?

99 KOMENTARZE

 1. A jak mam tylko reklamy Lufthansy to znaczy, że hajs rośnie Ci w euro 😛 ??
  A ten pan tępogłowy z Niemiec to nie był przypadkiem piwowar z Kehrwieder Kreativbrauerei ?? Bo tam jest taki pan, co raczej nie należy do najbardziej rewolucyjnych piwowarów w DE na scenie Kraft.

 2. Ostatnio zostawiłem garnek i podczas wysładzania zagotowała się wszystko:) Było to bardzo powoli ale i pewnie w 20-30 minucie się zagotowało. Potem wysłodziłem i normalna ilość powstała brzeczki. Była bardzo mętna. Dodałem drożdży i zobaczę co wyjdzie. Chciałem się zapytać co tam się stało podczas zagotowania w sensie chemicznym i co z tego wyjdzie?

 3. Tomek, piję właśnie ciemnego Litovela i w składzie czytam: woda, słód jęczmienny, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier i chmielowe produkty. Czy to oznacza, że słód częściowo zastąpiono surowcami niesłodowanymi, jak to mają w zwyczaju koncerny? I co to takiego są te chmielowe produkty?

 4. Tomku, właśnie piję Ce N’est Pas IPA i ku mojemu zdziwieniu zamiast bomby słodowej dostałem w aromacie i smaku kwasek w stylu szampana, białego wina albo nawet lambica. Zakażenie, złe przechowywanie, czy ki diabeł? Raczej piwo nie jest zepsute, bo termin ma do marca 2015.

 5. Cześć! Byłem na tych wakacjach we francji u rodzinki, a że mieszkaja blisko Genewy zabrali mnie do tamtejszego browaru, połączony z pubem całkiem ładne miejsce, chcialbym dowiedziec sie coś więcej na jego temat, albo dowiedzieć się gdzie mogę sie dowiedziec. Dla mnie laika piwo tam smakowało, serwują AMBER, GOLD i BLONDE oprócz barwy wiecej inforamcji mi nie zdradzaja , a ciekawi mnie czy jast to w miare dobre piwo… browar nazywa sie MOLARD
  oto link do ich strony: http://www.lordnelsonpub.ch/

 6. Witaj,
  Jeśli można wiedzieć, jakie studia skończyłeś i czy przydają Ci się w codziennym życiu lub pracy zawodowej?
  Czy polecałbyś dla przyszłego piwowara jakieś konkretne studia ? Czy ważne jest tylko doświadczenie?
  Czy miałbyś do polecenia jakieś ciekawe tematy o tematyce piwnej nadające się na napisanie pracy magisterskiej np. dla osób studiujących inżynierię żywności lub towaroznawstwo ?
  Pozdrawiam 🙂

  • To zależy od podejścia: jeżeli jest się „uberkatolikiem” to ten ateista trafi do piekła (do piekła trafiają tylko Ci co w Boga nie wierzą, grzesznicy do czyśćca), jeżeli podejście jest bardziej realne to zależnie od postępowania albo trafi do nieba, czyśćca lub piekła (jeżeli ten ateista będzie dobry to Bóg zabierze go do nieba, bo zależy Mu na każdym dobrym człowieku).

   • Padłem, pytanie stulecia. 😀
    Kopyr masz rząd dusz i posłuch wszędzie (więc może i na górze też), więc ostrożnie z odpowiedzią! Może zamiast robaków po śmierci wygram główna nagrodę… Drżę z niecierpliwości 😉

 7. Trochę mi się zebrało komentarzy odnośnie powyższego filmiku. Zatem zacznę od pytania. A komentarze odnośnie kiedy indziej.
  1.Jak to jest, że belgijskie piwa trzymają poziom, a są dostępne w każdym sklepie i markecie w beneluxie i okolicach? Te wszystkie Westmalle, Corsendonki, La Trappe (holenderskie, wiem), Chimaye, nawet Leffe, itd…? Można robić duuużo i dobrze? Można widocznie. No jasne, są to piwa bardzo aromatyczne i z wykopem, ale jakoś ich piwowarów nie ciągnie, żeby iść ku „powszechnym” gustom i tłuc lagery typu Stella, albo robić bezsmakowe triple. No wyobraźcie sobie: trappisten lager. brrrrr.
  dwa pytania będą. (nikt się nie spodziewa hiszpańskiej inkwizycji)
  2. jest coś takiego, znaczy ja mam, co nazywam „spiritus miejsca”. Czyli, że specjał jakowyś smakuje najlepiej tam, gdzie wytworzony został. Pizza jest najlepsza w zapyziałej knajpce we Włoszech, lokalne wino najlepiej smakuje tam właśnie, gdzie dane winogrona zerwano, nie ważne, czy to Węgry, czy Hiszpania. Na Słowacji haluszki, w Czechach gulas a kledliky i smazeny syr a hranolky. Smaki wakacji. Podobnie jest z piwem. No bo przecież jak zamówiłem w Gandawie w rynku Rochefort 12 to oniemiałem po prostu. Piłem to piwo potem gdzieś indziej i… nie to, nie to już. Nie było oświecenia i błogości wyjątkowej. Ech… Masz takie odczucia?

 8. Witaj, mam dla Ciebie wyzwanie degustacyjne. Spróbuj Amber chmielowy i powiedz której wady tam nie wyczuwasz. Będzie to po pierwsze dobra rada czego nie kupować, a po drugie najtańsza próbka sensoryczna zawierająca mix najczęstszych wad piwa. Zielona butelka, dms, mokry karton. Nie jestem jakimś wytrawnym degustatorem ale wystarczył mi jeden łyk żeby w końcu zrozumieć to o czym mówisz na blogu i wylać to do białego mumina.

  • Pozwolę się nie zgodzić z opinią iż ACh jest nie do picia. Co prawda mieszkam w Gdyni, więc to piwo trafiam raczej świeże, ale w kategorii mitycznego „pilsa za 3 złote” na lato nie jest zły. W tym roku za zielonym Trybunałem jak dla mnie.

 9. Kopyrze!
  Wszyscy wiedzą jakim jesteś fanem leżakowania piwa w beczkach. Czemu więc nie robicie w Widawie więcej piw z płatkami dębowymi? Przydałoby się trochę tego w Polsce.

  Czemu nie degustujesz nic z browaru To Øl? Mają niezłą dystrybucję dzięki smakpiwa.pl, a niektóre ich piwa serio potrafią urwać dupsko. Mikkeller pojawia się na blogu a To Øl nie, mimo że to podobna liga. Weź się ugadaj z smakiempiwa, zróbcie jakąś akcję i jechane!

 10. Ad 10:00 WarPigs to wspólna inicjatywa Mikkellera i Three Floyds (50/50). Ten nowy brewpub powstanie w Kopenhadze i bedzie miał premierę na przełomie 2014/2015 r. Bar będzie miał powierzchnię 1000 m kw i przyjmie jednocześnie 180 osób wewnątrz i 50 na zewnątrz. Warzelnia będzie miała wybicie 10 hl i bedzie służyła wyłącznie na piwa eksperymentalne, tworzone pod WarPigs. W podziemiach brewpubu będą odbywały się degustacje i koncerty – Three Floyds są fanami heavy metalu (na otwarcie już zapowiedział się Black Sabath). W części restauracyjnej baru będą podawane steki i hamburgery z grilla, nad których jakością będzie czuwał amerykański szef kuchni – Andrew. Ekipa BGM zagości w WarPigs podczas CBC (Copenhagen Beer Celebration) w maju 2015 r. Zdamy relację.

  • Na tym polegają rankingi, że różne grupy docelowe dostarczają różne wyniki, przy czym zgodzimy się, że główne pozycje się zgadzają we wszystkich 😉 😉 . Nie wiem czy istnieje coś takiego jak bardziej obiektywny portal (chyba, że patrzysz na to, że głównie są tam użytkownicy z USA), na pewno BeerAdvocat nie jest tak popularny w Polsce (i Europie) jak Ratebeer.com, choć i tak trzeba przyznać, że 1605 recenzji najlepszego w Polsce ratebeerowca (ElDesmadre) nijak się ma do 35000 gości z Finlandii, czy z USA.

   • Oczywiście Piotrze, że nie istnieje coś takiego jak bardziej obiektywny portal. Odniosłem się wyłącznie do piw amerykańskich, o które pytał widz Tomka. BeerAdvocat, wg mnie, ocenia je solidniej i bardziej wszechstronnie, z tego powodu na liście 250 najlepszych piw są różnorodne style: APA, IPA, DIPA, Saison, Porter, Lambic, Wild Ale ale również RIS i Barley Wine, które zdominowały najlepszą 50-kę na Ratebeer. Ilość ocen polskich ratebeerowców i tak gwałtownie wzrasła w ostatnim czasie, choć dalego nam jeszcze do Amerykanów czy Skandynawów, a to przecież najlepsza promocja Craftu, również polskiego.

 11. Cześć Tomku!
  zainspirowałes mnie aby kupić kilka piw aby je poleżakować, w mojej piwniczce znbalazło sie kilkanascie porterow ale tez RIS-ów lezakowanych w beczkach np De Molen Zwaaien & Zwieren,Emelisse White Label RIS czy np Hoppin Frog Barrel Aged Boris Oatmeal Iperial Stout i teraz pytanie czy poprzez takie lezakowanie piwo nie straci nut wanili czy smak piwa poprawi sie czy lepiej pic teraz, terminy przydatnosci są do 2024r chodzi oczywiscie o RIS-y bo wiadomo porterom lezakowanie słuzy

 12. Przy degustacji jakiegoś Barley Wine kilka miesięcy temu (teraz nie mogę znaleźć konkretnego filmu) wspominałeś że nie dopijesz go do końca tylko zostawisz i będziesz co jakiś czas nalewał sobie po trochu i sprawdzał jak smakuje. Z racji że czeka u mnie piwo w tym właśnie stylu a nie chcę wypić całego na raz ciekaw jestem jak wyszedł ten eksperyment tzn. czy Barley Wine można po otwarciu trzymać dłuższy czas (i jeżeli tak to w jakich warunkach i jak długo) bez większych uszczerbków w smaku i aromacie?

   • Dzięki, jak podałeś nazwę to znalazłem nawet film z ponownej degustacji po 2 miesiącach gdzie padło stwierdzenie że piwo nic nie straciło także dziś wieczorem otwieram swoją butelkę.

 13. Cześć
  Pewnie już gdzieś się przewinęło, ale niestety nie trafiłem na info w żadnym filmie. Tomku – jaka ostatecznie była różnica i opinie degustujących odnośnie stout’a warzonego z ekstraktów vs. słodów?

 14. Siemasz Kopyr,
  Zacząłem warzenie z Kopyrem jakiś czas temu. Stout wyszedł mi ok wiec zakupiłem 2 ekstrakty słodowe jasne do uwarzenia Pale Ale. Po wlaniu ich do wrzącej wody w moje nozdrza uderzył odór DMSu. Ile trzeba gotować brzeczkę by całkowicie odparować DMS? Ja gotowałem 70 minut, ostudziłem i już jakby go nie czuje ale Boje się ze w gotowym piwie to dziadostwo wyjdzie. Pozdrawiam i następne piwa robie juz z samodzielnym zacieraniem.

  • Moim zdaniem nie będzie w gotowym piwie DMS lub będzie on niewyczuwalny.Teoretycznie 90 minut gotowania pozwala pozbyć się całego DMS na piwie z 100% pilzneńskim słodem. Będzie ok.

 15. Cześć Tomek . kilka dni temu uwarzylem koźlaka 17blg z gotowego zestawu surowcowego.uwarzylem go metodą dekokcyjna.zestaw byl na 15 litrow piwa.ku mojemu zdziwieniu piwa wyszlo 20 litrów z 18.5 blg…blg mierzylem balingometrem i refraktometrem,także wykluczam pomyłke..czy móglbys to wyjasnic?dzieki

 16. Witaj Tomku! Na święta Bożego Narodzenia chciałbym uwarzyć portera bałtyckiego z dodatkiem płatków dębowych i przypraw korzennych. Moje pytanie brzmi, czy w jakiś sposób muszę te właśnie dodatki zdezynfekować przed dodaniem na zimno aby nie zakaziły piwa? Jeżeli tak to co polecasz? Pozdrawiam.

 17. Kopyr – a twoi „wychowankowie” nie zasypiają gruszek…nie tylko browary nowe ale i sklepy dla piwowarów, z czego akurat osobiście się cieszę. Panowie z Bydgoszczy jasno wskazują kto ich inspirował a gazeta nawet wstawia dwa filmiki: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,16846668,Dotarla_do_nas_rewolucja__Otworzyli_pierwszy_taki.html

  Poza tym następny przykład, że rewolucja coś tam w głowach koncernowach też rusza:
  http://www.tyskie.pl/tyskie-gronie-14-dniowe/
  Szkoda, że nie mogło znaleźć sie w teście tyskich, bo w butelkach nie będzie. Zresztą to jakiś chyba trend po żywieckim APA, książęcym chmielowym, że wypuszczają tylko beczki, czyżby uznali, że trzeba wpierw tak wysondować rynek?

 18. Cześć Tomku,

  Bo mi wątroba zgnije; cały czas przewija się w piwnym światku frazes ” jasne pełne” zazwyczaj w kontekście piw koncernowych. WTF? czy to nie jest tak, że „pełne” znaczy z dużą ilością cukrów resztkowych dające w efekcie uczucie pełności, ciała w ustach? Dlaczego w takim razie piwa koncernowe na które mówisz „wysoko odfermentowany lager” miałby by być pełne skoro wysokie odfermentowania zakłada małą ilość cukrów resztkowych. Hłyt marketingowy, czy ki pieron? Coś pewnie gubię w tym toku rozumowanie, tylko gdzie?

  TL DR :

  Wysokoodfermentowane piwo reklamy nazywają pełnym. O co come’n ?

 19. Hej! W teście Tyskiego stwierdziłeś, że im jest świeższe tym lepsze. I co dzisiaj w TV widzę? Reklamę Tyskiego 14 dniowego 🙂 Czyżby Twój wpływ na KP był większy niż myślisz? 😉

 20. Cześć Tomku. Gratuluję rekordu i oby tak dalej! Mam kilka pytań na różne tematy.

  1. Czy zdajesz sobie sprawę, że Twoje nazwisko zapisze się w historii polskiego piwowarstwa i za kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt lat będziesz jedną z najważniejszych postaci, która przebiła się do mainstreamu i zaniosła piwną rewolucję do setek tysięcy ludzi?

  2. Gips piwowarski – możesz laikowi wyjaśnić, kiedy w praktyce się go stosuje i czy jest to powszechne, lub charakterystyczne dla jakichś stylów, surowców lub wody? Czy jako bardzo początkujący piwowar powinienem w ogóle się tym przejmować?

  3. Woda do piwa – kranówa, przegotowana kranówa, butelkowa, źródlana, przegotowana źródlana? Wiem, że woda jest bardzo ważna, ale czy regułą jest, że smaczna woda równa się smaczniejsze piwo? Czy nie chodzi tu może o smak, ale jej skład?

  4. Często pijam słowackie i czeskie koncernówki – Zlaty Bazant, Staropramen, Radegast, Saris i całą tę resztę. Większość ich piw ma charakterystyczny zapach i smak, taki świeży, zielony, rześki, którego nie potrafię nazwać. Nie spotkałem tego w żadnym polskim piwie. Z czego on wynika i jak to opisać?

  5. Leżakowanie piwa w butelkach – które piwa należy pić jak najbardziej świeże, którym to bez różnicy, a które mogą i powinny leżeć miesiącami i latami?

  6. Na livestreamie mówiłeś na temat ewentualnego kręcenia filmików po angielsku, ale w gruncie rzeczy nie powiedziałeś dlaczego dokładnie tego nie robisz i na razie nie zamierzasz.

  Dzięki za Twoje filmy o warzeniu – za parę dni zabieram się za pierwszą warkę, będzie to APA. Co prawda z zestawu surowców ze sklepu, ale na pewno niedługi będę czesał własne receptury. Pozdrawiam!

  • 2., 3. Obejrzyj odcinek o wodzie: https://blog.kopyra.com/index.php/2012/10/26/surowce-piwowarskie-woda/

   4. Nie wiem, ale się wypowiem. 😀 Tomek ostatnio często mówi, że coś ma posmak chmielowy, jak czeskie piwo. Stawiam na to.

   5. Mocno nachmielone i pszeniczne tracą walory najszybciej. Jasne, poza może najmocniejszymi, nie nadają się do leżakowania, bo się niesmacznie utleniają, starzeją. Ciemne mocne starzeją się szlachetnie. A taki RIS, mocny, ciemny, ale i mocno nachmielony, ładnie się zestarzeje, ale straci na chmielowości. Jeśli nic nie pomyliłem.

   • 2-3. Dzięki. Przeglądałem bloga za odcinkiem o wodzie, ale widocznie musiałem przeoczyć, albo wylądowałem na jakimś innym ciekawym materiale i zapomniałem o poszukiwaniach 😉

    5. Z grubsza tyle wiem, jednak chętnie poznam szerszą opinię Tomka i może dowiem się czemu tak, a nie inaczej 😉

   • Cześć! Chcę uwarzyć piwo w stylu American IPA. Wodę mam miękką (około 8 stopni niemieckich). I tu moje pytanie: ile sypnąć gipsu piwowarskiego na warkę 20L? I kiedy? Tomek w filmie „surowce-piwowarskie-woda” jasno mówi ze woda miękka lepiej się nadaje do zacierania. Czyli chyba najlepiej sypnąć gipsu po wysładzaniu a przed gotowaniem. Czy dobrze myślę?

 21. Kupiłem sobie dzisiaj Komesa potrójnego i szukając coś o nim trafiłem na twoją recenzję z 2013r. Nie wiem czy wiesz ale wszystkie wady które wymieniłeś zostały przez Komesa potraktowane bardzo na serio 🙂 Począwszy od etykiety i kapsla, poprzez aromat i słodowość, a kończąc na pijalności. Recenzja zupełnie nie aktualna.

  ps. Ile Ci zapłacili? 😛

 22. Tomku dlaczego domowe stouty (oraz inne mocne piwa) muszą leżakować przynajmniej trzy miesiące natomiast żadne z piw sklepowych nie leżakuje tyle czasu i nie są tak ostre i nieułożone?

 23. Tomku, czy myślałeś żeby dla twoich widzów zrobić kiedyś jakiś konkurs? Niekoniecznie związany bezpośrednio z piwem, ale może na jakiś inny temat „okołopiwny”?

  • Może doprecyzuje, chodzi mi o jakiś niezobowiązujący konkursik kreatywny do zaktywizowania społeczności kwitnącej wokół Twojego bloga i kanału, w ramach, którego należałoby zaprojektować etykietę (albo kapsel ;)) czy np „morskie opowieści” dla jakiegoś piwa etc, z jakąś symboliczną nagrodą (koszulką, gadżetem, szkłem, generalnie czymkolwiek). Po prostu zastanawiało mnie czy w jakiejś dającej się przewidzieć przyszłości można liczyć na taki „event” na Twoim kanale?

 24. Tomku, mam dwa pytania:
  1. Czy widziałeś nową etykiete Żywca Portera w stylu np. Bocka i Białego? Jaka jest twoja opinia na temat, w mojej ocenie, wstrętnej i pozbawionej dobrego smaku polityce Żywca (i innych browarów) w temacie tradycyjnego wzornictwa, emblematów itp.
  2. Czy wiesz coś więcej na temat nowego, jubileuszowego piwa od Ambera? Wyjątkowo się tym ekscytują choć ja węszę raczej szablonowy klasyk.

 25. Tomku, mieszkam w Las Vegas. Piw tutaj jest naprawdę zatrzęsienie, nawet Las Vegas ma własne browary mimo, że jest to miasto na pustyni. Czy mógłbyś polecić jakie piwa warto spróbować?

 26. Tomku, wspominasz nieraz, że piwa, których atutem ma być chmiel oraz pszeniczne powinno się pić jak najświeższe. Z chmielem sprawa jest jasna, ale czym się objawia nieświeżość piwa pszenicznego? Jakie jego walory zanikają z upływem czasu? Ostatnio piłem pszenicę tuż przed upływem daty na etykiecie i miało niezbyt dla mnie przyjemny aromat takiego już przejrzałego, gnijącego banana. Czy to przez jego nieświeżość?

 27. Mam pytanie czy słyszałeś coś o tym, że Żywiec ma wypuścić APA w cenie portera? Podobno w Cieszynie maja puszczać krótkie serie różnych ciekawych piw? Prawda to?

 28. Tomku, pytanie ważne, na beerlovers znalazłem taki test http://www.beerlovers.pl/test proszę żebyś go zrobił i przeanalizował na następnym odcinku 100 pytań, mi wyszło 87% przedstaw swój wynik i zachęcam innych. Głupie pytania, oglądam od maja tego roku Tomka i nie wiem czy nie wiem więcej na temat piwa niż ci założyciele 🙂

 29. Witam,
  uwarzyłem ostatnio piwo. Miało wyjść IPA. Takie na chmielach amerykańskich i australijskich (4chmiele). Ale nie wiem dlaczego, wyszło mi dokładnie 30BLG. Dałem 70g chmieli na goryczkę i potem jeszcze 68g na aromat (3 chmiele) no i jeszcze damna zimno 😀 dałem dwie saszetki drożdży i czekałem co się stało. Po 8godz miałem gejzer z rurki w fermentorze. Dodam, że zrobiłe 25L 😀
  Czy można to jeszcze nazwać IPA?
  Czy sądzisz, że robienie takich piw, o tak dużym BLG ma sens, czy lepiej skupić się na standardowo przyjętych ilościach BLG, dla danego piwa?
  Czy sądzisz że coś takiego może być dobre?

  • Napisz ile słodu użyłeś to po pierwsze. Po drugie ta ilość chmielu na takie Blg to jest jak ilość mięsa w parówkach 😀 Generalnie to bez sensu, bo będzie to długo fermentować i zanim piwo się ułoży to chmiel uleci. Nie wiem, który raz warzysz, ale piwa mocno chmielone robić nie za mocne, żeby mogły szybko się ułożyć oraz łatwiej uzyskać mocną goryczkę. Jeżeli potrzebujesz włożyć to w ramy jakiegoś stylu no to najbardziej pasuje Imperial IPA.

 30. Znowu ja Tomku, chodzę do 3 gimnazjum, mam 15 lat, chciałbym potem iść na Bio-Chem (liceum) ponieważ kocham chemie 🙂 czy po studiach chemicznych mam co szukać w browarze? może bym założył swój i zatrudnił ciebie 😀 I jeszcze mnie interesuje ile taki sędzia wypije piwa podczas konkursu?

 31. Tomku,
  W edukacyjnej części Twojego portalu zastałem odcinek o kegach w którym mówisz o kegaratrze (jak dobrze piszę). Co się dzieje? brak motywacji, pomysłu czy chęci?
  Pozdrawiam,
  Paweł Stys

 32. Kłaniam się,

  wybacz jeżeli to pytanie już padło (nie przebrnąłem jeszcze przez wszystkie odcinki) i w zw. z czym też odpowiedź na nie.
  Czy polecisz jakieś piwodajnie we Wrocławiu? Znajomych zawsze ciągnę do Szynkarni, a oni już nie mogą na nią patrzeć i zaczyna pomału śmierdzieć linczem kiedy tylko napomknę o tym, że może by dzisiaj na jakieś dobre piwo…

  Z poważaniem
  Cygan Zwąsem

 33. Cześć Tomek! Jestem zafascynowany Twoim blogiem, robisz mega robotę! Mam pytanie dotyczące nalewania piwa. Kiedy powinno się wlewać do szklanki również osad? W filmie o nalewaniu piwa mówisz, że w przypadku piw pszenicznych należy wlać część drożdży, natomiast przy okazji degustacji Komesa potrójnego ostrzegałeś żeby nie wlewać osadu, bo przy triplach się tego nie robi. W których stylach wlewa się osad, a w których nie?

 34. Czy twoim zdaniem pozew przeciwko knajpie wylewającej piwo to kolejna zagrywka medialna Ciechana czy próba postraszenia ewentualnych naśladowców? Czy słyszałeś o innych próbach kneblowania krytykantów przez BRJ?

 35. Witam.
  1 Czy zastanawiałeś się kiedyś, żeby zrobić oddzielny dział na blogu z przepisami na podstawowe rodzaje piwa, tak żeby zainspirować publikę do działania?
  2 Jaką najbardziej odjechaną przyprawę kojarzysz jeśli chodzi o piwo? Tak sobie myślę, że są zalewajki z robakami skorpionami i innymi rzeczami. Jak to jest w przypadku piwa? Cannabis? Heh Oregano?
  pozdrawiam

  • Z powodu takiego, że mocne piwa trzeba długo leżakować, a małe browary nie mogą za bardzo pozwolić sobie na blokowanie leżaków.

 36. Tomek – trzy krótkie pytania o podobnej tematyce, mam nadzieję że nie było:

  1. Zauważyłem, że niektórzy Twoi widzowie przepraszają Cię za picie określonych piw, jakby to była zbrodnia. Czy miłośnicy przykładowego Bojana Kokosowego (którego to lubi moja narzeczona) są wykluczeni z możliwości dyskutowania o piwie, jeżeli próbowali teoretycznie lepszych rodzajów piw i nie przypadły im one do gustu?

  2. Stwierdziłeś, że Twoim ulubionym piwnym stylem jest RIS. Jak umiejscowiłbyś w swoim rankingu piwa pszeniczne (hefeweizen)?

  3. Czy twoje piwne upodobania są tożsame z upodobaniami całego „piwnego środowiska”, czy są one całkowicie subiektywne i nie są żadnym wyznacznikiem niczego?

  Pozdrawiam.

 37. Cześć, co mogę podczas warzenia lub fermentacji mocnego piwa zrobić, żeby ono nie było zbyt alkoholowe, żeby alkohol był, jak mówisz, „dobrze ukryty”?

 38. Witam .

  Jest pan znawcą piwa i krytykiem. W związku z tym mam pytanie odnośnie zakwalifikowania piwa które ja warzę. Mianowicie piwo uwarzone z dodatkiem samych ziół bez dodatku chmielu nazywamy GRUIT, z chmielem to zależnie od stylu. A jak nazwać piwo gdzie do warki dodano zarówno chmiel jak i inne zioła takie jak : krwawnik, bylicę , rozmaryn , kwiaty czarnego bzu, tymianek, jagody jałowca itd.
  Zastosowanie jest różne chmiel na goryczkę plus zioła aromatyczne , jak i odwrotnie zioła na goryczkę plus chmiel aromatyczny.
  Jak takie piwo nazwać , sklasyfikować.

  Pozdrawiam

 39. Witaj. Na stronach niektórych sklepów natknąłem się na niezbyt odkrywczy, ale chyba trafiony w dziesiątkę produkt o nazwie „torba/siatka zacierna”. Krótka instrukcja mówi o tym że wystarczy słody wsypać do tej torby, potem całość do gara, bo zacieraniu wyjmujemy i już możemy chmielić. Co o tym sądzisz? Wygląda to na jeszcze ważniejszy dla piwowarstwa domowego wynalazek niż ten, którym był filtrator z oplotu…

Leave a Reply