Surowce piwowarskie – woda

7
3565

czyli to, czego jest najwięcej w piwie.

Składnik wydawałoby się banalny. Jednak na pewno ważny. Z drugiej strony jeszcze z 50 lat temu był kluczowy, dziś każdy browar może mieć taką wodę jaką sobie wymarzy. Zwykle wielkich kombinacji nie ma, tylko dostosowywanie do profilu wody z Pilzna. Dlaczego? Między innymi o tym opowiadam w filmie o wodzie, jako surowcu piwowarskim. A także jaki browar zużywa najmniej wody w grupie Heinekena i dlaczego do stoutu wybieram kranówę?W poprzednim odcinku wstępnie opowiedziałem jak się warzy piwo, natomiast w kolejnym odcinku zajmę się słodem.

7 KOMENTARZE

  1. Browar Staropolski chwali się tym, że produkuje piwo z wody oligoceńskiej, dzięki temu smak tego piwa jest niepowtarzalny (ja bym powiedział, że osobliwy … ). Ma to jakiś związek z rzeczywistością , tj. czy dzięki temu piwo ma taki dziwny posmak ?

  2. Akurat jeśli chodzi o parametry wody, to polskie normy są często dużo bardziej restrykcyjne niż w innych krajach europejskich. Ale podobnie u nas jak i tam czasami zachodzi do zakażeń itp.

  3. Cześć. Mam pytanie co do kwestii zrobienia warki domowym sposobem na wodzie z filtra odwróconej osmozy. Woda ta jest jak dla mnie kompletnie bez smakowa, neutralna bez żadnych posmaków itd. Osobiście mam w domu zmiekczacz wody (normalnie twardość wody to u mnie około 22 stopnie) i woda po przefiltrowaniu przez złoże ma miękkość 0 st. Natomiast mnie osobiście ten smak ze zmiękczacza nie do końca odpowiada. Na początku ma posmak słodki a na końcu zostawia taki lekko gorzkawy posmak. pozdrawiam

Leave a Reply