54. odcinek [100 pytan do kopyra]

88
5620

Druga część odpowiedzi na pytania z odcinka 51. Wcześniejsze odpowiedzi znajdują się w odcinku 53.Lista pytań:

0:18 Dlaczego domowe stouty (oraz inne mocne piwa) muszą leżakować przynajmniej trzy miesiące natomiast żadne z piw sklepowych nie leżakuje tyle czasu i nie są tak ostre i nieułożone?
02:19 Czy myślałeś żeby dla twoich widzów zrobić kiedyś jakiś konkurs? Niekoniecznie związany bezpośrednio z piwem, ale może na jakiś inny temat „okołopiwny”?
03:45 Czym się objawia nieświeżość piwa pszenicznego? Jakie jego walory zanikają z upływem czasu?
05:18 Zamiast IPA otrzymałem piwo o ekstrakcie 25 BLG. Czy można to jeszcze nazwać IPA? Czy sądzisz, że robienie takich piw, o tak dużym BLG ma sens, czy lepiej skupić się na standardowo przyjętych ilościach BLG, dla danego piwa?
06:35 Czy po studiach chemicznych mam co szukać w browarze?
08:40 Czy twoim zdaniem pozew przeciwko knajpie wylewającej piwo to kolejna zagrywka medialna Ciechana czy próba postraszenia ewentualnych naśladowców? Czy słyszałeś o innych próbach kneblowania krytykantów przez BRJ?
12:00 Czy zastanawiałeś się kiedyś, żeby zrobić oddzielny dział na blogu z przepisami na podstawowe rodzaje piwa, tak żeby zainspirować publikę do działania?
12:19 Jaką najbardziej odjechaną przyprawę kojarzysz jeśli chodzi o piwo? Tak sobie myślę, że są zalewajki z robakami skorpionami i innymi rzeczami. Jak to jest w przypadku piwa?
14:22 Zauważyłem, że niektórzy Twoi widzowie przepraszają Cię za picie określonych piw, jakby to była zbrodnia. Czy miłośnicy przykładowego Bojana Kokosowego (którego to lubi moja narzeczona) są wykluczeni z możliwości dyskutowania o piwie, jeżeli próbowali teoretycznie lepszych rodzajów piw i nie przypadły im one do gustu?
15:01 Stwierdziłeś, że Twoim ulubionym piwnym stylem jest RIS. Jak umiejscowiłbyś w swoim rankingu piwa pszeniczne (hefeweizen)?
15:36 Czy twoje piwne upodobania są tożsame z upodobaniami całego „piwnego środowiska”, czy są one całkowicie subiektywne i nie są żadnym wyznacznikiem niczego?
16:27 Cześć, co mogę podczas warzenia lub fermentacji mocnego piwa zrobić, żeby ono nie było zbyt alkoholowe, żeby alkohol był, jak mówisz, „dobrze ukryty”?
17:25 Co sądzisz o Brew In A Bag, czyli zacieraniu w worku?
18:35 Czy przyjąłbyś płatne zlecenie jako doradca przy warzeniu nowego piwa, oraz jako doradca już po warzeniu, od inwestora, który chce stworzyć własny browar?
19:12 Jak to jest z tymi złotymi medalami, grand prixami czy innymi nagrodami które ponoć zdobył browar z Tychów i którymi chwali się przy każdej okazji?
22:33 Czy na półkach w hipermarketach (czasami są dosłownie całe regały różnych piw) można znaleźć piwa warte wypicia?
23:26 Chciałbym rozpocząć od czeskiego Pilsa. Z tego co widzę to temperatura fermentacji takiego piwa to ok 10-12 stopni. Jak osiągnąć taką temperaturę w warunkach domowych pamiętając, żeby była regularna?
24:09 Jak wygląda warzenie piw, które fermentuje się zazwyczaj na drożdżach dolnej fermentacji ale używając tych do górnej? Wady? Zalety?
25:07 Jak z powodzeniem kontrolować temperaturę podczas procesu warzenia piwa (myślę tutaj o zacieraniu gdzie producent podaje temperatury z dokładnością co do jednego stopnia)?
25:26 Czy widzi Pan korelację między prywatyzacją browarów a różnicą jakości jasnego i pozostałego piwa z czasów PRL i po prywatyzacji? Czy gdyby te browary zostały znacjonalizowane i przejęte przez pracowników drogą wykupu akcji browaru przez nich, a nie przez wielkie korporacje piwowarnicze, to czy piwa te byłyby tworzone lepiej z racji większego zaangażowania się pracowników posiadanego przez nich browaru, niż w przypadku posiadania takiego browaru przez Heinekena/SAB/Carlsberga?
27:35 Moja  koleżanka, która trudni się zawodem barmanki, powiedziała mi, że jeden z klientów, do każdej szklanki z piwem wrzucał ziarenka ryżu. Podobno w celu utrzymania piany. Czy jest w tym jakiś sens?
28:12 Czy jest to możliwe aby sklepowe piwo typu lambic nie było zmienne w smaku z czasem/numerem partii.
29:18 Jakiś czas temu piłem w pewnym browarze restauracyjnym w szczecinie, piwo typu ALE z chmielami z  USA , Nowej Zelandii i Australii, które miały mu nadać aromaty kwiatów, cytrusów, mango i wanilii. Aromat niestety był bardzo podobny do WC w PKP lub przydworcowego tunelu. Skąd ten cudny bukiet zapachów?
30:09 Ile masz piwnych koszulek? Kopyr gdzie kupujesz koszulki tych wszystkich browarów?
30:23 Czy mógłbyś polecić jakąś literaturę na temat piwa? W szczególności dotyczącą stylów piwa, gdzie można by zaczerpnąć teorii? Na blogu widzę, że sekcja style piwne chyba się trochę przykurzyła. Może warto by ją odświeżyć? Czy zamierzasz coś w tej sekcji (style piwne) dodać w najbliższym czasie?

88 KOMENTARZE

  1. Siema Tomek. Moje pytanie dotyczy rozlewu piwa do butelek. Mam juz przygotowane butelki 0,5l, jednak chcialbym rozlać do przynajmniej części z nich mniejszą ilość piwa; ok. 0,33l. Czy jeśli to zrobię, to poodczas leżakowania się stanie coś złego?

Leave a Reply