Druga część odpowiedzi na pytania z odcinka 51. Wcześniejsze odpowiedzi znajdują się w odcinku 53.
Lista pytań:
0:18 Dlaczego domowe stouty (oraz inne mocne piwa) muszą leżakować przynajmniej trzy miesiące natomiast żadne z piw sklepowych nie leżakuje tyle czasu i nie są tak ostre i nieułożone?
02:19 Czy myślałeś żeby dla twoich widzów zrobić kiedyś jakiś konkurs? Niekoniecznie związany bezpośrednio z piwem, ale może na jakiś inny temat „okołopiwny”?
03:45 Czym się objawia nieświeżość piwa pszenicznego? Jakie jego walory zanikają z upływem czasu?
05:18 Zamiast IPA otrzymałem piwo o ekstrakcie 25 BLG. Czy można to jeszcze nazwać IPA? Czy sądzisz, że robienie takich piw, o tak dużym BLG ma sens, czy lepiej skupić się na standardowo przyjętych ilościach BLG, dla danego piwa?
06:35 Czy po studiach chemicznych mam co szukać w browarze?
08:40 Czy twoim zdaniem pozew przeciwko knajpie wylewającej piwo to kolejna zagrywka medialna Ciechana czy próba postraszenia ewentualnych naśladowców? Czy słyszałeś o innych próbach kneblowania krytykantów przez BRJ?
12:00 Czy zastanawiałeś się kiedyś, żeby zrobić oddzielny dział na blogu z przepisami na podstawowe rodzaje piwa, tak żeby zainspirować publikę do działania?
12:19 Jaką najbardziej odjechaną przyprawę kojarzysz jeśli chodzi o piwo? Tak sobie myślę, że są zalewajki z robakami skorpionami i innymi rzeczami. Jak to jest w przypadku piwa?
14:22 Zauważyłem, że niektórzy Twoi widzowie przepraszają Cię za picie określonych piw, jakby to była zbrodnia. Czy miłośnicy przykładowego Bojana Kokosowego (którego to lubi moja narzeczona) są wykluczeni z możliwości dyskutowania o piwie, jeżeli próbowali teoretycznie lepszych rodzajów piw i nie przypadły im one do gustu?
15:01 Stwierdziłeś, że Twoim ulubionym piwnym stylem jest RIS. Jak umiejscowiłbyś w swoim rankingu piwa pszeniczne (hefeweizen)?
15:36 Czy twoje piwne upodobania są tożsame z upodobaniami całego „piwnego środowiska”, czy są one całkowicie subiektywne i nie są żadnym wyznacznikiem niczego?
16:27 Cześć, co mogę podczas warzenia lub fermentacji mocnego piwa zrobić, żeby ono nie było zbyt alkoholowe, żeby alkohol był, jak mówisz, „dobrze ukryty”?
17:25 Co sądzisz o Brew In A Bag, czyli zacieraniu w worku?
18:35 Czy przyjąłbyś płatne zlecenie jako doradca przy warzeniu nowego piwa, oraz jako doradca już po warzeniu, od inwestora, który chce stworzyć własny browar?
19:12 Jak to jest z tymi złotymi medalami, grand prixami czy innymi nagrodami które ponoć zdobył browar z Tychów i którymi chwali się przy każdej okazji?
22:33 Czy na półkach w hipermarketach (czasami są dosłownie całe regały różnych piw) można znaleźć piwa warte wypicia?
23:26 Chciałbym rozpocząć od czeskiego Pilsa. Z tego co widzę to temperatura fermentacji takiego piwa to ok 10-12 stopni. Jak osiągnąć taką temperaturę w warunkach domowych pamiętając, żeby była regularna?
24:09 Jak wygląda warzenie piw, które fermentuje się zazwyczaj na drożdżach dolnej fermentacji ale używając tych do górnej? Wady? Zalety?
25:07 Jak z powodzeniem kontrolować temperaturę podczas procesu warzenia piwa (myślę tutaj o zacieraniu gdzie producent podaje temperatury z dokładnością co do jednego stopnia)?
25:26 Czy widzi Pan korelację między prywatyzacją browarów a różnicą jakości jasnego i pozostałego piwa z czasów PRL i po prywatyzacji? Czy gdyby te browary zostały znacjonalizowane i przejęte przez pracowników drogą wykupu akcji browaru przez nich, a nie przez wielkie korporacje piwowarnicze, to czy piwa te byłyby tworzone lepiej z racji większego zaangażowania się pracowników posiadanego przez nich browaru, niż w przypadku posiadania takiego browaru przez Heinekena/SAB/Carlsberga?
27:35 Moja koleżanka, która trudni się zawodem barmanki, powiedziała mi, że jeden z klientów, do każdej szklanki z piwem wrzucał ziarenka ryżu. Podobno w celu utrzymania piany. Czy jest w tym jakiś sens?
28:12 Czy jest to możliwe aby sklepowe piwo typu lambic nie było zmienne w smaku z czasem/numerem partii.
29:18 Jakiś czas temu piłem w pewnym browarze restauracyjnym w szczecinie, piwo typu ALE z chmielami z USA , Nowej Zelandii i Australii, które miały mu nadać aromaty kwiatów, cytrusów, mango i wanilii. Aromat niestety był bardzo podobny do WC w PKP lub przydworcowego tunelu. Skąd ten cudny bukiet zapachów?
30:09 Ile masz piwnych koszulek? Kopyr gdzie kupujesz koszulki tych wszystkich browarów?
30:23 Czy mógłbyś polecić jakąś literaturę na temat piwa? W szczególności dotyczącą stylów piwa, gdzie można by zaczerpnąć teorii? Na blogu widzę, że sekcja style piwne chyba się trochę przykurzyła. Może warto by ją odświeżyć? Czy zamierzasz coś w tej sekcji (style piwne) dodać w najbliższym czasie?
Siema Tomek. Moje pytanie dotyczy rozlewu piwa do butelek. Mam juz przygotowane butelki 0,5l, jednak chcialbym rozlać do przynajmniej części z nich mniejszą ilość piwa; ok. 0,33l. Czy jeśli to zrobię, to poodczas leżakowania się stanie coś złego?
Cóż się ma stać złego?
zebysmy sie dobrze zrozumieli, masz zamiar wlac 0,33 do półlitrowej butelki? tego bym nie polecal, refermentacja nie zużyje całego tlenu, który zostanie w butelce i piwo najpewniej się utleni. Szkoda piwa