34. odcinek 100 pytań do kopyra

45
3401

odpowiedzi na pytania z odcinków: 28. (część druga), 29. (część pierwsza)

Kontynuuję odpowiedzi na pytania zadawane przez Was na blogu. Przełomu na razie nie widać. 😉

 

45 KOMENTARZE

 1. Od natłoku 'stupytań’ przestałem je oglądać już dobrych kilka odcinków temu, ale ten wskazujący w moją stronę palec rodem z plakatów propagandowych nie pozostawił mi wielkiego wyboru.
  Te nowe, fikuśne miniaturki są bardzo na + 😉

 2. Tomek,

  Życie niestety nie rozpieszcza – pomóż mi proszę wybrać mniejsze zło:
  1) fermentacja na parapecie (w dość nasłonecznionych warunkach + kąśliwe uwagi odnośnie „zagracania mi tu pokoju jakimiś bulgoczącymi wiadrami”), ale z możliwością korekty temp w zakresie 16-20st.C
  lub
  2) fermentacja w ciemnościach, ale >20st.C (bez możliwości kontroli)

  Szmatki, przykrycia, (kwiaty dla lubej) i inne podobne w zastosowaniu… ale jednak troszkę prześwieca.

  Dzięki!
  Tomek

  • Chyba się ze swoją partnerką nie dobraliście skoro problemem jest akceptacja czyjegoś hobby i bulgoczącego wiaderka. Okryj wiadro ciemną folią albo kartonem. Powyżej 20 stopni to słabe warunki

   • Dzięki Kopyr, folia aluminiowa nie przyszła mi do głowy.
    Kirgiz – każdy ma swoje limity akceptacji, skoro fermentory jeszcze stoją wnioskuję, że z doborem nie jest aż tak tragicznie 🙂

 3. Witam
  Tomku mam taki pomysł który może weźmiesz pod uwagę żeby nadgonić z odpowiedziami na komentarze do zaległych odcinków. Po prostu nagraj w przeciągu 'X’ czasu zaległe i umieść je na raz. Za każdym razem jak pojawia się nowy odcinek „100 pytań do..” to pojawia się mniej więcej tyle samo komentarzy, czyli jak dla mnie SYZYFOWA PRACA.

  Druga sprawa dotyczy tej 'PEREŁKI’ o którą pytałem. Chodzi mi o piwa, które obecnie dostępne są na rynku niemieckim i są przedstawicielami niemieckiego browarnictwa, tak jak PORTER BAŁTYCKI jest skarbem Polski a najlepsze polskie portery to…. Piwa, które jak piłeś wyryły się w twojej pamięci. Mogą być przedstawiciele różnych stylów. Aczkolwiek PILS jak dla mnie nie może za bardzo rzucić na kolana. Jakbyś polecił coś co mógłbym ew. szukać na rynku w Niemczech i kupić byłoby super. Z góry dziękuje za pomoc.
  Tu pojawia się prośba abyś mi odpisał przykłady takich 'PEREŁEK’ ponieważ zależy mi na czasie a czekać kilka dni tygodni aż dojdziesz z odpowiedziami do tego odcinka może być za późno.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  P.S. Mam nadzieję że teraz trochę jaśniej opisałem o co mi chodzi.

 4. W Gdańsku poza trzema browarami restauracyjnymi w ciągu najbliższych lat mają powstać jeszcze przynajmniej trzy. Jeden z nich planuje reaktywować Piwo Jopejskie, które robiło furorę w poprzednich stuleciach i z którego słynął Gdańsk w całej Europie. Co sądzisz o takim pomyśle? Piwo Jopejskie, które wtedy było nawet używane jako „syrop piwny”, który rozcieńczano wodą może się przyjąć?

 5. chodziło mi bardziej o to , czy jako zwykły człowiek, mało zajmujący się piwem,(na co dzień informatyka, serwis komputerów itp.) może sobie bez problemu wstawiać film z piwem jak jest jakiś ciekawe . ( na tym nie zarabiam i nie mam zamiaru na piwach zarabiać, ani otwierać browaru ),
  i czy nie trzeba mieć jakiś uzgodnienia, pozwolenia od browarów żeby pokazywać jakieś piwo ?.
  czy Pan jak ma jakiś piwo, to Pan kupuje i bez problemów i bez uzgodnienia z browarem z którego jest jakiś piwo robi Pan piwa recenzję i wstawia do internetu ?
  bo planuję zrobić kanał związany z komp., trochę o telewizji cyfrowej i o piwach (jako zwykły człowiek, który nie jest piwowarem)

   • Jest to dla mnie do zaakceptowania, jednak wolałbym: „PZU przedstawiło wyniki[…]”.

    Na swoją obronę dodam, że zgadzam się i popieram Twoją odmianę słowa porter.

    • Powiem tak, nie jest wielkim błędem powiedzieć, czy nawet napisać Polska IPA, ale to niestety jest bardzo krótka droga, do wszelkiej maści zwrotów typu „nie piłem jeszcze polskiej IPY”, „w sklepie nie było żadnych IP”. Jak to widzę, co napisałem, to mi się flaki przewracają.

 6. Kopyr, ostatnio widziałem zwroty fermentacja tradycyjna, fermentacja nowoczesna. Czym różni się fermentacja tradycyjna od nowoczesnej. Dla mnie fermentacja to po prostu proces biochemiczny, rozkład węglowodanów pod wpływem enzymów. Rozumiem, że różnica jest w sprzęcie lub drożdżach, więc czym one się różnią?

 7. Tomku, czy beczka po koniaku nadaje się do leżakowania piwa? Jak to zrobić aby piwo się nie zepsuło. Czy jest szansa na coś takiego w warunkach domowych.

  • Jestem w miarę na świeżo, więc pozwolę sobie odpowiedzieć:
   Na rynku jest mnóstwo piw leżakowanych w takowych beczkach, sam widziałem ze dwa, więc sens jest.
   Teoretycznie (teoretycznie, bo nie mam tu doświadczenia, tylko tematem się zainteresowałem przy okazji picia 'Paradox Isle of Arran’) niebezpieczna dla piwa powinna być czysta, świeża beczka, którą trzeba uprzednio przygotować. Koniak to alkohol i to w dodatku mocny, więc środowisko jest bardziej sterylne niż mniej (pewnie coś zdążyło tam zamieszkać, ale to będą śladowe ilości) i podobno samo wyczyszczenie beczki wrzątkiem będzie wystarczyło (i nie używać chemii, bo to niestety nie jest już plastik i różne śmieci mogą nam wniknąć w strukturę drewna, a potem wrócić przy leżakowaniu).
   Co do szans, myślę, że skoro w Polsce, w warunkach domowych udało się zrobić piwo na dzikich drożdżach, to leżakowaniu w beczkach to mały pryszcz 😉

 8. Witaj Tomeczku Kopyreczku, jestem raczej ciekawski niźli hobbystą czy już skrajnie mówiąc geekiem, natomiast jedna rzecz przyszła mi na myśl oglądając Twoje twory , czy istnieje piwo dające w aromacie lub smaku odczuć w sobie mięte, albo czy istnieje chmiel który takie aromaty może nadać, i czy według Ciebie miałoby to zastosowanie przy IPA itp. które jak wyniosłem z Twoich filmów, są piwami „letnimi” i „owocowymi”.

   • To tak jakbym powiedział że doleje multiwitaminy do piwa i będzie IPA, po co chmiel;) pytam z ciekawości, czy tak jak można uzyskać czekoladę śliwki i kawę, lub cytrusy można uzyskać miętę i np, skojarzenie piwa będzie np nie belgijskie czekoladki tylko czekoladki z nadzieniem miętowym albo do lekkich piw jako „odświeżacz”.

  • Sprawa wygląda mniej więcej tak: poza Budapesztem lipa w pień.
   W Budapeszcie:
   najlepszy multitap: Élesztő na ulicy Tűzoltó utca 22 — wypić kilka piw unikatowych (tam też się nie za często butelkuje) i nie zapuszczać się Orczy Utca pod żadnym pozorem, bo tam nawet taksówki nie jeżdżą — jest to miasto cygańskie.

   najlepszy sklep z piwem Csak a Jo Sor – (czytaj Tylko dobre piwo) i tam możesz kupić Hopfanatica w cenie 550 forintów za butelkę i oprócz tego cudaki z sokiem po 300 forintów, a jak będziesz miał szczęście, to załapiesz na Prof. von Mannheim IPA. Co więcej sklep tak naprawdę jest pubem i możesz zakupione piwo skonsumować na miejscu. Ogromna oferta piw, w tym perełki z USA w skandalicznych cenach.

   Oprócz tego działa / działał pub z piwami belgijskim przy starej synagodze na ulicy Wesselényi — blisko centrum i dobrych tanich restauracji.

   Teraz wiesz już wszystko. Powinieneś jeszcze znać jedno słowo Egészségükre (wymowa egiszigukre) i będziesz zrobiony.

 9. Hej,

  Mam następujące pytanie. Czy istnieje zestawienie wartości odżywczych dla danego stylu piwa? Oczywiście te wartości będą się różnić dla danej warki ale ciekawi mnie to zagadnienie.

  • W zasadzie to ilość wartości odżywczych jest zależna od ekstraktu (a nie od stylu, bo każdy styl ma jakieś widełki w tym względzie) i pewnie też odrobinę od użytych słodów.

 10. A co powiesz tym, którzy nie lubią w piwie smaków owoców, grejfruta, żywicy itp.Imo piwo ma być piwem, czyli goryczka plus słód bez udziwnień.Można wypić od czasu do czasu taki nowoczesny „wynalzek”.Rasowe piwa typu porter to już zupełnie inna sprawa 🙂

 11. Czy kupujesz piwa w celach kolekcjonerskich? Nie mam na myśli piw do leżakowania, piszę o piwach, których nie masz zamiaru nigdy otwierać. Co sądzisz o takiej formie kolekcjonowania?

 12. Czy jak jest w opisie stylu gęstość końcowa np 1-2BLG, a ja osiągnę 3 czy 4, to piwo w konkursie zostanie zdyskwalifikowane lub sędziowie odejmą punkty?

 13. Przymierzam się do dodania lasek wanili do stoutu (1 do gotowania i 2 na cichą), czy muszę je w jakis sposób dezynfekować?

 14. Na majówkę wybieram się znajomymi do Pragi i tu pytanie: jakie byś nam polecił piwka ich tradycyjne, a jakie nowofalowe 🙂

 15. Witam Mam pytanie co do występowania padniętych drożdży po zakończonej fermentacji , które mogą wywoływać niepożądane aromaty. Mianowicie czy mogę takie piwo zlać do innego fermentora na jakieś 2 dni i później przelać do butelek, czy lepiej z drożdżami odczekać jak opadną na dno i dopiero re-fermentować

 16. Cześć Tomku,
  czy możesz wyjaśnić, dlaczego browary takie jak Artezan i AleBrowar prawie zawsze warzą doskonałe piwa, a przynajmniej bez oczywistych wad, podczas gdy Olimp I Ursa Major mają duże problemy ze swoimi piwami. Wydawałoby się, że piwowarzy domowi z takim doświadczeniem powinni mieć podobne umiejętności.

 17. Witam,
  pytanie: wg mnie AIPA to teraz najbardziej popularny rodzaj piwa. Dlaczego koncerny chcące trzymać prym na 99% sprzedawanego piwa nie zaczną na szeroką (jakąkolwiek)skale produkować takiego piwa? Przecież walka koncernów z małymi browarami jest widoczna. Przykład udawany mały browar – kasztelan

Leave a Reply