Zombier z Fyne Ales

11
1933

Wspomnień z Edynburga czar

Zombier, to piwo uwarzone w szkockim browarze Fyne Ales według receptury piwowarów domowych, którzy wygrali szkocki konkurs piw domowych. Wypisz, wymaluj nasz Grand Champion. Piwo to przywiozłem z tegorocznego European Beer Bloggers Conference w Edynburgu. Tymczasem właśnie ogłoszono gdzie i kiedy odbędzie się przyszłoroczna edycja. O tym wszystkim na filmie.

Szkoda, że piwa z Fyne Ales nie są dostępne w Polsce. Gdyby ktoś miał chęć sprowadzić ich piwa do Polski służę kontaktem do ich szefa sprzedaży.

11 KOMENTARZE

 1. Ten problem z ostrością może prawdopodobnie naprawić. Musisz ustawić mu pole autofokusa, żeby zbierał np punktowo – wtedy gdy przystawisz butelkę/kapsel do obiektywu powinien łapać lepiej 🙂

 2. Bardzo często używasz zwrotu udane, pijalne piwo ale „nie rzuca na kolana”. Czy mógłbyś pokusić się o jakiś filmik lub listę na blogu, piw rzucających na kolana? Jeśli takowy był to przepraszam za nieuwagę 😉

 3. Hej Tomku, przepraszam, że tutaj, ale pytanie mam dość pilne i ważne, mam nadzieję, że znajdziesz czas żeby odpowiedzieć (rady innych doświadczonych piwowarów domowych również będą cholernie mile widziane). 2 tygodnie temu warzyłem swoje pierwsze piwo, z zestawów zakupionych jeszcze w Twojej promocji w Browamatorze, ale z braku czasu wziąłem się za to dopiero tak późno. Więc z Dry Stouta wyszedł mi American Dry Stout 13 st. Plato, burzliwa ruszyła, po tygodniu (pierwszy błąd?) zlazłem na cichą, przy 6 st. Plato (drugi błąd?). Po tygodniu cichej chciałem butelkować, zlałem próbkę, balingomierz nie wskazał różnicy. Jak się nad tym zastanawiam, to pewnie za bardzo się trzymałem instrukcji, czyli tygodnia burzliwej, powinienem był przetrzymać, aż zejdzie niżej. Niemniej jednak, co zrobić w takiej sytuacji? Gęstwy nie zebrałem, drożdże suche mam tylko Safale S-05 z zestawy do AIPA, a butelkowanie takiego piwa o 6 st. Plato to chyba idiotyzm? Dodam, że próbka smakuje naprawdę nieźle, więc chciałbym to piwo uratować, zwłaszcza, że to pierwsza warka. Bardzo dziękuję z góry za odpowiedź.

  • Ja miałem identyczną sytuację wczoraj. Robiłem sweet stouta 14blg. Po 2 dniach burzliwa ustała. Po 10 dniach zlałem na ciachą przy 6 Blg. 5 dni cichej i nic, dalej 6. Rozlałem do butelek. Na forum mieli takie przypadki, może zacierałem w złej temperaturze? Nie zmieniałem pomieszczenia i stało w 20st cały czas. Mam nadzieje że granatów nie będzie. Po 24h butelka plastikowa prawie nic nie nabrała gazu:( Cukru dałem 6g na pół litra oczywiście rozpuszczając w całej objętości. Moje drugie piwo więc co chwilę otworzę jakąś butelkę jak będzie za mocno nagazowane to wrzucę do lodówki i szybko wypiję:) Warka 10L więc szybko pójdzie:)

   • Piwo stało cały czas w zamkniętym pomieszczeniu o temp. 22 st, więc przechłodzenie raczej nie wchodzi w grę. Może błędnie wykonałem rehydratyzację, bo o ile pamiętam, od niej do zadania minęło dobre 2 h, albo i więcej? To mogło osłabić drożdże?

    Jeśli mam zadać drożdże do AIPA, jak to zrobić technicznie? Zadać całą saszetkę, poczekać na 4 blg (albo i mniej?) i butelkować, zbierając gęstwę? Czy dodać część saszetki, resztę zostawiając na AIPA (jest 11,5 g na 10 l piwa o ekstrakcie 15,5 blg)? Wybacz te pytania, które być może brzmią idiotycznie, niemniej jednak chciałbym uratować to piwo, zwłaszcza, że smakuje w tym momencie naprawdę nieźle, trochę przypominając Kruka z warki pitej pod koniec sierpnia. 😉 Pozdrawiam.

    • Jeżeli fermentacja nie startowała z dwa-trzy dni, to znaczy że były dobrze zrehydratyzowane. Balingometr w 20C wskazuje 0blg, czy może 2 blg? W przypadku milk stoutu kolegi powyżej, te 6 blg są jeszcze do przyjęcia, ale w przypadku dry stoutu to jest zdecydowanie za dużo.

     Co do zadawnia drożdży, to ja bym zrobił tak. Zrehydratyzował całość, dodał do stoutu, a do AIPA dał gęstwę.

 4. Widzę dużą niedoskonałość w stronie, przy wpisach nie widać liczby komentarzy. Często zaglądałem czy ktoś coś dopisał, jeden rzut okiem i widziałem że nie ma nowych komentarzy. Teraz żeby to sprawdzić muszę otworzyć post i prześledzić z uwagą wszystkie wpisy żeby znaleźć nowe. Ramka gdzie jest kilka nowych wpisów po prawej nie załatwia sprawy już odpowiadam:)

Leave a Reply