K31 z Kocoura

33
3453

czyli barley wine po czesku.

Dwa lata temu, kiedy odwiedziłem Kocoura, a następnie przeprowadziłem wywiad z Honzą Kočką, który wtedy współpracował z tym browarem, opowiadał mi o piwie, które właśnie zostało uwarzone, a miało ponad 30° Plato. Nie wiem, czy jest to to samo piwo, czy kolejna warka. Butelkę dostałem od kolegi grewa, za co bardzo dziękuję. Chociaż Honza odcinał się od powiązań z barley wine, to filozofia Anglosasów jest taka, że każde najmocniejsze piwo >20° Plato, które nie jest Russian Imperial Stoutem jest właśnie winem jęczmiennym.


Ciekawe kto pierwszy w Polsce uwarzy barleywine, jakieś typy?

33 KOMENTARZE

 1. Jak byłem ostatnio to widziałem jeszcze jedna butelke w Drink Hali …. chciałem kupic wiedząc, że będziesz degustował oraz ze względu, że nie piłem jeszcze Barley Wine ale 30zł mnie niechęciło skutecznie

 2. w ubiegłym roku miałem okazję pić – to był chyba mój pierwszy barley wine w karierze. I pierwsze skojarzenie z jakimś likierem wiśniowym, ale w tej dawce jak najbardziej pozytywne.
  Zakupione w samym browarze za bodaj 156 koron jeśli dobrze pamiętam (barman się pytał czy aby na pewno kupuję za tę cenę:D )

 3. Wczoraj miałem okazję zdegustować. Moje pierwsze skojarzenia to śliwka suszona. Mega słodkie, niczym syrop. Rozgrzewające.

  PS. Zakupione w Drink Hali we Wrocławiu za 31 zł. Mina dziewczyny przy kasie – bezcenna :).

  Pozdrawiam.

 4. Cześć Kopyr,
  Rzeczywiście, 31 blg to nie które miody mają ale jest to coś pomiędzy czwórniakiem a trójniakiem. Półtorak może dochodzić do 65 blg 🙂 .
  Czy można zrobić takiego barley wine’a w domu? Czy nie ma problemów z uzyskaniem tak dużego blg początkowego i doborem drożdży o wystarczającej tolerancji na alkohol?

 5. Kopyr, zrób coś proszę z tym jednokanałowym dźwiękiem bo tego w słuchawkach się nie da słuchać. W okolicach 2:45 słychać wyraźnie jak dźwięk ucieka płynnie w lewy kanał. Może to jakieś problemy z mikrofonem, albo softem. W każdym razie bieda 🙁 Pewnie nie ma szans na reupload poprawionej wersji tego i poprzednich filmów?
  Może lepiej wstrzymać się z publikacjami do czasu naprawienia usterki?

  • A i jeszcze jedno. Szum z nagrania słychać w obu kanałach, a głos tylko w jednym, więc tym bardziej szukał bym problemów w mikrofonie.

  • Paradoks polega na tym, że jak słucham na słuchawkach, to może rzeczywiście w jednej słuchawce mam trochę ciszej dźwięk, ale powiem szczerze chyba bardziej drażni mnie ten szum. Więc albo ja jestem głuchy (no trochę jestem ;)) albo wy macie jakiś audiofilski sprzęt.

   Postaram się kupić jeszcze jedną przejściówkę, bo ta jest rzeczywiście nieco luźna.

   • Ew. możesz przerzucić dźwięk z tego dobrze brzmiącego kanalu na mono i wtedy się wyrowna, szumy też można ”ściąć” 🙂

  • No akurat bardziej mi chodziło o Anglików. U Amerykanów barley wine to jest jakiś tam w miarę skonkretyzowany styl. Natomiast u Angoli to może być nawet 16-tka. Po prostu najmocniejsze piwo w browarze.

 6. Cieszę się, że smakowało. Mojej żonie bardzo smakuje, a i ja napiję się ze smakiem 🙂
  Koszt samej butelki to ponoć 3/4 ceny gotowego produktu, ale robi wrażenie 🙂 Na festiwalu piw mocnych w Varnsdorfie można było kupić to piwo w pojemności 0,1l z beczki i było równie dobre.

 7. Jeszcze nie obejrzałem filmu, ale zapytanie odnośnie barleywine’ów:
  Czy planujesz Tomku w przyszłości degustację Bommen & Granaten z De Molena? Nie mogę pojechać do Annopola, więc zamówiłem sobie na pocieszenie czteropak z DM ze strony organizatorów z m. in. tym piwem.

 8. I ja zakupiłem w DrinkHali. Pani przy kasie przy kasowaniu zapytała czy wiem że to kosztuje 30 zł :D:D Pijąc normalnie to jakby jakąś brandy się raczyło 😉

 9. Tomku czy to piwo zyska coś na leżakowaniu, jak np. portery ? Mam możliwość kupienia go prawdopodobnie już po terminie i poważnie się nad tym zastanawiam. 🙂

Leave a Reply