Piwne style – barley wine na przykładzie Vintage Ale

7
3103

czyli czy angielscy lordowie mają big cojones?

Kolejny odcinek poświęcony stylom piwa. Po czeskim pilsnerze, czyli przynajmniej w teorii jednym z najpopularniejszych stylów, czas na coś zdecydowanie bardziej niszowego, a mianowicie barley wine. Dosłownie można tę nazwę przetłumaczyć jako wino jęczmienne, a więc piwo, którego alkoholowa moc, sposób degustacji i oferowane doznania smakowe, bliższa jest winom, niż popularnym piwom. Choć nie jestem zwolennikiem dzielenia stylów piwa na wersje angielskie, amerykańskie itp. to należy zaznaczyć, że Vintage Ale z browaru Fuller’s jest zdecydowanie angielską interpretacją tego piwa. Samo Vintage Ale, to piwo kultowe, ukazujące się na rynku od 1997 r. wprowadziło trend na wypuszczanie rocznikowych wersji tego samego piwa. Mój egzemplarz pochodził z roku 2009. Zapraszam do obejrzenia wrażeń z degustacji połączonych z nakreśleniem charakterystyki stylu.

7 KOMENTARZE

  • Zalecam nieco dystansu do tego, co wyczyta się w klasyfikacji BJCP. 😉 Owszem wg BJCP Vintage Ale to przykład Old Ale, ale już Golden Pride jest wg BJCP przykładem English Barley Wine. Tylko problem polega na tym, że to jest to samo piwo. 😀 Różnica polega na tym, że Vintage Ale jest refermentowane. Czy barley wine nie może być refermentowany?

   Dla mnie kategoria Old Ale ma sens o tyle, o ile będzie skupiać piwa „stare” w sensie technologicznym. Czyli np. z dodatkiem dzikich drożdży (Brettanomyces), czy bakterii kwasu mlekowego. Takie brytyjskie „dzikie piwo”, coś jak Flemish Red Ale czy Oud Bruin. Jeżeli przyjmiemy, że Old Ale to barley wine tylko poddany refermentacji i z dopiskiem rocznika na etykiecie, to taki styl chyba nie ma racji bytu.

 1. No niestety te trzy kategorie się rozmyły i pomieszały. I my teraz musimy się w tym taplać. Mimo wszystko większość produktów Fuller’sa jest bardzo dobra, a o to powinno chodzić, żeby smakowało, prawda?

 2. Z whisky jest trochę inaczej niż z winem – po rozlaniu do butelek już nic nie zyskuje. Dlatego na whisky zamiast rocznika podaje się liczbę lat, tj. tyle lat ile leżakowała w dębowych beczkach bo to wtedy właśnie zyskuje na wartości.

  Pozdrawiam.

 3. Chciałem tylko zgłosić literówkę w tabelce „piwne style” z prawej strony. Jest „Baley” miast „Barley”.
  Można potem usunąć ten komentarz, skoro nic więcej nie wnosi 🙂

 4. Tomku, jak ten materiał się zabawnie ogląda po ponad 4 latach 🙂 Czasy, gdzie BW ok. 20 blg było turbo sztosem 😉 Jedno się nie zmieniło – brakuje goryczki 🙂 …Przypomniałem sobie o tym filmie przy okazji wczorajszej degustacji mojej pierwszej warki BW 30blg 🙂

Leave a Reply