Rozlew, czyli butelkowanie piwa domowego

201
35245

warzę z kopyrem – odcinek 4.

Kończymy już warzenie z ekstraktów, ale wcale nie kończymy cyklu warzenie z kopyrem (w przyszłym tygodniu zacieranie, filtracja i wysładzanie). Rozlew wydaje się jedną z najprostszych rzeczy w piwowarstwie domowym, jednak moim zdaniem jest to jeden z kluczowych etapów. W dodatku taki, który nie bardzo wybacza błędy. To właśnie tutaj mogą powstać tzw. granaty, czyli wybuchające butelki z piwem. A zatem jak dodać surowiec do refermentacji? Co lepsze suchy ekstrakt słodowy, glukoza czy może zwykły buraczany cukier? Jaki reżim sanitarny zachować? Tego wszystkiego dowiecie się z tego blisko godzinnego odcinka (podzielonego na dwie części).

W części pierwszej teoria.

Strona o której mówię, służąca do wyliczania ilości cukru do refermentacji, znajduje się tutaj. Przypominam: ilość piwa podajemy wraz z literką L na końcu (np. 21L), temperaturę piwa podajemy z literką C (np. 19C). Corn sugar to glukoza, cane sugar to cukier, extract i honey to odpowiednio suchy ekstrakt słodowy i miód.

Rysunek poglądowy jak używać kalkulatora.

Część druga – praktyczna.

Mam nadzieję, że nie nastraszyłem Was zanadto tymi granatami, ale bardzo mi zależy, żebyście nie zrobili sobie, albo komuś z bliskich krzywdy. To naprawdę nie są żarty. Jednak jeśli tylko zastosujecie się do kilku prostych zasad, czyli butelkowania piwa całkowicie odfermentowanego, odpowiedniego wyliczenia surowca do refermentacji oraz dobrego rozmieszania syropu z piwem, nic złego Was nie spotka.

Przypominam, że partnerem cyklu jest Browamator, który przygotował specjalną promocję dla czytelników i widzów tego blogu. Jeżeli zamówicie zestaw Super Start, a w uwagach wpiszecie „warzę z kopyrem”, przesyłka lub jej równowartość będzie gratis.

201 KOMENTARZE

 1. Cześć, chciałem zapytać gdzie można dostać takie butelki 0,33 jak pokazane na początku rozlewu? Czy to Opat tak jak napisane na skrzynce? Z góry dzięki.

  • Kiedyś Widawa używała takich butelek. Obecnie używa wyższych, smuklejszych i nieco grubszych. Tamte były gorsze, bo z cieńszego szkła i z mniejszym kołnierzem.

 2. Według wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Ballinga

  1 blg to 10 gram cukru w 1kg roztworu.

  Postaw sobie tabelkę w excelu i wprowadź do komórek dane:

  gramy cukru – np. a1
  pojemność wody w mililitrach – np. a2

  I dalej na wklep sobie wzór:
  gramy cukru*(1/((pojemność wody w mililitrach+gramy cukru)/1000)/10), czyli:
  a1*(1/((a2+a1)/1000)/10)

  Dla sprawdzenia poprawności wpisz sobie dane:
  w a1 – 10 gram cukru i w a2 – 990 mililitrów wody. Czyli 10 gram cukru rozpuszczone w 990g+10g = 1kg roztworu. Czyli zgodnie ze wzorem powinien wyjść 1 blg. Sprawdzenie:

  10*(1/((990+10)/1000)/10) = ?

  Wpisz sobie testowo dane: np 90 gram cukru rozpuszczone w 700 mililitrach wody. Powinieneś otrzymać wynik: 90*(1/((700+90)/1000)/10) = 11,39 blg. Zmieniając dowolny parametr – czy to gramaż cukru czy pojemność wody możesz sobie wycyrklować ile dostaniesz blg. Ja sobie taki wzór wymyśliłem i mniej więcej się sprawdza – na areometrze zawsze wychodzi ciut do góry lub do dołu z uwagi na nieprecyzyjne pomiary cukru i wody, ale te drobne różnice to już pierdoły

 3. Gerw. Coś chyba jest nie tak w tym wzorze ponieważ rozpuściłem 50 g cukru w 400 ml i z obliczeń wychodzi 11.11 Blg zaś balingomierz pokazuje mi prawie 18.5 Blg. Sprawdziłem i wzór w programie podstawiłem dobrze.

 4. To jest wzór, który liczy blg zgodnie z teoretyczną definicją. Czy praktycznie się zgadza? Powinno, ale chemikiem nie jestem by mieć pewność :). Dlatego zasugerowałem by obok wprowadzić dane sprawdzeniowe, czyli 10g cukru w 990g wody.. Czyli w sumie 10g w litrze. To zgodnie ze teorią daje 1 blg i wzór daje taki wynik. Rozlewając ostatnie piwo użyłem 110g cukru i 540ml wody. Według wzoru powinno mi wyjść 16,92. Na areometrze miałem 16,6. Różnicę w pomiarze tłumaczę sobie niedokładnością wagi i nierównego nalania 540ml wody (i być może niedokładnego areometru?). Według mnie tak duża różnica u Ciebie wynika z wadliwego areometru. Jeśli masz możliwość, to użyj innego cukromierza. A może wsyp 50g cukru na 950ml wody, zamieszaj i zobacz czy Ci areometr wskaże 5. Musi. Sprawdź też czy Ci waga nie przekłamuje. No i czy masz pewność, że na pewno dałeś wtedy 50g na 400ml wody?

  … A jeśli od samego początku gadam głupoty, to proszę kogoś ogarniętego w piwowarstwie o sprostowanie :). Pozdrawiam

 5. Witam. Mam problem z drugą warką Dry stout 12,5blg początkowe, zacierane ok.66st, po 8 dniach burzliwej 5blg przelałem na cichą i po 9 dniach chciałem butelkować, a tu dalej 5blg. Co jest grane? Drożdze – gęstwa tygodniowa S-04 z pierwszej warki APA 11,5blg gdzie zeszły do 2blg.

 6. Witam. Panie Tomku, mógłbyś mi doradzić, czy jeżeli przy butelkowaniu, butelki 0,5L napełniłbym ją zaledwie do połowy (ok 0,25/ 0,3L) to piwo się nie nagazuje, bądź zepsuje? Robię projekt szkolny i całą część praktyczną jak i teoretyczną opieram o wpisy na tym blogu, a w podsumowaniu potrzebuję wiele próbek – w tym problem. Na dodatek zamiast 20L wyszło mi ok 16.

  Z pozdrowieniami,
  Młody Piwowar z Gniezna

 7. Witam,
  mam pytanie odnośnie kalkulatora do refermentacji w kegu Cornelius. Kalkulator podaje jakie ciśnienie CO2 powinno się zadać, ale nie mówi nic o czasie nagazowania przy tym ciśnieniu. Bardzo proszę o informację ile czasu powinienem trzymać keg w tym ciśnieniu.

  Pozdrawiam.

 8. Witam… dwie pierwsze warki zabutelkowane i leżakują już ponad dwa miesiące. Naczytałem się o granatach i szczerze mówiąc, podnosząc butelkę odruchowo mrużę oczy (przed granatami). Glukozy dodawałem do każdej butelki osobno,dlatego ciężko mi jednoznacznie stwierdzić czy przegazowałem (w jednej butelce na 10 otwartych zrobiło się „piankowanie” ) teraz moje pytanie, czy jest jakiś czas od butelkowania kiedy można być spokojnym, że granatów nie będzie. proszę o odpowiedz 🙂 i pozdrawiam..

 9. Szanowny Panie Tomku,

  W Pana materiale zauważyłem, że odczytał Pan w próbce 3 blg. Podejrzewam, że to nie oznacza, że piwo ma ekstrakt w tym momencie 3 blg, bo wcześniej miało 12. Jeśli mi wyjdzie również w próbce, że piwo ma 3 blg to co to oznacza?

 10. Panie Tomaszu. Jako człowiek nie doświadczony, chciałbym zapytać czy jeśli mamy piwo którego końcowe blg wynosi np 6° to czy musimy wziąć to pod uwagę przy obliczaniu surowca na refermentacje, czy końcowe blg jest bez znaczenia i drożdże już go nie przetworzą

 11. Witam.
  Jestem w trakcie robienia pierwszego piwa, padło na lagera z brwekit copersa do tego dodałem BA brwe kit plus z browamatora i zamiast drożdży z zestawu dodałem Saflager W-34/70 11,5g. wyszło 12.5 blg, drożdże zrehydratyzowały się książkowo.
  fermentacja ruszyła i fajnie bulgotało przez kilka dni. niestety temperatura w upalnej Norwegii była wysoka na koniec piździernika i w pomieszczeniu gdzie stoi fermentator było 14-15 stopni , a na termometrze przyklejonym do fermentora 15-16, no cóż będą kwiatki. postanowiłem nie przelewać na cichą za pierwszym razem i sprawdzając po 16 dniach i przez następne dwa dni blg stanęło na 6.
  Nie wiem czy to wina temperatury, drożdży czy czegoś innego ? zlewać do kega i gazować, czekać jeszcze czy przelać na cichą może się trochę utleni i jeszcze dofermentuje?
  samo piwo w smaku przypomina piwo, nie popsuło się, ale troche mało vol bedzie miało 3% to bezalkoholowe prawie 🙂

  A i taki tip. jak ktoś myśli o kupnie refraktometru zamiast cukromierza w tubie, to dobre można kupić za jedyne 12.5 UDS na ali express, działa poprawnie i wygląda nawet tak samo jak te w polskich sklepach za 270PLN.

  Pozdrawiam.

 12. Cześć,
  robiłem 3 swoją warkę, tym razem był to prawdziwy stout z ekstraktów.
  Brzeczka wyszła na poziomie 11blg. Po 10 dniach przelałęm na chichą a po 20 dniach chciałem rozlewać do butelek ale….
  Piwko stanęło na poziomie 5 blg i troche obawiam się rozlewać.
  Co powinienem zrobić?
  Proszę o podpowiedzi.

  • moje po zabutelkowaniu (kegowaniu) z 6blg(z 12.5) wyszło dobre, lepsze od sklepowego, bardzo treściwe, trochę doskwiera brak alkoholu i tak żeby zeszło do 3-4BLG to wtedy smak by pozostał,a alkohol byłby wyczuwalny.
   moja rada, butelkuj, bedzie takie sobie, ale nie popsute, da radę takie piwo pić. i nawet kogoś poczęstować.

 13. Witam,
  Mam pytanie odnośnie butelkowania. Robię seison 14 Blg. W niedzielę przelałem na cichą fermentację. Za dwa tygodnie będę przelewał do butelek. Według instrukcji drożdże dobrze się czują w temp 18-22. Zastanawiam się ile czasu mam trzymać butelki z cukrem w tej temperaturze by mieć pewność że drożdże zrobiły swoje i by włożyć piwa do chlodnego miejsca by dwutlenek węgla rozpuścił się w piwie a nie gromadził w szyjce. Nie chce mieć fontanny.
  Pozdrawiam.

 14. Witam. Czy jesli dodam do refermentacji o połowę mniej cukru to ryzykuje zepsuciem piwa? Chciałbym tak zrovix, bo nie lubie piwa mocno gazowanego. Z góry dziekuję za odpowiedź.

 15. Witam, Panie Tomku,
  Znając moje zamiłowanie do piwa, znajomi sprezentowali mi zestaw do domowego warzenia piwa (o taki: http://browin.pl/biowin/wino-piwo-destylaty/piwo-domowe/zestawy-startowe-mikrobrowary/mikrobrowar-eco-2).
  Będzie to moja pierwsza warka, więc zanim się za to zabiorę mam szereg pytań:
  – czy poza wodą, butelkami, kapslami i kapslownicą coś powinienem dokupić, czy ten zestaw wystarczy?
  – mieszkam w bloku, czy przy stałej temperaturze ok 22-24*C mogę warzyć i leżakować piwo w pokoju?
  – czy do rozlewu niezbędny będzie drugi fermentator z rurką?
  – czy bezpieczny będzie transport butelek po rozlewie do piwnicy, ok. 70 km, żeby tam leżakowały, czy lepiej ich nie ruszać?
  – czy zalewając cukier piwem w butelkach ryzykuję „granatami”?
  Za wszelkie porady dla początkującego będę ogromnie wdzięczny!

  • – a, dokupiłem rurkę z zaworem grawitacyjnym – czy muszę to połączyć z kranikiem wężykiem? Jeśli tak to jakim? Czy mogę to przytwierdzić bezpośrednio do kranu?
   – już doczytałem, żeby przed nalewaniem do butelek nie używać kranu – jak więc najbezpieczniej pobierać próbki do sprawdzania czy fermentacja się zakończyła?

 16. Panie Tomaszu , proszę o pomoc.
  Póki co „bawię” się brewkitami.
  Potrzebuje odpowiedzi na poniższe zagadnienia:
  1 – Ile gram cukru do refermentacji potrzeba do 15 l brzeczki ? (brewkit) (kalkulatory, strony www, kazda pokazuje inaczej i się pogubiłem)
  Znajomy który warzy piwo domowym sposobem (zajmuje sie tym od 20 lat) dodaje 40 g cukru białego na 20 l brzeczke, twierdzac ze piwo jest odpowiednio nagazowane.
  2 – Czasem po burzliwej fermentacji na powierzchni brzeczki pojawiają się tak jakby grudki , ponoć to białko. Jak się tego pozbyc ?
  3 – Chyba najwazniejsze dla mnie – po zabutelkowaniu już na dnie pojawia się osad drożdżowy, czy jest jakakolwiek możliwość pozbycia się tego ?
  Z góry dziekuje za odpowiedzi i pomoc!

 17. Panie Tomaszu; mówi Pan w filmie, że roztwór glukozy należy przygotować o stężeniu podobnym, bądź zbliżonym do stężenia początkowego brzeczki, czyli np.12%. Wydaje mi się, że w piwie po fermentacji współistnienie cukru i powstałego alkoholu będzie wpływać na zmianę stężenia w stosunku do początkowego stężenia (czyli de facto gęstości). Gęstość po fermentacji będzie zatem wypadkową stężenia pozostałej reszty cukru oraz powstałego alkoholu i mam wrażenie, że nie będzie zbliżona do ekstraktu początkowego (12BLG). Pomiar balingometrem piwa po fermentacji daje najczęściej wynik na poziomie 3-5 BLG. Proszę o odpowiedź, czy zatem nie należałoby roztworu glukozy przygotować o stężeniu 3-5 %?
  Przy okazji bardzo dziękuję na wszystkie filmiki dotyczące warzenia piwa. „Wychowałem się” na nich i jestem niezmiernie wdzięczny.

  • Ale glukoza w całości przefermentuje do alkoholu i CO2. Dlatego właśnie ją dodajemy. Natomiast ekstrakt resztkowy (w postaci głównie dekstryn) pozostanie, teoretycznie nasza woda go minimalnie rozcieńczy, ale to są pomijalne wartości. Natomiast gdybyś użył roztworu glukozy 3% to już mocno rozcieńczysz piwo, a tego byśmy nie chcieli.

   • Panie Tomku, dla potwierdzenia – czy dodanie glukozy o stężeniu podobnym do brzeczki nastawnej spowoduje utrzymanie poziomu alkoholu o stężeniu po fermentacji? Albo z drugiej strony – czy dodanie glukozy bez rozrabiania jej w wodzie spowoduje wzrost stężenia alkoholu w trakcie refermentacji w butelkach?

    • Tak, jeśli dodasz glukozę bezpośrednio do butelek, to stężenie alkoholu wzrośnie. Sensowne byłoby więc zrobienie roztworu o takim stężeniu jak ekstrakt brzeczki nastawnej.

 18. Cześć. Chcę rozlać moja pierwszą Warkę z brewkitu Finlandia premium lager bo mija tydzień i od kilku dni nic się nie dzieje. Blg 3-4. Czy kwaśny smak brzeczki jest normalny na tym etapie czy raczej nic już z tego nie będzie? No i drugie pytanie:nie zmierzyłem blg przed fermentacją i nie wiem jaki roztwór przygotować. Czy w tym wypadku jedynym wyjściem jest wsypanie cukru bezpośrednio do butelek?

   • 80g na ile wody? Brzeczkę mam w fermentorze z kranikiem, więc przelać to do fermetora bez kranika i później rozlewać czy po prostu to przemieszac w obecnym? Spróbuję jeszcze raz, ale chyba i tak rozleję. Ta kwaśność to efekt zakażenia czy może coś innego?

    • No jeśli piwo jest skwaśniałe, to zakażenie, prawdopodobnie Lactobaiclusem. 80g cukru na powiedzmy 800 ml wody, wrzątku, wlewasz to na dno fermentora z kranikiem i na to zlewasz wężykiem piwo z tego fermentora w którym masz je teraz. Wszystko masz pokazane na filmie o rozlewie.

    • Super dzięki za topy? Nie sądziłem, że tak szybko mi odpowiesz na tak stary post. Jeśli teraz mam brzeczkę w fermentorze z kranikiem, przeleję to wraz z cukrem do fermentora bez kranika i później z powrotem do niego żeby rozlewać to się nic chyba nie stanie?

    • Cukier daj dopiero przed samym rozlewem, czyli dopiero do fermentora z kranikiem. Aczkolwiek w tej sytuacji lepiej chyba sypać do butelek i nie przelewać tyle razy.

 19. Panie Tomku
  7 marca br. warzyłem pszeniczne ciemne. 15 min w t=44-46C; 15 min. w 62-64C; 60 min w 70-73C. Zmierzone BLG początkowe 11,7. Jeden tydzień trwała fermentacja burzliwa (w sumie pierwsze 1,5 doby intensywnie bulgotało w rurce, potem praktycznie przez kolejne dni już nic się nie działo). Po tygodniu cichej zmierzyłem BLG i wyniosło 4,7 (dużo). Przedłużyłem cichą i po kolejnych 3 dniach kolejny pomiar dał identyczny wynik – 4,7BLG (pomiaru BLG na cichej dokonywałem refraktometrem i uwzględniałem poprawkę). Dziś mija 11 dzień cichej. I moje pytanie: czy przedłużać jeszcze cichą, czy butelkować? Trochę się tego obawiam, ponieważ wszystkie kalkulatory (4 różne) wyliczyły, że do tego stylu (przyjąłem, że to Dunkel weizen – czy dobrze?!) należy odważyć na 20-litrową warkę od 208-216 g glukozy. Czy ja nie wyprodukuję GRANATÓW, przy takim końcowym BLG?
  Pozdrawiam

 20. Blg na początku 15, w niedzielę wrzucone drożdże, poniedziałek i wtorek ostra burzliwa praca, zeszło do ~5,5 Blg. Od 2-3 dni bez zmian… Mogę to jeszcze jakoś popędzić?…

   • A tak poza tym, to tak się zastanawiam… jak taki typowy lajkonik ;p Czy przyczyną tego, że na ten przykład to akurat piwo niżej nie zejdzie, to że było słabo / źle / błędnie zatarte? Nieodpowiednie temperatury, nieodpowiedni moment przerwania?… Przyzwyczaiłem się raczej do tych powiedzmy 1,5-2 Blg na koniec fermentacji, to akurat było przeze mnie zacierane, może nie dopilnowałem czegoś… Hmmm…

    • Mi bardzo rzadko schodziło piwo poniżej 3 blg. Ale bardzo mi zależało, żeby piwo nie było puste. Stąd może moja tolerancja dla 5,5 Blg. Jeśli zacierałeś na wytrawnie, a finalnie zeszło do 5,5 no to nie wiem.

   • Jeszcze sobie w międzyczasie zrobiłem taki teścik, gdzieś podpatrzyłem… Dwie butelki pet litrowe, nieco (powiedzmy ok. 100 ml) do każdej nalałem piwka, dodałem też odrobinę drożdży odzyskanych z poprzedniej warki, a dodatkowo do jednej dodałem nieco cukru. Po dobie ta bez cukru nie ruszyła, no może ew. znikomo, teraz ma może bardziej 5 Blg, niż 5,5. Ale ta z cukrem ruszyła, nadmuchało ją, że aż musiałem upuszczać. Ale na koniec i tak nie schodzi niżej 5. Tu mi intuicja podpowiada, że granatów nie będzie, a że piwo nieco mniej wytrawne… cóż, jakoś to przeżyjemy 🙂 Choć przyznaję, że wolę wytrawniej, no to i muszę się poduczyć jeszcze tego zacierania. Tak czy siak dzięki za uwagi 🙂

    • No to ja bym mocno ograniczył surowiec do refermentacji, tak aby, aby drożdże lekko pobudzić i żeby zużyły tlen. Czyli tak powiedzmy 80g/20l.

   • Czyli… normalnie miałem w planie jakieś 3,5-4g na butelkę wsypać, to by dało… jakieś 160g na warkę. Kolega zatem sugeruje o połowę obciąć… No w sumie, dla bezpieczeństwa też planowałem cięcia… 2 g na butelkę, trochę gazu będzie, a i nie powinno strzelać – myślę, że sugestia słuszna 🙂

 21. Panie Tomku, jeśli w rurce fermentacyjnej plumka mi co 3minuty, to już czas na butelkowanie?
  Porter Bałtycki z brewkitu. Temperatura 20st.
  Ilości cukru jeszcze nie sprawdzalem.
  Ile maksymalnie blg może być, żeby butelkować?
  3g glukozy na butelkę 0,5l będzie ok?

  • Pan Tomasz potwierdzi, albo zaprzeczy, ale moim zdaniem:
   – póki „plumka”, to jeszcze nie czas na butelkowanie – żeby uniknąć granatów;
   – z tego co się ostatnio dzięki p. Tomaszowi nauczyłem, to nie ma czegoś takiego jak uniwersalny „max. Blg” do butelkowania. Dużo zależy od procesu zacierania jak mniemam. Jeżeli robisz z brewkitu, to należy zakładać, że zacieranie było przeprowadzone prawidłowo – i tu należy się spodziewać jakieś 1,5 Blg (+-) przed butelkowaniem, ale to tylko reguła. A jak się samemu zaciera, to wiem po sobie – wychodzi różnie. Ostatnio np. butelkowałem z 5 Blg, ale najpierw zrobiłem test, żeby się upewnić, że dalej nie będzie fermentowało. No i powiem, że po degustacji stwierdzam, że wyszło lepiej, niż się spodziewałem 🙂
   – ja do butelki zazwyczaj sypię 3-4 g cukru, jedynie ostatnio dla bezpieczeństwa obniżyłem do 2 g – gazu jest trochę mniej, ale wystarczająco.

   • Dzięki, to moje pierwsze piwo i robiłem z brewkitu.
    Porter bałtycki. Gozdawa, zestaw taki.
    23l, 1,7kg słodu ciemnego. Jak policzyć początkowy ekstrakt?

    W powyższym orzypadku ile blg maks musi być? Porter nie musi być mocno nasycony, dam 2-3g glukozy. Będzie dobrze?

  • Tylko pomiar blg jest kryterium decyzji o butelkowaniu. Bulganie nic nie znaczy, bo może wynikać z wahania temperatury w pomieszczeniu. Nie wiadomo jaki był ekstrakt początkowy, ale powinno odfermentować mniej więcej do 1/4 ekstraktu początkowego. No powiedzmy do 30% ekstraktu początkowego max.

   • Dziękuję.
    Korzystałem z brewkitu Gozdawa
    Porter bałtycki na 23l.
    W zestawie była puszka 1,7kg ekstraktu do portera, do niego dalem 1,7kg słodu niechmielonego ciemnego.
    Jak wyliczyć ekstrakt początkowy?
    23l czyli kg wody
    1,7kg słodu niechmielonego
    1,7kg słodu chmielowego?
    Suma 26,4kg

    1,7kg : 26,4kg = 6blg?

    • Wchodzisz na jakiś kalkulator piwowarski np. Brewness i sobie liczysz.
     Już na oko widać, że z takiej ilości ekstraktów żaden porter bałtycki Ci nie wyjdzie. To jest jakieś żałosne 9-10 Blg, czyli raczej cienkusz. Jeśli to odfermentowało do 7 Blg to w zasadzie nie odfermentowało, powinno zejść do 3 blg.
     Moja rada – obejrzyj wszystkie filmy o warzeniu na moim kanale. Poczytaj piwo.org i dopiero bierz się za warzenie.

    • Dziękuję !
     Filmy oglądałem, a wyszło jak napisałem. To moje pierwsze podejście

     Czekać i zlewać do butelek?
     Czy wylać?

     Nie musi być super mocne, ale żebym się nie otruł 🙂

    • Teraz tak, ale czy jest sens czekać aż spadnie do 2blg?
     Czy to możliwe żeby spadło? Może dodać drożdży dolnej fermentacji?

     Warto czekać?

     Rozumiem że to nie będzie rasowy porter bałtycki.

    • Czyli uwodnić drożdze i dać na górę?
     Czy zamieszać?

     Mam zapasowe jak na filmie radził Pan mieć.
     Górnej ferm. S-04, us-05
     Dolnej W34/70.

     Kotre z powyższych będą najlepsze?

    • 20 stopni. Nie wiem czy znajdę coś niżej w domu.. w piwnicy jest 18, ale tam nie mam warunków na fermentor. Do piwnicy już bym butelki zaniósł gdybym zlał piwo.

    • Dziękuję! Tak zrobię.
     W zestawie z fermentatorem dostałem taki spławik z menzurka. Pokazał 7blg.
     Jakieś sugestie co do tego?

     Przetestowałem go na wodzie z cukrem.
     90g wody + 10g cukru i pokazał 10blg.
     Chyba ok.

     Mam jeszcze brewkit do czeskiego pilsnera. Czy w aktualnych warunkach, tych 20 stopniach lepiej by się robił? Temperatura będzie wzrastać, bo lato idzie.

 22. Ok. Dziękuję bardzo!

  Wyczytałem, że drożdże Lallemand Voss Kveik, są do fermentacji w wyższych temperaturach.
  Są to drożdże górnej fermentacji.
  Polecają je do robienia piwa w domu, gdzie jest raczej ciepło, takie 20-25 stopni.

  Które drożdże górnej fermentacji będą najlepsze do robienia piwa z brewkitu w takim ciepłe?
  Jakie rodzaj piwa będzie najłatwiejszy? Pytam tylko o brewkity.

  Kupiłbym odpowiedni brewkit i użył drożdży fermentujących w wyższych temperaturach, żeby wyszlo coś co mozna będzie nazwać piwem 🙂

Leave a Reply