Cicha fermentacja – w jakim celu?

143
23090

czyli warzę z kopyrem odc. 3.

Kolejny odcinek cyklu o warzeniu piwa w domu pt: „warzę z kopyrem„. Do tej pory ukazały się 2 odcinki i prolog. W pierwszym, pokazałem jak wygląda cały proces warzenia piwa z ekstraktów słodowych z samodzielnym chmieleniem. W drugim jak wygląda fermentujące piwo. W tym odcinku zajmiemy się zlewaniem na cichą i opowiem właściwie w jakim celu przeprowadza się cichą fermentację.

Przypominam, że partnerem tego cyklu jest Browamator. W związku z tym, jeśli zdecydujecie się na rozpoczęcie przygody z domowym piwowarstwem i zamówicie zestaw sprzętowy Super Start (którego zawartość prezentowałem w filmie z rozpakowywania paczki pt. „unboxing browaru domowego„) oraz w uwagach dopiszecie hasło „warzę z kopyrem”, otrzymacie darmową przesyłkę.

Tradycyjnie jeśli macie jakieś wątpliwości piszcie. Czy ktoś z Was już otrzymał swój browar z darmową przesyłką i rozpoczął warzenie? Jak wyszło? Napotkaliście jakieś problemy, o których nie wspomniałem?

143 KOMENTARZE

 1. Witam 😉
  jestem początkujący i mam 2 pytania. w przypadku robienia piwa z brewkitu również stosuje się cichą fermentacje czy raczej od razu się przelewa do butelek?? drugie pytanie, jeśli chodzi o rozlewanie do butelek, na filmiku dotyczącym butelkowania robi pan roztwór z glukozy (glukoza + woda) a co jakby zlać trochę brzeczki np. 500ml i w tym rozrobić glukozę (żeby niepotrzebnie nie rozcieńczać piwa), czy może raczej nie powinno się tak robić??

  • Ja robiłem Witbiera z zestawu BA, w instrukcji było napisane, że cicha fermentacja nie jest konieczna. Jednak gdy zmierzyłem poziom zawartości cukru po (przepisowym) tygodniu fermentacji burzliwej, wynosił on ok 5-6 blg – czyli z tego co wiem, to za dużo do butelkowania (mogłoby to stworzyć „granaty” – mam rację?). zlałem zatem piwo znad i spod osadu drożdżowego i nastawiłem do fermentatora raz jeszcze. Dla próby rozlałem piwo do dwóch butelek + 2g glukozy, jednej zwrotnej po Perle niepasterce i jednej bezzwrotnej po namysłowskim witbierze – wstawiłem do drewnianej skrzynki, żeby w razie wybuchu nikogo nie zabiło i sprawdzę w ten sposób wytrzymałość obu butelek. Jeśli przeżyję, to dam znać jakie były rezultaty 😀
   Pozdrawiam

 2. Witam. W tym odcinku wsypałeś chmiel granulowany. Wczoraj zrobiłem podobnie, (w poprzedniej warce chmiel pływał mi w woreczku muślinowym). Ale chmiel utrzymuje się na powierzchni w postaci takiego osadu chmielowego z pianą. Pytanie moje brzmi czy to wszystko może lepiej delikatnie zamieszać aby zatonął czy zostawić i cierpliwie czekać?
  Pozdrawiam.

 3. No super. Mam mały problem bo zapomniałem o odseparowaniu chmielu z brzeczki i aktualnie fermentacja przebiega z chmielem. Chciałem kranikiem upuscic trochę do pomiaru blg. I wtedy się zorientowałem bo nic nie leci. Jak to teraz przelać ?

  • Ja na cichej zamieszałem to wszystko aby chmiel zatonał. Później przy rozlewie do butelek miałem problem z tym syfem. I miałem stratę 3 L piwa bo pod koniec nie dało się lac. Polecam kupić woreczek muslinowy i chmielić jak herbatkę.

  • Ja po chmieleniu na zimno przed rozlewem przecedzałem przez tzw. pieluchę. Trochę to trwało, bo trzeba było powoli lać i co pewien czas przemywać te chmieliny, ale przynajmniej później w butelkach nie było chmielin.

 4. Witam, zrobiłem(???) swoje pierwsze piwo. Po 8 dniach fermentacji „piwo” jeszcze pracowało ( w rurce co jakiś czas woda pyrkała). Przelałem „zielone piwo” do drugiego zbiornika, dodałem cukier i rozlałem do butelek. Pytanie: czy nie zrobiłem to zbyt wcześnie? Czy trzeba poczekać aż woda w rurce przestanie pyrkać?
  zielone

 5. Witaj
  Korzystam z Twoich filmików o warzeniu i są bardzo pomocne.
  Pytanie brzmi. Ile dać glukozy do Witbiera po cichej ( ma 5blg) przy butelkowaniu. I czy fruktoza się nada. Powiem szczerze że do pierwszej walki dałem fruktozy (był to pszeniczniak) i sprawdziła się wyśmienicie. Pozdrawiam

 6. Witam serdecznie,
  Jest własnie w trakcie warzenia swojego pierwszego piwa z brew-kit Finlandia Lager i BA brew-kit PLUS 1 kg. Kupiłem zestaw Super Start z browamatora.
  W tym momencie jestem w trakcie fermentacji burzliwej.
  Chciałbym przelać piwo na cichą.
  Natomiast mam pewne pytania, jeśli możesz to proszę o pomoc! 🙂
  1. Czy przy zlewaniu na cichą mam dodać roztwór cukru? W tym filmiku widzę że tego nie robisz natomiast w innym przy zlewaniu dodajesz glukozę na początek. Czy przy brewkit nie trzeba tego robić?
  2. Jak nagazować piwo z brewkit? Kiedy dodać cukier? Czy mam dodać cukier bezpośrednio do butelek czy roztwór przy zlewaniu na cichą tak jak wyżej napisałem?
  3. Jeśli dodam cukier przy zlewaniu na cichą to wtedy piwo się już nagazuje? Jak to dokładnie jest?
  Wiem że te pytania się trochę wykluczają ale mam lekki mentlik w głowie.
  Ogólnie chciałbym znać na cichą i nagazować piwo- tylko w jakiej kolejności?

  • Cukier do nagazowania dodajesz przed samym rozlewem. Jak dodasz na cichą, to drożdże go przefermentują, a CO2 uleci w atmosferę. Chodzi o to, żeby drożdże przefermentowały ten cukier dopiero w zamkniętej butelce, gdzie CO2 nie uleci.

   • Dziękuje bardzo za pomoc 🙂
    Teraz jest dla mnie wszystko jasne. Jeśli mogę zapytać dodatkowo, polecasz „dochmielenie” tego lagera na zimno? Zastanawiam się czy nie zmiksuje bardzo smaków, a chciałbym żeby piwo wyszło ciekawe, a przyjemniej troszkę ciekawsze niż może wyjść z brewkitu.
    Znalazłem coś takiego w Krakowie http://alembik.eu/179-chmiel-uniw tu moge stacjonarnie kupić.
    Pasował by któryś ?

 7. Witam, Tomku mam pytanie do Ciebie odnośnie cichej fermentacji, a mianowicie chciałbym przygotować sobie jeden fermentor dedykowany tylko i wyłącznie na fermentacje cichą. Mam w planach wyposażyć go w kronik z podłączonym filtrem z oplotu i tutaj powstaje moje pytanie czy taki filtr z oplotu zalany piwem na cichej wpłynie na smak warki? Chcę używać tego filtru do łatwego oddzielenia chmielu od piwa w trakcie przelewania, bądź bezpośredniego butelkowania z fermentora.

  Pozdrawiam.

 8. Hejka. Pomoże mi ktoś? Po 7 dniach burzliwej fermentacji piwa Dark Ale BLG zeszło do 2. Zlałem na cichą i dodałem trochę chmielu dodatkowo i 10g herbaty roiboos. Po 4 dniach cichej mierzę BLG a tu 4. Co jest grane? Butelkować czy co? Pomóżcie, proszę

 9. Hej, ktoś tu jeszcze zagląda? Proszę o pomoc. W niedzielę zadałem drożdże do brzeczki z kita, ekstrakt początkowy ok. 10 blg. Do środy rano zeszło do 4 blg i tyle utrzymywało się w czwartek, piątek i sobotę rano. W instrukcji kita wskazują ekstrakt końcowy jako 1,3 blg. Zastanawiam się teraz czy zostawić to na kolejny tydzień i dopiero wtedy zlać na cichą, czy zlać na cichą już teraz?

Leave a Reply