Unboxing browaru domowego

48
4377

czyli prolog nowego cyklu – warzę z kopyrem.

Zaczynamy. Długo oczekiwany cykl poświęcony warzeniu piwa w domu. Zaczynamy od rozpakowania paczki od Browamatora. Dlaczego akurat z tego sklepu dla piwowarów domowych? Po pierwsze, dlatego, że Browamator będzie partnerem tego cyklu. Po drugie dlatego, że w tym sklepie wydałem dotychczas najwięcej pieniędzy. 😉 Po prostu najczęściej tam robiłem zakupy, choć kupowałem w wielu różnych sklepach. Po trzecie miałem tam do zrealizowania nagrodę, za wygraną w X KPD w Żywcu.

Tak jak wspomniałem w filmie, w związku z tym, że Browamator jest partnerem cyklu, to możecie liczyć z tej okazji na promocję. Jeśli zamówicie zestaw Super Start (a oprócz niego cokolwiek potrzebujecie), a w uwagach do zamówienia napiszecie „warzę z kopyrem”, otrzymacie przesyłkę gratis. Czyli wybierając dostawę kurierem jesteście 19 zł do przodu. Jeśli komuś przysługiwałaby darmowa przesyłka z racji przekroczenia 350 zł, to myślę, że może liczyć na drobny upominek od BA. Promocja trwa do końca wakacji, czyli do 31. sierpnia 2013 roku.

48 KOMENTARZE

 1. Witaj Kopyr. Czy możesz opisać działanie [ do czego podłączyć itd. ]poniższej chłodnicy:

  browamator.pl/szczegoly.php?pr­zedm=2330796&grupa_p=6

  Szukam czegoś dobrego do schładzania . Ewentualnie może zaproponujesz coś innego.

 2. Szkoda, że promujesz jeden z gorszych sklepów internetowych. Niestety długie oczekiwanie na realizację zamówienia, lekceważący stosunek do klienta to raczej tylko zniechęci nowych piwowarów domowych do BA i do Ciebie pośrednio.

  • Witać, Kopyr nie miał z BA złych wspomnień. Ja teraz trochę żałuję że gdzie indziej robiłem zakupy swojego zestawu, bo za wyjątkiem termometru tutaj miałbym więcej za mniejsze pieniądze.

  • Nigdy nie miałem złych doświadczeń z BA, zresztą z żadnym innym sklepem dla piwowarów również. Nauczyłem się jednak jednej prostej zasady – zawsze wybieraj płatność przy odbiorze. Takie zamówienie jest wysyłane od razu jak nadejdzie jego kolejka, natomiast jeśli wybierzesz płatność przelewem, to może i zaoszczędzisz te parę złotych, ale wypadasz z kolejki do pakowania, bo czekają na zaksięgowanie Twojej wpłaty. I tu leży pies pogrzebany. Poza tym zwykle zamawiałem w weekend z myślą, że paczka dotrze do piątku, żeby warzyć w sobotę. Dopisywałem to zresztą w uwagach, że zależy mi na dostawie do piątku i zawsze dostawałem na czas.

   • Trochę się nie zgodzę. Płaciłem przelewem w ramach tego samego banku (więc przelew księguje się praktycznie w ciągu kilku sekund) i… tez czekałem na zamówienie 1,5 tygodnia.
    Robiłem tam zakupy na początku, było sprawnie i szybko. A potem 2 kolejne i się coś niedobrego zadziało. Może mają niedostatek ludzi, czy coś innego kuleje. Z ciekawości pogrzebałem na forach i stwierdziłem że nie jestem jedyny z takim przypadkiem.
    Od tego czasu robię zakupy w HB i max 2 dni mam zawsze przesyłkę w domu.

    • Właśnie. Każdy tak myśli, przelewam z tego samego banku, przelew już mają na koncie, więc na pewno już pakują moją paczkę. Otóż nie. Tak, jak pisałem zamówienie wypada z kolejki. To może jest nie fair, niesprawiedliwe i w ogóle, ale tak jest. Po drugie dla Ciebie Twoje zamówienie i przelew jest najważniejsze na świecie, bo jedyne. Oni mają tych zamówień kilkadziesiąt dziennie. Tam pracuje kilka (chyba poniżej 5) osób. Nie ma tam stanowiska kogoś, kto jest non stop zalogowany do banku i sprawdza, czy aby wpłynął już przelew od Kowalskiego. Nie. Przelewy sprawdza się podejrzewam raz, czy dwa dziennie. I teraz wyobraź sobie, że w wyciągu wpłynęło 10 przelewów, za zamówienia sprzed dwóch, trzech i czterech dni. Twoje wpłynęło w tym samym dniu. Jaka kolejność pakowania będzie sprawiedliwa? Oczywiście Twoje będzie pakowane na końcu. Life is brutal.

     Natomiast ja nie twierdzę, że BA nie miał nigdy żadnych problemów z opóźnieniami. Miał, sami się przyznali że były okresy gdy się nie wyrabiali. Jednak moja rada jest słuszna i gwarantuję Ci, że gdybyś wybierał płatność przy odbiorze miałbyś paczkę szybciej. A jeśli akurat było spiętrzenie zamówień, miałbyś ją duuużo wcześniej.

    • Tomek, masz rację. Ja to rozumiem doskonale i nie mam o to pretensji. Boli mnie tylko to, że w BA są z tym problemy, a w innych sklepach nie i jakoś nikt z kolejek zamówień nie wypada.
     BA to świetnie zaopatrzony sklep i zakupów tam trochę zrobiłem, jeśli nie będę miał planów 'na już’ to pewnie coś tam jeszcze zakupię.
     Płatność przelewem jest dla mnie wygodniejsza gdyż często jestem w różnych miejscach poza domem i kurier po kontakcie telefonicznym zostawia mi paczki w różnych miejscach – nikt za mnie niestety nie zapłaci przy odbiorze przesyłki.

    • Pozwolę sobie zapytać – robię zakupy w BA już ze trzy lata i dotąd nie było problemów z „zatorami” – a ostatnie oczekiwanie po 1,5 tyg najmniej… – nagłe spiętrzenie klientów? Dodam, że zawsze wybierałem opcję przelewu i nie było problemu. Mam sentyment do tego sklepu i nie chciałbym się gdzie indziej przenosić, ale jeśli jest tak jak piszesz – „life is brutal” to może faktycznie lepiej poszukać alternatywy (a jest w czym wybierać). To tyle, a tak poza tym to dzięki za podjęcie tematu – myślę, że czegoś ciekawego na pewno się dowiem i udoskonalę swój warsztat:)
     Pozdrawiam

 3. Myślałem, ze zdążę nawarzyć przed rozpoczęciem Twojego kursu. Nie udało się. Dzięki temu będę mógł skorzystać w 100% skorzystać z tych filmów. Niestety jeszcze nie skompletowałem sprzętu. Muszę poprosić o podwyżkę 😉 Dzięki za ten kurs!

 4. Z zupełnie innej beczki: Lidl ma teraz akcję „Poznaj dumę regionów” z piwami „regionalnymi” – m.in. Łomża, Perła, Okocim, Kasztelan, Bosman, Piast ;-D Regionalne, to jak dobrze liczę, są tam trzy, a reszta to jakaś kpina. Fajnie, że nawet dyskonty czują zmiany na rynku, ale chyba mogli sensowniej to przeprowadzić, bo robienie np. z „Wrocławskiego Piasta” piwa regionalnego to kiepski dowcip. Chyba, że ja mam jakąś dziwną definicję tegoż…

  http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/SID-1C9822D6-84895044/lidl_pl/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=40555

 5. Ja też sobie podarowałem browamatora – na mejla nie odpowiedzieli mi nigdy, zdarzyło się i 4 tygodnie czekać na paczkę, no i te ceny chmielu za opakowanie 30g – skandal (choć HB liczy sobie jeszcze więcej). Gorąco polecam sklep Twójbrowar (najtańszy chmiel), albo sklep z innej beczki (najtańsze płynne drożdże na rynku). Oprócz cen to tamte sklepy nie popadły w rutynę i naprawdę Im zależy na kliencie.

  • Najlepiej znaleźć sklep we własnym mieście jeśli się jest z większych miast, we Wro działa TwójBrowar to korzystam odbierając osobiście bo te 15-20zł do każdego zamówienia na wysyłkę robi swoje. Tanią wysyłkę lekkich wagowo chmieli ma natomiast Piwodziej ale poczekać swoje trzeba. Miło też jest na sklepie Piwowin, BA to jednak ponad tydzień wysyłki i to wnerwia. Tak czy tak oferta dla domowych piwowarów w skali Polski jest nadal słaba. Wiele sklepów jest marnie wyposażonych niestety

 6. Co zrobic jak sie nie ma piwnicy ktora trzyma stala temperature, a mieszka sie niestety w drewnianym budynku, ktory latem nagrzeje sie pewnie do ponad 30 ? Moge postawic fermentujace piwo kolo klimatyzatora ale nie wiem czy przeplyw powietrza nie zaszkodzi mu.

  • Rozwiązanie tego problemu jest proste. Należy skonstruować pudło ze styropianu.

   Ja mam takie o grubości ścianki 10 cm, sklejone zwykłym klejem montażowym do polistyrenu. Oprócz fermentora wkładam tam lód. Termometrem elektronicznym z sondą sprawdzam co jakiś czas temperaturę. Przy 24 stopniach na zewnątrz w pudle z fermentującą brzeczką było 16 stopni. Aby utrzymać taką temperaturę musiałem co 12 h włożyć 1,5 L butelkę z lodem.

   Jak ktoś ma jeszcze smykałkę do majsterkowania, może obudować ten styropian jakąś płytą i wygląda jak szafka.

 7. Ja zamawiam w Centrum Piwowarstwa zawsze przelew i kurier za 16.99 Nie czekam więcej niż 3 dni. Co do cyklu czekam na kolejne odcinki, a teraz wracam do kuchni chmielić IIPA 😀

  Pozdrawiam wszystkich

 8. Ja nie czekałem, tylko w sobotę właśnie uwarzyłem pierwsze piwo 🙂 Nie obyło się bez błędów, które pewnie dałyby się wyeliminować po obejrzeniu tego cyklu, ale… zabawa przednia, a com sam doświadczył, to już moje 🙂

 9. Niezbyt dobry moment na stawianie pierwszych kroków w warzeniu. Na zewnątrz po 30 C cały czas to się drożdże przegrzeją. Mało kto ma dobrą piwniczkę. Nie lepiej taki cykl zacząć we wrześniu/październiku?

 10. Dlaczego nie używasz polskich słów? „Unboxiong” chyba nie jest jakimś wyjątkowym, niezastąpionym zwrotem? „Odpakowywanie” by wystarczyło:)

  • Dlatego, że „unboxing” to zjawisko powszechnie występujące na Youtube i tytuł tego filmu miał być swego rodzaju żartobliwym nawiązaniem do tego zjawiska. Odpakowywanie, rozpakowywanie takich konotacji nie mają.

 11. Dysponuję w domu tylko kuchenką indukcyjną i największy garnek jaki wchodzi tam na pole grzewcze to 7,5 l. (może dałoby radę 10 l.). Do tej pory warzyłem tylko z brewkitów, więc nie było problemów, ale od dawna noszę się z zamiarem spróbowania zacierania (z ześrutowanych słodów). W swoich uwagach mówiłeś, że potrzebny jest garnek 30 l. Czy oznacza to, że na mniejszym nie da rady i pozostaje mi tylko zestaw z ekstraktem płynnym i dodatkowo chmielem?

  • W Browamatorze są chyba ze dwa zestawy (IPA i Rauchbock) obliczone na 10 l. Można też podzielić surowce na dwie części i zamiast 20L zrobić 10L, ewentualnie najpierw zagotować 10L brzeczki przedniej z połową chmielu, a później 10 L z wysładzania z drugą połową chmielu – to się wydaje najlepszą opcją, ale z kolei mocno wydłuża czas. Pewnie niżej 9h się nie zejdzie. Z drugiej strony można już gotować podczas wysładzania, więc częściowo te procesy się na siebie nałożą. Jeszcze innym sposobem byłoby gotowanie zatężonej brzeczki np. 18° blg, a potem rozcieńczenie jej wodą do np. 12° Blg, ale to rodzi sporo problemów.

   Jeśli masz ogród możesz się też zdecydować na taboret gazowy.

 12. Z tym gotowaniem w ogrodzie byłoby ciekawie, bo mieszkam niestety w bloku 🙂
  Jakie problemy rodzi ewentualne rozcieńczanie? A może zrobić po prostu mocniejszą wersję piwa, zestawy na niektóre style pozwalają na wytworzenie piw dość słabych np. ok. 3,5 %.

  • No to tylko grodziskie chyba.

   Rozcieńczanie przede wszystkim zmniejsza efektywność chmielenia, trzeba by dodać więcej chmielu. Poza tym nie powinno jakoś drastycznie wpłynąć na pogorszenie jakości.

 13. Dzisiaj kupiłem garnek emaliowany, pojemność ok. 28 litrów na złomie, trochę brudny, ale emalia nieobita wewnątrz – do wymycia i będzie idealny. Dałem za niego 8 zł, polecam poszukać w takich miejscach jeśli ktoś nie ma garnka i mu żal tak jak mi 150 zł na nowy 🙂

 14. Pytania.
  Czy do dezynfekcji można używać denaturatu? Jest tańszy, jednak, czy niewielkie ilości niebieskiego składnika na rurkach nie zaważą na smaku/zapachu/zakażeniu piwa. Czy próbowałeś kiedyś tego?
  Ile orientacyjnie może być potrzebne roztworu 70% alkoholu na jedną warkę? 200ml?

 15. Witam mówisz na filmie te drożdże lepsze te gorsze, czym się kierujesz mówiąc tak i czy możesz trochę o tym opowiedzieć lub gdzie poszukać informacji o drożdżach aby nie ważyć piwa ze składnikiem , który u doświadczonych piwowarów jest uważany za niedobre. Może pytam już o tabu piwowara i frycowe muszę zapłacić, nie mnie jednak pytam czy zrobisz pokaz i omówisz rodzaje drożdży.

Leave a Reply