100 pytań do kopyra – vol 2.

23
2318

odcinek drugi.

Druga część odpowiedzi na Wasze pytania zadawane na Facebooku. Wcześniejsze odpowiedzi możecie zobaczyć tutaj. Oczywiście nadal można zadawać pytania.


Dziś lakonicznie, bo pakuję się do Bristolu, więc nie ma się co rozpisywać.

23 KOMENTARZE

 1. Witam..
  Czy można, a jeżeli tak to gdzie, zakupić piwa waszego browaru??
  Mieszkam na granicy województwa górnośląskiego i małopolskiego, więc wyprawa na piwo w Wasze okolice trochę odpada..
  Pozdrawiam..
  Marcin

 2. 1. Wracajac jeszcze do kapsli- czy prostujesz je jakos? Po otwarciu otwieraczem sie przeciez wyginaja, moze lepiej otwierac piwo zapalniczka przez podwazenie.
  2. Jakie piwo pili wikingowie? W sensie stylu
  3. Czy dajesz swoim dzieciom piwo?:)
  4. Co sadzisz o IPA z Grodzkiej 15 z Lublina?
  5. Czy wiesz czego uzyto do chmielenia zawiercia bursztynowego? Moze to jest wlasnie pierwsze Polish IPA?

  pozdrawiam i zycze powodzenia w Bristolu!

 3. Hej!
  Proszę o jakieś namiary na warte odwiedzenia knajpy i sklepy z ciekawym piwem w Krakowie. Niebawem jadę na weekend do tego pięknego miasta i pragnę poświęcić kilka godzin na turystykę gastronomiczno-barową. :-p

  pozdrawiam

 4. Kilka pytań do:
  – do zacierania ziarna w domu jakiego sprzętu używasz, czy jest to większy garnek, czy może już sprzęt bardziej zaawansowany np. kocioł zacierno-warzelny Speidel Braumeister, może jakiś własny wynalazek;
  – gdzie można we Wrocławiu dać do oceny własne piwo, znajomym smakuje, ale zawsze można coś poprawić.

 5. Od dawna warzę piwo w domu, co stało się moją pasją, mam też na swoim koncie kilka medalowych miejsc w konkursach. Niedawno wygrałem 350 tys zł i pomyślałem z kolegą też warzącym piwo o założeniu małego browaru, ponieważ nie mam w tej chwili innych wydatków i kasa jest do zainwestowania, a zawsze o tym marzyłem. Czy uważasz, że to dobra inwestycja? Jestem w tej dobrej sytuacji, że jak nie wypali, to się nie powieszę, że straciłem 350 tys.
  Co lepsze – browar restauracyjny (wiem, że to za mało, ale na resztę mogę wziąć kredyt) czy mały browar w stylu Artezana, który potem ewentualnie można rozbudowywać? Co Ty byś zrobił?

 6. Dwa pytania z innej beczki 🙂
  1. Czy uważasz Wiarę jako coś osobistego, co należy odgradzać od codziennego „publicznego” życia (jeśli tak, to nie musisz odpowiadać na pyt. 2 :D)? Czy wręcz przeciwnie, uważasz, że Wiara jest na tyle silnym fundamentem, że wszystko z niej w życiu wynika i wręcz należy do niej się cały czas odnosić/odwoływać? Czy może coś pośredniego? 🙂
  2. Czy należysz do jakiejś wspólnoty kościelnej (chodzi mi nie tyle o ogólną wspólnotę Kościoła, ile o przykościelne ruchy formacyjne/modlitewne/itp)?

  • Hmmm… trudne pytanie. Generalnie wszystko powinno być na fundamencie wiary. Całe życie. W związku z tym nie można tego ukrywać. Dodatkowo przyznanie się do wiary w Boga jest… no świadectwem. Tak naprawdę rolą każdego chrześcijanina powinno być głoszenie innym ludziom Dobrej Nowiny. Nie musi to być zaraz chodzenie od drzwi do drzwi, ale przyznanie się publicznie do wiary w Boga jest chyba tym absolutnym minimum.
   Całą rodziną należymy (choć to może nie najlepsze słowo) do naszej lokalnej wspólnoty rodzin. Nie jest to mocno sformalizowana organizacja.

 7. Pytalem o wikingow ale w sumie teraz pomyslalem o slowianach- czy slowianie pili piwo? I czy byl to zwykly zfermentowany kwach czy moze jednak wiedzieli troche o warzeniu piwa?

  No i jeszcze prosba- czy mozesz podrzucic kilka piwnych stron/blogow ze swoich bookmarkow, moga byc tylko zagraniczne zeby nikogo nie faworyzowac na gruncie lokalnym 😉

  I jeszcze dwa pytania- czy piwa mozna sobie zmieszac czy bedzie to profanacja? Kupazuje sie zazwyczaj wina i to przy rozlewie, a co jesli wleje sobie do jednego kufla dwa rozne piwa powiedzmy z tego samego stylu aby uzyskac unikalne doznania smakowe? Ma to w ogole jakis sens?

  Czy byles w jakis miejscowkach piwnych w amsterdamie, jesli tak to co polecasz?

  pozdrawiam!

Leave a Reply