Helles Schlenkerla Lagerbier

3
1897

Kolejne piwo z browaru Schlenkerla w Bambergu. Najsłynniejszym jest oczywiście Schlenkerla Rauchbier Maerzen, dość popularne są również Schlenkerla Urbock oraz Schlenkerla Weizen. Mniej znane są Schlenkerla Eiche Doppelbock oraz bohater dzisiejszego odcinka Helles Schlenkerla Lagerbier. To ostatnie piwo, jako jedyne w ofercie browaru Heller, nie jest warzone na słodzie wędzonym. Jednak browar zapewnia, że fakt korzystania z warzelni i pozostałych urządzeń w browarze, które non stop stykają się z piwami wędzonymi sprawia, że mimowolnie Helles również uzyskuje subtelną nutę dymu. Czy tak jest w istocie, czy jest to jedynie chwyt marketingowy?


Piliście kiedyś Hellesa ze Schlenkerli? Wyczuwaliście w nim aromaty dymu?

3 KOMENTARZE

  1. a tak przy okazji brackiego, od czasu jak browar poradził sobie z żelazistością w rauchbocku, samo brackie tez uległo zmianie (przynajmniej moim zdaniem)

  2. Ja jeszcze w grudniu spróbowałem Brackie z gwoździem, więc nie wiem jak dobrze sobie z tym poradzili 😀 .
    Jest to off top zupełny, ale ostatnio piłem piwo Nakoureny Svihak z browaru Eggenberg, jak twierdzi producent dunkel rauchbier. W tym piwie pomimo tego, że jest deklarowanym rauchbierem oprócz aromatu wędzonego w smaku czuć zdecydowanie metal i nuty fenolowo-alkoholowe, a wędzoność ledwo wyczuwalna. Helles nie jest rauchbierem, a ma być, Svihak jest rauchem, a w sumie nie jest -> wniosek : powinniśmy docenić Rauchbocka Grand Championa 😀 .

  3. ja bardzo lubię tego lagera. kiedy pierwszy raz go piłam nie czułam w nim wędzonki, bardziej takie lekkie kwiatowe nuty, przy każdym kolejnym podejściu wyczuwałam już delikatną wędzonkę, właśnie przez to, jak subtelnie przebijał ten posmak piwo wydało mi się niezwykłe. nie wiedziałam nawet, że to „efekt uboczny” korzystania z urządzeń przesiąkniętych dymem. a następnym razem zwrócę uwagę na datę i z czystej ciekawości spróbuję piwa bliżej daty przydatności do spożycia. właśnie dlatego tak lubię tego bloga – każdy Twój wpis to kopalnia wiedzy 🙂 pozdrawiam serdecznie!

Leave a Reply