Zdałem BJCP Entrance Exam

27
2708

za pierwszym razem 😀

Chciałbym się pochwalić, że przed chwilą zdałem BJCP Entrance Exam, który uprawnia mnie do przystąpienia do egzaminu pisemnego na sędziego BJCP. Tak więc lecę w kwietniu do Bristolu. Do egzaminu online można podchodzić dowolną liczbę razy, za każdym razem kosztuje to $10. Jest też promocja 3 próby za $20. Ponieważ wierzyłem w siebie, to wybrałem wersję ekonomiczną 1 próba za 10 baksów. Jakbym zdawał sobie do końca sprawę jak wygląda egzamin to chyba bym wziął promocję.

Jestem z siebie naprawdę dumny, bo egzamin to 200 pytań w 60 minut. Podchwytliwych, pokręconych i po angielsku. Musiałem sobie niekiedy pomagać translatorem, żeby zrozumieć, o co dokładnie idzie w danym pytaniu. Podczas egzaminu można korzystać z wszelkich możliwych pomocy naukowych. Zabezpieczenie jest jedno 18 sekund na jedno pytanie. Tak więc sprawdzić można sobie jedno pytanie na 20, bo inaczej nie zmieścisz się w czasie. Jak ktoś lubi wyzwania, to polecam spróbować swoich sił, nawet jeśli nie masz widoków na podejście do pisemnego, bo terminów w Europie w 2013 już chyba nie ma.

Do pisemnego muszę trochę zakuć, bo liczy się wynik. W BJCP Entrance Exam liczy się tylko czy zdasz, czy nie. Poszedłem więc klasycznie na pandę.

27 KOMENTARZE

 1. Gratulacje!!
  Hmmm pamietam jakby to bylo dzis….’Piwowar’ Jesien 2011 (4), str. 40 :))))
  No, ale moze uda sie wplywac jakos na nich od srodka 🙂

   • No wlasnie, wiedzialem ze gdzies to juz czytalem, poza wersja papierowa 😉
    Oczwiscie, pewne ograniczenia klasyfikacji stylow BJCP i oceniania przez sedziow, sa znane wszystkim zainteresowanym. Sam G. Strong wiele razy o tym mowil i pisal, podobnie jak inni znani amerykanscy piwowarzy domowi (np. Zainasheff). Zadna klasyfikacja nie jest doskonala. Zagrozeniem sa tzw. style nazis, zupelnie nie rozumiejacy idei i powodow proby klasyfikowania piw. No a poza tym, na zmiany trzeba baaardzo dlugo czekac.
    Szkoda, ze nie maja czegos na ksztalt delegatow z poszczegolnych krajow, moze pomoglo by to we wnoszeniu poprawek, zmian itp.
    PS Jak rozumiem, u nas przy ocenie piw konkursowych, tez obowiazuja zalozenia BJCP?

    • PS Jak rozumiem, u nas przy ocenie piw konkursowych, tez obowiazuja zalozenia BJCP?

     Nie do końca. Większość konkursów rzeczywiście bazuje na BJCP, natomiast Żywiecki i Cieszyński od zeszłego roku operują na stylach wg PSPD, które czasami różnią się od BJCP, choć w większości punktów są zbieżne.

 2. I pan dał czy:) Bardzo fajnie. Miło będzie oglądać filmy i chłonąć wiedzę od sędziego BJCP. Bo jak się uczyć to od najlepszych. Wazelinka na dzień dzisiejszy dodana:) Tomku wierzę w Ciebie:)

 3. Hm, a mógłbyś, bo jestem ciekaw, powiedziec jak wyglądają pytania. Z czego są, przytoczyć jakieś przykłady? Z góry dzięki. Pozdro i powodzenia w UK.

 4. Gratuluje bo ten test naprawde nie jest latwy. W Bristolu powinienes miec latwiej bo 50% to test oceniania piw a to przynajmniej dla mnie latwiejsza sprawa… moze dlatego ze nie jestem piwowarem.Tak czy siak gratulacje, jestes pierwszy w Polsce?

  • Nie znam żadnego sędziego BJCP w Polsce. Z władających językiem polskim tylko Ciebie kojarzę, ale bardzo możliwe, że ktoś jeszcze w Stanach by się znalazł.

   A i faktem jest, że dla nie-piwowara jest kilka takich pytań, że…

 5. Congratulations !
  Kopyr czy będzie wielkim nietaktem jeśli zwróciłbym się do Ciebie z prośbą o „ujawnienie” tych 200 pytań ?
  Czy jest to „tajemnica państwowa” ?
  😉
  Oczywiście poznanie tych pytań traktuję wyłącznie jako ciekawy materiał edukacyjno-poznawczy – ciekawostkę.

  • Nie pamiętam tych pytań, a w żaden sposób ich nie rejestrowałem. Były trzy rodzaje pytań. Prawda/fałsz, jednokrotnego wyboru i wielokrotnego wyboru. Gdzieś w materiałach BJCP widziałem przykłady tych pytań, ale nie mogę tego znaleźć.

  • Wśród sędziów PSPD na pewno nie. W Kanadzie jest polski sędzia BJCP – Radek Kliber, może ktoś z polskim pochodzeniem jest w USA. W całej Europie sędziów BJCP jest zaledwie kilkunastu czy kilkudziesięciu.

   • Ja nikogo nie znam , moze jest ktos polskiego pochdzenia ale by sie urodzil w Polsce nie znam. Pytan na ten test jest setki jesli nie tysiace.

 6. Gratuluję!! Przeglądałem przykładowe pytania na stronie BJCP (dla zainteresowanych tematem dają mały pogląd jak to wygląda… ja się trochę załamałem moją wiedzą…) Są też materiały odnośnie oceniania miodów pitnych, jest z tego oddzielny egzamin z tego co rozumiem, tak samo dla cydrów i perry (a może perów 🙂 ) Zmieniając temat… jak można zdobyć te wszystkie świetne gadżety? Koszulka Borsuka, Sharka, pokal od Kawki…

  • Kawka jeszcze nie ma pokala. Pewnie chodzi Ci szkło od Czarnego Kura. Pisz do browaru, z tego co dziś widziałem są koszulki Kangaroo, Kawki i Sharka.

   A w którym miejscu są te przykładowe pytania, bo nie mogę ich znaleźć.

Leave a Reply