Świeżutkie 100 pytań do kopyra. Już 89. odcinek.


Lista pytań:
1. Mam pytanie o startery. Często programy sugerują zadanie startera półtoralitrowego. Czy robienie tak dużych starterów ma sens i czy nie powinno się mierzyć gęstości po zadaniu drożdży?
2. Pytanie odnośnie pasteryzacji. Wspominałeś wielokrotnie iż w browarach pasteryzacja odbywa się w przepływie bądź tunelowo ale również wspominałeś że nagazowanie odbywa się ciśnieniowo pod koniec fermentacji i butelkowane jest piwo już z gazem. Zastanawiałem się czy takie piwo zakapslowane i poddane obróbce termicznej przy pasteryzacji tunelowej nie może spowodować wybuchu ? jak również w przypadku pasteryzacji w przepływie temperatura nie powoduje ulatniania/uciekania gazu? Czy piwo w przepływie jest na pewnym odcinku podgrzane by przy butelkowaniu trafić schłodzone czy jest ono butelkowane na gorąco w temperaturze pasteryzacji?
3. Mam pytanie odnośnie przerwy białkowej i dodawania mchu irlandzkiego. Jak rozumiem obie metody mają na celu ograniczenie ilości białek i uniknięcie zmętnienia na zimno? Czy robiąc przerwę białkową warto dodawać jeszcze mech irlandzki, czy może jedno wyklucza drugie?
4. Co to jest jęczmień browarny?
5. Czy płatki żytnie dadzą podobny efekt co słód żytni lub żyto? czy mogą psuć pianę tak jak płatki owsiane?
6. Czy są jakieś wymagania prawne odnośnie pisania styli na piwach? 7. Ile zajmuje Ci wypicie „zwykłego” piwa nie degustując go?
8. Czy piwo koncernowe będzie „zdrowsze” od domowego???
9. Czy można by uwarzyć któregoś ze sztosów dostępnych na kraftowym rynku na skalę masową w browarze typu Żywiec/Tyskie po prostu zwiększając ilość składników?
10. Ile Twoim zdaniem może być w Polsce piwowarów domowych?
11. Czy zdarzyło się, a jeśli tak, to czy często że nie opublikowałeś jakiegoś materiału we współpracy, bo piwo było niedobre albo recenzja się nie spodobała?
12. Ostatnio odświeżałem sobie któryś Twój film o warzeniu i mówiłeś tam, że Twoje piwo domowe to dla Ciebie koszt ok 10 zł. Jak byś je wyceniał teraz?
13. Co byś powiedział na warzenie z Kopyrem na żywo np na 90k subów czy inny jubileusz?
14. Tomku ile procent słodów karmelowych powinno być w zasypie IPA żeby wyszło West Coast, ile do East Coast a ile w New England? Zakładając, że resztę zasypu stanowi pale ale (i na przykład trochę pszenicy)? Jakie słody karmelowe byś polecił?
15. Czy normalny człowiek może sprzedać legalnie (przeterminowany) alkohol na np. allegro? Chodzi mi o np. jakieś leżakowane portery?
16. Ja mam pytanie jaka jest korzyść w produkowaniu piw dolnej fermetacji przez koncerny?
17. Jak używać mchu irlandzkiego ?? Zalewać go wrzątkiem czy ciepłą wodą ?? Wlewać do gotującej się brzeczki w całości czy wrzucać tylko namoczone liście a wodę wylać ?? Czy jest jakaś alternatywa dla mchu ??
18. Wczoraj w aptece widziałem w tym małym plastikowym „słoiczku”: Lewitan – drożdże piwowarskie. O co z tym chodzi?
19. Wspominałeś chyba kiedyś o swojej przygodzie z winiarstwem domowym. Mógłbyś o tym opowiedzieć? Chodziło tylko o alko czy starałeś się podejść do tego ambitniej?
20. Czy alkohol to w piwie przykra konieczność?
21. Czy pewne rzeczy w jednym stylu są uznawane za wadę, a w innym za wyznacznik dlatego że BJCP, że historia itd., czy faktycznie diacetyl pasuje po Pilsa, a do intensywnych owoców AIPY już nie, albo mocna goryczka do tropikalnych owoców wspomnianej AIPY, lecz nie do bananów i goździków Weizena itp.?
22. Proces produkcji. Jak odbywa się rozlew piw leżakowanych w beczkach po innych alkoholach? Rozumiem, że leżakują one w kilku czy większej ilości drewnianych beczek. Czy przed rozlaniem w butelki, beczki zawartość wszystkich beczek jest mieszana w jakimś większym zbiorniku,. czy nie?
23. Mam pytanie dotyczące piwa bezalkoholowego. Będę warzył w domu teścia, który jest totalnym abstynentem i chciałbym zrobić mały ukłon w jego stronę. Myślałem o ciemnym piwie z dużą ilością słodów palonych i karmelowych aby uzyskać brzeczkę o intensywnym smaku i aromacie, taką brzeczkę rozcieńczyć wodą, nachmielić i zabutelkować pomijając proces fermentacji. Czy to może się udać? Jak z trwałością takiego tworu? Czy będzie zagrożenie że do butelek dostaną się dzikie drożdże i ruszą fermentację w butelkach?
24. Planuję warzenie mlecznego RIS-a, wstępnie zaplanowałem 32-33 Blg ze słodów i 7-8 Blg z laktozy. Zacieranie na wytrawnie, fermentacja drożdżami szampańskimi (gęstwą z wcześniejszej warki). Ma to ręce i nogi wg Ciebie? Z góry dzięki za pomoc!
25. Mam pytanie dotyczące tzw. „Browarów Wyklętych”? Które to są, bo znam niestety browar EDI (na jarmarku dominikańskim jeszcze przed tym jak poznałem kraft), co było tragedią, ale oprócz tego, których jeszcze unikać….Dlaczego są wyklęte i co robią tak bardzo źle?? No i dlaczego jeszcze się utrzymują na „rynku”?