89. odcinek [100 pytań do kopyra]

45
5443

Świeżutkie 100 pytań do kopyra. Już 89. odcinek.


Lista pytań:
1. Mam pytanie o startery. Często programy sugerują zadanie startera półtoralitrowego. Czy robienie tak dużych starterów ma sens i czy nie powinno się mierzyć gęstości po zadaniu drożdży?
2. Pytanie odnośnie pasteryzacji. Wspominałeś wielokrotnie iż w browarach pasteryzacja odbywa się w przepływie bądź tunelowo ale również wspominałeś że nagazowanie odbywa się ciśnieniowo pod koniec fermentacji i butelkowane jest piwo już z gazem. Zastanawiałem się czy takie piwo zakapslowane i poddane obróbce termicznej przy pasteryzacji tunelowej nie może spowodować wybuchu ? jak również w przypadku pasteryzacji w przepływie temperatura nie powoduje ulatniania/uciekania gazu? Czy piwo w przepływie jest na pewnym odcinku podgrzane by przy butelkowaniu trafić schłodzone czy jest ono butelkowane na gorąco w temperaturze pasteryzacji?
3. Mam pytanie odnośnie przerwy białkowej i dodawania mchu irlandzkiego. Jak rozumiem obie metody mają na celu ograniczenie ilości białek i uniknięcie zmętnienia na zimno? Czy robiąc przerwę białkową warto dodawać jeszcze mech irlandzki, czy może jedno wyklucza drugie?
4. Co to jest jęczmień browarny?
5. Czy płatki żytnie dadzą podobny efekt co słód żytni lub żyto? czy mogą psuć pianę tak jak płatki owsiane?
6. Czy są jakieś wymagania prawne odnośnie pisania styli na piwach? 7. Ile zajmuje Ci wypicie „zwykłego” piwa nie degustując go?
8. Czy piwo koncernowe będzie „zdrowsze” od domowego???
9. Czy można by uwarzyć któregoś ze sztosów dostępnych na kraftowym rynku na skalę masową w browarze typu Żywiec/Tyskie po prostu zwiększając ilość składników?
10. Ile Twoim zdaniem może być w Polsce piwowarów domowych?
11. Czy zdarzyło się, a jeśli tak, to czy często że nie opublikowałeś jakiegoś materiału we współpracy, bo piwo było niedobre albo recenzja się nie spodobała?
12. Ostatnio odświeżałem sobie któryś Twój film o warzeniu i mówiłeś tam, że Twoje piwo domowe to dla Ciebie koszt ok 10 zł. Jak byś je wyceniał teraz?
13. Co byś powiedział na warzenie z Kopyrem na żywo np na 90k subów czy inny jubileusz?
14. Tomku ile procent słodów karmelowych powinno być w zasypie IPA żeby wyszło West Coast, ile do East Coast a ile w New England? Zakładając, że resztę zasypu stanowi pale ale (i na przykład trochę pszenicy)? Jakie słody karmelowe byś polecił?
15. Czy normalny człowiek może sprzedać legalnie (przeterminowany) alkohol na np. allegro? Chodzi mi o np. jakieś leżakowane portery?
16. Ja mam pytanie jaka jest korzyść w produkowaniu piw dolnej fermetacji przez koncerny?
17. Jak używać mchu irlandzkiego ?? Zalewać go wrzątkiem czy ciepłą wodą ?? Wlewać do gotującej się brzeczki w całości czy wrzucać tylko namoczone liście a wodę wylać ?? Czy jest jakaś alternatywa dla mchu ??
18. Wczoraj w aptece widziałem w tym małym plastikowym „słoiczku”: Lewitan – drożdże piwowarskie. O co z tym chodzi?
19. Wspominałeś chyba kiedyś o swojej przygodzie z winiarstwem domowym. Mógłbyś o tym opowiedzieć? Chodziło tylko o alko czy starałeś się podejść do tego ambitniej?
20. Czy alkohol to w piwie przykra konieczność?
21. Czy pewne rzeczy w jednym stylu są uznawane za wadę, a w innym za wyznacznik dlatego że BJCP, że historia itd., czy faktycznie diacetyl pasuje po Pilsa, a do intensywnych owoców AIPY już nie, albo mocna goryczka do tropikalnych owoców wspomnianej AIPY, lecz nie do bananów i goździków Weizena itp.?
22. Proces produkcji. Jak odbywa się rozlew piw leżakowanych w beczkach po innych alkoholach? Rozumiem, że leżakują one w kilku czy większej ilości drewnianych beczek. Czy przed rozlaniem w butelki, beczki zawartość wszystkich beczek jest mieszana w jakimś większym zbiorniku,. czy nie?
23. Mam pytanie dotyczące piwa bezalkoholowego. Będę warzył w domu teścia, który jest totalnym abstynentem i chciałbym zrobić mały ukłon w jego stronę. Myślałem o ciemnym piwie z dużą ilością słodów palonych i karmelowych aby uzyskać brzeczkę o intensywnym smaku i aromacie, taką brzeczkę rozcieńczyć wodą, nachmielić i zabutelkować pomijając proces fermentacji. Czy to może się udać? Jak z trwałością takiego tworu? Czy będzie zagrożenie że do butelek dostaną się dzikie drożdże i ruszą fermentację w butelkach?
24. Planuję warzenie mlecznego RIS-a, wstępnie zaplanowałem 32-33 Blg ze słodów i 7-8 Blg z laktozy. Zacieranie na wytrawnie, fermentacja drożdżami szampańskimi (gęstwą z wcześniejszej warki). Ma to ręce i nogi wg Ciebie? Z góry dzięki za pomoc!
25. Mam pytanie dotyczące tzw. „Browarów Wyklętych”? Które to są, bo znam niestety browar EDI (na jarmarku dominikańskim jeszcze przed tym jak poznałem kraft), co było tragedią, ale oprócz tego, których jeszcze unikać….Dlaczego są wyklęte i co robią tak bardzo źle?? No i dlaczego jeszcze się utrzymują na „rynku”?

45 KOMENTARZE

 1. Panie Tomaszu, Czy próbował Pan Bojana gruszkowego. Po pańskiej recenzji DR. Brew Strawberry jestem ciekaw co sądzi Pan o takim połączeniu

 2. W kwestii jęczmienia browarnego. Feed barley i malting barley mają zupelnie inne wymagania kontraktowe odnośnie parametrów jakosciowych. W browarnym najważniejsza jest sila kielkowania, bo słód trzeba zrobić. Wszystkie ziarna połamane, uszkodzone , dopuszczalne w feed barleju w browarnym są uznawane za zanieczyszczenia. Inne normy są na jeczmień i jęczmień browarny. Dzìekuje za uwagę.

 3. Mam już za sobą kilkanaście warek i chciałbym zaszaleć i zrobić jakiś eksperyment. Co sądzisz o dodaniu do piwa soku z kiszonych ogórków? Kiedy go dodać? Przed fermentacją burzliwą czy na cichą? Czy kwas z ogórków nie będzie działał negatywnie na pracę drożdży? Czy gęstwa po takim piwie do czegoś jeszcze się nada? Pozdrawiam

 4. 1. Jak bardzo ryzykowne jest zadanie płynnych drożdży prosto do brzeczki, bez robienia startera? Przymierzam się do użycia płynnych, ale nie mam mieszadła i generalnie nieszczególnie chce mi się babrać ze starterem, więc planuję lekkie piwo, z którego później zbiorę gęstwę na następne.
  2. Czy dodanie do weizena goździków na aromat jest zgodne z Duchem Kraftu?

 5. Co w smaku i aromacie wnosi słód pszeniczny? Czy będzie wyraźna różnica między piwami single malt: pszeniczny a pilzneński (lub inny bazowy jęczmienny)?

  • Najlepiej zrobić samemu eksperyment. Ja podjąłem się zrobienia 100% pszenicznego i 100% jęczmiennego na drożdżach WB-06, czyli taki do hefeweizenów. Czekam na feedback z degustacji, ale nawet sam byłem trochę zaskoczony ostatecznym rezultatem.

    • Dokładnie. Na 1 kg słodu pszenicznego wrzuciłem 15 gramów przepłukanej łuski gryczanej. Nie było żadnych problemów z filtracją. Zresztą od kiedy mam spory zapas tej łuski to sypię do każdego – nawet 100% jęczmiennego 😉

 6. 1. Z czego wynika aromat grzybów w niektórych jasnych lagerach?
  2. Z czego wynika aromat maggi który wyczułeś w jednym z piw w wielkim teście farbowanych lisów?
  3. Pewnie jeszcze za wcześnie ale warte przemyślenia – fajnie by było gdybyś zorganizował aukcję na WOŚP 2018 dotyczącą spotkania z Tobą. Aukcja by była na pewno ciekawa a i widzowie mieliby też szansę poznać Cię osobiście. Co o tym sądzisz?
  4. Czy planujesz degustację Lech Lite? ☺

 7. Mam pytanie odnośnie wad w piwach jasnych. Piję piwo butelkowane 2 miesiące temu. W butelkach otwieranych na początku był ewidentny DMS, natomiast teraz pojawił się dodatkowo diacetyl, który przykrył DMS. Tzn oba aromaty są wyczuwalne ale intensywniejszy jest diacetyl. Czy może on się pojawić po pewnym czasie?

 8. Oglądałem przed chwilą recenzję Apollo 11 i Mint APA, w butelkach stojących obok siebie jest wyraźnie różna ilość piwa, co nasunęło mi pytanie – jaka jest tolerancja niedolania do zakładanej objętości? Bo rozumiem, że nalanie „pod korek” to żadne przewinienie, a co jeśli piwa jest mniej niż deklarowana objętość?

 9. Tomku, mieszkając w Anglii niejednokrotnie zauważyłem iż wiele piw supermarketowych oznaczonych jako „craft beer” używa sformułowania „Indian Pale Ale ” zamiast India Pale Ale. Z gramatycznego punktu widzenia może byłoby to ok lecz czy aby na pewno ? Piwo samo w sobie wydaje się być ok jak na IPA’e lecz ta dodatkowa literka mnie intryguje. Może się czepiam lecz czy spotkałeś się z tym i wiesz jaka jest ku temu przyczyna. Czy to troche jak Abidas zamiast Adidas i powód do nietrzymania się stylu? Załączam poniżej link do etykiety piwa z Lidl’a – http://static.myvimu.com/photo/48/80204823.jpg
  Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie gdyż wujek Google coś wymięka

 10. Mówiłeś wielokrotnie, żeby po refermentacji trzymać piwo w niskiej temperaturze, żeby gaz zgromadzony w szyjce butelki lepiej i szybciej rozpuścił się w piwie. Czy po tym jak wyjmę piwo z lodówki a jego temperatura wzrośnie, to dwutlenek węgla zacznie sie ulatniać i gromadzić w szyjce ponownie, powodując ryzyko gushingu?

 11. Mam dwa pytania:
  – czy da radę odróżnić w smaku lub aromacie piwo pasteryzowane od niepasteryzowanego?
  – co to są „piwa belgijskie” i czym ta „belgijskość” się objawia, że jest podobno tak charakterystyczna? Każdy mówi, że są specyficzne a nigdzie nie mogę się dowiedziec konkretów…

 12. Tomku, jak wygląda sprawa odwiedzania browarów kraftowych w celu uzyskania wiedzy jak to wszystko wygląda z myślą założenia kiedyś swojego browaru. Mam sporą wiedzę na temat wszystkich procesów lecz sam fakt jak to się odbywa w małym/średnim browarze, rozwiązania jakie stosują, byłyby by bardzo pomocne w planowaniu własnego biznesu. Czy można się umówić na tego typu przyjazd? Jak browary do tego podchodzą? Czy nie mają swoich tajemnic i interesu dzielić się wiedzą i doświadczeniami czy jednak można? Jeżeli tak to jakie browary byś polecał odwiedzić, skontaktować się i jak najlepiej do tego podejść. Dzięki Wielkie

 13. 1. Chciałbym wykorzystać alfakwasy z chmielu wrzuconego na cichą – czy będzie ok jeśli zbiorę chmiel z dna fermentora i wrzucę go na 60 minut do następnego piwa? Co jeśli dostaną się wraz z chmielem drożdże? Czy może to zepsuć piwo?
  2. Piję własnie uwarzone przeze mnie piwo z chmielem Southern Promise z RPA, który wrzuciłem na cichą. Od otwarcia czuć zapach gumy jak ze sklepu rowerowego. Co to może być? Podobno ten chmiel daje aromatu drewna i ziemi…

 14. Witaj Tomku. Czy można „podrasować” piwo kupione w sklepie samemu w domu ? Tzn. kupić np. Porter Bałtycki i przelać go do dębowej beczki na jakiś czas, oczywiście beczkę zalać po korek. Czy piwo ma szanse ” złapać ” trochę beczki czy zepsuje sie i nic z tego nie wyjdzie. Czy surowa beczka dębowa po żadnym destylacie nadaje sie do leżakowania piwa ? Dodam, że nie chodzi mi o kupowanie piwa wyleżakowanie go a potem oferować jako swój produkt. Nie, nie, nie pytam tak z czystej ciekawości. Pozdrawiam. Marcin.

 15. Tomku, w filmach o warzeniu (ze słodów) pominąłeś aspekt filtracji osadów gorących (czy zimnych ) no tych po gotowaniu, jak i filtracji samego chmielu. Dlaczego? zapomniałeś czy może uważasz że tych osadów nie trzeba oddzielać bo i tak same opadną na dno ? Na forum jest opinii tyle ilu członków, jedni w ogóle kładą lache na filtracje czegokolwiek inni filtrują wszystko mniej lub bardziej się gimnastykując. Jakie masz na to zagadnienie zdanie ?

 16. Tomku, chciałbym zapytać co tak naprawdę jest złego w używaniu surowców niesłodowanych. Rozumiem sztuka, jakość produktów ale w samej rzeczy pomijając że piwo powinno mieć 50% słódów to co jest złego w zrobieniu piwa z jęczmienia, dodatku enzymów czy też grysiku kukurydzianego albo syropu glukozowo-fruktozowego? Rozumiem i w pełni popieram warzenie piwa tak jak Pan Bóg przykazał że chciałbym zrozumieć co tak na prawdę szkodzi czy jest złe w używaniu surowców niesłodowanych ?

 17. czy jako dodatek niesłodowany można stosować wszystko co ma skrobię? Myślałem o dodaniu do zacieru ziemniaków tylko zastanawiam się jaki dałyby efekt w produkcie końcowym. Może znasz jakieś piwo z takim dodatkiem?

  • Było. Niemiecki browar robi piwo z ziemniakami. W Polsce z fioletowym ziemniakiem robił piwo browar Stu Mostów i coś mi się kołacze, że też Piwoteka.

 18. Wiele razy mówiłeś, że nie masz czasu wypić wszystkiego co chcesz wypić i dlatego nie degustujesz piw domowych. Chciałbym to podrążyć. „Warzymy z Kopyrem” zrobiło doskonałą robotę dla piw domowych w Polsce, sam się uczyłem na tym cyklu i teraz warzę regularnie. Ty wkręciłeś się w piwną rewolucję poprzez warzenie. Piwowar domowy nie jest związany ryzykiem utopienia grubych pieniędzy, nie jest ograniczony dostępnością surowców ani ich kosztem. Może zrobić dużo więcej niż browar komercyjny, może swoje piwa dopieścić i dopracować do maksimum. To wszystko sprawia, że piwa domowe bardzo często są lepsze i ciekawsze niż komercyjne. Czy nie warto tego przemyśleć? Czy nie warto by było wpuścić na kanał starannie wyselekcjonowanych piw domowych – np. w formie jakiegoś zlotu raz na kwartał, może poprzedzonego selekcją piwowarów i piw – siadasz na dwie godziny i degustujesz po 100ml 10 piw, które wybrałeś wcześniej, rozmawiasz na żywo z piwowarem itp. To by piwowarom domowym zrobiło dobrą robotę i w sensie popularyzacji, i w sense inspiracji ciekawymi piwami. Co o tym sądzisz?

  • Coś takiego byłoby fajne jako [livedegu] z jakiegoś zlotu piwowarów domowych. Niestety Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie odbywają się w trakcie WFDP i nie mogę w nich wziąć udziału, a jakiejś dużej ogólnopolskiej imprezy tylko dla piwowarów domowych niestety nie ma.

 19. Tomku, czy jest możliwe, że piwa refermentowane starzeją(utleniaja) się wolniej? Ostatnio często wyczuwam w piwach kraftowych z marketu(niektóre leżały u mnie jakiś czas przed spożyciem) i nie tylko(miloslaw zytnie z chmielem izabella) aromat, który podejrzewam o bycie nieslawnym „mokrym kartonem” (nie jestem sensorykiem). Nigdy nie wyczulem takiego aromatu w piwach domowych, ktore robie – nawet tych najstarszych.

 20. Uwarzyłem piwo na wzór 1 na 100. Zacieralem od razu w 72 stopniach i wyszło 8.4 Blg. Niestety po fermentacji okazało się że drożdże i tak zjadły praktycznie wszystko zostawiając 1 blg słodyczki. Drożdże US05. Czy ja coś źle robię czy te drożdże jedzą wszystko co im się poda? Jakie drożdże na przyszłość żeby zostało więcej słodyczy? S33?

   • Ja wiem, że 6.5 ekstraktu powinno mieć, ale się nie udało wcelować i już zostawiłem jak jest. Ale miałem nadzieję mimo wszystko, że zostanie więcej słodyczy. Zacierałem na słodko a i tak odfermentowało wszystko. OK następnym razem wezmę S-04 lub Danstar Windsor. Dzięki za odpowiedź 🙂

 21. Ciekawy jestem kiedy nowy odcinek, Kopyr chyba bardzo zajęty 😉
  Zastanawia mnie jedna rzecz, którą chciałbym poruszyć chodzi o pewne uczciwe podejście w robieniu piwa. Głównie mam na myśli dodawanie jakichś płatków czy używanie beczek po alkoholach. Jako, że bliżej mi do wina to napiszę jak wygląda temat produkcji w kilku słowach. Otóż wino robi się z winogron, dosypuje się drożdże i potem wino starzeje w beczkach dębowych (amerykańskich lub francuskich) – NOWYCH. Czas przy winie też jest ważny, więc im wino dłużej leżakuje w beczce tym jest droższe. Najczęściej jest to wysokich winach 2 lata, przy tańszych ale w miarę ciekawych min pół roku. Przy najtańszych winach dosypuje się wiór dębowych do stalowych tanków, co ma symulować użycie beczki.
  Osobiście wolałbym aby producenci win szukali raczej rozwiązań w drożdżach, chmielach i jeśli już to nowej beczce, a nie szukali efektu, który pozostał np. po whiskey czy winie. Tak samo dosypywanie płatków, czy skórek z pomarańczy. Oczywiście ktoś powie, że dzięki temu piwo jest lepsze, ale to tak jak w przypadku producentów wina, ten który robi tanie wino, które za flaszkę kosztuje 20 zł dosypuje wióra dębowe i też twierdzi, że wino jest lepsze, a nie będzie kupował nowych beczek, bo ma za słabe winogrona, a to z kolei odbije się mocno na cenie.
  Ja mogę zapłacić więcej za piwo, niech dobre piwo starzone w beczkach kosztuje te 50zł, ale nie chcę żeby mnie ktoś robił w ciula korzystając z dobrodziejstw popłuczyn po wyższej klasy trunkach.
  Eksperymenty z dosypywaniem różnych rzeczy może i są dobre, ale w tym całym szaleństwie ktoś za chwilę wpadnie na pomysł, żeby wrzucić zdechłego szczura, bo to doda bardzo ciekawy walor do piwa.

 22. Czy ktoś się przejmuje jeszcze bawarskim prawem czystości? Czy to jest jakiś powód do uchwalenia się? Belgijskie piwa i amerykańskie mają je gdzieś więc zastanawia mnie po co ten napis na niektórych piwach

 23. podobnoŻ Brytyjczycy twierdzą, że goryczka migruje do piany. Czy taka migracja jest faktycznym zjawiskiem? Czy w związku z tym piwa mocno chmielone powinno się nalewać po ściance zamiast po „czesku”, żeby jak najwięcej goryczki zachować w „płynie” ?

 24. Cześć. Od pewnego czasu strasznie mnie kusi uwarzenie RISa lub Barley Wine. Mam pytanie dotyczące refermentacji/nagazowania. Ostatnio przeczytałem że do BW nie trzeba dodawać cukru tylko po prostu zabutelkować. Czy z RIS tak samo można? Czy lepiej dodać cukru tylko należy spożyć przed np. upływem jakiegoś czasu, żeby nie wybuchło. Ile właściwie dodać cukru?

 25. Jeszcze jedno pytanie z ciekawości. Rozumiem, że bez sensu mieszać drożdże górnej i dolnej fermentacji. Czy można teoretycznie wymieszać górnej? Np. US-05 i S-04? Jaki mógłby byc efekt?

 26. Kilkanaście lat temu pracowałem w małym, osiedlowym barze. Za ladą musieliśmy trzymać sól, ponieważ zimą kilku starszych klientów dosypywało sobie jej do zimnego piwa, twierdząc, że dzięki temu nie będzie bolało ich gardło. Przejrzałem na szybko Internet i ludzie wrzucają tę radę do worka z innymi piwnymi mitami, ale czy z perspektywy chemicznej może być w tym choć odrobina racji? W końcu wszyscy z nich to doświadczone chlejusy i nie jest to wyssany z palca mit jak ten o żółci bydlęcej i mogli go przetestować na sobie. Drugie pytanie – czy tak dodana sól jest w stanie wpłynąć na treściwość piwa? Wiadomo, że robi się tak w niektórych stylach na etapie warzenia np. w Gose.

  • Być może chodzi o to, że piwo się odgazowuje po wsypaniu tej soli. Dodatkowo płucze się bolące gardło solą. Stąd może im się tak kojarzyło. No i prawdą jest, że sól podbija smaki, m.in. słodki.

 27. Przymierzam się do zakupu party kegów. Czy nagazowywanie kega różni się czymś od nagazowywania butelek? (Nagazowuję stosując syrop cukrowy i wszystko mieszam tuż przed rozlewem). Daje się więcej/mniej cukrów? Trzeba celować w większe/mniejsze nagazowanie niż normalnie?

Leave a Reply