44. odcinek 100 pytań do kopyra

146
10536

odpowiedzi na pytania z odcinka 43.

Tym razem udało się również odpowiedzieć na kilka pytań zadanych na YouTube.

146 KOMENTARZE

      • IPA z Belhavena to nie jest IPA do jakiego możecie być przyzwyczajeni, w zasadzie taka hybryda nie za bardzo wiadomo czego z czym, raczej bym powiedział, że przypomina to Bittera ze smugnięciem cytrusami. Jeżeli nie mieliście kontaktu z wyspiarskimi piwami, to zdecydowanie należy strzelić wszystkie 😛

        • I tak też zrobimy 🙂
          Po wybryku w stylu piwa typu Chang czy TsingTao Lidl wreszcie podniósł poprzeczkę. No muszę się przyznać, że wczoraj spróbowałem, a dziś kupiłem kolejne 2 do leżakowania Argus Portery 🙂

      • Po sprawdzeniu w internecie muszę stwierdzić, że kilka z nich ma dosyć dobre oceny na różnych „rejtbirach”. W zasadzie chyba kupię wszystkie poza puszkowym Guinessem. Tak dla sprawdzenia.

    • Piłem z beczki Behalven Black, Bishops Finger i Abbot Ale i były ok. Niczego nie urywały ale były smaczne. Jeśli z butelki (przezroczystej!) są równie dobre to za 4 złocisze warto. Niedługo robię grila urodzinowego i chyba się zaopatrzę… 🙂

  1. Czy dałoby radę zrobić jakiś odcinek o piwnych stylach? Tak żeby w żołnierskich słowach powiedzieć jedno zdanie o wyróżniających cechach najważniejszych z nich. Oglądam Twój kanał od jakiegoś czasu i od tamtej pory żadnego odcinka nie ominąłem, ale czasami trudno mi się połapać w mnogości rodzajów piwa. Pewnie mógłbym obejrzeć wszystkie poprzednie odcinki i zapewne znalazłbym informację o każdym stylu, ale to raczej niewykonalne. Jeden 30-minutowy odcinek na ten temat ułatwiłby życie. 😉

  2. może nie do filmu pytanie. ale :
    wczoraj w telewizji widziałem reklamę lidla i mówili, że argus premium zdobył jakiś złoty medal. ale nie podali gdzie zdobył 🙂 może coś więcej wiadomo więcej o tym jakimś konkursie ?

    • Kopyr już opowiadał o tym „konkursie”. Producent piwa wysyła piwo i płaci opłatę. Instytut sprawdza jakość i jeżeli jest ok, to przyznaje złody medal. Srebrnych i brązowych nie ma :). W Polsce „nagrodzone” tym medalem piwo to bodajże również Łomża i Harnaś. Czyli mieszanie w głowach biednym konsumentom.

  3. Tomku, jak to jest z herbata w piwie? Moim zdaniem amarillo daje takie wlasnie troche herbaciane nuty, ale czy jest jakis sens w polaczeniu go z prawdziwa herbata (na przyklad zielona)?

  4. Tomku,
    czy są w naszym kraju konkursy etykiet do piwa dla osób, które są uzdolnionymi plastycznie (przynajmniej w swoim mniemaniu) konsumentami piwnymi- nie mówię tu o ilości wypitego piwa a nie „prosumentami”? Z tego co się orientuję to Wrocław i Żywiec mają w swoim programie konkurs na etykietę ale dla piw domowych, które ktoś sobie uwarzył… no niby jest w regulaminie wrocławskim punkt, że to może być etykieta piwa planowanego…. ale skoro na razie nie planuję to szkoda było by zaczynać od oszustwa. Czy browary rzemieślnicze, kontraktowe itp są otwarte na współpracę czy raczej ciocia, brat czy inny kuzyn projektują im etykiety?

  5. Czy każde piwo powinno mieć porządną goryczkę? Jak oglądam twoje filmy to zawsze oceniasz „konkretną” goryczkę pozytywnie, nawet jeżeli jest ściągająca. Czy jest jakiś styl, w którym zbyt wysoka goryczka by ci przeszkadzała?

  6. Witam

    Jak jest tak na prawde różnica między RISem a Porterem Bałtyckim ? bo skoro stout wywodzi się od portera to czy nie jest to tak na prawdę „to samo piwo” ? Tylko ze względów regionalnych ważenie ma inny efekt? No chyba że producenci coś pochrzanili bo wg BJCP Baltic Porter ma barwę : „Dark reddish copper to opaque dark brown (NOT BLACK)” Jak to więc jest

    • Ekspertem nie jestem, ale RIS jest piwem górnej fermentacji, a Porter bałtycki dolnej. Oznacza to tyle, że RIS jest fermentowany w wyższych temperaturach, przez co jest trochę bardziej estrowy, bogatszy w smak. Do tego na ogół RISy są bardziej chmielone i mają większą goryczkę od porteru. Porter bałtycki jest z kolei piwem hmmm trochę lepiej ułożonym, gdyż fermentuje w niższych temperaturach.

      Oczywiście tak mi się wydaję.

  7. Tomku,
    Chce zrobić RISa na bazie ekstraktów niechmielonych.
    Docelowa wielkość Warki to 10L. Na próbę.

    – Jakie drożdze polecasz ?
    – Czy temperatura 24-25 będzie stanowić problem ? takie warunki mam w mieszkaniu.
    – Będę chmielić Lubelskim na goryczke. Czy jest sens chmielić na zimno ? Czy ten chmiel się nadaje pod RISa ?
    – Czy dodanie 0,5 kg cukru w celu podbicia ekstraktu pogorszy smak i aromat piwa ?
    – Czy masz jakieś wskazówki ?
    pozdrawiam

  8. Witam. Przymierzam się do uwarzenia swojego pierwszego piwa. Prawdopodobnie jako pierwsze będę warzył z gotowych ekstraktów, bo łatwiej i przyjemniej. I tu nasuwa mi się pytanie na które odpowiedzi nie wychwyciłem z Pańskich filmów o warzeniu. Czy przy warzeniu z ekstraktów stosuje się przerwy białkowe, przerwy scukrzające i wszystkie inne przerwy. Czy dotyczy to tylko warzenia z zacieraniem.

    I kolejne pytanie. Czy Istotne jest, przy ważeniu z ekstraktów schłodzenie brzeczki. Chodzi mi o to czy należy to zrobić czym prędzej np. systemem jakiś rurek, polewaniem gara zimną woda itp. Czy po prostu można gar ściągnąć z palnika i poczekać aż się sam wychłodzi, oddając ciepło do otoczenia.

    I kolejne pytanie. Jak to jest z ważenie z brew kitów. Tak na chłopski rozum, skoro to są ekstrakty już nachmielone to czy wogóle trzeba je gotować (jeśli np użyło by się „wody z butelki”). Czy w tym przypadku gotowanie nie służy tylko „odkażeniu” brzeczki.

    Proszę wybaczyć może banalność pytań, ale nie miałem nigdy styczności z produktami piwowarskimi.

      • Dobra, zwracam honor, kajam się. Na część pytań była odpowiedź, reszty można było się domyślić po obejrzeniu wszystkich filmów (ponad 1,5h :O ). Przepraszam i pozdrawiam.

    • Ja brewkitu nie gotowalem tylko rozcienczalem i wyszlo optymalne. Z ekstrakto niechmielonych robilem wg filmiku Pana Tomka i wychodzily zacne 🙂
      P.S. Dodam ze jak uwarzylem swojego Prawdziwe Stout mialem wrażenie ze jest kwasne itp. ale aromat byl ok i ogolnie doznania spoko ale cos mi nie pasowalo. Jako ze jestem z Wroclawia i jestem stalym klientem sklepu PIwnica, „podjaralem sie” jak moglem kupic Kruka od Widawy z przepisu Pana Tomka. I co? I ten sam posmak. Piwo bylo wybitne wiec to co u siebie uznalem za wade- po wypiciu Kruka utwierdzilem sie w przekonanie ze tak mialo byc. Dodam ze warze od roku i stout to moja 3 warka, wiec jednak ten kwasny posmak to nie wada- chyba ze cos zle wnioskuje?

  9. Witaj Tomku

    Mam pytanie czy mógłbyś zrobić degustację porównawczą Hainekena i Carlsberga,które z tych piw jest według Ciebie lepsze.
    Mam jeszcze jedno pytanie nie jestem jakimś wytrawnym piwoszem ale od czasu do czasu lubię wypić Heinekena Carlsberga Złotego Bażanta czy ostatnio nawet piłem Koronę,co sądzisz o tych piwach?

    pozdrawiam Jarek z Jarocina

    • Każdy wytrawny piwosz czasem pije takie piwa, tylko nie wszyscy się do tego przyznają, także nie ma wstydu, są piwa degustacyjne i piwa codzienne.

    • …. we wszystkich tych piwach jest jedna wielka mokra szmata :/ tfu tfu tfu dzś u mnie: birbant american wheat i atak chmielu – idealne połączenie – wytrawność a potem delikatność wheat’a 😀

      • Nie ma sensu pić takich piw. Carlsberg i Heineken to dno, lepiej walnąć już Harnasia. Corona jest jeszcze poniżej nich. jeśli chodzi o piwo codzienne, to naprawdę jest co wybrać i nie trzeba sięgać po Heinekena ani Carlsberga.

        • To może jeśli ktoś z jakiegoś powodu uważa, że nie chce czegoś więcej niż koncerny…. to może niech zrobi mini odstępstwo od swej „normy” i Lwówek Wrocławski niech sobie kupi?

  10. Witam
    Mam pytanie, co do tzw. aromatu młodego piwa czy też zielonego jabłka. A mianowicie jak to jest, że nie ma go w piwach Left Hand skoro z Twojego materiału z tego browaru wynika, że piwo tam prawie nie leżakuje i młode jest wysyłane w świat, podczas gdy w młodych piwach domowych jak i z browarów regionalnych można ten aromat spotkać. W każdym młodym piwie spotkamy ten aromat?
    Pozdrawiam

  11. Chciałbym wyprodukować kilkaset sztuk kapsli (niekoniecznie piwnych – Nuca-Cola) Czy znasz w Polsce firmę, która podejmuje się tak małych nakładów a jeśli tak to jakiego rozmiaru jest to koszt?

  12. Witam. mam dwa pytanka:
    1) czy leżakowanie koźlaków coś może dać na plus?
    2) w którymś filmiku mówiłeś, że leżakowanie powinno się zaczynać od piw co najmniej 8%. Na browar biz w jakimś temacie doczytałem, że ta zasada nie dotyczy lambików (albo innych piw belgijskich, dokładnie nie pamiętam) dlaczego tak jest?

  13. Kopyr, jaki jest najciekawszy przedmiot którym otwierałeś butelkę od piwa ?

    Mam przyjaciela który, pamiętam , że otwierał kiedyś piwo płytą CD, jeden kolega otwierał o kule (oczywiście takie do kuśtykania). Wiadomo , że klucze , zapalniczka , piwo o piwo, to taki raczej standard.

  14. Witam Panie Tomku.
    Mam pytanie odnośnie stosowania płatków dębowych podczas cichej fermentacji. Czy trzeba je przed wrzuceniem do kadzi jakoś dezynfekować?

  15. Dlaczego gdy powstaje nowy browar kontraktowy to pierwszym piwem jakie musza uwarzyc jest kolejna IPA? Cliché?
    Juz tyle tego jest ze czlowiek nie ogarnia tych ip co sie ukazuja. Nie zebym tesknil za lagerem (ani mi sie sni), ale mysle ze moc tkwi w roznorodnosci stylow z krajow swiata, a nie robieniu ejla na jedno kopyto.

    • Zgadzam się z przedmówcą, chociaż musimy sobie uświadomić że te wszystkie IPA wyrastające jak grzyby po deszczu to nawet nie 1% warzonych w Polsce piw.

    • Browar to inwestycja, a inwestycja musi sie zwrocic aby byly kolejne warki. Mniejsze jest ryzyko, ze apa/ipa sie nie sprzeda niz rauchenmarzen. Mozecie sobie marudzic na kolejne ipy, ale wszyscy je lubicie (nie znam ani jednego piwosza, ktory nie lubi ipa i pochodnych) a z wedzonkami jest juz roznie (ja osobiscie ich nie trawie, a znam ludzi, co strzelaja piorunami).

      A teraz najwazniejsza rzecz – brakuje ci czegos na rynku? To uwarz to sobie. Mi brakowalo saisona, wiec sie nauczylem, poczytalem i zrobilem swojego. Mozna? Mozna.

  16. Witaj Tomku! Mam do Ciebie kilka pytań
    1. Jakie i w jakiej ilości piwo uwarzyłeś w domu jako pierwsze, czy przy jego wyborze sugerowałeś się „stopniem trudności” jego uwarzenia?
    2. Skąd stwierdzenie styl piwa, większość innych produktów spożywczych (np.sery czy wina) jest podzielona na gatunki. Tak więc gatunek czy styl jest formą poprawną?
    3. Czy słyszałeś o jakichkolwiek eventach piwnych w województwie Lubelskim?
    Pozdrawiam i czekam na kolejne 100 pytań do Kopyra

  17. Tomasz, jak postrzegasz polskich dostawców chmielu pod względem jakości? Opinie, z tego co wyczytałem, są naprawdę bardzo różne.
    Czy istnieją możliwości wyprodukowania amerykańskiej odmiany chmielu w Polsce? Wychodzę z założenia, że dla chcącego nic trudnego. Skoro mamy w kraju wielu hodowców egzotycznych odmian papryczki chili, to na przykład taki „polski” Equinox mógłby chociaż w małej części zaspokajać potrzeby browarów rzemieślniczych.

    • Bylo juz odpowiadane. Odmiany amerykańskiego chmielu sa eksperymentem krzyzowania i jako rezultat pracy sa prawnie chronione, zas ich hodowla jest ograniczona do kilku placowek bedacych tworcami tychze hybryd. Wobec tego kupisz jedynie gotowy produkt w postaci granulatu. Klacza i nasiona nie sa obecne w sprzedazy.
      Z amerykanskich mozna natomiast kupic klacza chmielu Cascade, ktore sa dostepne w handlu.

  18. W jednym z odcinków z Glastonbury Micro padła wypowiedź o celowym wcześniejszym zatrzymywaniu fermentacji, wcześniej w odcinku z LeftHand byla mowa o 7 dniowym procesie warzenia razem z fermentacją. Bardzo proszę o przybliżenie tematu i omówienie sposobów zatrzymywania fermentacji w warunkach domowych.

    • W Glastonbury chodziło po prostu o to, ze nie trzeba dodawać później surowca do refermentacji i piwo ładnie w butelkach dofermentowuje

  19. Cześć, orientujesz się może ile mniej więcej kosztuje wynajęcie browaru? Na jakich zasadach podpisuje się taki kontrakt? Np. Dr. Brew, wynajmują browar i sami muszą sobie radzić z technologia czy maja ludzi od obsługi sprzętu.

  20. Cześć Tomku,
    Powoli przymierzam się do zrobienia swojego pierwszego piwa i chciałbym Cię podpytać o jego filtrację. Ile piwo niefiltrowane może „wytrzymać” w butelce, jeśli jest niepasteryzowane? Co z warzeniem piwa z użyciem słodów w woreczkach (tak jak np w twoim filmie o warzeniu z ekstraktów), czy zacieranie w woreczku przejdzie prawidłowo, czy trzeba to zrobić w takim worku, który wypełni cały garnek? Co do tej metody trochę się obawiam, że taki woreczek mi się zwyczajnie przypali. Pytam głównie dlatego, że zdaje się, iż zaoszczędziłoby to czasu niejako omijając proces filtracji i wysładzania.

  21. Jako anglista powiem Ci, że moja pani doktor od fonetyki twierdziła, że wypicie 100 ml wódki rozluźnia mięśnie wokół ust, dzięki czemu mamy ułatwioną artykulację głosek do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Natomiast odnośnie Twoich filmów po angielsku na YouTube – ja tam się cieszę, że nie masz blokady – bo język jest – kurwa – do komunikacji, a nie do bycia hiperpoprawnym. Zauważ że najwięcej hejtu zbierasz od… Polaków, a Anglicy czy Amerykanie cieszą się, że mówisz w ich języku i mało obchodzi ich Twój akcent. Jasne – należy pracowac nad wymową (bo wymowa i akcent do dwie różne rzeczy!) ale najważniejsze to NIE BLOKOWAĆ SIĘ!

  22. Właśnie zebrałem elementy siedemsetletniego Dębu Czech z parku w Rogalinie i mam zamiar dodać je do wędzonego quadrupla. Będzie to więc medieval smoked quadrupel. Czy wiesz aby ktoś kiedyś dodawał siedemsetletni zabytkowy dąb do piwa w Polsce, czy jestem pierwszy? 😉

  23. Wspomniałeś o Mać Pariatce. Publikował tam znajomy libertarianin – Jacek Sierpiński. Co sądzisz o jego publikacjach, o samym libertarianizmie i anarchokapitalizmie?

  24. Witam Panie Tomku,
    Bardzo prosze niech Pan opowie cos o wstapieniu do PSPD. Krotkie info dla laikow- informacje od Pana sa bardziej przyswajane niz urzednicze wytyczne w tym regulaminie. Mysle ze wiele osob doceni taka informacje.
    Pozdrawiam

  25. Witaj Tomku.

    Ostatnio (bodajże w 43 odcinku 100 pytań albo na streamie) wspominałeś, że planujesz razem z Browamatorem zrealizować jeszcze jakieś filmy z serii „Warzę z Kopyrem”. Czy w związku z tym będzie można spodziewać się jakiś promocji na zestawy startowe tak jak ostatnio?

    Pozdrawiam.

  26. Ja mam pytanie o alkohol w piwie domowym. Wiadomo że alkohol paruje szybciej niż woda. Czy gdy stoi 2-3 tygodnie
    w fermentorach to nie zmniejsza się jego ilość w piwie? Mam wrażenie że piwa które robię są mniej alkoholowe niż te ze sklepu.
    Oczywiście to nie tylko moje wrażenie, że piwo które wg wyliczeń ma mieć 4,7% alkoholu ma mniej. Pewnie ma ale czy ktoś obliczał jak wpływa leżakowanie na ucieczkę procentów? Ile w ciągu tygodnia może się zmniejszyć?

  27. Strzała 😉 przymierzam się do warzenia żytniego na jesień i tu dwa pytanka:
    1. Dlaczego wszędzie jest napisane że słód żytni (4,5 EBC) może stanowić jedynie do 50% zasypu?
    2. Nigdzie nie znalazłem jaka jest ekstraktywność żytnich słodów? (gdzie jęczmiennego to ok 80%)
    Ktokolwiek pomoże dzięki wielkie i serdecznie pozdrawiam 🙂

  28. Witaj Tomku

    mam pytanie:
    Dlaczego tylko na niektórych piwach jest podana informacji o IBU,gatunku chmielu,rodzaju słodu.
    Osobiście nie spotkałem jeszcze takiej butelki, może dlatego że nie kupuje piw z górnej półki

    • Było o tym na blogu:
      Producent ma obowiązek jedynie informować o alergenach zawartych w produkcie, stąd na większości koncernowych wyrobów znajdziesz „zawiera słód jęczmienny” który jest alergenem. a resztą skladników nie chce się chwalić z kilku powodów, zamiast chmielu zawiera ekstrakt chmielowy, IBU w euro-lagerach jest na poziomie 14-18, poza tym większość konsumentów nie wie co to IBU etc.
      Podsumowując poza alergenami, producent nie ma obowiązku informowania o dokładnym składzie, leży to tylko w jego gestii, do klienta trafia korzystny stosunek zawartości alkoholu/cena 😀

      Polecam piwa z Alebrowaru (na każdym znajdziesz IBU),
      oraz z Pinty (dokładny skład: jakie słody, chmiele i drożdże)

  29. Thornbridge Wild Raven – Black IPA
    Jurajskie Bursztynowe – Amber Ale
    Pinta Imperium Atakuje – Imperial IPA
    Gościszewo Hallertau Mandarinian Bavaria – PILS
    AleBrowar King of Hop – APA AleBrowar
    Golden Monk – Saison
    DoctorBrew Australian Weizenbock
    Pinta Czarna Dziura – Schwarzbier
    Oakham Ales Citra – APA

    Tomku jakbyś miał uszeregować powyższe piwa od najlepszego do najgorszego bez podziału na style, który zyskałby Twoje uznanie 😀

  30. Panie Tomasz, mam takie krótkie pytanie. Dlaczego na pańskim blogu nigdy, nawet z nazwy, wspomniane nie zostały piwa Miłosław. Nie jest to może craft na poziome Pinty ale skoro pojawia się tutaj Żubr i Perła to czemu nie Miłosław?

    • Pilsner z Miłosławia był wspominany wiele razy. Degustacji nie było, ale Tomek mówił przy okazji innych piw, ze z polskich pilsnerow – ten z Fortuny jest nawet spoko. Natomiast degustacja Fortuny Śliwkowej była przy okazji pierwszego live na youtube.

  31. Witam. Czy masz jakies doswiadczenie odnosnie stosowania w piwowarstwie slodu diastatycznego? W jakich okolicznosciach dodajemy ten slod i do jakich piw warto?
    W 98% ogladanych receptur nie widziałem by ktoś proponował słod diastatyczny, z czego to wynika?

  32. Ja mam jeszcze jedno pytanie: W odcinku pt. „Chmiel w piwie 2/2” mówił Pan o aromacie kwasu izowalerianowego pochodzącym od starego chmielu. Po czym poznać, że chmiel jest stary? Czy data zbioru stanowi jakiś wyznacznik, jeśli chmiel był pakowany próżniowo i przechowywany w ciemności? Ostatnio zamówiłem chmiel, który był zebrany w 2012 roku i po oglądnięciu w/w filmu nabrałem trochę obaw co do jego aktualnej jakości.

  33. Pytanie pewnie lamerskie, ale co mi tam 🙂 Gdyby przed Tobą stały rozlane do szkła piwo z puszki, butelki, kega … to byłbyś w stanie wyczuć różnicę w ich smaku? Czy taka różnica wogóle istnieje i z czego może wynikać? Mowa oczywiście o piwach pochodzących z tej samej warki. Pozdrawiam.

  34. Od zawsze nurtowała mnie pewna kwestia. Dlaczego od momentu wystudzenia piwa trzeba zachować sterylność itp itd, po czym wrzucamy na cichą brudny chmiel brudnymi rękami. Wtedy nie dochodzi do zakażenia? Dziwne to dla mnie.

    • Brzeczka po wystudzeniu jest w temperaturze która jest bardzo korzystna dla rozwoju wszelkich bakterii itp, po za tym ma dużą zawartość cukrów. Po fermentacji burzliwej w piwie znajduje się alkohol który w naturalny sposób konserwuje i ogranicza rozwój mikro ustrojów. Chmieml jest naturalnym konserwantem a ręce można umyć.
      Pozdrawiam

      • Więc na burzliwą lepiej nie wrzucać? A mówiąc brudnymi rękami, miałem na myśli że nawet po umyciu nie wyeliminuje się 100% bakterii z rąk, a przecież o infekcję ponoć tak łatwo. Ale tą kwestię mam już wyjaśnioną. Dzięki!

  35. 1) Swoje domowe piwa po jednej butelce trzymam ponumerowane w piwnicy i zamierzam dać w prezencie synowi na osiemnaste urodziny. Czy jest szansa że będzie mógł je zdegustować czy nadadzą się raczej do kanału? (Uprzedzam, że syn nie ma 17 lat, tylko trzy).
    2) Czy możesz coś powiedzieć o piwie jopejskim? Raz widziałem w internecie, iż odnowiono recepturę (z wykorzystaniem jakiegoś specyficznego gatunku pleśni, która ponoć była w gdańskich piwnicach), inni zaś twierdzą że receptura przepadła całkowicie. Wiele dałbym by spróbować takiego piwa, jeszcze więcej, by je produkować. Czy jest to możliwe?

  36. Warzyłem ostatnio czwartą warkę piwa wedłóg receptury Grand Championa 2013. Trzy pierwsze były w standardowej ilości 20l piwo odfermentowało do 2-3 blg. Czwarta warka odfermentowała tylko do 4,5blg przy czym w trakcie zacierania dużej warki zamiast przepisowego kilograma cukru dodałem tylko 0,5kg z powodu zadziwiająco wysokiego ekstraktu brzeczki. Kolejną różnicą był stosunek wody do słodu w pierwszych 1:3,5 a w czwartej warce 1:2,6. Czy któryś z tych czynników mógł mieć wpływ na tak niskie odfemrntowanie? Drożdze US-05 saszetka na 20L. Dziękuje z góry za pomoc.

    • Mniejsza ilosc cukru wplynela na pewno negatywnie na nizsze odfermentowanie, nie wiem jak stosunek woda/slod moglo na to wplynac. Nie zmienila sie temperatura?

  37. Witam (choć podobno to stwierdzenie nie jest zbyt udane na przywitanie:)
    Będzie jedno, ale długie pytanie.

    Jak to w końcu jest z tymi koncernówkami? Ostatnio z nudów i braku kasy zrobiłem porównanie tatry jasnej w butelce. Cena oszałamiająca bo 1,69zł+kaucja.

    Kupiłem w dwóch różnych sklepach bacząc na to jakie maja kody na kontrze.

    Ta z literą H w kodzie (czyli warzona w Leżajsku) była przyciężkawa, w aromacie z wyraźną nutą białego wina oraz lekko spirytusową. Ogólnie gryzło po gardle i całe było „ciężko-pusto” słodowe. Goryczka znikoma i bardziej odalkoholowa niż chmielowa. Taki mózgotrzep dla dyskontów

    Z kolei w tej z literą A (Żywiec) w aromacie bez problemu dało się wyczuć polskie(?) chmiele: siano, pokrzywy, zioła itp. W smaku goryczka też była (jak na polskie koncerny) dość wyraźna i miała ziołowo-łodygowy profil. Pod koniec picia wyszła koncernowa pustka i lekki kwasek, ale piwo było totalnie inne niż to wypuszczone z Leżajska.

    Można te różnice oczywiście zrzucić na karb przechowywania i wieku piwa. Jednak to też bym wykluczył, bo piwa miały podobną datę do spożycia a na dodatek tą wersję H miałem wątpliwą „okazję” pić już kilka razy z kilku sklepów. Zawsze była mniej lub bardziej odrzucająca i przypominająca „lżejszego taniego budżetowego stronga”.

    Pytanie zasadnicze. Skoro wszystkim sterują komputery, a surowce(niesłodowane, słodowane,drożdże, „eznymy” i „chmiele”) oraz receptura prawdopodobnie muszą być identyczne to w czym leży przyczyna, że piwa mają znacząco różny od siebie smak. Nie były to niuanse, lecz jakby dwa różne piwa.

    Nie zadawałbym tego pytania, bo koncerny i sama Tatra wiadomo jaka jest, ale skoro panuje przeświadczenie, że w wielkich browarach wszystkim sterują komputery i wszystko ma się zgadzać do iluś tam po przecinku to dlaczego pod jedną nazwą sprzedają różne piwa?
    No chyba, że przy warzeniu Tatry są bardzo szerokie widełki odnośnie receptury, surowców, metody oraz zakresu wielkości błędów niż przy takim piwie „premium” jakim jest Żywiec, który ZAWSZE MUSI smakować tak samo i ZAWSZE pochodzi z tego samego miejsca (ŻYWCA)

    BTW> no chyba, że piłem tą/tę Tatrę z Żywca, którą akurat podczas Waszej wizyty z Simonem warzono w tym browarze.Wtedy widocznie magiczny pierwiastek browarników domowych skapał na kadzie i piwo zyskało:] Pozdrawiam

Leave a Reply