91. odcinek [100 pytań do kopyra]

19
4927

91. odcinek [100 pytań kopyra], a w nim m.in. pytanie o to „Czy jest szansa na to abym przez jakiś czas np. 1-2 miesiące zaprzestał spożywania piwa?”Lista pytań:
Czy istnieje coś takiego jak odszkodowanie na wypadek błędów w procesie warzenia piwa popełnianych przez browary, które warzą dla browarów kontraktowych?

W opisach BJCP często pojawia się określenie, że piwo powinno być wytrawne, a tymczasem odfermentowanie jest w przedziale 2 – 4.6 blg. Tak jak mogę zrozumieć wytrawność przy odfermentowaniu do 2 blg to nie bardzo rozumiem jak może być przy prawie 5 blg?

Co robisz, mając po degustacji otwartą prawie pełną butelkę dobrego, ale bardzo mocnego piwa? Zwłaszcza w przypadku większych objętości, jak ostatnio Melange No 3. Dopija Pan sam, odkłada na później czy może ma dzieli się Pan z kimś innym?

Dlaczego weizen z koncernu na premierze był znakomity, a później co raz gorszy? Czy koncerny produkują pierwszą partię piwa dobrego, natomiast później już sobie odpuszczają temat i zwyczajnie liczą na efekt tego, że ktoś zachwycony pierwszą partią będzie kupował dalej to samo piwo?

Nuty biszkoptowe i gumy balonowej w piwie z browaru restauracyjnego, jak uzyskać?

Na Ukrainie można spotkać lekkie portery (4,5-6,5% alk.) Ciekaw jestem czemu tego u nas nie ma (tradycja portera bałtyckiego aż tak silna, że słabszy jest nie do pomyślenia?). I czy ma to nazwę? W trakcie picia przyszło mi do głowy „session porter”.

Po 3 dniach od zabutelkowania pojawił się na powierzchni piwa w butelkach biofilm. Z czego może to wynikać?

Jak wysładzałem moją ostatnią warkę to w końcówce leciało 2Blg więc przerwałem. Ale jak zlałem całą resztę co została w kadzi filtracyjnej z młótem to po zmierzeniu miało 6Blg! Skąd ta różnica i czy można to wlać do gotowania normalnie?
Często można usłyszeć lub przeczytać w recenzji, że piwo ma mało ciała, jest płaskie/puste, z czego to wynika?

Czy piwo było pite w Palestynie w czasach Jezusa? Jeśli tak to jakie? Czy Jezus mógł pić piwo?

Czy proponowano ci udział w jakimkolwiek spocie reklamowym jakiejkolwiek browaru?

Mam problem z intensywnością aromatów chmielowych w moich warkach, otóż bez względu na to jakiego chmielu użyję na zimno- efekt jest ten sam-gdzieś w oddali lekki aromat cytrusowy. Gdzie może być błąd?

Czy można zrobić piwo ryżowe?
Od kiedy możemy mniej więcej mówić o przemysłowej pasteryzacji piwa ?
Jak to jest z leżakowaniem piwa po nagazowaniu? Stara szkoła mówi, że ile stopni blg tyle tygodni piwo powinno leżakować, ale z tego co się dowiadywałem nawet kraftowe piwa leżakują ok. 3 tygodnie przed trafieniem na sklepową półkę?

Skoro typowe skwaśniałe piwo uznaje się za zepsute, a z kolei o Lambikach, Gueuze mówi się że są poprawne smakowo, to jak odróżnić czy te drugie nie są zepsute?
Czy lubisz piwo rezane? Jakie style najlepiej łączyć ze sobą w piwach rżniętych?

Jak to jest z ilością drożdży (suchych). Czy drożdży zawsze dajemy po prostu saszetkę, czy też tu też się coś czasem dobiera, przelicza?

Czy chinina były kiedykolwiek dodawana do piwa?

Mam pytanie dotyczące aromatów. Otóż czy np. mokry karton to naprawdę mokry karton, skunks to faktycznie skunks, stajnia to stajnia czy też może są to po prostu jakieś nazwy kodowe ułatwiające rozpoznanie wady i pomocne w środowisku piwowarskim ?

Czy jest szansa na to aby przez jakiś czas np. 1-2 miesiące zaprzestał spożywania piwa?

19 KOMENTARZE

 1. Co ma wpływ na pianę? W jakich stylach jest pożądana? Do czego nam pianą w piwie? Jak uzyskać piękna drobnopechrzykowa i trwała pianę.

  Co do dbania o siebie. To sam staram się uprawiać jakiś sport. W każdy poniedziałek i czwartek piłka, co najmniej raz w miesiącu kajak, od czasu do czasu rower i to najlepiej z synem (dodatkowy czas z dziecmi). Syn chodzi na naukę pływania wiec chyba zacznę w tej samej godzinie też pływać. Moim zdaniem najlepiej z kimś. Zawsze po piłce można się spotkać na piwie. Znajomy, który jest większych rozmiarów niż Pan, mimo ze nie gra dobrze, to przychodzi by się poruszać lub spotkać ze znajomymi.
  Polecam jakąś aktywność w która można włączyć dzieciaki. Będą Pana pilnować jeśli same chcą w tych zajęciach uczestniczyć. Polecam stałe zajęcia, w wyznaczony dzień tygodnia, o określonej godzinie. No i tego dnia bez piwa :/

 2. Tomku, to ode mnie takie pytanie na szybko jeśli możesz. Jeszcze tego u siebie w domowym browarze nie stosowałem, bo boje się, co może się stać. Do rzeczy: czy jak dodam cukier aby podbić ekstrakt, to czy jest większe prawodopodobieństwo, że po fermentacji w piwie będą nuty rozpuszczalnikowe oraz powstaną wyższe alkohole?
  Podejrzewam, że jak utrzymam odpowiednią temperaturę fermentacji, to nie, ale proszę o potwierdzenie.
  No i w sumie drugie pytanie w głowie się pojawiło: cukier uzyskany z samych słodów i fermentacja górniakami na poziomie 18-20 stopni i ta sama temperatura jak dodam cukier. Taki przyszkład: chce zrobic mocniejsze West Coast aby bylo wytrawniejsze, wiec 18 Blg ale 4 Blg z cukru (rozpisałem się).

  • Czy dodając cukier muszę zmniejszyć temperaturę fermentacji, aby nie uzyskać tych nieporządanych nut i wyższych alkoholi. Pozdrawiam,

 3. W jaki sposób czyści się sprzęt w browarach? Przepuszcza się przez te wszystkie rurki i zbiorniki jakieś chemikalia? Są jakieś automatyczne szczotki?

 4. Życzę powodzenia w walce z zbędnymi kilogramami, trochę ruchu, dieta i zmniejszenie wieczornych posiłków przed snem pomaga na tyle, że piwka ograniczać nie trzeba. Mam nadzieję, że degustacje jednak będą się pojawiać regularnie bardzo je lubiłem i trochę szkoda jeśli ich częstotliwość by się zmniejszyła. PS sam mówiłeś Tomku: „brzuch jest na piwo a nie od piwa” 😉

 5. Czy mógłbyś jednoznacznie wyjaśnić pojęcie pełni w piwie? Czy pełność oznacza gęstość/syropowatość konsystencji czy złożoność smaku? Czy piwo o ubogim smaku i końcowym blg np 10 będzie mogło być pełne? I w drugą stronę czy piwo o końcowym blg 1 ale złożonym smaku i aromacie będzie mogło być okreslone jako pełne?

 6. jakie oznaczenia na etykietach są w Afryce i Azji? Blg,Plato, OG? Jaka skala jest standardowa na świecie? Czy w USA zdaża się inne oznaczenie niż OG?

 7. Cześć Kopyr. Mam pytanie, może odpowiesz w kolejnym odcinku „100 pytań do…” Chodzi mi o to jak uzyskać nie za dużą ilość alkoholu z ekstraktu powiedzmy 15-16 BLG. Chciałbym uwarzyć piwo w stylu NEIPA/Vermont. Najczęściej piwa te mają właśnie około 15-16 BLG, ale tylko 5-6% alko. W moich piwach drożdże najczęściej schodzą do 2-3 BLG. Przy takim ekstrakcie oznacza to ok. 7%alko lub więcej. Co zrobić żeby uzyskać taki wynik? Czy zmniejszyć ilość słodu kosztem składników niesłodowanych? Dodawać więcej płatków pszenicznych lub owsianych? Szukać drożdży, które nisko odfermentowują? Jeśli możesz podzielić się swoim doświadczeniem to będę wdzięczny. Cześć.

 8. Chciałbym uwarzyć porządne New England IPA. Które chmielenie na aromat jest najwydajniejsze? Brzeczki przedniej, na ostatnie 10 minut, na wyłączenie palnika, czy na zimno? Wiem, że Twoja odpowiedź będzie „najlepiej wszystko razem” ale mam ograniczoną ilość chmielu 🙂

Leave a Reply