Schlenkerla Fastenbier, czyli piwo postne

16
2561

Były już na blogu Urbock, Rauchweizen, Eiche Doppelbock, Helles, a nawet wizyta w kultowej Schlenkerli, ale piwa postnego z Bambergu jeszcze nie było. A zatem przenieśmy się do Bambergu.


16 KOMENTARZE

 1. Ludzie wierzący są wyjątkowo obłudni bo najpierw wymyślają sobie jakieś bezsensowne posty by później to obchodzić tworząc napoje i potrawy „postne”. Jak sobie wymieliłeś post nie pij wcale zamiast nazwać piwo postnym i udawać, że nic się nie stało. Nie szanuję tego 🙂

  Tak na marginesie mijają wieki, rozwija się nauka i technika a ta religijna ciemnota dalej trzyma się mocno. Wydawało by się w dobie podróży kosmicznych, rozwoju elektroniki, medycyny czy biotechnologii ludzie powinni wiedzieć, że nie jesteśmy potomkami bajkowych postaci Adam i Ewy. Jednak tak nie jest i ludzie zamiast zmądrzeć to z roku na rok są coraz głupsi czego przykładem są obecnie rządzący i ich elektorat.

  • Piwo nazywa się Fastenbier, co znaczy Piwo Postne. Nie wiem dlaczego Cię to tak uruchomiło? Dzisiaj nikt raczej go jako postne nie traktuje. To raczej taki ukłon w stronę tradycji.
   Co do Adama i Ewy, to jest to alegoria, a nie opis naukowy czy historyczny. Kościół w oficjalnym nauczaniu nie neguje chociażby teorii ewolucji.

   • Adm i Ewa to nie alegoria. To fakt. Jeżeli katolik uważa to za alegorię, nie jest katolikiem 🙂 Co do nauki- uznaje tylko ludzkie ograniczenia. Odrzuca transcendencję – każdy wykształcony człowiek wie, o co chodzi. Nauka i religia wzajemnie się uzupełniają. Co do ateistów – to najbardziej wierzący ludzie na świecie i najwięksi tchórze. Wiara w przypadek – to cud. Odpowiedzialność – nie ma Boga, odpowiadam tylko przed sobą i całujcie mnie w d… mogę robić, co chcę. Jak pokazują statystyki: najwięcej ludzi wykształconych to wierzący. Ewolucja? To bajka… nie do pogodzenia z chrześcijaństwem. Tak mówią naukowcy. Post? To głupota kościoła… kolejne nic wspólnego z chrześcijaństwem. Tak w ogóle, katolicyzm nie ma zbyt wiele wspólnego z chrześcijaństwem. To składowa religii pogańskich.
    Ateiści tak się rzucają, bo ich sumienie gryzie…

  • „bezsensowne posty” może poczytaj wynik brytyjskich badań naukowych na temat „suchych miesięcy”. Zresztą choć nie szanujesz innych przesyłam ci czeskie piwowarskie pozdrowienie: Dej Bůh štěstí

 2. Bardzo mnie to cieszy, że dystrybutor Schlenkerli na Polskę podziela moje poglądy na te cudowne piwa. Właściwy człowiek na właściwym miejscu 😉

 3. Coś chyba z niemieckimi piwami to nie ogarniasz za bardzo. Przecież ten fastenbier to jest rauchbier podobnie jak urbock, marzen i weizen od Schlenkerla.

  • No nie. Rauchbier ogólnie rzecz biorąc to jest po prostu piwo wędzone/dymione, ale jest też styl Rauchbier=Rauch Maerzen. Jego opis znajdziesz na bjcp.org.

Leave a Reply