86. odcinek [100 pytań do kopyra]

45
3281

Jak wiadomo „podróż koleją skraca czas”, więc podczas mojej podróży pociągiem postanowiłem nagrać nowy odcinek [100 pytań do kopyra].Lista pytań:

1:10 Jakie masz podejście do stosowania w piwowarstwie domowym drożdży płynnych np. Wyest/Fermentum Mobile.
6:00 Podczas warzenia z brewkitu ekstrakt wyszedł mi znacznie niżej niż się spodziewałem i/lub niż brewkit był opisany… Dlaczego?
8:00 W jednym z filmów wspomniałeś, że porzucasz dietę przemienną na rzecz diety 16/8. Są już jakieś efekty?
9:37 Czy wiesz jakiego chmielu używali w drugiej połowie lat 90-tych do chmielenia białego żywca miał on wtedy taki specyficzny aromat inny niż wszystkie dostępne wtedy piwa, potem go stracił.
10:49 Jaka jest różnica między piwem puszkowym, a butelkowym.
13:38 Czy uzyskanie np. 5,2℅ alk. z 14℅ BLG jest celowym zamierzeniem browaru np. fermentacja jest przerywana, aby piwo było pełniejsze lub zacieranie na slodko? Czy jest to poprostu kwestia temperatury fermentacji, jak sterować stopniem odfermentowania?
16:31 Jak uzyskać pilsnera na drożdżach górnej fermentacji?
17:35 Czy widziałeś może niedawno wyświetlany film „dziewczyna z pociągu”. W jednej ze scen Aktorzy piją IPA (chyba bez konkretnej marki) a w innej scenie w barze widać wyraźnie Brewdoga na nalewku. Co to według Ciebie może znaczyć?
18:20 KP szuka kierownika linii rozlewniczej i koordynatora do spraw rozwoju browaru. (Brał byś :)? ).
18:50 Czym grozi zadanie gęstwy z mocno chmielonego piwa?
20:34 Jakie chmiele wnoszą nuty nafty, diesla, smarów itp. jakie to chmiele? Chodzi o odmianę.
21:40 Czy diacetyl naprawdę wszędzie jest określany jako zapach maślany? Zapach masła kojarzy mi się raczej z czymś tłustym, nieco słodkim a wąchając niektóre piwa mam prędzej skojarzenia z popcornem.
24:20 Co sądzisz o fermentorze stożkowy z odkręcanym pojemnikiem u spodu?
25:55 Jak dodawać na cichą takie surowce jak skórka pomarańczowa, świeże owoce itp.?
27:05 Czy Piwo jest zdrowe? Które z piw można uznać za najzdrowsze? Czy jasne jest bardziej zdrowe niż ciemne?
31:47 Co sądzisz o klarowaniu piwa żelatyną?
32:50 Czy żelazistość w piwie może wynikać także z chmielu?
33:49 Czy nasiona w „kupnym” chmielu to wada?
35:15 Czy dało by radę w Polsce otworzyć tak mały browar jak na początku Baird Beer? Oraz czy teoretycznie można założyć taki browar na warzelni Braumeister? 😉
36:30 Czym objawia się przechmielone piwo? Czy w ogóle takie zjawisko istnieje?
37:02 Jak uzyskać trwała i drobna pianę w piwie domowym? Czy konieczna jest przerwa bialkowa?
38:43 Skąd czerpać dane do analizy polskiego kraftu np. ilości funkcjonujących browarów, ile nowych piw pojawia się rocznie, jaka jest dynamika rozwoju na tle całego rynku piwnego w Polsce.

45 KOMENTARZE

 1. Jak radzić sobie z „posmakiem” drożdżowym w piwie? Jestem na to bardzo uczulony, szczególnie w moich jasnych piwach. Pomińmy podstawowe czynności jak dekantacja z nad osadu itp. Znajomi mi mówią, że jestem bardziej czuły na ten smak, bo oni tego (w większości) nie wyczuwają. Filtracja drożdży w warunkach domowych, z tego co mi wiadomo, jest niemożliwa. Jakieś porady?

  • Jest jeden skuteczny sposób:
   -aktywność fizyczna.
   I nie mówię o tej polegającej np. na wyjściu do sklepu, pub`u, urzędu, kościoła w niedzielę itp.
   Tylko o regularnym wysiłku który skutkuje potem zalewającym nasze oczy kilka razy w tygodniu.
   Np. pływanie jest skuteczne w odchudzaniu.
   Akurat jest sezon, zapisz się do jakiegoś klubu Morsów.
   Wyznacz sobie jasny cel np. opłynięcie półwyspu Helskiego w lutym.
   Albo nieco prostszy: przepłynięcie Wisłą z Warszawy do Płocka.
   I z powrotem.
   To z takich rad na początek, tych najszybciej przynoszących efekt.

 2. 1. a)Do produkcji starterów kolba a 1000 ml jest całkowicie nieprzydatna, użyj 2000 lub 3000 ml. Mieszanie w słoiku nawet zdezynfekowaną łyżką jest raczej nieporęczne i niesie ryzyko zakażenia. Lepiej wstrząsać słoikiem i potem go rozszczelniać i tak w kółko.
  b)Suszone drożdże są tańsze jeśli używamy drożdży tylko raz. Przy wielu użyciach, jeśli potrafimy zachować sterylność , kupno płynnych jest bardziej opłacalne.
  c) Drożdże suche też trzeba odpowiednio uwadniać przed zdaniem, do czego potrzebujemy sterylnego naczynia z jałową wodą. Najlepiej przygotować to dzień wcześniej. Drożdże wsyp na powierzchnię wody, zakryj i zostaw na 20 minut. Potem wymieszaj i podnoś temperaturę brzeczką, jednocześnie zwiększając stopniowo ilość cukru w środowisku.

  2. Oprócz wiadra warto też sprawdzić wartości jakie podaje aerometr/bailingomierz. Sprawdź w jakiej temperaturze wskazuje 0, dodaj odmierzoną ilość cukru, rozpuść i sprawdź w jakiej temperaturze pokazuje odpowiednią wartość. Wtedy wiesz przy jakiej temperaturze mierzyć Blg. Zawsze sprawdzaj każdy instrument pomiarowy po zakupie.

  • 1.a) naprawdę lepiej wstrząsać i nie rozszczelniać? Ciekawe po jakim czasie dwutlenek węgla sam Ci rozszczelni…
   b) brawo! 11 zł to mniej niż 45 🙂
   c) co ma na celu podnoszenie temperatury? wystarczy uwodnione drożdże wlać do schłodzonej brzeczki lub brzeczkę do drożdży już wlanych do fermentora

 3. Panie Tomaszu, najlepszą dietą jest porządny trening. A poza tym proponuję po prostu regularnie się odżywiać (5-6 posiłków dziennie) / dobry bilans kalorii (to można sobie obliczyć). Najważniejsza jest konsekwencja.

 4. Cześć Tomku, czy robiłeś może kiedyś piwo bez słodu jęczmiennego np. Grodziskie z zasypem 100% słodu pszenicznego? czy stosowałeś do filtracji łuski ryżowe? Jeśli tak to czy 100g na warkę 20l będzie wystarczające do filtracji brzeczki filtratorem z oplotu? I drugie pytanie – w ofercie któregoś ze sklepów widziałem słody ze zbóż bezglutenowych np gryczany. Czy piłeś kiedyś piwo z takiego słodu? Jakie nuty wniosą słody tego typu?

  • Nadrabiam zaległości i oglądam wszystkie stare odcinki 100 pytań. Znalazłem coś na ten temat chyba w odc.77, ale mało wyczerpująco, mam pytania uszczegóławiające. Wymrażać tylko wysoko ekstraktywne piwa, czy warto próbować też z np.18 Blg? Mocno chmielone nadają się? Jak to wpływa na smak, słodycz, goryczkę, aromaty?Jak nagazować to potem bez kegu? Dodać drożdże do referementacji?

 5. Przeglądając kanał uświadomiłem sobie, że jest sporo filmów z ostatniego WFP. Od razu nasunęło mi się pytanie, czy korzysta Pan z jakiejś bardzo dużej i wydajnej karty pamięci, czy jest kilka w pogotowiu i jak się kończy miejsce następuje szybka zamiana (jak tak, to ile?). Zakładam, że filmy są HD.

 6. Tomku, piję właśnie Argusa Premium z Lidla (kupione do meczu) i wyczuwam w aromacie ewidentnie zapach karmy dla psów/kotów – taki zapach czuć jak się przechodzi na rynku np obok stoisk z jedzeniem dla psów i kotów. Wiesz może co to za wada? Bretty chyba nie… ale pewnie jakaś infekcja… dałem do powąchania piwo żonie i od razu potwierdziła ten zapach więc nie ma raczej mowy o tym, że z czymś to pomyliłem.

 7. jakie są różnice pomiędzy ciemnymi piwami takimi jak porter, porter bałtycki, stout, fes, ris i innymi jeśli są, bo wymieniłem to, co szybko do głowy przyszło

 8. Odnośnie gushingu – czy zawsze jego przyczyną jest zbyt dużo dodanego środka do refermentacji? Otworzyłem wczoraj butelkę porteru ze śliwką w butelce i mi lekko wykipiało. Czy zbyt dużo cukru było w tej śliwce? Cukier do refermentacji dawałem na wszelki wypadek o połowę mniej niż to co zakłada dolna granica stylu. A może ta śliwka lub drobiny chmielu mogły spowodować reakcję łańcuchową? Po jakim czasie od zabutelkowania można uznać, że mimo spodziewanego gushingu granatów jednak nie będzie?

  • Sama śliwka mogła dać infekcję lub dzikie drożdże, co wywołało gushing. Nawet gdyby była sterylna, to jej fizyczna obecność może ten gushing spowodować.

 9. Witam, zaczynam swoją przygodę z piwowarstwem. Zamierzam niedługo uwarzyć piwo ze śliwką (piłem kiedyś takie sprezentowane z rejonu Mazur). Czy lepszy efekt da dodanie do brzeczki suszonych śliwek, czy może skoncentrowanego soku ze śliwek?
  pozdrawiam Paweł

 10. Powiedz Tomku co uważasz o piwie Big Dipper milk chocolate stout z browaru Twigg. Dużo słodu pszenicznego, przyjemny aromat, nuty kakao czekolady, ale nie za słodkie czy mulące przez tą kwaskowość z pszenicy. Z dostępnych u mnie w okolicy stout’ów w tym naprawdę się zauroczyłem. Czy podzielasz ten entuzjazm bądź czy masz zamiar zdegustować jeżeli jeszcze nie miałeś okazji ? pozdrawiam

 11. Mam brewkit do dry stouta. Ale nie chce robić tego wodnistego piwa. Jak byś doradził stuningować ten b-kit ewentualnie mam pomysł żeby zagotować go z mniejszą ilością wody niż zalecana (12-14l zamiast 20) i w ten sposób podnieść ekstrakt początkowy piwa. Czy to ma sens? Wyjdzie coś w stylu FESa czy wyjdzie cholera wie co?
  Btw. Co z RISem z brewkitu? Słuch o nim zaginał…

 12. Czy gushing jest równoznaczny z możliwymi granatami czy to, że po otwarciu wyłazi piana to tylko reakcja podczas otwierania, natomiast nie grozi ona granatami? W swoim piwie świeżo zabutelkowanym mam drobiny chmielu i obawiam się czy z tego mogą być granaty. Piwo na pewno jest dofermentowane a ilość środka do refermentacji prawidłowa. O infekcji też raczej nie ma mowy – smakuje normalnie.

 13. jeszcze odnośnie przechmielenia. Po tej całej piwnej rewolucji mam wrażenie, że wszyscy prześcigają się w tym kto doda więcej chmielu. Ja jestem dość otwarty na różne style piwa, ale czasem mam wrażenie, że ktoś przedobrzył. Osobiście uważam, że mniej znaczy więcej, tzn. lubię się doszukać ciekawych efektów smakowych w posmaku, albo po prostu przy większej koncentracji. Taki zmasowany atak chmielu jest wręcz nieznośny. Sam mówiłeś o tym, że chmiel generalnie drogi nie jest, więc moje pytanie po co aż tak dużo go dawać. Takie piwa mogą wygrywać konkursy, pytanie tylko na ile są pijalne. Nie chodzi o to, żeby klepnąć 10 piw, ani o to że piwo ma przypominać wodę, ale niech pojawiają się smaki, które mogę odczytać podczas przyjemności picia, a nie chmiel który wszystko zabija w takiej ilości

 14. Może zamiast tych diet trochę przypakować? Polecam drążek i pompki przez 3 miesiące. 3 razy w tygodniu. 6 x max ilość podciągnięć oraz 6 x max ilość pompek. To godzina roboty – możesz to robić np podczas montowania filmów. Początki będą ciężkie ale po takich 2 – 3 miesiącach będziesz gotowy aby wziąć się za ciężary 🙂 Gwarancja lepszego samopoczucia, lepsza sylwetka, lepsza kondycja. Po co to się głodzić… I będziesz mógł jeść ile chcesz 🙂 Drążek w decathlonoe 60 zł + poręcze do pompek 30 zł. 2 metry kwadratowe w domu na pewno znajdziesz. Musisz przypakować 🙂 Pomyśl sobie , że czas leci i nigdy nie będziesz wyglądać już lepiej niż dziś. Jeśli chcesz jeszcze przez te 10 lat wyglądać jak zdrowy ojciec, głowa rodziny, mąż i ekspert piwny to czas się wziąć. Inaczej z roku na rok będziesz coraz bardziej sflaczały, bez sił. Nikt nie mówi, że musisz zaraz dowalić rzeźbę nie wiadomo jaką. Wystarczy zdrowa sylwetka mężczyzny a nie jakiś brzuch i tłuszcz. Żona będzie zadowolona a ciuchy będą na tobie wisieć jak na manekinie w sklepie – idealnie dopasowane. No więc nie czekaj nie tacy jak Ty zmienili się nie do poznania wciągu 1-2 lat.

 15. Jak wygląda sposób odprowadzenia podatku za określoną gęstość początkową z której można uzyskać określoną ilość alkoholu w przypadku piw wymrażanych?

 16. jak to jest ze stopniem odfermentowania różnych szczepów drożdży? Dlaczego poszczególne drożdże się różnią np S-33 płytko odfermentowują a Danstar Nottingham głęboko? Skoro w zacierze jest określona ilość cukrów fermentowalnych to S-33 nie potrafią ich zjeść do końca? czy wręcz przeciwnie – Danstary potrafią zjeść oprócz cukrów fermetnowalnych jeszcze część dekstryn, które są niefermentowalne dla innych?

 17. Cześć Tomku, właśnie nastawiłem mocarnego RISa (na bazie brewkita, ale mocno zmodyfikowanego) – wyszło ok. 27.5 BLG. To moje pierwsze piwo o tak wysokim ekstrakcie i zastanawiam się już nad butelkowaniem – co uważasz na temat dodawania odrobiny drożdzy do refermentacji (np. 1-2g Fermentis F2) ? Czytałem sprzeczne opinie…

   • Ok, dzięki – tak zrobię. I jeszcze dodatkowe pytanie: czy jeśli po fermentacji zostało ok. 10 BLG, to czy jest sens dodawać normalnie glukozę do refermentacji, czy pozostały w piwie cukier plus dodatek drożdży wystarczy ?

 18. Jakie smaki i aromaty wnosi pszenica i czym się różni od smaków i aromatów które wnosi jęczmień? Blogerzy często mówią że czuć w piwie pszenicę tzn co?

 19. Panie Tomaszu, co sądzi Pan o zacieraniu słodów w brzeczce, tzn. chciałbym zatrzeć słody normalnie, przefiltrować, wysłodzić. Uzyskaną brzeczkę wlać z powrotem do garnka i zatrzeć w niej kolejną porcję słodów, czy to podniesie ekstrakt czy sp…szy całą robotę?

 20. Bardzo wychowawczy filmik, pokazuje jak powinien podróżować miłośnik piwa. Mamy niestety w kraju za dużo miłośników jednocześnie piwa oraz indywidualnej motoryzacji.

 21. witam. jakiś czas temu uwarzyłem swoje pierwsze piwo z brewkita był to pale ale z gozdawy parametry 11 blg 4.5 alk wydawało mi się że wszysto zrobiłem zgodnie z instrukcją może tylko tem. zadania drożdży była za wysoka ok 27 C piwo miało jednak wyraźny zapach drożdży mocno gazowane jak szampan piana z grubymi pęcherzami bardzo nie trwała znikała po 5 sek. nadmienie że podobne odczucia miałem jeszcze przed refermentacją. Pomyślałem że piwo zostało zakażone po ok 2 miesiącach byłem gotowy do wylania tegoż piwo ale wtedy w czasie jednej z imprez obdarzono mine piewm KOMES BELGIAN IPA 17 BLG okazało się że jest identyczne z moim brewkitem porównywałem je potem jeszcze raz stawiając obydwa i próbujac zgłupiałem bez róznicy czy da to się to wytłumaczyć.

 22. Gorącej brzeczki nie należy napowietrzać, bo będziemy mieć w piwie nuty utlenienia. Jednakże, nuty takowe są pożądane w piwach ciemnych, które specjalnie leżakujemy, aby je uzyskać. A więc, czy napowietrzanie gorącej brzeczki ile wlezie jest genialnym sposobem na uzyskanie efektu wyleżakowanego piwa bez leżakowania?

 23. Da się zrobić coś w stylu red barleywine? Tzn. zasyp jak irish red ale, ale w mocą barleywine?
  Właściwie, dać się musi, ale czy jest szansa, że będzie czuć, że to nie jest „czyste” barleywine, a coś innego?

 24. Jeszcze jedno pytanie 🙂
  Uwarzyłem z 2 piwa z gotowych zestawów surowców z zacieraniem.
  Zestaw teoretycznie na 20l.
  Jednak oba piwa wyszły w ilości 16l zachowując planowany w zestawie ekstrakt.
  Wiem, że zmiennych jest sporo, ale może ma Pan pomysł, co jako początkujący robię źle?

  pozdrawiam

 25. co sądzisz o drożdżach dodawanych do brewkitów typu coopers lub masę innych tańszych odpowiedników znanych drożdży np Gozdawa? Warto je stosować czy szkoda kasy?

 26. Tomku, czy nie boisz się, że częsta konsumpcja alkoholu może uszkodzić Twoją wątrobę i generalnie źle wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie?

 27. Zakładając temperaturę otoczenia jako pokojową: Po jakim czasie można uznać, że refermentacja w butelkach dobiegła końca a dwutlenek węgla w pełni rozpuścił się w piwie? I drugie pytanie: jaki jest najtańszy sposób na skompletowanie zestawu do wyszynku piwa? Np z Petainera?

Leave a Reply