74. odcinek [100 pytań do kopyra]

40
3322

Odcinek nagrany wieczorem na lotnisku w San Francisco. Odpowiadam na pytania z odcinka 72.Lista pytań:
będzie później.

40 KOMENTARZE

 1. 1. jak sie robi piwo bez alkoholowe i czemu nie mozna go zrobic w domowych warunkach np odparowac alkoholou tak jak np robi sie bimber.
  2. jak sie robi piwo ktore np ma 20 %alc i wiecej jak zwiekrzyc % alkoholu w piwie.
  3. przy domowym wyrobie piwa owocowego ze swierzych owocow kiedy dodaje sie owoce tzn czy przy gotowaniu czy do fermentacji cy czy do lezakowania przy fermentaji cichej. z góry dzieki za odpowiedz.

 2. Czy robiłeś kiedyś Sahti lub podobne? Przymierzam się do warzenia i tu kolejne pytanie – gotować? nie gotować? Co sądzisz od dodaniu słodu wędzonego do Sahti?

 3. Jakiś czas temu piłem West Coast IPA z Cieszyna, generalnie szału nie było , ale w aromacie myślałem , że dowalili jakiegoś summita, bo piwo było właśnie cebulowo , czosnkowe, ale w taki sposób jakby od chmielu , zaraz spojrzałem na etykietę i były tam Galaxy, Mosaic, Chinook. Czy aromat ten mógł pochodzić od tych chmieli, czy był to aromat innego pochodzenia.

 4. (Poza [100 pytań do kopyra])

  Jak ma się sprawa Fine Tuned Brewery? Głośno było, seria wywiadów, prezentacje, festiwal. Od blisko września browar znikł i zamilkł.

  Czy jest to kolejna inicjatywa piwowarska obok Chmielogrodu, która zakończyła swą działalność? Mniemam, że warzenie piwa w UK i wożenie go do Polski to mało opłacalny biznes.

 5. Oglądałem Twoje filmy o surowcach piwowarskich jednak nie znalazłem odpowiedzi : czy w piwowarstwie domowym woda wpływa na smak, jakość piwa? Ty warzysz z kranu jak takie piwo będzie się miało do piwa z wody krystalicznej źródlanej?

 6. Pytanie: od jakiegoś czasu nurtuje mnie: ile marży narzucają sobie hurtownie, sklepy i knajpy na piwach rzemieślniczych? Rozwijając temat, czy orientujesz się za jakie pieniądze wychodzi 0,5l piwa z browaru? Czy cena jest taka sama dla hurtowników i dla knajp? Czy browary rzemieślnicze maja umowy bezpośrednio z pubami i sklepami czy z reguły jest pośrednik w postaci hurtownika? Jak browary radzą sobie z dystrybucją; czy to browary wysyłają np. kuriera czy hurtownie przyjeżdżają swoim transportem? Może pytania są tendencyjne ale w sieci ciężko znaleźć takie informacje…

 7. Tomek, czy planujesz w najblizszym czasie zrobic wielki test black ipa, albo american stout ? To moje ulubione style i bardzo jestem ciekaw Twojego zdania. Pozdrawiam

 8. Tomku,
  Kilka pytań natury technicznej:
  1. Uważyłem jak dotąd ok 5 warek i za każdym razem mam podobny problem iż ekstrakt brzeczki mierzonej balingometrem z BA wychodzi mi o ok 3,4 stopnie (zależy od stylu) niższy od zamierzonego. Filtracje przeprowadzam przy użyciu kadzi filtracyjnej z BA, balingometr skalowałem przy użyciu wody i wskazuje poprawnie zero. Czy mógłbyś wskazać co jeszcze sprawdzić i co może być przyczyną ?
  2. W butelkach po refermentacji tworzy się dość gęsty osad drożdżowy a czasami wręcz białe „grudki” na dnie szklanki po przelaniu piwa. Czy to normalne ? Co jest przyczyną ?
  3. Planujesz kontynuacje serii „Warzę z Kopyrem” ?
  Dzięki i pozdrawiam

 9. 1:03 Jak to jest ze stosunkiem wody do słodu? 2,5L : 1kg nie za mało?
  1:25 Czy leżakujemy domowe portery?
  2:07 Czy w West Coast IPA, 15blg 200g Equinox wystarczy?
  2:46 Moje pierwsze piwo- stout owsiany. Czy to dobry wybór?
  3:59 Kwas mlekowy do zakwaszenia piwa?
  4:17 Kraftowe piwa na imprezach masowych zamiast lagerów. Jest szansa?
  4:55 Czy warto leżakować piwo pszeniczne? Mam ośmioletnie i dalej jest OK
  5:59 Czy jest sens leżakowania piwa w beczkach drewnianych 15L?
  7:19 Co to są „produkty chmielowe” wyszczególnione na etykietach czeskich piw?
  7:48 Skoro drożdże płynne są lepsze od suchych to dlaczego większość kraftu warzy na suchych?
  9:27 Tomku czy archiwizujesz to co nagrywasz?
  10:03 Czy były kiedykolwiek próby wędzenia słodów drzewami owocowymi?
  10:59 Skąd bierze się różnica w podejściu do drożdży między winiarzami a piwowarami?
  11:39 Jak browary obliczają ilość brzeczki i jej ekstraktywność dokładnie „w punkt” przy miksie metod na „high i low gravity”?
  12:36 Czytałem w dziale współpraca o ocenie sensorycznej piwa. Jak to wygląda?
  13:05 Czy długie zacieranie daje negatywne efekty?
  14:07 Czy piwo z papryczkami chili to odejście od konkretnego stylu piwa?
  15:31 Czym się różni browar kraftowy od regionalnego?
  16:37 Czy są inne style prócz Koźlaków których nie lubisz?
  17:17 Czy dodawanie wywaru z papryczek do piwa jest zgodne z duchem kraftu?
  18:25 Jaki jest twój stosunek do wiary rodzimowierczej (?!)
  19:17 Jakie jest najbardziej gęste/oleiste piwo które piłeś?
  19:39 Słyszałeś coś o połączeniu piwa z ćwiczeniami na siłowni?
  21:15 Czy degustowałeś albo słyszałeś o piwie do warzenia którego użyto sezamu?
  21:59 Czy zgadzasz się z teorią że piwo powinno leżakować tyle tygodni ile ma stopni plato?
  22:28 Jak to jest z terminem ważności parterów?
  23:38 Jak długo leżakuje się najbardziej popularne portery?
  23:49 #BulwersTomasza mina bezcenna 🙂
  24:24 Jak wygląda przeliczanie receptury domowej na przemysłową z 20L na 5-10hl ?
  25:55 Co z serią trochu kultury p. Tomaszu?
  26:57 Domowy stout wędzony 16-18blg czy warto leżakować?
  27:42 Barley wine w amerykańskim stylu ~28blg. Jak zrobić? Co byś poradził?
  30:44 Jak uwarzyć piwo dębowe? (sic!)
  32:14 Czy temperatura w której chmieli się na zimno ma jakieś znaczenie?

 10. Tomku,

  Czy słuchasz muzyki klasycznej? Może warto połączyć pasję poszukiwania nowych wrażeń w piwie z poszukiwaniami nowości i szlachetności w dźwięku? Może krótki felieton pobudziłby kilka głów, w końcu niemal 70000 subskrybentów to spory zasięg, a idea szlachetna, niczym aromat amerykańskich chmieli.

  W razie czego służę pomocą 😉

 11. Zastanawiam się nad skonstruowaniem warzelni. Początkowo chciałem zrobić coś na kształt Braumeistera ze względu na rozmiary. Niestety doszły mnie słuchy, że na tym sprzęcie nie da się uwarzyć piwa powyżej 16 BLG (nie wiem czy to prawda, wyczytałem na piwo.org), więc zacząłem myśleć nad instalacją HERMS. I tu moje pytanie. Czy HERMS pozwala na zrobienie RISa czy Barley Wine czy również boryka się z problemem Braumeistera?

 12. Planuję wybrać się do USA na trip związany z piwem. Planuję przebywać tam ok tygodnia. Jaki kierunek będzie najlepszy: wschodnie wybrzeże, Waszyngton, Kolorado, San Francisco?

 13. Tomasz, piwna rewolucja w Polsce jest 'młoda’, ta za oceanem ma większa tradycję, ale domyślam się, że kiedyś dostępnośc tego kraftu była w Polsce ograniczona. Zatem pytanie, zanim zacząłeś na powaznia działać (warzyć, smakować, recenzować itd.) jakie było 'twoje piwo’? Czy zadowalałeś się koncernowymi piwami z Czech czy może z Niemiec? Czy w Polsce istaniało piwo, po które sięgałeś częściej niż po inne? Wiesz o co mi chodzi, po prostu kraftu 'nie było’ więc co pijałeś?

 14. Tomku. Chciałbym zrobić stouta na wzór twojego z serii „warze z Kopyrem”, jednak nie chciałbym mocno wytrawnego a troszke słodszego. Z tego co zrozumiałem żeby był słodszy trzeba by go zacierać w wyższej temp ale czy tylko taki zabieg zrobi robote?
  2.Czy z takiego zasypu dałoby się zrobić 16 blg ? Odparować wodę czy wcześniej skończyć wysładzanie? Dopiero raczkuje także proszę o wyrozumiałość.
  3. Co warto dodać do zestawu z BA ? płatki owsiane? Może jakiś amerykański chmiel?
  Pozdrawiam

 15. Tomku, ostatnio uwarzyłem Barley Wine i RISa i mam kilka pytań technicznych:
  1. BW odfermentował mi na WLP099 z 28 Blg do 0,5 Blg, zdaję sobie sprawę, że 0,5 Blg to jedynie wskazanie balingometru (dwa balingometry dały taki sam odczyt), a nie rzeczywista zawartość cukru (domyślam się, że przekłamanie wynika z dużej zawartości alkoholu, który ma mniejszą gęstość od wody). Istnieje jakiś wzór pozwalający oszacować faktyczny stopień odfermentowania?
  2. Wspominałeś, że do piw o tak wysokim ekstrakcie podczas butelkowania należy dodać łyżkę mocnej gęstwy. Szacuję, że butelkowanie BW zbiegnie mi się w czasie z przelewaniem RISa na cichą, więc z gęstwą nie będę miał problemu. Pytanie: jaką gęstwę dodać podczas butelkowania RISa? Czy może to być dowolna gęstwa, którą będę miał w tym czasie pod ręką? Czy może pomyśleć o drożdżach do refermentacji?
  3. Wpadłem na pomysł aby do kilku butelek RISa i BW wrzucić po dębowej kostce (w przeciwieństwie do wiór uwalnia taniny i garbniki znacznie wolniej). Czy myślisz, że dzięki temu uda mi się osiągnąć efekt podobny do leżakowania w beczce?
  Mam nadzieję, że nagrasz odcinek przed planowanym butelkowaniem 🙂

  Pozdrawiam

 16. Mam 3 pytania odnośnie drożdży:
  1. Jak wpłynie na piwo dodanie do fermentacji za dużej ilości drożdży (np. 2 razy więcej) niż zalecane w przepisie (np. 2 saszetki drożdży zamiast jednej w zestawie z BA)?
  2. Analogicznie do pytania 1., jak wpłynie na piwo dodanie za małej ilości drożdży (np. połowę) niż w przepisie?
  3. Czy drożdże (suche) ok. pół roku po terminie przydatności są nie do użycia? Czy są w większości już martwe czy to tylko daty symboliczne aby jakieś były?

 17. Co Twoja Żona sądzi o Twojej fascynacji piwem? 😉 Też lubi dobre piwo? Nie wiem czy było juz to pytanie jak tak to odpowiedz w komentarzu 🙂

 18. Tomku, zauważyłem że po wypiciu piwa własnej roboty już po kilku chwilach na twarzy pojawiają mi się czerwone plamki. Najprawdopodobniej spowodowane jest to uczuleniem na drożdże piwne (podobną zależność zauważyłem kilka lat wstecz podczas fermentacji wina w domu – przez cały okres burzliwej dopadały mnie problemy żołądkowe). Pytanie: czy pasteryzacja zabije drożdże i załatwi lub zmniejszy problem? Znasz podobne przypadki? Jak prawidłowo przeprowadzić pasteryzację piwa w domu.
  Pozdrawiam.

 19. Tomku czy miewasz poranne biegunki/bole brzucha po piwach craftowych? Zauwazylem u siebie, ze czasami zdarzaja sie takie przypadlosci zwlaszcza jak piwo jest niepasteryzowane i niefiltrowane(np. Doctor Brew). W tej chwili zaczalem szukac piw craftowych pasteryzowanych zeby zminimalizowac ryzyko porannych nieprzyjemnosci. Widze, ze jest coraz wiecej browarow craftowych i rodzajow piw czy ktos to kontroluje pod wzgledem sanitarnym? Jak kiedys pilem piwa koncernowe to takie poranne problemy nie wystepowaly lub wystepowaly o wiele rzadziej niz w crafcie. Co o tym sadzisz?

 20. Zbyt niski ekstrakt a co za tym idzie wydajność, może wynikać ze zbyt szybkiego przeprowadzenia filtracji, ja np miałem taki problem.
  Jak szybko ją przeprowadzasz ? kranik i rurka otwarte na maksa , czy powoli ?

 21. [Pytanie]
  Cześć Kopyr.
  Jestem nowy i mam zamiar uwarzyć swoje pierwsze piwo prawdopodobnie będzie to Dunkelweizen.
  I mam dwa pytania do tego.
  1 Czy uważasz że jest to skok na głęboką wodę z tym Dunkelweizenem jak na pierwszy raz.
  2 Ile Dunkelweizen powinien leżakować w butelkach.
  Z góry dziękuje i pozdrawiam.

 22. Tomek, A-B InBev w ostatnim czasie przejmuje na potęgę browary kraftowe. Mają już chyba 8 w swojej stajni. Jak to widzisz? Czy jest zagrożenie, że najlepsi kraftowcy przejdą pod skrzydła koncernów i będą dla nich zarabiać? W sumie przypadek Browaru Zamkowego w Cieszynie jest właśnie tego typu przypadkiem.

 23. Powtarzam pytanie z poprzedniego odcinka, które nie doczekało się odpowiedzi.
  Witam !
  Po jesieni mam w domu kilka reklamówek żołędzi. Zastanawiam się czy można by je wykorzystać w piwie i co one mogłyby do tego piwa wnieść (smak, aromat). I czy lepiej dodać je na koniec gotowania czy na zimno? Piłeś kiedyś piwo żołędziowe ?

 24. Tomku,
  1. jakie programy (PC czy Android) polecasz do pomocy z warzeniem piwa?
  2. czy warto od razu zacząć swoje pierwsze warzenie z gotowych ekstraktów np z browamatora czy lepiej zacząć jednak od brewkitów? chce jako pierwsze piwo uwarzyć IPA i nie wiem czy pchać się na początek na ekstrakty czy najpierw brewkit, a później stopniowo się piąć w górę. jakich butelek użyć do rozlania i jak szybko wystudzić brzeczkę nie mając do tego sprzętów specjalistycznych?
  3. jakiś dobry sposób na ściąganie etykiet Widawy? niestety bardzo się rozciągają po wlaniu wrzątku do butelki

  ps. wybacz, że aż tyle pytań na raz 😉

 25. Jeszcze chyba się liczy na dziś (bo jutro to dopiero jak się położy spać i wstanie 😛 ), więc jeszcze tu zdam pytanie.

  Czy zbierasz (zdejmujesz) etykiety z jakiś fajniejszych piw czy wszystkie jak leci butelki wyrzucasz na recykling?

Leave a Reply