72. odcinek [100 pytań do kopyra]

40
3069

Odpowiedzi na pytania z odcinka 70.Lista pytań:
0:18 Jakie masz stosunki z innymi blogerami, bo jak was słuchałem na panelu o wpisach sponsorowanych, to czułem się jak podczas oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów.
5:48 Jak wygląda sprawa z znajdowaniem informacji na blog?
7:30 Gdzie widzisz powód tego, że piwo tuczy? Czy możliwą przyczyną tycia jest dodawanie do piwa koncernowego syropu glukozowo-fruktozowego? Czy zaryzykowałbyś stwierdzenie, że piwo kraftowe nie tuczy, bo jest warzone „bez enzymów” itp.?
11:50 Jak komisje zabezpieczają się w konkursach piw domowych przed np taką sytuacją, że ktoś przysyła piwo kupione w sklepie jako własne?
13:50 Czy wiesz jak wygląda sytuacja z browarami kontraktowymi w USA? Czy jest to powszechne zjawisko, tak jak w Polsce?
15:33 Na czym dokładnie polega „układanie się alkoholu” w piwie z czasem leżakowania, zarówno w kontekście krótkiego dojrzewania piw lekkich jak i długoletniego leżakowania porterów, RISów itp.?
16:22 Myślę o zrobieniu RISa lub Portera do leżakowania długodystansowego np. 10, 20 lat, z próbowaniem corocznym dla oceny różnic. Co warto, czego nie warto zrobić planując przepis na takie piwo? Jakich składników warto użyć, których unikać?
17:35 Ostatnio przeczytałem wzmiankę o metodzie złoża chmielowego. Jest to metoda chmielenia na zimno stosowana w browarach amerykańskich. Znalazłem tylko tyle że piwo podczas leżakowania nieustannie krąży przez warstwę chmielu co pozwala zmaksymalizować oddawanie aromatu piwu.
Jak to wygląda w praktyce?
20:20 Czy myślisz, że gdyby w toku piwnej ewolucji rynek został opanowany przez AIPA w miejsce głęboko odfermentowanego jasnego lagera to znakiem piwnej rewolucji byłby bezsmakowy International Lager, a każdy piwowar domowy byłby zaopatrzony w lodówkę aby utrzymać odpowiednią temperaturę i 50 gram chmielu starczałoby na wiele wiele warek?
21:35 Czy mógłbyś przybliżyć temat zakwaszania piwa słodem zakwaszającym?
22:14 Czy jest jakiś sprawdzony sposób/metoda na ukrycie alkoholu (w odczuciu) w mocnych piwach np. w stylach Imperial IPA, Barley Wine, RIS, itp.?
23:30 Jak przechowywać chmiel? W lodówce czy w zamrażarce?
24:10 Jakie nuty aromatyczne powstają w wyniku utlenienia? Skąd one się biorą i od czego zależą (ich zapach)? To samo tyczy się o fenole. Czy powstają one jedynie w wyniku pracy drożdży? Czy produkty utlenienia i fenole wpływają jedynie na aromat czy również na smak piwa?
26:01 Czy możliwa jest relacja na odległość, przez internet?
28:11 Mam pytanie do Twoich degustacji. Domyślam się, że w domu otwierasz piwo głównie (jak nie tylko) w kanciapie przed kamerą, ale czy to piwo dokańczasz też siedząc sobie sam w tym studio czy wychodzisz i np. delektujesz się dalej oglądając jakiś film czy program w TV (bo grać już chyba nie grasz w gry)?
28:55 Któremu Grodziskiemu najbliżej do tego z 1992r, które miałeś okazje pić?
29:55 Jak to jest z tym lacingiem i z pianą w piwie? Czy można przyjąć jedną generalną zasadę, że im piana jest obfitsza, im bardziej zostaje na szkle tym piwo jest po prostu lepsze?+Tomasz Kopyra
31:50 Dlaczego w Norwegii w piwiarniach/pubach czy sklepach praktycznie nie można znaleźć piw z Polski?
35:23 Ile można leżakować Preparat z Artezana? I czy jest sens leżakować piwo nie mając piwnicy? Mieszkam w bloku i mam do wyboru lodówkę albo leżak w temperaturze pokojowej.
36:04 Czy miałeś kiedyś jakieś problemy prawne po degustacjach i krytycznych ocenach piw?
38:34 Czy gdyby w tej chwili któryś z browarów koncernowych zaproponowałby Ci jakieś stanowisko, które byłoby płatne np 5-6 razy więcej niż teraz zarabiasz to zgodziłbyś się?
40:50 Czy można do zrobienia warki 20l dać 3 kg jęczmienia słodowanego i 1kg niesłodowanego, czy enzymy z jęczmienia słodowanego sobie poradzą?
42:00 Niektóre butelki mojego piwa domowego jak otworzę przy kapslu i sam kapsel czuć lekko octem. Samo piwo w smaku i aromacie jest dobre. Od czego mógł pojawić się ten zapach octu?
43:33 Po chmieleniu na zimno otrzymałem dość trawiasty posmak, czym jest to spowodowane stary chmiel, zbyt duża dawka? kiedy wsypywać chmiel?
44:30 Jak zdezynfekować płatki dębowe po whisky, aby nie straciły swoich właściwości?
44:44 Czy zasyp 2kg pilzneński 2kg pale ale 2kg pszeniczny ma sens?
45:10 Czy piwnica w bloku (ponad 8m2) nadaje się, jako miejsce do warzenia piwa?
46:32 Większość moich piw domowych ma dość nieprzyjemny drożdzowo-piwniczny posmak. Filtrację przeprowadzam dość skrupulatnie, więc wydaje mi się, że może to być kwestia źle przeprowadzonej fermentacji. Jak tego uniknąć?
47:30 U mojego dziadka w piwnicy od dobrych 5 lat w dębowej beczułce (na oko jakieś 20l) leżakuje domowe 'wino’ z dzikiej róży. Jeśli owo wino rozleję do butelek, to zostanie mi perfekcyjna, 'przegryziona’ beczka do leżakowania np. piwa. Właśnie przymierzam się do swojej pierwszej warki i tak się zastanawiam- warto podjąć ryzyko i efekty swojej pierwszej próby leżakować w takiej beczułce? Czy jeśli piwo mi nie wyjdzie to beczułka nadal będzie się nadawać do leżakowania kolejnych warek?
49:13 Jaki mniej więcej jest stosunek rozlewu do kegów i butelek w browarach rzemieślniczych ?

40 KOMENTARZE

 1. 1 Ja z pytaniem o stosunek wody do słodu czy 2,5 litra wody nie będzie za mało na kilo słodu .Mam troche za mały garnek na 5 kg słodu w przypadku gdy daje 3 litry wody na 1 kg słodu.
  2 Czy piwo domowe portery moźna leźakować tak jak sklepowe.
  3 Jak długo moźna piwa domowe trzymać w piwnicy.

 2. Cześć, chciałbym uwarzyć West Coast ipę, taką prawdziwą bez chmielenia na goryczkę tylko wszystko pod koniec gotowania. Myślisz że przy 15blg, 200g Equinox’a styknie? i czy to wogóle ma sens?

 3. Odnośnie gazu i palników. Tylko gaz propanowy (z butli) jest cięższy od powietrza. Gaz metanowy czy też azotowany (z sieci miejskiej) jest lżejszy od powietrza i w razie rozszczelnienia unosi się przy suficie.

   • No dobra, ale dlaczego podczas spalania miałby wydobywać się i utrzymywać gaz na powierzchni podłogi? Tutaj chodzi raczej o wentylację pomieszczenia od pochodnych spalania, które powodują ból głowy i zaśnięcie od CO, taki efekt daje piecyk gazowy, ale nie zapłon i wybuch, co innego gdy instalacja nieszczelna.

    • Taki taboret gazowy to jest konstrukcja przenośna, na gumowe węże i opaski zaciskowe. Ryzyko nieszczelności jest więc realne. Poza tym, wiadomo Polak BHP ma za nic – ale zalecenia są takie, że w piwnicy nie wolno używać taboretu gazowego na gaz propan butan.

    • Podobnie z resztą jak przy niesprawnych piecykach typu Junkers w łazienkach, ludzie nie robią przeglądów i taki piecyk daje czadem, leży sobie ktoś w wannie i nie czuje jak odjeżdża choć piecyk na metan.

    • Jeszcze jedna ważna rzecz. Pamiętajmy, że pomieszczenia, w których znajduję się urządzenia gazowe muszą posiadać sprawną wentylację w celu zapewnienia odpowiedniej ilości powietrza a także odprowadzenia produktów spalania. Przy niewystarczającej ilości tlenu powstaje zabójczy tlenek węgla! Do spalenia 1m3 gazu ziemnego potrzeba ponad 9m3 powietrza a w przypadku gazu propanowego ponad 23m3 powietrza !!!

    • Tomasz, to że propanu nie wolno używać w piwnicy, ani nawet trzymać tam butli to sprawa przepisów. Teoretycznie jak się obchodzisz z głową ze sprzętem (pilnowanie szczelności układu) to nie ma problemu. Największym niebezpieczeństwem są gazy będące efektem spalania. Nie mają jak się z piwnicy wydostać, a wierzcie że z 8kW taboretu gotując przez 2 godziny jest ich tyle, że możesz wyjść z tamtąd nogami do przodu.

    • Kuchnki gazowe sa na gaz ziemny, ktory jest lzejszy od powietrza – wylatuje sobie kratka wentylacyjna. Tomek sie przejezyczyl i powiedzial „gaz ziemny”, ale chodzilo mu o „gaz z butli (propan-butan)”. I ten drugi jest wlasnie lzejszy niz powietrze, wiec sie sciele przy podlodze.

  • Podsumowując i ucinając dla bezpieczeństwa waszego:
   – metan zwany gazem ziemnym (z sieci) jest lżejszy od powietrza i w razie awarii junkersa kuchenki itp ulatuje do kratki wentylacyjnej
   – Gaz propan-butan (a właściwie mieszanka propanu i butanu) który mamy w butlach, kuchenkach i na stacjach benzynowych (pod nazwą LPG – płynny propan butan) jest cięższy od powietrza. W razie jakiejś nieszczelności której nawet nie zauważysz będzie się trzymał przy podłodze. Jak stężenie w powietrzu dojdzie do niecałych 2% i będzie źródło ognia/iskra to wybuchnie. W najlżejszym wypadku wylecą najbliższe ściany działowe, okna i drzwi, w gorszym ciebie też zabije a w najgorszym uszkodzi konstrukcję budynku i zabije cały pion pod którym ważyłeś (zwykle po wybuchu 11kg butli znika 1/4 pomieszczeń przylegających do danej klatki schodowe oceniając po zdjęciach rosyjskich bloków a raczej mamy takie same).
   W związku z tym że ten gaz się ścieli po posadzce to wietrzenie może nic nie dać i dlatego lepiej nie palić w piwnicy bo a nóż się trafi sąsiad z butlami których tam nie powinno być. Zwróćcie również uwagę na zakaz wjazdu pojazdów z instalacją LPG na parkingi podziemne – ta sama przyczyna.
   – do spalania obu gazów potrzeba bardzo dużo tlenu a co za tym idzie dostępu świeżego powietrza więc jeśli zdecydujesz się łamać prawo i ryzykować życiem swoim, rodziny i sąsiadów to uchyl okno.

   ps.
   od płytek lepsza i tańsza będzie lamperia (farba olejna) na dobrze wygipsowanej ścianie. Płytki pozwalają myć myjkami ciśnieniowymi i dlatego przemysł je wybiera ale w fugach które nie dość że są zagłębione to i bardziej porowate lubią się rozwijać grzyby itp. Warto też wklęsłe narożniki zrobić na wklęsłe (tzw na butelkę) bo ułatwia to mycie i utrudnia zatrzymywanie się kurzu, brudu, nieczystości itp stanowiących siedlisko i pożywkę bakterii.
   Poza tym piwnica to i tak trochę średnio bo nie wiesz czy u sąsiada nie leży kożuszek pleśni na ziemniakach z przed 3 lat i nie rozsiewa się do koła.

 4. Witam! na swoje pierwsze piwo którą chcę niedlugo uwarzyć wybrałem stouta owsianego i pytanie jest takie czy wybor dobry ? czy są latwiejsze piwa na początek ? i co moge dodac do takiego stouta ? kawe ? mieloną w ziarnach do gotowania na zimno ? pod koniec gootwania ? chili ? w proszku w całosci do gotowania na zimno ? kakao ? do gotowania na zimno ? bo to w sumie najwazniejsza kwestia kiedy dodac i ile a to mnie ineteresuje najabrdziej w tym stoucie
  pozdrawiam

 5. Co sądzisz o dodawaniu kwasu mlekowego zamiast bakterii w celu zakwaszenia piwa? Czy wiesz jaką ilość tego kwasu trzeba użyć w warunkach domowych (warka 15l) żeby piwo było wyraźnie kwaśne?

 6. Jako fan sportu i piwa zastanawiam się: czy myślisz, że jest szansa wprowadzić na stadiony (pytam głównie o piłkarskie) piwa kraftowe w miejsce tych ohydnych rozwodnionych koncerniaków? Przepisy o sprzedaży alkoholu na imprezach sportowych zapewne określa prawo i jednym z kryteriów jest woltaż, ale zastanawiam się również, czy browary rzemieślnicze byłyby w stanie taką ilość piwa dostarczyć? Regionalne chyba już bardziej. Podsumowując, czy nie jest to kolejna potencjalna nisza do zagospodarowania dla Kraftu?

  • Wydaje mi się, że to nie taka skala… poza tym koncernowcy dają chyba też sporo kasy jako sponsorzy. Myślę, że to za duży biznes nawet dla regionalnych. Poza tym czy oglądając mecz będziesz się skupiał nad walorami Ipy czy pijesz po prostu żółty zamiennik coca-coli który przy okazji „dostarcza wartości odżywcze i procenty” 😉

   Taki Seba kupi zgrzewkę królewskiego czy lecha, zamiast marnować tę samą kasę na jednego krafta!

  • Mnie się wydaje, że skoro kraftowcy dają radę dostarczyć towar na intensywne 2-3 dni trwania festiwali piwnych, to co za problem dla nich obsłużyć 90 minutowy mecz, dwa lub trzy razy w miesiącu? Daliby radę, ale skoro piwa idą im jak świeże bułeczki tradycyjną drogą, to nie zawracają sobie głowy jakimiś stadionami. No chyba, że któryś klub sam wyszedłby z inicjatywą i nawiązał kontakt. Obawiam się jednak, że koncern zawsze przedstawi korzystniejszą finansowo ofertę. Druga sprawa to cena takiego piwa. Kraft jest drogi. Czy kibic na meczu zapłaci co najmniej 10zł za nisko procentowe piwo? Śmiałbym wątpić.

 7. Pytanie. Czy warto leżakować piwo pszeniczne? 8 lat temu warzyłem z bratem piwo i ostatnio się okazało, że on zachował kilka butelek z naszej 1. oraz 5. warki czyli kolejno jakiś Stout (brak danych jaki) oraz pszeniczne. Butelki spały sobie w ciemnej i chłodnej piwniczce. Otworzyłem, Stout bardzo ładny, w smaku trochę za dużo kwasu ale pszeniczne pierwsza klasa. Warzone z zestawu surowców z BA, bez żadnych udziwnień, w/g receptury. Zachodzę więc w głowę, czy dać mu poleżakować jeszcze kilka lat czy raczej będzie tylko gorsze?

 8. Witam Tomu pytanko
  zakupiłem dwa piwa Profesji alchemika i pielgrzym i tak jak powiedziałeś ze sa możliwe przy kapslach zapachy octowe takie wystąpiły , piwa same w sobie są dobre ale co zaobserwowałem jedno i drugie było w butelkach zalane pod korek czyli możliwe ze zostały pooblewane szyjki podczas zalewania kapslowania ?? i to przez to octowy zapaszek ?? zy takie kraftowe browary mogły to przegapić ??
  pozdr.

 9. Ostatnio z braku czasu na częste warzenie, zacząłem warzyć piwa o wysokim ekstrakcie (porter imperialny RIS) nadające się do długiego leżakowania. Zastanawiam się nad kupnem beczki dębowej 15 l żeby po cichej większą część piwa przelać do niej na roczne leżakowanie. Czy ma to większy sens? Jak zmienia się piwo po leżakowaniu w takiej beczce,(poza delikatnym aromatem wanilii)? Czy taki sam efekt uzyskam przez dodatek płatków dębowych? Jeżeli tak to płatki dębowe mocno czy lekko opiekane i czym się różnią poza „mocą” opiekania?
  Pozdrawiam

  Kuba

 10. W składzie czeskiego piwa Krušovice oprócz chmielu widnieje też pozycja „produkty chmielowe”. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Co to są te produkty chmielowe?

 11. Nie wiem czy ktoś już o to pytał ale mnie to pytanie nurtuje od jakiegoś czasu a mianowicie wszyscy doświadczeni piwowarzy domowi głoszą zasadę, że tylko na drożdżach płynnych można zrobić dobre piwo, które może wygrywać konkursy a tymczasem na większości etykietach piw rzemieślniczych widnieje napis „drożdże us-05/s-33”. I tu pojawia się moje pytanie, skoro drożdże płynne są dużo lepsze od suchych to dlaczego browary rzemieślnicze używają drożdży suchych? Jeśli moje pytanie nie pojawi się w programie to byłbym wdzięczny jeśli ktoś mi odpowie na moje pytanie drogą mailową lub w komentarzu.

 12. Tomek, zgol tą brodę. Młody facet jesteś, jeszcze zdążysz wyglądać staro 🙂 Sam jak po tygodniu pogodzę się z maszynką to w pracy mówią mi, że 5 lat młodszy jestem 🙂

 13. Dzień Dobry Panie Tomku, jako początkujący w świecie piwa proszę o poradę, za pośrednictwem wujka mojej żony (wujek mieszka w Brukseli) mam możliwość zakupu w Belgi piwa, proszę o podanie kilku – kilkunastu piw które warto tam zakupić. Dziękuję i Pozdrawiam Paweł.

 14. Panie Tomku, chciałbym zapytać czy były kiedykolwiek próby wędzenia słodów drzewami owocowymi? Nigdy o takowych słodach nie słyszałem, a nie chce mi się wierzyć, że przy całej kreatywności piwnej rewolucji nie było chociaż prób takiego eksperymentu.

 15. Tomku, skad bierze sie różnica w podejściu do drożdży między winiarzami a piwowarami? W winiarstwie istotną rolę gra pożywka dla drożdży, w piwowarstwie (mówię tu przede wszystkim o domowym, ale o komercyjnym również) w zasadzie się nie tego nie stosuje i temat praktycznie nie istnieje.

 16. Cześć,

  Co do kaloryczności piw to nie do końca taka prosta sprawa. Kaloryczność mierzono spalając produkty, a następnie obliczano ile energii zostało uwolnionej. Problem w tym, że energia z alkoholu, po pierwsze jest mało biodostępna dla ludzkiego organizmu, po drugie alkohol sam w sobie jest trucizną więc pijąc go musimy zużyć pewną energię na jego „unieszkodliwienie”.
  Przykład z życia: osoby spożywające alkohol w nadmiarze (kloszardzi/ żule jak zwał tak zwał) powinni być najgrubszymi ludźmi na naszej planecie bo przecież alkohol jest bardzo kaloryczny.

 17. cześć!
  panie Tomku, byłem ostatnio w pewnym zagranicznym browarze i nie wszystko do końca zrozumiałem. Mają tam dwa Kettlery, na high gravity i low gravity. Pompując do tanków zaczynają od low gravity a potem dopełniają high gravity. wszystko idealnie wymierzone.
  Moje pytanie brzmi następująco: Jak oni robią tak precyzyjne obliczenia że mają idealnie w punkt tyle litrów brzeczki ile chcą mieć i dlaczego low i high gravity trzymane są w odzielnych ketlerach? czy low gravity to tylko brzeczka po wysładzaniu? (high gravity maja 840l i low gravity 270l)

Leave a Reply