Z okazji 13 milionów odsłon na YouTube zdegustowałem piwo od widza z Ameryki (dzięki Grzegorz), czyli Bretta Rosé z browaru Firestone Walker. Jest to Berliner Weisse z doadtkiem malin. Sprawdźcie jak smakuje ikona stylu czyli Berliner Kindl Weisse.
Mała uwaga, po wyjściu ze studia (gdzie nawala mocne światło) okazało się, że piwo jest jednak różowe w barwie.
Gdyby zaintrygowała Was koszulka, to tutaj macie więcej info.
Jeśli kwasowość mierzą jak w winie, to są to gramy kwasu na 100ml piwa.
Panie Tomaszu, w jaki sposób mogę przekazać Panu piwo do degustacji (reprezentant maltańskiego kraftu) ? Jestem z Wrocławia.
Tomku, dlaczego tak znikoma ilość polskich piw kwaśnych? Kwas Alfa wyszedł bardzo dobrze, w ogóle ten gatunek jest idealny na zbliżające się lato. Browary obawiają się, że jest jednak zbyt niszowe/wymagające i nie spotka się z takim przyjęciem jak np. amerykański chmiel?
bo chmiel z ameryki jest na topie…. a kwasu powstaje zawsze niewiele- patrz artezan, szałpiw, alebrowar….
To wiem, ale dlaczego powstaje go aż tak bardzo niewiele? poza tym mój John Cherry był bardziej słodki niż kwaśny;)
Kwasowość to po prostu masa wszystkich kwasów w gramach w litrze roztworu. Wartość pH wynika ze stężenia jonów wodorowych i świadczy o mocy kwasu a nie o jego zawartości w piwie.
Wyznaczacie to w jakiś konkretny sposób? Ciekawy jestem, jaka jest praktyka przy piwach. W przypadku wina to nie jest masa wszystkich kwasów per se – kwasowość wyznacza się miareczkując wino zasadą, która neutralizuje wszystkie kwasy w roztworze. Finalnie znamy masę użytej zasady, a nie masę kwasów – i kwasowość w winie wyraża się w normalizacji względem kwasu winowego, tj. ile gramów kwasu winowego równoważyłaby ta ilość zasady. Wyznaczenie faktycznej masy wszystkich kwasów nie jest de facto możliwe. Czy w piwie pomiar wykonuje się tak samo, czy inaczej? Też używa się kwasu winowego przy normalizacji wyniku? Wyznaczając TA (total acidity) w sokach jako normalizatora używa się kwasu cytrynowego. Jako niegdyś fascynat chemii jestem żywo zainteresowany, jak to się robi w tej branży 🙂
Tutaj krótka publikacja o wyznaczaniu kwasowości w różnych napojach http://fruitandnuteducation.ucdavis.edu/files/162035.pdf – tutaj natomiast stricte o winie: http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/1450-8109/2007/1450-81090702169R.pdf
Dzięki!