63. odcinek [100 pytań do kopyra]

73
4564

63. odcinek 100 pytań do kopyra. Odpowiedzi na pytania spod odcinka 59.Lista pytań:

0:27 Jak to jest z krótkimi fragmentami muzycznymi na początku Twoich filmów? Płacisz za nie tantiemy, czy może są tak krótkie że można ich używać nieodpłatnie?
04:24 Co sądzisz o odznaczeniu Ciebie przez PSPD ?
05:46 W piwnicy mam teraz ok 11*C. Temperatura powoli wzrasta by w okresie letnim osiągnąć ok 25-26*C. Po czym spada by w okresie zimowym spaść do ok 9*C. Czy takie wahanie temperatur bardzo niekorzystnie wpływa na piwo?
06:45 Czym różni się nalewak od pompy?
07:53 Zamierzam do piwa dodać płatków dębowych. Zastanawiam się czy je dezynfekować, czy tak po prostu dać je na chichą prosto z opakowania?
09:19 Czy temperatura refermentacji piwa ma też jakiś wpływ na finalny smak piwa?
10:35 Co by się stało gdyby Dr Brew wypuścił średnie piwo, z wadami, które niczego nie urywa. Wedle zasad współpracy z Tobą- jeśli piwo jest do kitu to nie publikujesz recenzji. Czyli raczej nie trudno by było wydedukować że któreś piwo im nie wyszło bo nie pojawiłoby się na blogu. Czy może raczej skupiłbyś się tylko na zaletach a pominął wady? Czy z Barley Winem troche tak nie było?
15:44 Ostatnio zakupiłem w żabce piwo Zacne Ciemne, które miało ekstrakt 12,1 % wag. i 6% obj. alkoholu. Jak to możliwe, że piwo odfermentowało tak wysoko?
17:15 Czy spotykasz się z problemem alkoholizmu wśród osób zajmujących się profesjonalnie (lub mniej ale intensywnie) piwem? Mam na myśli sędziów, piwowarów, i innych.
20:53 Jak robi się zielone piwo? I kolejne pytanie czy miałeś okazję wypić Zielone Irlandzkie z Krajana ?
21:48 I pytanie poza tematem piwnym Barca czy Real ? 🙂
22:52 W UK do tej pory można kupić EB. na etykiecie jest napisane ze jest to jedyne polskie piwo niedostępne w Polsce
24:20 Jestem bardzo ciekaw, jak wygląda warzenie piwa bezalkoholowego? Na jakim etapie piwo staje się napojem, hmmm, niskoalkoholowym?
25:02 Jak utrwalić brzeczkę/piwo bez fermentacji?
25:51 Jakiego lagera tudzież pilsa poleciłbyś z polskiego craftu?
26:28 Jaki chmiel jest wg Ciebie najlepszy na aromat, a jaki na goryczkę?
27:05 Co z serią let’s play z kopyrem? Czy można jeszcze liczyć na kolejną rozgrywkę w ramach Cywilizacji 5?
28:02 Witam , co myślisz o nagazowaniu piwa poprzez dodanie do butelki odrobiny suchego lodu czyli dwutlenku węgla w postaci stałej.Po zabutelkowaniu zacznie on nasycać piwo uwalniając dwutlenek węgla.Czy słyszałeś gdzieś o takiej metodzie?

 

73 KOMENTARZE

 1. Czy tak jak corneliusy można przerobić na użytkowanie domowe, można też jakoś pompę zamontować w domu i czy to ma sens?

 2. Skąd biorą wodę browary rzemieślnicze? Czy dodają coś do niej (utwardzacze/zmiekczacze) w zależności od tego co chcą warzyć? Czy jakieś parametry wody mają znaczenie poza twardością? Czy taki Żywiec ma powód do chwalenia się tym że stosuje wodę z Żywca (o ile stosuje) czy jest to kompletnie bez znaczenia?

  • To nie jest bez znaczenia. Nawet Tychy nie biorą wody z wodociągów, tylko z Radziejówki (taka górka po drodze na Mikołów). Mają tam wykupione od ludzi prawo do wody, więc na Radziejówce praktycznie nikt nie posiada studni. Słyszałem, że tam jest dobra woda.

 3. Na live z okazji 50k subów pojawiło się „oskarżenie” że tworzysz rzesze pseudo znawców którzy psuja oceny piwom na ratebeer itp. Określiłeś się w tym temacie ale ja mam podobne spostrzeżenia, tyle że w trochę innym sensie. Często widzę komentarze np. przy pełnym słodkim Porterze że jest wytrawne.(choć piłem je wczoraj i wiem że jest pełne i słodkie) itp itd no wymieniać można ale po co. Chodzi mi o to że niektórzy nie wiedza co to znaczy pełne,słodkie, wytrawne co to w ogóle jest „uczucie w ustach” i że to nie to samo co smak itp. Może warto by było zrobić film pod tytułem „wszystko co musisz wiedzieć żeby nie wyjść na głupka na Ratebeer” 🙂

  • Wetnę się, bo też nad tym się zastanawiałem, ale przy okazji czytania opinii o piwach na browar.biz. Generalnie uważam, że oczywiście część osób nie potrafi dokładnie nazwać odczuć towarzyszących degustacji ale nawet wśród doświadczonych sensoryków opinie bywają tak skrajnie różne, że czasami zastanawiam czy to trochę nie jest bez sensu.
   Jeden czuje DMS, drugi mówi, ze w tej warce żadnego DMSu nie było a trzeci wyczuł karmelki. Czwarty pewnie wylał, bo było jak ulepek. Ponadto – jeśli weźmiemy pod wagę piwa kraftowe – warka warce nie równa i oceniać możemy tylko i wyłącznie degustowaną butelkę, bo kolejna może być inna przy tej samej recepturze. Nawet Tyskie Gronie dostarczyło Kopyrowi moc doświadczeń a przecież to było to samo piwo i to koncernowy bezsmak 😉 No i oczywiście dochodzą do głosu osobiste predyspozycje i preferencje. IMO nigdy nie będzie, że opinie na temat danego piwa będa dla wszystkich oczywiste i bezsporne.

  • Nie róbmy z RB jakiegoś elitarnego portalu odwiedzanego przez samych ekspertów… w top 50 praktycznie same amerykańskie piwa, a na pierwszym miejscu Westvleteren XII którego mało kto nazwałby najlepszym piwem na świecie.

 4. Tomku czy oceniałeś „Droge do Prawii” z Peruna? Wydawało mi się, że recenzja była, bo nawet kojarzę jak mówiłeś o tym drzewie życia z mitologii, że w korzeniach żyją duchy, na pniu (Jawie) ludzie, a w koronie (Prawii) bogowie. Pytam się bo nie mogę za cholerę znaleźć filmiku ani na blogu ani na youtubie. Czyżbyś usunął?

  A chciałem zobaczyć bo akurat w swoim (właśnie degustowanym) wyczuwam jakieś niespodziewane nuty wędzone!

 5. To są utwory na creative common license. Możliwe że you tube ma jakoś na innych zasadach .
  https://creativecommons.org/licenses/?lang=pl .
  są strony z takimi samplami, utworami itp.
  To jest odpowiednik muzyczny jak dla oprogramowania np. Open Source ( np. Linux itp. ).
  Tylko ciekawe czy you tube będzie się burzył jak do filmu wlepi jakiś sampel na tej licencji z poza youtube .

 6. Tomku czy wybierasz się w najbliższym czasie do Holandii bądź Belgii na degustację piw?
  Czy znasz jakieś imprezy piwne w tych krajach?

 7. Witam, posiadam od niedawna speidla 20lt i nasuwa mi się pytanie odnośnie jego możliwości wyciągnięcia jak najwyższej wydajności. Co sądzisz żeby po zakończonym procesie zacierania i po odfiltrowaniu młóta zamiast chmielić to ponownie zasypać taką samą ilość słodu i przeprowadzić ponownie te samo zacieranie w brzeczce która by miała już swoje np.14 plato ? Co sądzisz czy jest to możliwe czy raczej nie?

  • To by w żadnym wypadku nie zwiększyło wydajności. Zwiększenie wydajności to wyciągniecie większej ilości cukrów z tej samej ilości surowców.
   Pozdrawiam

   • Wiem o co inne mi chodzi źle zadałem pytanie. Czy jeśli zatre jeszcze raz ekstrakt np 12 Plato dodając 4 kg nowego słodu czy nic się nie stanie z tą wcześniej zrobioną brzeczką podczas drugiego zacierania?

    • Piszesz o zacieraniu dwuraźnym. Kopyr miał zrobić taki eksperyment na swoim Speidlu, żeby sprawdzić czy da się uwarzyć RISa. Generalnie takie zacieranie stosuje się, gdy sprzęt (np. Baumeister) nie pozwala na większy zasyp. Więc nic złego się nie powinno stać.

 8. Ja w temacie sportowym. Przeszkadzają Ci konotacje Realu Madryt z juntą frankistowską, a kibicujesz Śląskowi Wrocław, który ma równie nieciekawą historię (podobnie jak Legia Warszawa) 🙂

  • To prawda kluby wojskowe też mają swoje za uszami, ale bez przesady. Za generała Franco Real wygrywał wszystko można powiedzieć seryjnie. Najbardziej drastyczna opowieść z tego czasu jest taka : Barca wygrywała z Realem w finale Pucharu wówczas uzbrojeni wojskowi weszli do szatni i machając bronią przed trenerem i zawodnikami FCB wywalczyli tytuł dla Realu.

 9. Cześć Kopyr ! 🙂 Noszę się z zamiarem uwarzenia pierwszego piwa, polecasz jakiś konkretny styl na pierwsze piwo ? Tak żeby yło najprzyjemniej/najłatwiej/najmniej problematycznie ? 🙂

 10. To jeszcze dwa pytania dorzucę:

  1. Rzadko widuje się piwa single-malt. Z czego to wynika? Czy takie piwo byłoby niesmaczne? A jakby warzyć single-malt w domu, to który słód byłby najsensowniejszy?

  2. Czy można chmielić napoje inne niż piwo? Nie wiem, podpiwek albo kwas chlebowy?

  Z góry dzięki!

 11. Witaj Tomku.
  Chciałem Cię zapytać jak wygląda leżakowanie piw w beczkach, ale nie po czymś, a świeżych.
  Praktykuje się to jeszcze? Jeśli tak, to jak to technicznie wygląda (surowe drewno czy opalane jak w whisky)
  i jakich efektów się spodziewać.

 12. Ostatnio miałem burzliwą dyskusję z kolegą, który jest przekonany, że w browarze rzemieślniczym musi być zatrudniona osoba od jakości. Kłótnia wynikła przy pierwszym łyku piwa z Grybowa, które trąciło żelazem. Piwo było lane, niepasteryzowane, przypuszczaliśmy, że to może wina wadliwego kega ale po spróbowaniu piw z butelki wątpliwości zostały rozwiane, dalej czułem się jak połykacz mieczy. Kolega stwierdził nawet, że piwo z beczki zostało zakupione przez lokal po niższej cenie jako piwo niepełnowartościowe; dla mnie to już obłęd tym bardziej, że butelkowe też nie były bez grzechu.

  Czy piwo z browarów rzemieślniczych przechodzą przez ręce jakościowca, który stwierdza czy dane piwo nie jest zepsute, nie ma zbyt dużych wad i może zdecydować czy piwo zostanie wypuszczone?
  Czy po porostu to jest decyzja piwowara i może on wypuścić zbyt żelaziste piwo?

  • Najczęściej nie mają kasy na „jakościowca” i sami próbują. Trzeba pamiętać, że za „browarem rzemieślniczym” nie stoi 100-200 pracowników, ale najczęściej 2-5. Po wyprodukowaniu piwa je próbują i oceniają. Wylanie 20hl piwa jest dość drogie, więc najczęściej jeśli nie ma odrzucających wad, to trafia do sprzedaży.

 13. Cześć, po pierwsze, na birofilii jest kategoria Coffee Stout [12-16° Blg], czy to z góry zakłada, że piwo musi mieć w zasypie palony jęczmień i od razu dyskwalifikowane są piwa, w których za paloność odpowiada kawa lub ta paloność jest delikatna i czy ten styl wyklucza użycie laktozy? Po drugie, czy istnieją jakiekolwiek zasady dotyczące tego, kiedy dane piwo ma zostać uwarzone, inaczej mówiąc czy można wystawić piwo uwarzone np. rok wcześniej?

 14. Tomek powiedz no Ty mnie czy da się w domu zrobić piwo „bezalko” tzn powiedzmy do 2% oczywiście bez akcji typu blg 2

  • 0.0 nie zrobisz, 0.5 też nie. Można tak pokombinować, żeby mieć cienką brzeczkę zatartą na słodko + do tego jakiejś laktozy albo stewii. Czyli mieć ze 4% maltozy, z której drożdże zrobią alkohol, a resztę dekstryny i dodatki, żeby była jakaś pełnia.

 15. Tomku czy nie sądzisz że powinno się rozgraniczyć „zwykłe” AIPA (typu Huncwot) od „karmelowych” AIPA (typu Atak Chmielu)? Czy nowa klasyfikacja BJCP przewiduje podział ze względu na mniej/bardziej „słodową” słodowość?

 16. Witam.
  Dlaczego nowofalowe piwa kipiące od aromatów amerykańskich chmieli to właściwie same piwa górnej fermentacji? Robi się je często na takich drożdżach jak us-05, które dają dość czysty profil, a więc podobny jak drożdże fermentacji dolnej. Dlaczego nie zyskują popularności piwa chmielone „po nowemu” ale na drożdżach dolnych? dlaczego w tym wypadku drożdże górne są lepsze od dolnych?

 17. Czy gdyby istniała pigułka, która przesuwa próg odczuwalności goryczki to zarzyłbyś ją? Piwo mające 50 IBU smakowałoby jakby miało 100.

 18. Ja mam prośbę o opinię, trochę w nawiązaniu do ostatniego (albo jednego z ostatnich, już nie pamiętam) 1000 IBU. Mowa o zostawieniu browarom rzemieślniczym marginesu błędu. Zgadzam się z ogólną ideą. Browary muszą ryzykować testując nowe receptury, inaczej nigdy nie trafi się perełka. Jestem gotowy dać te 8 zł nawet jeśli mi nie będzie smakowało, pod warunkiem jednak, że wiem że robią to ludzie, którzy wiedzą co robią. Może raz zdarzyła się wpadka, może mnie styl nie podszedł, bywa. Ale wiem, że kolejne może być pyszne. Ale jest druga strona medalu. Nowe browary. Testuję już któreś „pierwsze” piwo jakiegoś browaru, nie jakiegoś z piwnicy ale jednego z wymienianych na blogu. I to piwo jest ochydne, w zasadzie powinienem je wylać. Właśnie piję jedno belgijskie ale, które smakuje jak woda z rozpuszczonym cukrem. Pytanie czy powinniśmy płacić za naukę piwowarów domowych? Mam wrażenie, że dziś z browarem startuje każdy kto chce, na zasadzie „a ciul, jak nie wyjdzie to się i tak sprzeda, zwłaszcza jak Kopyr wspomni w newsach, może drugie wyjdzie”. Chciałbym wspierać nowych w branży, nie oczekuję, że pierwsze piwo w 100% będzie udane ale jednak pewien poziom powinien zostać zachowany. Każda działalność gospodarcza jest obarczona ryzykiem i każdy startujący nowy browar musi się liczyć z tym, że warka pójdzie w kanał i mieć na to kapitał. Sory, ale ja dwa razy pomyślę zanim kupię kolejnego „debiutanta”, co innego wspierać nowych a co innego jeśli na rynek wchodzi ktoś zupełnie nieprzygotowany bo przecież czasy takie, że wszystko się sprzeda. Co sądzisz o tym aspekcie? Bo co do istniejących browarów to zgadzam się, takiego Doctor Brew kupuję w ciemno bo nie ma problemu jeśli jakies piwo się nie uda, wiem, że kolejne 5 będzie dobrych.

 19. Chłopaki z Dr Brew robią podobno próby swoich receptur w domu. Czy to powszechna praktyka? Czy inne browary rzemieślnicze dopracowują swoje receptury w ten sam sposób? I przy okazji; na czym polega trudność w przełożeniu receptury z browaru domowego na większą skalę? Bo słyszałem, że nie jest to takie proste i oczywiste jakby się wydawało.

 20. Siemano,
  Czy zamierzasz przeczytać wkrótce „księgi jakubowe” O.Tokarczuk ?
  Ciekawym jest Twej reakcji po lekturze tej powieści.
  Bo mnie po prostu zatkało.
  Tak kunsztownego i wykwintnego języka w polskiej prozie to b.dawno nie czytałem.
  Od pierwszych zdań książka porywa i przywiązuje.
  Są fragmenty tak przepięknie napisane że wzruszenie chwyta i zachwyt.
  Kto by pomyślał że polska autorka może stworzyć tak niezwykłą powieść historyczną.
  Jeśli miałbym to porównać do piwa to jest to odpowiednik np. Imperial Biscotti Break.
  Świeżo po przeczytaniu to śmiem twierdzić że jest to wyjątkowe doświadczenie i przyjemność.

 21. Witam. Padło pytanie czy istnieją piwa bez gazu. Idąc dalej tą drogą pytam, czy są piwa produkowane bez udziału chmielu lub słodu ?

 22. Kopyr, natchnął mnie ostatnio pomysł rozważając to, iż jak sam mówiłeś, nie masz za bardzo pomysłu na kolejne odcinki cyklu Warzę z Kopyrem, tak aby nie były to odcinki poświęcone danym recepturom, ponieważ przebieg procesu byłby niemal ten sam.
  Pomysł być może absurdalny, ale jeśli byłby interesujący to nie wahaj się skorzystać.
  Mianowicie, pomysł mój opiera się o mini konkursy piw domowych.
  Konkursy takie mogłyby odbywać się np. 4 razy do roku. Mogłoby to polegać na tym, że typujesz do konkursu dany styl piwa, z którego to stylu widzowie przysyłają ci swoje wyroby (Jeśli bałbyś się ogromu zgłoszeń i celowych warzeń, można by to ograniczyć i podawać styl np. na tydzień przed takim konkursem, tak aby przysłać mogły tylko osoby, które takie piwo mają już uwarzone).
  W ten sposób załatwiłbyś kilka od wieków nurtujących widzów tematów, ponieważ konkurs mógłby się składać z kilku odcinków.
  Po pierwsze: degustacja/sędziowanie (rozwiązałbyś problem kolejnych Wielkich testów, które tak lubimy oglądać).
  Po drugie: nagrodą mogłoby być warzenie wspólnego piwa u wygranego piwowara (dosłownie Warzę z Kopyrem).
  A po trzecie: moglibyśmy poznawać środowisko piwowarów domowych, ich historię itp.
  Byłbym rad, jeśli ustosunkujesz się do tego pomysłu 🙂
  Pozdrawiam

 23. Mam ( a właściwie miałem ) lambika Oude Gueuze Cuvee Rene z datą ważności do sierpnia 2020. Leżał w temperaturze pokojowej i pewnego dnia po prostu wystrzelił. Co może być przyczyną ? Dodam, że w smaku wydaję się w porządku.

 24. Tomku w ostatnim materiale Docenta z piwowarami browarów Kraftwerk i Reden wspominają oni o tym że „nie chcą się narazić” sanepidowi jeśli chodzi o piwa leżakowane w beczkach („sanepid nie pozwala” na leżakowanie w beczkach?) i predestynowane do leżakowania w butelkach. Jak ze strony prawnej w Polsce wyglądają obie te sprawy? Jakie warunki należy spełnić aby wypuścić piwo z terminem przydatności np. 5 lat?

 25. W Kuflach i Kapslach jest Bzart Lambiek i Bzart Oude Kriek z Oud Beersel za ponad 130zł za butelkę. Skąd taka kosmiczna cena i czy naprawdę warto się skusić?

 26. Witam. Panie Tomku, pytanie moje takie: Znajduje sie obecnie w Niemczech w landzie Nordrhein-Westfalen. Probuje szukac piw kraftowych, niestety bez skutku. W koncernowych sklepach typu Netto, Kaufland jest zawsze to samo. Szukajac po pubach/restauracjach znajduje te same „marketowe” piwa, z tym ze kilka razy (do 8miu!) drozsze. Szczegolnie upodobalem sobie styl Weizenbier. Gdzie w takim razie tych piw szukac? I pytanie dodatkowe: co Pan sadzi o klarownych piwach drozdzowo-przenicznych?

   • Wybacz, ze powtarzam temat, po prostu jestem w miare nowy (poki co obejrzalem najpopularniejsze filmiki ale jade dalej;)), dziekuje, jest weekend majowy, wiec z pewnoscia odwiedze nie jedno z mijesc ;). Jednak w dalszym ciagu czekam na odpowiedz a propos drugie czesci mojego pytania: klarowny weizen. Jest lzejszy, jesli jest dobre marki, nawet „marketowe” typu paulaner, Erdinger to potrafi dobrze smakowac, lecz moja pierwsza mysl gdy sie z tym spotaklem bedac juz fanem klasycznego wiezena z charakterystycznym osadem uznalem to niejako z swietokradztwo. Czekam na Twoja opinie, a moze (to juz jestem zuchwaly, poniewaz zdaje sobie sprawe, ze niewielu moze to interesowac) maly tescik? ;). Pozdrawiam

 27. Panie Tomaszu, ostatnio postanowiłem spróbować czegoś z piwnej rewolucji. Ze względu na niewielki wybór w sklepie kupiłem Żywiec APA, Lubuskie IPA i Guinnessa. Powiem szczerze że ŻAPA podeszła mi najbardziej, IPA z Witnicy miała dosyć nieprzyjemną goryczkę, natomiast w Guinessie wyczuwam intensywną paloność, kojarzy mi się ona ze spalonymi kablami, czy to tak powinno być?
  Pozdrawiam.

 28. Czy jeśli do dobrego piwa tuż przed rozlewem do butelek dostanie się trochę śliny, szansa na wytworzenie się infekcji w butelkach jest duża?

 29. Cześć. Porównujesz dużo piw, a czy zastanawiałeś się nad porównaniem sprzętu do warzenia? Miałeś odcinek o „Braumeister” z BA. Ostatnio przeglądałem recenzję „Graifather”. Ciekawe który lepszy dla potrzeb piwowarów domowych, a może najsprawniejsze w użytkowaniu okażą się jednak: garnek i wiadra plastikowe?? Pozdrawiam

 30. Jak wcześniej pod innym filmem pisałem oglądam 100 pytań od początku jestem przy 19 odcinku.
  Parę moich refleksji
  -cena piwa z moich doświadczeń.Przeciętnego zjadacza chleba nie stać na droższe piwo [z żoną zarabiamy 3300 i niestety na coś droższego mogę sobie pozwolić od święta jakieś droższe piwo, whisky, mam w domu dwie latorośle w wieku szkolnym]
  -co do warzenia piwa na indukcji nie ma problemu od lutego gdy kupiłem garnek 17 litrowy który nadaje się do indukcji spokojnie z 3 kg słodu mogę uwarzyć 15 litrów piwa [nawet 20 litrów z 4 kg ] ale musiał bym dwa razy gotować brzęczkę po 12 litrów szkoda mi czasu i tak co drugą sobotę warze piwo.
  – coś jeszcze było nie pamiętam
  Teraz pytanie
  W Maju uwarzyłem piwo
  Słody pilzneński 2,5 kg karmelowy czerwony 0,25 kg i bursztynowy 0,25 kg
  Drożdże brewferm top
  Zacieranie:
  52 stopnie 10 min.
  68 stopni 50 min
  73 stopnie 25 min
  Blg 11
  Wyszło jakieś słabe.Druga część pytania dotyczy nagazowania .
  Dzień przed butelkowaniem dodałem syrop cukrowy 100 gram cukru na 30 piw.
  Wlałem do brzęczki zamieszałem delikatnie i poczekałem do następnego dnia by piwo się sklarowało.
  Butelkowałem 20 dni temu.

  • Po pierwsze, brzęczka to taki ptak. Po drugie, co to znaczy słabe? Mało alkoholu, mało smaku, ogólnie kiepskie? Dałeś sporo karmelu 20%. Karmelowe słody są nieco męczące. Po trzecie, cukier dodajemy bezpośrednio przed butelkowaniem, a nie dzień wcześniej. Chodzi o to, żeby drożdże zjadły cukier jak już będą zamknięte w butelce, a nie w fermentorze.

 31. Dobre w smaku mało alkoholu .W przepisie było 5 kg 0,5 kg i 0,5 kg miałem dać 3 kg pilzneńskiego ale przed warzeniem coś mi się pomyliło i dałem 0,5 kg pilzneńskiego mniej.Co do nagazowania tęż tak myślałem.

 32. Jak duży wpływ (negatywny) na piwo ma przechowywanie go w sklepach na pułkach (w temp. pokojowej) a nie w lodówkach. Czy takie kilku dniowe (a może nawet tygodniowe) stanie nie wpłynie znacząco na jakość? A jak to jest w browarze, czy po rozlewie przechowywanie jest w magazynie z obniżoną temperaturą? Domyślam się, że nawet najbardziej rozchwytywany RIS musi z kilka dni poczekać w browarze zanim zostanie wysłany/odebrany przez hurtownie czy puby?

  Pytanie wiąże się z pojawiającymi się często u Ciebie blogu rozbieżnymi wrażeniami komentatorów co do piw z tych samych warek.

 33. Kopyr, jakie cechy w piwie, według Ciebie, risie lub porterze, świadczą o tym, że można go leżakować i zyska w tym procesie?? Na co należy przy próbowaniu piwa zwrócić uwagę szukając właśnie piw do piwnicy?? Czy można by brać pod uwagę to jak zmienia się smak piwa podczas długiego picia? Czyż będąc w szkle przez tą godzinę sączenia nie utlenia się? Czy można porównać smak początkowy z końcowym i brać to pod uwagę w planowaniu leżakowania jakiegoś piwa??

 34. Sędziowanie.
  Czy twoim zdaniem ocena piwa robiona przez komisję 4 sędziów wspólnie jest bardziej obiektywna niż gdyby sędziowie oceniali samodzielnie nie znając opinii kolegów. Jak wygląda praca komisji, jeżeli w jej składzie jest jeden bardzo doświadczony lub znany sędzia, czy jego werdykt jest rozstrzygający?

Leave a Reply