2. półfinał Wielkiego Testu Porterów Bałtyckich

71
8468

Drugi półfinał Wielkiego Testu Porterów Bałtyckich. Biorąc pod uwagę wasze sugestie, nieco zmniejszyłem ilość cięć, przez co materiał jest nieco dłuższy, ale też ten drugi półfinał był trudniejszy i trwał dłużej niż pierwszy. Nie czytaj komentarzy, zanim nie obejrzysz.


W drugim półfinale zmierzyły się:
8. Perła Porter Bałtycki – 22° 9,2% alk. – 02.12.15
9. Porter Łódzki 22° 9% alk. – 09.09.16
10. Raciborski Porter 21,9° 8,9% alk. – 05.05.2015
11. Ciechan Porter 22° 9% alk. – 05.06.15
12. Komes Porter (Fortuna) 21° 9% alk. – 07.05.2016
13. Kujawskie Porter (Krajan) 18,1° 9% alk. – 10.05.2015
14. Okocim Porter 22° 8,9% alk. – 01.05.16

71 KOMENTARZE

  1. Ja tam zdecydowanie wolalem nozyczki. Z calym szacunkiem, ale przycinasz sie i przedluzasz, jakbys mial problemy z koncentracja. Troche meczy przy ogladaniu.
    Tak wiem, nie musze ogladac, jak sie nie podoba.

  2. Jeżeli ktoś będzie degustował Okocimia proponuje zrobić test pół wlać z pianą-mocno odgazować a drugą połowę wlać po szklance, aby zostało z gazem. Ja miałem wrażenie, że to rozgazowane jest właśnie bardzo słodkie (nawet za bardzo) natomiast z gazem ładnie wytrawne.

  3. No ciekawe. Gdyby ktoś mnie pod ścianą podstawił z lufą przy czole to z finalistów wziąłbym Jankesa. Drugiego Komesa. A trzeciego niestety wybrałbym spoza tej siódemki tj. Żywca.

    Kiedy Grande Finale?

  4. Z tego grona, wybór raczej przewidywalny. Zaskoczony byłem jednak komentarzami na temat komesa i jego stylowości „na granicy”.

  5. A mnie zastanawia zawsze gdy czytam, że Porter Łódzki jest słodki. Że Okocim taki jest to się zgadzam, ale Łódzki? W którym miejscu?

    • Wlej sobie kawe i trochę przesłodź i dolej do tego sos sojowy a znajdziesz w tym troche z porteru łódzkiego 😉
      Jest przesłodzony wyczuwalnie już od pierwszego łyku. Poza tym miałem wrażenie jakby wszystko co tam się wyczuwa ze sobą totalnie nie grało.

      • Być może poszczególne warki się od siebie różnią, ale kilka miesięcy temu miałem okazję degustować Łódzkiego z terminem do 15.10.15 i nie wyczułem tam nadmiernej słodkości, a wręcz uznałem go za jednego z lepszych jakie piłem.

        • Akurat mam 2 puszki z tą datą w piwnicy. A 09.09.16 może być jeszcze nieułożona lub kiepska warka po prostu. Warzelniany Tomasz Koper zamiast kręcić reklamy dla Lidla, mógł się bardziej postarać.

  6. Czy grand finale już się odbył?

    Ten odcinek oglądało się bardzo dobrze. Przy degustacjach może być dłużyzna jak najbardziej.
    Cięcia są dobre dla irytujących blogerów gadających o niczym.

  7. Jest lepiej. Nadal nie tak dobrze jakbym osobiście chciał ale widze tu jakiś kompromis między racjami tych którzy wolą dłuższe i tych którzy mają problemy z koncentracją 😉

  8. Jestem wielbicielem porterów i sądzę, że partia robi bardzo dużą różnicę… Okocim z tego testu, a z testu „solo” ma inne opinie. Sam twierdzę, że z wszystkich porterów jakie piłem, Komes jest najlepszy, a Ciechan nie zachwyca ..

  9. Porter z Ciechana jest JEDYNYM porterem, który ma ładna ciemnobeżową piankę. Reszta piw wszystko w jednym kremowym kolorze. Według mnie to faworyt.
    Ostatnio piłem Ciechana z terminem przekroczonym o półtora roku. Był wyśmienity; trochę tego dobrego utlenienia i sporo wiśniowego liquorice w połączeniu z wytrawnością czarnej czekolady dawało fantastyczny smak. Długi posmak.

    Natomiast wielkie hołubiony porter Łódzki uważam za co najwyżej średni. Ludzie, co wyście? Przecież to piwo jest tak słodkie, że aż czacha boli.

    • Łódzki jest rzadko warzony więc jedna słaba warka strasznie obciąża jego reputację na dłużej :/ Chyba, że opierasz swoje zdanie o inną warkę niż 9.9.16? Co do piany, to ostatnio pite przeze mnie Okocim i Żywiec miały wręcz brunatną pianę więc z tym „JEDYNYM” bym nie przesadzał.

      • Brunatna?! Ho ho ho, prawie jak RIS 😀 To może miałeś inne Okocimy i Żywce, bo ja tez pije te piwa regularnie i piana z nich nie ma ciemnego koloru, bynajmniej tak ciemnego jak w Ciechanie. Na filmie z reszta to widać.

    • Dostał z inną datą i co z tego. Niech browary trzymają jakość warek. Narzekamy na kraftowców, a większe browary też mają problemy z utrzymaniem jakości warek.

    • Dzisiaj kupiłem w łódzkim Carrefourze Porter Łódzki z datą przydatności 5 listopada 2016 r. Czyżby kolejna warka? Od początku wydawał mi się mocno alkoholowy i w smaku, i w aromacie. Pewnie jeszcze za młody. Dopiero później pojawiła się czekolada i jakieś owocowe aromaty. Ale kupiłem dwie puszki, więc druga sobie poczeka. Dziwi mnie też ocena porteru od Ciechana. Piłem taki w okolicy Świąt, data przydatności mijała mu chyba za 2 miesiące (ostatni w sklepie, czekający na półce od dłuższego czasu, trochę zakurzony), czuć w nim było rodzynki, ale mało ciała i jakiejś czekolady. Czasem dziwne rzeczy się w tych butelkach dzieją ;).

  10. Ograniczenie cięć tylko do miejsc gdzie to faktycznie ma sens zdecydowanie na plus, myślę, że to odpowiedni kompromis między długością a ilością „mikroprzeskoków”.

    Co do testu to przewidziałem 83,3(3)% finalistów. W Żywcu kombinują z recepturą i efekt jest taki, że alkohol ordynarnie wyłazi w smaku i aromacie; łódzki z datą 09.09.16 w październiku w ogóle był niepijalny, dobrze wiedzieć, że już powoli zaczyna dojrzewać ale tak czy inaczej obecna warka jest zwyczajnie słaba. Koniec końców w finale mamy 5 dobrych porterów generalnie trzymających poziom i Perłę. Coś podejrzewam, że ten Komes u Ciebie wygra.

  11. Co do cięć wygląda to faktycznie 100 razy lepiej szczególnie w przypadku gdy degustujesz te ciachanie filmu nie zachęcało do oglądania. W tym filmie jest tylko taki moment przy raciborskim ciach ciach ciach resztę oglądało się już przyjemnie. W starym przyjemnym stylu 🙂 Jednak degustacja to nie sprint 🙂
    Tylko coś z tym mikrofonem musisz pomyśleć bo jest to jednak drażniące dla ucha ale to problem ze sprzętem no cóż zdarza się. Za to cała degustacja na 5 za pierwszy półfinał 3+ tylko ze względu na „ciachu ciachu”

  12. Co do strony technicznej, to zdecydowanie lepiej, ale i tak bym nożyczki ograniczył do minimum, bo już się przyzwyczaiłem do dłuższych filmików. I naturalniej to wygląda bez cięć.

    Jak rozumiem sos sojowy nie jest mile widziany w piwie? I jaki związek za niego odpowiada?

      • Zgodnie z tym jakie odczucia miałem po ostatnich (świeżych) porterach jakie piłem:
        1.Ciechan /czarny chleb ze śliwką! i czekolada.
        2.Grand /”w punkt” ale w dobrym tego słowa znaczeniu
        3.Komes /za dużo tej kawy
        4.Warmiński /za dużo sosu sojowego, trochę też taki… koźlakowy?
        Porterów z Lwówka i Perły nie piłem (jeszcze) chociaż do Perły mnie jakoś nie ciągnie…

  13. Wystraszyłeś mnie na początku z tym Okocimem (że dobry :P).
    Okocim – za słodki i ogólnie niedobry, według mnie najgorszy PB.
    Raciborski – pierwsze koty za płoty, nie jest źle, diacetyl mogą spokojnie wyeliminować
    Perła – nie piłem 🙁
    Łódzki – piłem dwie warki z grubsza rok i dwa lata temu i pamiętam, że był słodki, ale jednocześnie miał wysoką goryczkę, która ładnie tą słodycz kontrowała. Od tamtego czasu nie widziałem nigdzie na półce.
    Ciechan – jest niezły i ma dobry aromat, ale „coś” mi w nim nie gra.
    (pierwsze wrażenie dobre, ale jakbyś spróbował wypić całego, to coś z nim jest nie halo)
    Krajan – piłem raz, pamiętam, że nie był zły, ale mało wyrazisty, niczym jakieś 16 BLG.
    Komes – olbrzymie wahania formy. W 2014 piłem go często i taki jak się Tobie trafił obrazuje mniej więcej średnią warkę. Natomiast na przestrzeni roku trafiały się warki kapitalne, w tym jedna mega miażdżąca każdy PB jaki miałem okazję spróbować. Druga strona medalu – jakoś w wakacje warka kompletnie zepsuta – kwach natychmiast wylany.

  14. Jak to możliwe że na ostatniej degustacji porteru z Raciborza mówiles o mocnym pimperniklu a teraz w ogóle jej nie wyczułeś Po tygodniu piwo aż tak się zmieniło?

  15. Zdecydowanie lepiej zmontowany materiał! Dwa pytania. 1. Kiedy emisja finału? 2.Co z tym 'stay tuned’ z Piotrkowa Trybunalskiego? Minął prawie miesiąc od emisji i nie wiem czy coś przegapiłem?

  16. Ja tam wszystkich nie piłem, może połowę, może 8-9 z tych w teście, ale wydaje mi się że Amber w cuglach powinien to wygrać.

    Ale Żywcem jestem zaskoczony, nie żeby się nad nim zachwycać, ale żeby do finału nie wleźć… 😛

  17. Wg mnie data ważności robi różnicę. Szczególnie dla tych 21-22. Skoro Łódzkie ma ważność 2016, to znaczy, że świeżutkie jest. Tym piwom leżakowanie dobrze zrobi i gdyby były powiedzmy 2-letnie, ranking mógłby być inny.

    • Rolą browaru jest puszczać na rynek to, co uważają za gotowe do picia. Przynajmniej na razie, w mainstreamie. Piwo to nie jest rocznikowane wino, gdzie statystyczny kupujący wie, że pijąc dwuletnie Châteauneuf-du-Pape strzela sobie w stopę. IMHO recenzja bieżąco dostępnych porterów jest słuszna – a to, że bieżąco dostępne portery są często niedostatecznie wyleżakowane to inny, również istotny, temat.

  18. Postaram się prosto napisać .
    Właśnie uzupełniam sobie taką ankietę w sprawie pasma UHF .
    – Report on the results of the work of the High Level Group on the future use of the UHF band – .

    ta ankieta dotyczy czy powstaną kolejne multipleksy w telewizji naziemnej . 🙂

    I pytanie : . czy można wpisać tam twój blog , że regularnie oglądam ?.
    bo jest takie pytanie tam : Jaki rodzaj treści wideo lubią Państwo oglądać?.

  19. Znowu moi faworyci w finale – Komes i Ciechan 🙂 Zamiast Perły powinien być Żywiec i wtedy w finale były by najlepsze Portery Bałtyckie. Bo Żywiec może świeży nie jest idealny, ale ma duży potencjał do leżakowania. I jest sporo treściwszy niż Perła. Osobiście lubię też Okocim, bo fajnie się napić czasem ulepka. A na pewno i wiele przyjemniej niż sos sojowy 🙂 Wiele RISów też jest słodkich i co, źle? Dobrze! 🙂

  20. Moim zdaniem Ciechan będzie wysoko za swoją „skrytobójczość” 😉

    Warmiński/Ciechan
    Grand
    Komes
    Lwówek

    ? Perła ? nie piłem

  21. Panie Tomku, czy mógłby Pan zrecenzować piwo IPA Double Hop Monster? Raczej łatwo dostępne np. w Almie. Ciekawi mnie Pana opinia na temat goryczki w tym piwie. Pozdrawiam!

  22. szkoda Żywca, odpadł bo trafił na 1 półfinał

    z ciekawości sprawdziłem jak to widzi ratebeer:

    1. Żywiec Porter (Cieszyn) 98/93
    2. Komes Porter (Fortuna) 97/90
    3. Porter Warmiński (Kormoran) 97/90

    Grand Imperial Porter (Amber) 95/84
    Porter Łódzki 92/73
    Ciechan Porter 92/74
    Lwówek Porter (Lwówek Śl.) 83/47
    Okocim Porter 90/66
    Black Boss (Witnica) 83/47
    Cornelius Porter Baltic (Sulimar) 47/19
    Perła Porter Bałtycki – n/s
    Witnicki Porter (Witnica) – n/s
    Raciborski Porter – n/s
    Kujawskie Porter (Krajan) – n/s

  23. Choć dla mnie to „patriotyczne”, z łódzkim zgadzam się w 100% – przynajmniej ta warka jest zdecydowanie, zaklejąco zbyt słodka. Ostatnio kupiłem ten porter i nie byłem zadowolony. 🙁

    Z Komesem mam problem, bo z jednej strony wydał mi się dobry jako piwo, z drugiej strony – był tak intensywnie kawowy i zauważalnie palony, że niewiele brakowało, a nie wstydziłbym się go skonfrontować z coffee stoutem. Co, o ile było nawet smaczne, w mojej ocenie jest trochę „po bandzie” z porterem bałtyckim, gdzie aż taka kawowość wydaje mi się na krawędzi stylu. Jestem z nim strasznie rozdarty.

    Pozostałych dawno lub wcale nie piłem, więc milczę.

    Cięcia IMHO zdecydowanie lepsze niż w pierwszym półfinale i jestem ZDECYDOWANIE na tak 🙂 Treściwie, sprawnie, bez rozwlekania, a jednocześnie bez nienaturalnych, ostrych cięć jak ostatnio. Bomba!

  24. Tomku, a nie lepiej byłoby zrobić tak jak w półfinałach lekkoatletycznych? Chcesz mieć sześć w finale to z każdego półfinału wchodzą po dwa bezpośrednio i dodatkowo dwa „z najlepszymi czasami” czyli w tym przypadku dwa najlepsze z obu półfinałów poza już finałową czwórką? (te dwa „z najlepszymi czasami” już oczywiście niezależnie i mogłaby być taka sytuacja, że oba były by z np. drugiego półfinału jeśli okazałby się mocniejszy.

    Pytanie techniczne: czy coś wczoraj było nie tak ze stroną bo nie opublikował się mój wpis ani nie dostałem subskrypcji posta?

  25. De-emesowy Tomek! 🙂 Ale Krajan się pięknie długo bronił tylko co z tego jak poległ 🙁
    A co z resztą tego dobra? Poszło do zlewu?

  26. Krajan był jedyny z ballingiem 18, reszta 22 także tutaj to że ma brak jaj to w zasadzie ma swoje wytłumaczenie.
    Jednak wybrałeś Perłę z dms’em kontra piwko zrobione tylko z kilku prostych składników.. nie wiem sumie co o tym sądzić..

    chyba po prostu są gusta i guściki.

    Okocim rzeczywiście jest niezły, zastanawia mnie ich skład.

Leave a Reply