Perła Porter Bałtycki z Perły

20
4610

W najbliższym tygodniu, a w zasadzie do Trzech Króli blog będzie działał na ćwierć gwizdka. Udaję się w kierunku śniegu, gdzie pewnie będzie kiepsko z netem (choć kto wie). W najbliższym czasie pojawi się jeszcze recenzja Raciborskiego Porteru oraz być może, niewykluczone jakiś wpis (najprawdopodobniej tekstowy) podsumowujący rok 2014 na blogu (no ale to zależy od natchnienia). Zabieram kamerę i parę RISów z piwniczki, więc powinienem przywieźć jakiś materiał. Co do Wielkiego Testu Porterów, to siądę do niego po 3K, więc będzie nie wcześniej niż ok. 10. stycznia i żadne komentarze tego nie zmienią. 😉

20 KOMENTARZE

 1. Jak dla mnie to gdyby go porównywać do cieszyńskiego i Okocima, to zdecydowanie bardziej mu pod względem słodkości do tego drugiego.

 2. Pojawi się Raciborskie? Oj to będzie smutna degustacja…. gorzkawa (cykoria jakby) brązowa woda o lekko kawowym-sztucznym zapachu… coś wstrętnego! Zero „ciała” zero porterowego sznytu…. czuć, że to Raciborskie.

 3. Często powtarzamy, ze to piwowarski skarb Polski, ale jednak to niewyleżakowanie alkoholu to dość popularna przypadłość. I fakt, że z czasem się ułoży jakoś do mnie nie przemawia. Gros polskich piwowarów ma jednak taki warsztat, że chcą wypuszczać piwa dla koneserów ale w tempie euro lagerów. Nie wiem czy to kwestia utrwalonych przyzwyczajeń czy czegoś innego, ale jednak widać różnicę w podejściu do leżakowania mocnych ciemnych piw u rzemieślników i browarów regionalnych/tradycyjnych.

  • Dobrze powiedziane, że nieułożony alkohol to tylko przypadłość a nie wada. Ja nie wymagałbym, aby producenci przez rok leżakowali swoje portery, raczej pożądane by było, aby dokładniej na etykietach podawali kiedy piwo było warzone ile leżakowało w tankach, kiedy był rozlew i kiedy piwo powinno osiągnąć najlepszy smak. Niedawno otworzyłem Komesa po pół roku leżakowania, (zakupiłem kilka butelek, bo była promocja i niestety wówczas nie tylko alkohol był nieułożony ale także smaki ze słodów – 0 przyjemności z picia) no i te pół roku wystarczyło, aby piwo nabrało właściwego smaku, a kolejne pół roku leżakowania może sprawi, że uznam zakup za udany.
   Może gdyby konsumenci byli bardziej wyedukowani to miałoby sens sprzedawanie porterów w różnych cenach, im starszy tym droższy.
   Ciekawe jak problem różnego okresu leżakowania porterów rozwiąże Tomek podczas testu???

   • Przypadłość = wada. Proces leżakowania odbywa się w browarze, jeśli browar zrzuca ten obowiązek choćby częściowo na mnie to powinien sprzedawać towar jako półprodukt. Leżakować można dla frajdy, by wyciagnąć z piwa więcej smaczków, nuty śliwek, porto itd,nie po to by piwo stało się pijalne w ogóle.

 4. Piłem dzisiaj (warka do 05.12.2015). Myśle, że zyskuje z czasem i to sporo. Przede wszystkim alkohol się ukrył. Szkoda, że tylko jedna butelka została w piwniczce.

Leave a Reply