56. odcinek [100 pytań do kopyra]

45
3810

56. odcinek odpowiedzi na Wasze pytania. Dalszy ciąg odpowiedzi na pytania z odcinka 52.Lista pytań:
0:15 Gdzie we Wrocławiu obecnie można dostać wasze piwa? A jeśli nie to, czy wiesz już kiedy można spodziewać się kolejnej warki, któregoś z waszych piw lub ewentualnie premiery nowego piwa?
02:43 Czy chromonikiel nadawałby się do produkcji tanków fermentacyjnych, a jeśli tak to czy byłyby lepsze od tych zwykłych?
03:47 Dlaczego tak głośno przełykasz…czy masz gdzieś w pobliżu gardła mikrofon czy to twoja cecha anatomiczna i „po prostu tak masz”?
06:42 Gdy piwowar odchodzi z browaru, to czy receptura piwa jakiego uwarzył musi zostać zmieniona przez zakład w którym to piwo było dotychczas warzone?
08:19 Skąd brązowa maź na szyjce i pod kapslem w butelce z piwem górnej fermentacji? Drożdże czy jakaś wada piwa? W smaku gorzkawa i nagazowana.
08:37 Czy ekstrakty na pewno płytko odfermentowują. Gdzieś czytałem, że właśnie głęboko.
09:24 Tomek, kiedy kapsel firmowy Kopyra & Widawa?
09:36 Czy możliwe jest otworzenie legalnie działającego „nanobrowaru” restauracyjnego, działającego na sprzęcie piwowara domowego?
11:30 Mikkeller Black ma datę przydatności do 2024r. Czy ma sens aby tak długo go leżakować? Co się z nim stanie po kilku latach i czy powiedzmy 4 lata wystarczą?
12:51 Milk stout ma wyczuwalną kwaskowość, Co może mieć wpływ na tą kwaśność? Błąd w gotowaniu – zbyt długo? Czy może zbyt długa fermentacja (ok. 3 tygodni burzliwa, 2 tygodnie cicha)?
15:01 Piwowarski skarb polski (porter bałtycki) vs piwna rewolucja… Dlaczego nikt z rzemieślników/kontraktowców nie warzy tego co NAJLEPSZE? Czyżby warzenie piw z amerykańskim chmielem było bardziej dochodowe niż warzenie porteru?
17:02 Czy warto dolać do świeżo uwarzonego RISa trochę bourbonu i dodać płatków dębowych?
17:20 Manufaktura Piwna z Jabłonowa podała na swoim profilu FB, że zmniejszono goryczkę w pIlsie ze względu na masowe prośby konsumentów. Jak oceniasz tą wiadomość? Prawda czy nieudolne tłumaczenie na skargi o pogorszeniu jakości?
18:09 Szanuję i cenię to, że nie pracujesz w niedzielę. Ale zastanawia mnie, czy kiedy prowadziłeś delikatesy, były co tydzień zamknięte? Czy jeśli jednak, jak większość sklepów spożywczych, pracowały, to czy dawanie pracy w niedzielę (czy też kazanie przychodzenia w niedzielę) nie stoi w pewnej sprzeczności z tym, że szef świętuje?
20:30 Czy jadasz różnego typu produkty np. sojowe? Jeśli tak to co o nich sądzisz, jeśli nie, to dlaczego?
22:06 Jak wygląda w praktyce procedura zgłoszenia się do konkursu piw domowych?
22:34 Czy trzeba jechać np. do Żywca, czy o tym, że uwarzyłem Grand Championa dowiem się np. mailem?
23:22 Co z warszawskim konkursem piw domowych? Wyniki jakoś przeszły bez echa…
23:44 Dlaczego warto się zapisać do PSPD?
25:38 Ile osób odpada z kursu sensorycznego z powodu daltonizmu sensorycznego?
26:28 Jak oceniasz warzenie z ekstraktów niechmielonych?
27:11 Dlaczego niektóre krieki, risy etc. są sprzedawane w zielonych butelkach z czego to wynika i dlaczego w tych piwach problemy powodowane zielonym szkłem nie są zauważalne?
27:47 Czy jest jakieś alternatywne rozwiązanie na pozbycie się chmielin po gotowaniu? Filtracja?
28:26 Ile jest różnych piw dostępnych na polskim rynku?
29: 40 Czy powinno się ściągać chmieliny ze ścianek fermentora?
31:23 Po co piana w piwie oprócz tego, że ładnie wygląda?
32:08 Dlaczego piwo się „leżakuje” pomimo, że butelki powinny stać a nie leżeć tak jak jest w przypadku wina?
33:07 Czy opróżniony keg można użyć do  leżakowania  domowego piwa,jak go przygotować?
33:55 Czy nie dałoby się robić przebitek ze zdjęciami jak wymieniasz jakieś piwo, butelkę lub cokolwiek, bo nie nadążam z googlowaniem?
34:10 Pils przypominający weizena – pomyłka czy coś innego?
35:09 Co sądzisz o naszych pisarzach fantasy, innych niż Andrzej Sapkowski, jeśli oczywiście ich książki dostały się w twoje ręce? Np.o Andrzeju Pilipiuku – (np. cykl o Jakubie Wędrowyczu – smakoszu lubelskiej Perły i samogonu :), o Jacku Piekarze (np. najbardziej znane opowiadania o inkwizytorze  Mordimerze Madderdinie) i o Jarosławie Grzędowiczu (cykl – Pan Lodowego Ogrodu)?
36:10 Kiedy patrzymy na temp. fermentacji, to chodzi o temp. otoczenie czy brzeczki?
38:22 Czy włożenie piwa do zamrażarki na krótki czas (to znaczy taki, który schłodzi, ale nie zamrozi piwa) jest zabiegiem dla niego obojętnym czy wręcz przeciwnie szkodliwym?

45 KOMENTARZE

  • Podobno w Browarze Kołobrzeg warzelnia jest zrobiona tylko na pokaz. Piwo podobnie jak butelkowe piwo 'Kołobrzeskie’ warzone jest w Kowalu w Koszalinie.

 1. Odnośnie szybkiego schłodzenia piwa, to kiedyś znalazłem taki patent i się sprawdza. Mianowicie przed włożeniem piwa do zamrażalnika obkładamy butelkę mokrym ręcznikiem papierowym. Piwo schłodzi się zdecydowani szybciej niż bez ręcznika. Oczywiście trzeba uważać, żeby nie zamarzło, ale wiadomo że nie powinno się schodzić nawet poniżej 5 °C.

 2. Czyli można powiedzieć, że w gastronomii albo w hotelarstwie kariery byś nie zrobił z takim podejściem do pracy w niedzielę, a przecież niewiele to się różni od pracy w handlu.

  • Z drugiej strony nie każdy musi robić karierę w hotelarstwie lub gastronomii. Kiedyś mnie ciekawiła kwestia pracy w niedzielę w kontekście np. sportowców-katolików, ale niestety nikt nie był mi w stanie udzielić odpowiedzi 🙁

   • Carlos Roa kiedys odmowil gry w sobote bodajze, bo jest adwentysta, i jego klub wystosowal prosbe, by ich mecze w ten dzien sie nie odbywaly. Nawet przez rok w ogole nie gral.

    • Gdzie kończy się nauka i wiedza zaczyna się religia.
     Religię i Boga wymyślili ludzie przecież. Ja stworzę religie która zabrania pracować od poniedziałku do niedzieli.

    • To nie chodzi o zabranianie. To chodzi o świętowanie i spędzenie tego dnia z rodziną. Wyrwij się z dziecinnego traktowania Boga jako kogoś, kto Ci wszystkiego zabrania. Szabat (czyli święto) jest dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu.

  • Chodzi o to, że niektóre środowiska katolickie chcą zakazu pracy w handlu w niedzielę, ale dlaczego tylko w handlu? To bądźmy już konsekwentni, zakażmy pracy w górnictwie, transporcie, czy w energetyce. A tak w ogóle to dniem świętym powinna być sobota.

  • No nie przesadzajmy, żeby nie popaść w skrajności i nie naciśniesz przycisku w windzie, nie zapalisz świeczki – bo to praca – jak wyznają ultraortodoksyjni Żydzi. Trzeba wiedzieć po co (w jakim celu) jest to dzień wolny… aby święcić dzień święty. Przy okazji niech każdy we własnym sumieniu rozstrzyga własne sprawy. Należy (ewentualnie) piętnować grzech a nie (konkretnego) człowieka.

   • czy zakazać pracy w niedzielę to jest nierozstrzygalne bo za dużo jest zmiennych i różnych czynników…. (od razu dodam, że ja jestem za zakazem pracy-handlu w niedzielę)

    • To ja tylko dodam, że nie jestem za zakazem pracy w niedzielę. Chociaż wprowadziłbym jakąś regulację, że pracownik może wnioskować o to, żeby nie pracować w niedziele, a pracodawca może odmówić tylko w uzasadnionym przypadku, coś takiego jak dzisiaj jest z urlopami.

    • Dlatego jest to nierozwiązywalny problem….
     Może się źle wyraziłem, że „pracy”…. no bo szpitale, policja, straż poż. itp.

     Tu by trzeba było zmienić podejście klientów najpierw, żeby czcili dzień święty. Ale znowu Ci co są niewierzący to czemu niby mają czcić… ciężka sprawa. A też trzeba by urzędy w sobotę i niedzielę otwierać… bo czemu oni mają niby ustawowo wolne… skomplikowany problem

     Na pewno liczba katolików ortodoksyjnych by wzrosła gdyby od samookreślenia przynależności religijnej zależało czy szef rozpisze na niedzielę czy nie 😉

 3. Tomku, skoro kwestia przełykania podczas picia została wyjaśniona to może ustosunkujesz się do często pojawiającego się zarzutu, że podczas mówienia oddychasz oraz zdarza się Tobie mrugać powiekami. Czy zamierzasz coś z tym zrobić, czy po prostu niech ludzie, którzy nie mogą tego znieść, przestaną oglądać twoje filmy?

 4. Panie Tomku mam dwa pytania odnośnie piw, które ostatnio degustowałem. 1. Jednym z nich był Porter Łódzki z datą przydatności do 15.10.2015, jednak tuż po otwarciu puszki zaskoczył mnie nieprzyjemny zapach jakby kwasu chlebowego. W miarę ogrzewania aromat ten coraz bardziej się nasilał i był wręcz nieprzyjemny. O czym to może świadczyć? Przecież porter ten ma 22% ekstraktu i 9,5% alkoholu, więc raczej nic mu się nie powinno stać. 2. Kolejnym piwem był Oatmeal Stout z Samuel Smith Brewery. Czytając kontr-etykietę natknąłem się na dziwny składnik – seaweed finings. Czy mógłbyś wyjaśnić w jakim celu się go używa?

 5. Cześć Tomku, wybacz jeśli powtórzę jakieś pytanie (przyznam że przerobiłem dopiero lekko ponad połowę ze 100 pytań do…
  1. Wspominałeś kiedyś że umieścisz jakiś filmik dot.wysyłania piwa na konkursy – umieściłeś? Jeśli nie to poproszę o kilka rad… Mniemam że butelka powinna być „prosta/nie rzucająca się w oczy”, jak oznaczyć kapsel?
  Czy piwo średnio klarowne (pomijając wiadome style) w którymś ze stylów piw ciemnych (np.stout, porter) będzie do zaakceptowania? Pytam bo podobnie jak Ty kiedyś podchodzę luźno do filtracji, oczywiście staram się by piwo było jak najbardziej klarowne (stosuję cichą, przelewanie, łagodnie nalewam nie chmielę na zimną itp.) ale podejrzewam że osad drożdżowy jaki tworzy mi się w butelce mógłby być mniejszy. Jak Ty byś podszedł do takiego piwa? Drożdże na dnie są akceptowalne? W jakich ilościach?
  Czytając parę regulaminów konkursowych nie natknąłem się na zapis zabraniających wysyłania piw „starszych” niż tegoroczne, a przecież można by przypuszczać że np. taki porter lub ris leżakowany dłuższy okres czasu (2 lata) będzie miał większą szansę na wygraną w porównaniu z tym uwarzonym parę miesięcy przed konkursem.

  2. Jako kolaborant a także były kierownik sklepu powiedz czy można coś zrobić ze zepsutym piwem (kwachem) poza wylaniem do sedesu? Czy jest jakiś sposób/procedura by odzyskać ciężko zarobione pieniądze na piwo które miało być szałem a okazało się zepsute. W końcu płacę to wymagam 🙂 i nie lubię jak mnie ktoś robi w balona. Przyznam że nie tak dawno temu udało mi się zwrócić dwa piwa do sklepu – były ewidentnie popsute prawdopodobnie w wyniku złego przechowywania (dostałem w zamian 4 inne). Co byś zrobił jako kierownik sklepu gdyby ktoś przyszedł do Cię z takim przypadkiem? Były przypadki że i wasze piwo kolaboracyjne miało jakieś wady (kiszona kapusta), może wskutek złego przechowywania (wina sklepu) a może wada „wrodzona”. Poczuwasz się do odpowiedzialności za tworzone piwo i w razie wpadki oprócz przeprosin zwracasz kasę 😉 ?

  3. Odniosłem wrażenie że nie przepadasz za „specjalnymi” (grawerowanymi) butelkami – mówiłeś kiedyś o Grolschu… Dlaczego? Mile przecież się wyróżniają na tle innego badziewia, pospolitych butelek…o cienkim szkle nie wspominając (Pinta).

  4. Co czujesz kiedy po raz kolejny widzisz że ktoś używa słowa ważenia a nie warzenia? :] mimo Twoich wielokrotnych pouczeń…

  Z góry dzięki za odpowiedzi i Pozdrawiam!

 6. Cykl nazywa się 100 pytań do…, setne pytanie pewnie padło w 5 max 6 odcinku, może teraz powinno się nazywać 1000 albo 10k pytań do Kopyra ?

 7. Chromonikiel zapewne chodzi o stal nierdzewną 18/10 bądź 18/8 (% zawartość chromu/niklu, reszta składnik wiadomy), najłatwiej spotkać ją w szufladzie ze sztućcami. Oczywiście występują też inne gatunki choćby 18/0 (bez niklu) czy z dodatkiem molibdenu.
  Którego rodzaju używa się do instalacji spożywczych nie wiem.

  • Niestety nie chodzi o stal nierdzewną, a o chromonikiel – materiał nieżelazny składający się z 60% chromu i 40% niklu, może jeszcze jakieś dodatki dla wydzieleń. Nie wyobrażam sobie tego stopu używać na rury czy fermentory, bo cena iście zaporowa w porównaniu do dostępnych innych materiałów. Nie Robi się sieci elektrycznej ze złota czy irydu choć prąd przewodzą dużo lepiej niż miedź czy alu.

   Do spożywki (w tym i piwa) najczęściej używa się stali kwasoodpornej 316 lub też jej niskowęglowej wersji 316L, która jest troszkę lepiej spawalna. Kwasówkę stosuje się głównie dlatego, że jest odporna na silne zasady i kwasy, czyli można będzie zastosować mycie metodą CIP. Jeśli jakaś instalacje nie będzie myta w ten sposób, to raczej używa się zdecydowanie tańszej miedzi, brązów lub polimerów (choć te raczej na przewody niż na konstrukcje).

   Notabene w stali kwasoodpornej odporność na agresywne środowisko zapewnia faza autentystyczna, której to uzyskanie w temperaturze pokojowej jest możliwe za sprawą właśnie chromu i niklu, a nie same te pierwiastki.

 8. Jeżeli chciałbym zrobić jakieś piwo na dzikich drożdżach to czy jest sens zaszczepić brzeczkę (ok. 20l) tylko jakimś kupnym piwem np. lambic’iem? Jeżeli tak to które z relatywnie łatwo dostępnych polecasz do tego?

 9. Uwarzyłem niedawno swoje pierwsze piwo metodą zacierania słodów. Jest o Wibier, gotowy zestaw słodów śrutowanych (wiem, nie na tą porę roku) Drożdży jakich użyłem to S-33. Temperatura fermentacji około 22 st. C Aby zobaczyć jak zmienia się piwo w miarę leżakowania postanowiłem spróbować piwa już tydzień po zabutelkowaniu. Wydawało się jakby mydlane. Po miesiącu od zabutelkowania efekt mydlany jest mniejszy ale mimo wszystko odczuwalny. Czy to może być infekcja? Czy to drożdże na których piwo musi się dłużej układać?

 10. Tomek mam pytanie odnośnie tego „promocyjnego” zestawu super start z Browamatora. Ponieważ kupując osobno elementy tego zestawu zapłacimy około 204,6zł(i mamy 50kapsli wiecej niż w zestawie) a jeśli weźmiemy zestaw to 219zł i wysyłka gratis wiec jaka tu jest promocja??

  • Hm, też podliczyłem zawartość zestawu Super Start i wyszło 204,50 zł (+50 kapsli więcej), ale bez „szczegółowej instrukcji użytkowania”. Czyżby to instrukcja była aż tak cenna? Fakt, że przy o zamówieniu pojedynczych składników doliczą Ci 14-19,5 zł za przesyłkę czyli wychodzi od 218,5 do 224 zł. Waga składników 4,48 kg a zestawu 5,21 kg, czyli odejmując połowę wagi kapsli (0,15 kg) wychodzi, że tak książka waży 0,88 kg – jak na mój nos to niezła encyklopedia! Nie wiem czy coś się z niej można więcej dowiedzieć niż z Kopyrowego bloga 🙂

   Moim zdaniem chyba czegoś jeszcze zapomnieli wymienić na liście – dowiem się.

   • Myślę ze Kopyr mógłby „zawalczyć” z BA o inna(lepsza) promocję dla swoich widzów, subskrybentów- fanów. Np dowolne zakupy w przedziale cenowym 200-349zł wysyłka gratis po wpisaniu „warze z Kopyrem”. Zakupy powyżej 350zł z racji darmowej wysyłki dowolny gratis w przedziale cenowym 15- 20zł. Sam mam zamiar w najbliższym czasie uwarzyć swoje pierwsze piwo i chciałbym kupić dobry zestaw za około 600zł(w tym dwa zestawy surowców do warzenia z zacieraniem, kapslownica stołowa itp)

    • Wydaje mi się, że sporo nowych klientów zyskali z tym pakietem startowym, gdyż pokończyły się prawie wszystkie zestawy z ekstraktów słodowych (a to raczej dla początkujących). Też miałem zamiar się skusić ale raczej od razu na zacieranie nie chciałbym się rzucać. Z tego co się dowiedziałem to brak im chmieli do zestawów i może będą dostępne w okresie międzyświątecznym. Ale faktycznie Tomek mógłbyś powalczyć o jakieś lepsze promocje. 🙂

   • Niestety Browamator nie odpowiedział mi do tej pory na zapytanie wysłane w poniedziałek (12 grudnia) a że na stronie pojawiła się informacja: „…od piątku 19 grudnia 2014 r. do czwartku, 8 stycznia 2015 r. potrwa przerwa świąteczno-noworoczna w Browamatorze.

    W tym czasie możliwośc składania zamówień będzie zablokowana” to znaczy, że akcja „Warzę z Kopyrem” jest już zakończona 😛

    BTW nieliche ferie sobie zrobili! Czyżby dofinansowanie do „urlopu pod gruszą”? 😉

    • Ja zadzwoniłem z zapytaniem w czwartek czy jak stworzę swój własny zestaw startowy czy dostane 15 zł do wykorzystania na zakupy, dostałem odpowiedz ze tak. Zrobiłem zakupy za parę zł ponad 350zł, dostałem wysyłkę gratis i dopisałem „warze z Kopyrem” i ze w ramach akcji chce za 15 zł kapsli i wypisałem jakie. Godzinę później miałem telefon z BA ze promocja obejmuje tylko zestaw startowy ale powiedziałem ze dzwoniłem do biura i dostałem informacje ze mogę tak zrobić, byli trochę zniesmaczeni ale widzę ze do zamówienia mam dołożone te kapsle wiec jestem w sumie 30zł do przodu. Zestawy słodów zamawiałem na homebrewing.pl
     bo w BA juz prawie nic nie zostało:)

    • 🙁 Szkoda, żeś wcześnie nie napisał bo też bym coś w podobnym stylu sobie zamówił. No nic, zobaczymy co w nowym roku przygotują.

 11. Chciałbym leżakować piwa inne niż portery bałtyckie (tych mam już kilkanaście, same >20%) które style można śmiało leżakować żeby piwo z czasem było lepsze? Stout(czy pszeniczny można)? RIS?

  • Mówił już o tym wiele razy. Zasada jest prosta: im mocniejsze i ciemniejsze, tym lepsze do leżakowania. Dlatego pszeniczne się nie nadają, stouty już bardziej, a RISy najbardziej. Jasne piwa się utleniają do nut „mokrego kartonu” lub rzadziej miodowych. Ciemne do suszonej śliwki – jest to zdecydowanie lepsze niż mokry karton.

 12. Załóżmy że na konkursie jest kategoria dry/milk stout – czy jeśli dodam do niego płatków owsianych, ale zachowam wytrawność/słodkość to piwo będzie nie w stylu jako stout owsiany?

 13. Witam serdecznie
  Nurtuje mnie pewna kwestia – kupażowanie piwa. Znalazłem kilka przykładów używania tej techniki w piwach komercyjnych. Zastanawia mnie potencjał tego pomysłu, a przede wszystkim : jeśli tak, to w której fazie produkcji wg Ciebie jest to najbardziej optymalne, dla efektu kilku smaków/ kilku cech wyraźnie wyczuwalnych w finalnym produkcie? Czy widzisz potencjał wyłaniania nowych stylów poprzez łączenie różnych cech stylów klasycznych?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  Bartosz 'Jesienny’ Sokołowski

 14. Hej
  1: Ile domowych warek masz na koncie ? +/-jeśli nie pamiętasz
  2: co z waszą współpracą z Simonem Martinem? Wyparował z Twojego Vloga. Nie macie dla siebie czasu? Zerwaliście ?
  3: Ile teraz waŻysz ? zapewne mniej niż w filmie ,,Jestem Piwowarem Domowym” ale więcej niż 2 lata temu gdy zacząłem oglądać Twój Vlog. ( mentorze )

  Dygresja: Sport sport i jeszcze raz sport. Jestem piwowarem domowym, triathlonistą i maratończykiem a dzięki aktywności, ilość spożytego piwa nie wpływa na moją wagę.

 15. Kwestia pytania 36:10 Kiedy patrzymy na temp. fermentacji, to chodzi o temp. otoczenie czy brzeczki?

  Czy uważasz za słuszne awaryjne schłodzenie brzeczki w wannie? Miałem podobną sytuację – temperatura bliska 27 stopni (3 dzień fermentacji – 16blg AIPA). Schłodziłem (około 45 min) uzyskując 19 stopni. Po dniu podskoczyła do 21, więc zamierzam to powtórzyć… Czy takie nagłe ochładzanie na siłę może przynieść jakiś nieoporządzany efekt?

 16. Cześć Tomek,
  we wpisie o nowym stoucie z Lubrowa napisałeś, że współpracujesz z p. Tomkiem Lubockim – czy to oznacza, że będzie Cię można częściej spotkać w Trójmieście? 🙂 Czy tylko na takie okazje, jak nowe piwo w Lubrowie, itp.?

 17. Tomku.
  Ostatnio kupiłem zestaw 4x Triple blond z Corneliusa wraz z pokalem.
  Moje pytanie brzmi, czy warto jest zostawić 3 piwa do leżakowania i otwierać je co roku, czy też lepiej jest je wypić od razu bo nic szczególnego nie zyskają.(ekstrakt 18.1%, alk. 8%)

Leave a Reply