[100 pytań do kopyra] odcinek 52.

118
5771

Kolejny już, 52. odcinek 100 pytań do kopyra. Odpowiadam na pytania zadawane pod odcinkiem 50.Lista pytań:

0:08 Czy ukraińskie piwa przeznaczone na eksport i na rynek regionalny mogą się różnić np. jakością?
2:58 Jaki jest sens organizowania konkursów piwa?
5:58 Jak poprawnie przechowywać piwo?
6:49 Czy butelki używane przez koncerny są zastrzeżone?
10:10 Jak wygląda sprawa sprowadzania chmielu z USA oraz jego kontraktowanie?
10:54 Jaki sens ma chmielenie piwa do 1000 IBU lub więcej??
11:53 Czy wystawione piwo na konkurs piwowarski, może być uwarzone z receptury ściągniętej „żywcem” od innego piwowara lub ze sklepu dla piwowarów domowych?
12:32 Czy zamierzasz skomentować wypuszczenie piwa Żywiec Pale ale?
13:45 Czy piłeś kiedyś piwo z Kalifornisjkiego browaru Saint Archer Brewery?
14:08 Co sądzisz o dzikim chmielu?
14:56 Czy powinno się „odświeżać” smak podczas degustacji, np. za pomocą marynowanego imbiru?
16:05 Mówiłeś, że w Twoim przypadku etyczny aspekt niejedzenia mięsa bardziej leży po stronie chowu niż samego faktu zabijania, to jak się to ma do jedzenia nabiału, jajek (wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego)?
17:54 Co z odcinkiem z cyklu „warzę z kopyrem” o kegeratorze, czy kiedyś powstanie?
18:10 Czytając „Radical brewing” odkryłem, że do filtracji autor poleca ustrojstwo nazwane „Picnic Cooler Mash Tun”. Czy widziałeś kiedyś takie urządzenie lub korzystałeś z niego?
19:17 Czy degustowane piwa wrzucasz sobie w koszty prowadzenia działalności? Jeśli nie, to czy zastanawiałeś się w ogóle nad taką możliwością.
20:25 Kupiliśmy sobie piwo „Komes Poczwórny Bursztynowy”, po otworzeniu okazało się, że piwo jest kwaśne jak stare tanie czerwone wino. Co może być tego przyczyną?
21:59 Kopyr czy Ty umiesz pływać ? Czy myślisz że osoba starsza ma szansę nauczyć się pływać czy jest to dla niej trudne ?
23:53 Tomek czy na twoim weselu lano piwo jezeli tak to jakie ?:)
24:18 Po co Artezanom korytko do filtracji? W czym jest lepsze od stosowanego w firmie skąd zamawiali sprzęt systemu?
24:49 Czy zrobisz serię o browarach domowych?
25:13 Czy masz jakieś informacje na temat ingerencji genetycznych w popularne chmiele nowofalowe? Co sądzisz o GMO w ogóle?
27:42 Chce uwarzyć warkę ok. 12 litrów piwa, czy nie jest to za mało?
28:34 Czy Duchesse De Bourgogne (Flanders Red Ale) powinno być bardzo kwaśne z nutami octowymi?
29:08 Mówiłeś, że próbowałeś Żywca IPA ale jednak do sprzedaży trafiło Apa, więc moje pytanie co się stało z India pale ale? wylano czy co?
30:11 Panie Tomku, czy nie sądzi Pan, że przy testowaniu więcej niż jednego piwa wynik staje się niewiarygodny?
31:30 Czy jeśli mam szyszkę chmielu (np. cascade) to jak ją zasadzę wyrośnie chmiel?:)
32:36 Czy mógłbyś polecić mi dobry bar z kraftem 'z kija’ we Wrocławiu?
33:16 Czy butelki niezwrotne (np. te z Pinty) są jednorazowe i czy nadają się do piwa domowego?
34:30 Dlaczego polecasz używanie cukru do refermentacji, a nie polecasz do brewiktów?
35:48 Co się dzieje z młótem? Pamiętam że kiedyś przyjeżdzali rolnicy do browaru i zabierali je do karmienia bydła oraz tuczników, wiesz może jak to jest teraz?
37:00 Czy istnieją butelki przezroczyste z filtrem UV?
37:30 Czy napój jakim jest kwas chlebowy ma coś wspólnego z piwem?
38:12 Co sądzisz o twórczości Andrzeja Sapkowskiego?
39:12 Słyszałem taką plotkę, że do piwa Lech Premium dodawana jest jakąś substancja, która ogranicza oddawanie moczu oraz jest szkodliwa dla organizmu. Czy coś Pan słyszał o takim procederze?
39:35 Co się stało z browarem Racibórz? Kiedyś uwielbiałem wręcz Raciborskie, ale obecnie nie da się tego pić, jest tak żelaziste i metaliczne, że tylko do zlewu. Co może być tego przyczyną?

118 KOMENTARZE

 1. Cześć Kopyr!
  Żywiec wypuścił aktualnie swój Porter w nowej szacie ale także ze zmniejszonym ekstraktem z 22 do 21%. Alkohol bez zmian, czyli 9,5%.
  Czy uważasz że to oznacza zmianę w recepturze i produkcie finalnym czy może to być efekt zapisu, przeliczania.
  Pamiętam że głosiłeś, iż ekstrakt musi grać idealnie bez żadnej tolerancji +-.

 2. Hej Kopyr, piłem wczoraj (04.11) Piranie we wroclawskiej Kontynuacji i pierwszy raz spotkalem sie z czyms takim w piwie. Mowie o aromacie i smaku (!) pomaranczy. Po wzieciu łyka doslownie wrazenie skorki pomaranczy w ustach, cos niesamowitego. Aromat niespotykanie swiezy, mozna go porownac z zapachem granulatu chmielowego prosto z opakowania (Vic Secret?). Piranie pilem juz kiedys, z pierwszej warki i juz wtedy uznalem, ze to najlepsze apa jakiego probowalem, ale i tak ta wczorajsza pobila ja na glowe. Powiedz, co to za chmiele? Byly jakies znaczace zmiany w recepturze?

 3. Tomek powiedz mi jakie jest Twoje zdanie na temat sklepów „piwnych”, myślę takowy założyć w Radomiu gdzie piwo regionalne, kraftowe cieżko dostać, jak sądzisz taki biznes ma szanse bytu. Dodam, że nie jestem majętnym gościem i nie mam na start dużej bańki.

 4. Cześć! Przy recenzjach RIS-ów często wymieniasz którzy reprezentanci tego stylu są w Twoim „Top ten”. A co z innymi stylami? Czy mógłbyś luźno rzucić parę nazw najlepszych IP jakie piłeś w życiu?

 5. Tomku, jedno krótkie pytanie, kiedy pojawią się chmiele amerykańskie i gdzie można je nabyć? (jeżeli już po zbiorach, to pozostaje tylko druga część pytania).

 6. Witam
  Nie wiem czy było już zadane to pytanie ale nie mogłem się go doszukać. Jako początkujący piwowar domowy (5 warek) nie wiem czy wszystko robię dobrze. Czy są kursy z warzenia ale takie na kieszeń studenta ?

 7. Przy opisie 1 brewkitu w dwóch sklepach zauważyłem różne opisy. W jednym 31 EBC/46IBU a w drugim 420 EBC/590IBU ,czy to jest zwykły błąd w opisie czy obowiązują różne skale ?

 8. Witam,
  Mam pytanie na temat fermentorów stożkowych z nierdzewki w piwowarstwie domowym, czy to ma sens ? Co może to wnieść do procesu warzenia / fermentacji / leżakowania ? Pomijam koszt takiego wynalazku (mogę wykonać sobie taki fermentor po kosztach). Myślałem o pojemności 30 / 50 L

  Pozdrawiam

 9. Kiedyś wspominałeś o srutownik w filmie warze z kopyrem-chyba z zestawem surowców. Pokazałeś swój srutownik i dodałem że kiedyś coś więcej powiesz. Zastanawiam się gabej brewferm. Na co patrzeccojest ważne, jak dbać o srutownik. Jak srutować?

 10. Tomaszu, od dłuższego czasu nurtuje mnie pewna kwestia. Otóż chodzi o to, że stoją sobie butelki z piwem w 1 rządku, ale w każdej z nich ilość cieczy jest inna. Różnice w skrajnych przypadkach dochodzą (na oko) nawet i z 70-80 ml. Dotyczy to głównie piw z mniejszych browarów, ale wśród koncernów także zdarzają się takie sytuacje. Czy proces nalewania nie jest zautomatyzowany? Czy w XXI wieku tak ciężko nalać co do mililitra?

 11. Roztoczańskie Dymione, czyli Perła Rauchbier…zamierzasz zdegustować?
  PS: wg mnie średnie ciemne piwo z lekką, miłą wędzonką i zajebistą pianą.

 12. Panie Tomaszu,
  taka sytuacja: płynne drożdże (dolnej fermentacji) rozruszane na starterze 1- 2 litry. Zadane do piwa ładnie fermentują. Po fermentacji zbieram gęstwę, przemywam i do lodówki. Następnie planuje uwarzyć kolejne piwa, tym razem podwójnie (ten sam zasyp, różne chmielenia). Chcąc wykorzystać drożdże, powinienem gęstwę rozruszać i namnożyć w starterze (ile litrów?) czy wystarczy podzielenie gęstwy na dwa i tak dodanie do dwóch różnych fermentorów? Oba piwa około 10 do 12 Blg.
  Następnie czy po zakończonej fermentacji można zebrać te drożdże z dwóch fermentorów przemyć i połączyć tak aby móc uwarzyć mocne piwo (20Blg) i wtedy zadać je już prosto ze słoika?
  Pozdrawiam.

 13. Witaj Kopyr!
  1. Czy można degustować piwo pszeniczne w pokalu (np. w teku)?
  2. czy zamierzasz uwarzyć swoje piwo na Warszawski Konkurs Piw Domowych w kwietniu 2015? A może będziesz tam sędzią?
  3. W jednym z filmów widziałem, że masz bardzo dużo fermentorów. Po co ci ich aż tyle?
  4. Piwa domowe w restauracjach cieszą się dużą popularnością. Jak wygląda sprzedaż piwa do restauracji, która to potem wystawiła by to piwo jako „ich” piwo domowe? Trzeba zakładać browar, aby sprzedawać restauracjom piwo domowe?

  Pozdrawiam, Mateusz (Warszawa).

 14. Tomku,

  Jestem ciekaw Twoich wrażeń z Poznańskich Targów piwnych, podzieliłbyś się nimi? Czy wpadło w Twoje ręce/gardło piwo, które możesz uznać za najlepsze wypite podczas tej imprezy?

  Pozdrawiam,
  Jacek.

 15. Cześć Tomek
  zastanawiam się czy można uwarzyć piwo bez dodawania do niego drożdży, np. co roku robię wino i do jednego balonu nie dodaje drożdży i wychodzi dobre.

 16. Cześć Tomek 🙂
  05-07.2014 r. Drugi wrocławski szlak piwny, piszesz się? Pub crowl we Wrocławiu z Tobą mogłby być całkiem fajny. Chociaż powiem Ci, że Polska to dziwny kraj… Mógłbyś zrobić o tym odcinek 1000 IBU. Byłem na spotkaniu piwowarskim. 80% ludzi zaczęło robić piwo od serii „Warzę z Kopyrem”, ale teraz się nikt do Ciebie nie przyznaje… Określają Cię jako „Pan mokry karton” itp… A w domu każdy Cię ogląda, ma subskrypcję, zrobi fotkę na festiwalu itp. To zjawisko przejawia się w każdej dziedzinie życia polaków. Masz całkiem niezłe diagnozy zjawisk społecznych. Może odniesiesz się do tego? Dla mnie to jest słabe. Ja mówię otwarcie, „zacząłem od blog.kopyra.com” i dalej oglądam, to że może się gdzieś tam z Tobą nie zgadzam to inna sprawa…Ale odcina się dla lansu to już dla mnie „żenua…”

 17. Cześć Tomku. Moje pytanie, czy można dodać „za dużo” (oczywiście nie mam na myśli połowy fermentora ;>) gęstwy drożdżowej do brzeczki i czy niesie to ze sobą jakieś negatywne konsekwencje dla smaku piwa?

 18. Tomku czy wysoka zawartość alkoholu w piwach typu ipa iipa jest wada ? Mam na myśli że takowe piwa majaca 8 % i powyżej sa bardzo zdradliwe

 19. Cześć Kopyr.

  To pytanie niestety na serio. Koledze piwowarowi zmarł pies. Został skremowany (pies, nie piwowar). Planujemy zrobić piwo pożegnalne w stylu IPA. Kiedy najlepiej dodać powstały po kremacji popiół (chodzi nam o symboliczne ilości)? Ja twierdzę, że podczas gotowania brzeczki, by go dodatkowo wyjałowić, a kolega twierdzi, że popiół już jest jałowy i można go dodać w czasie fermentacji cichej.
  Czy możesz rozstrzygnąć nasz spór?

 20. Witaj Tomku,
  mam dwa pytania;
  po pierwsze ostatnio piłem porter bałtycki z Ciechana i przy drugim łyku poczułem bardzo mocny smak jakby czarnego chleba z śliwką, kiepski jestem w opisywaniu odczuć ale smak niezwykle przyjemny i na tyle mocny i nieoczekiwany że aż „wykopywał z kapci”. A potem ten smak znikł, tzn nie poczułem go już do końca szklanki. Z czego to może wynikać? Wiem że kubki smakowe się zalepiają ale nie tak szybko i chociaż doświadczenie z piwami mam niewielkie to przy innych alkoholach czy herbatach nawet jeśli smak zanikał i wtapiał się w „tło” napoju to nie tak od razu, zwłaszcza nie tak intensywny.
  Drugie pytanie: zarówno mój ojciec jak i dziadek wspominają że w Polsce przed wojną robiło się piwa z pędów sosny i jodły, ale większych konkretów nie potrafią podać. Ja o tego typu piwach znajduję jedynie wzmianki poza „alba scots pine” które degustowałeś no i ciemnym sahti z pinty. Wiesz może coś więcej na ten temat? Ponoć nie było to coś niespotykanego.

 21. Dwa pytania:
  1. Po wielkim teście polskich AIPA wspomniałeś, że Ci się takie testy spodobały i że w przyszłość będą kolejne np. wielki test polskich porterów bałtyckich. Może przy następnym jubileuszu właśnie taki test obejrzymy? Test Tyskich oglądałem z zainteresowaniem, ale jednak wolałbym obejrzeć test porterów bałtyckich 😉

  2. Przy drugim pytaniu trochę poniosła mnie fantazja, ale co tam 🙂 Przewidujesz, że piwa wędzone mogą stać się symbolem polskiego piwowarstwa. Przy teście wersji fanowskiej Smokey Joe wspomniałeś o piwie wędzonym odchodami owcy i zasugerowałeś, że może w przyszłości ktoś będzie próbował wędzić słody odchodami innych zwierząt np. bizona i skwitowałeś to zdaniem: „Tak więc, wszystko przed nami”. Proponuje więc zrobić polskie piwo wędzone odchodami Żubra – trudniej o bardziej polskie piwo. Na pewno nikt inny na świecie czegoś takiego nie uwarzy 🙂 Co Ty na to?

 22. Czesc zamierzam uwarzyc 20l Nz Ipa. Wktorym momencie najefektywniej chmielic na aromat? w 10, 5 minucie, po wylaczeniu palnika, po schlodzeniu do 75c, na zimno czy jeszcze inaczej? Mam 120g roznych chmieli przeznaczone na aromat. Czy np. chmiel ze zbioru 2013 zamkniety szczelnie w bialym pojemniku (firmowo z BA) straci duzo alfa kwasow przez ten rok lezakowania w magazynie? Pozdrawiam!

 23. Czy wszędzie na świecie ten syfiasty wysoko-odfermentowany jasny lager jest tak popularny jak u nas? Czy są jednak kraje w których rolę tego piwa przejął na przykład weizen albo jakieś inne bardzo pijalne piwo?

 24. Czy można leżakować piwa w lodówce, jeśli nie posiada się chłodnej piwnicy? W piwnicy panuje stała temperatura ok. 30 st (może nawet więcej). Czy może lepiej piwa odstawić w najbardziej chłodne (nadal ok. 20-25 st.) i zacienione miejsce w domu (np. jakaś szafka)? Rozumiem, że piw nie mógłbym również leżakować na mojej pracowni stolarskiej, gdzie panuje temperatura podobna do temp. panującej na zewnątrz (tzn. w zimie spada poniżej zera)? Nie ma jakiegoś sposobu by uniknąć zamrożenia, które domyślam się, że zniszczyłoby piwo?

Leave a Reply