[100 pytań do kopyra] odcinek 50.

93
3614

Z okazji jubileuszowego 50. odcinka postanowiłem wprowadzić innowację, a mianowicie listę pytań. Odpowiadam na pytania z odcinka 48.

Lista pytań:
1. Czy podczas oglądania filmów motywacyjnych nie czujesz potrzeby „ruszenia swojego tyłka sprzed ekranu komputera” i wykonania jakiegoś treningu, czy odnosisz podane w nich treści wyłącznie do swojej pasji/pracy związanej z piwem? 0:50
2. Diacetyl, czy naprawdę nie da się nad tym zapanować po stronie browaru? 2:02
3. Witam czy mógłbyś się jakoś ustosunkować do konkursu Global Craft Beer Award? 5:55
4. Warzenie sahti w domu, dlaczego jest bez sensu? 7:56
5. Dlaczego europejskie browary wciąż importują amerykańskie chmiele? 9:36
6. Czy da się przechmielić piwo? 13:10
7. Co sadzisz o stylu Imperial Black IPA? 16:15
8. Dlaczego lagery z browarów rzemieślniczych są tańsze niż ale? 17:33
9. Dlaczego piwa angielskie (te z Lidla) wszystkie były w białych (przezroczystych) butelkach? 21:00
10. O co chodzi z piwem Grand Prix powiedzieli mi dziś w sklepie że nie ma i nie będzie bo się pokłócili? 21:55
11. Czy gęstwę drożdżową pobraną po fermentacji burzliwej można wzmocnić suchymi drożdżami tego samego rodzaju? 24:05
12. Piłem ostatnio jakoś koncerniaka (przepraszam), chyba to był Lech i ostro walił mokrym psem czy czymś w tym rodzaju. Możesz podpowiedzieć co to dokładnie jest i skąd to się bierze? 25:04
13. Czy możesz jednak podsumować i powiedzieć, które z piw, dostępnych w czeskich sklepach polecasz? 26:00
14. Czy planujesz w najbliższym czasie zrobić poradnik z zacierania dekokcyjnego? 26:33
15. Czy myślałeś nad stworzeniem serii, w której recenzujesz piwa swoich widzów? Czy można wysłać do Ciebie butelkę swojego piwa? 26:45

93 KOMENTARZE

 1. Ostatnio był przypadkowy wyciek 50 odcinka Tomku 🙂 Dzięki temu niektórzy (w tym na szczęście i ja) mieli nieprawdopodobne szczęście obejrzeć ten odcinek przedpremierowo 🙂 Shit happens :))).

 2. Czy rozbrat PSPD z BRJ nastąpił także w kontekście wypowiedzi Pana „J” ?
  A co do niedogadania się z Czesławem Dziełakiem to czy cała wina leży po stronie BRJ?

   • Czy czyniąc długą historie krótką jest to typowy spór o kasę? Tu nadal chodzi o te etykietę i nazwisko, które było i nie ma (sprawa z maja czy jakoś koło maja)? Tyle czasu było, żeby się dogadać jakoś…. w każdym sporze są dwie strony zawsze, o tym trzeba pamiętać.

    • Nie, to nie jest spór o kasę, bo kasa się zgadza, to jest spór o zasady. Nazwisko usunął z etykiety Marek Jakubiak. To on je mógł przywrócić, bo przecież nie mógł tego zrobić Czesław Dziełak. Czy MJ miał do tego pretekst, to jest zupełnie inna kwestia. Ja podsunąłem sposób rozwiązania tego problemu. Marek Jakubiak nie skorzystał, tylko zaczął rozsyłać maile z informacją, że Czesław żadnego piwa nie warzył, wziął pieniądze i pojechał. Dla mnie zachowanie irracjonalne. Zresztą podobnie jak wpis o Michalczewskim.

    • Oczywiście zasady są ważne i jeśli ktoś nagina je i przekłamuje prawdę to sam sobie wystawia świadectwo… Mam jednak wrażenie, że wszystkiego nie wiemy…. bo spór wydaje się dość trywialny.

   • Właściwie to w ostatnim czasie Marek Jakubiak zanotował serię niefortunnych decyzji i wypowiedzi, nie mówiąc już o notorycznie pogarszającej się jakości asortymentu, który wychodzi z jego browarów. Być może powodem jest to, że chce złapać zbyt wiele srok za ogon, ale żadnej porządnie. 😉

    • Fakt, trochę jakość spadła, ale z drugiej strony asortyment maja taki, że drastycznie jakość spaść nie może bo z czego….. z Lagerowego, Wybornego… są jakie były, raz lepsze raz gorsze… takie zwyczajne.

   • jakiś nie doinformowany jestem. na stronie birofilii nadal jest „Wygrane piwo zostanie uwarzone w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie, dzięki współpracy autora z mistrzami piwowarstwa z Cieszyna. Sprzedaż, jak co roku ruszy 6 grudnia.”
    jak szukam, to żadnej informacji więcej nie znajduję. rozwiń proszę myśl 🙂

    • Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie.
     Browar Ciechan w Ciechanowie (gdzie warzono Grand Prix).
     Były konkursy Grand Prix i Grand Champion. W tym roku będzie warzony GCh.
     Chyba o to chodzi?

    • Nie tylko Tobie wydawało to się podobne. Dzięki temu, że Grand Prix brzmi podobnie jak Grand Champion w regulaminie Birofilii 2014 jest zapis o konieczności uzyskania zgody przez zwycięzcę GCh od Grupy Żywiec na promocję innych piw.

 3. Wcale nie wyczuwam diacetylu w żadnym piwie. Za to potrafię na zapach bezbłędnie rozpoznać czy piwo było fermentowane drożdżami safale US-05, nawet mocno nachmielone. Czy to jest normalne?

 4. Witam.
  Pijąc porter z Lwówka i Ciechana mam dziwne uczucie. Aromat jest ciekawy i dobry. W smaku jest też dobrze szczególnie u Ciechana. Lecz dosłownie po 3 łykach nagle znika smak. Piwo robi się tak jakby wytrawne. Odczuwam jak by było przegazowane choć nie jest. Czuć też jak by lekką metaliczność. Pijąc Portery z Komesa, Kormorana czy tez Żywca jest zupełnie inaczej. Smak zostaje do końca. Co może być przyczyną??? Złe chmielenie?? Zła odmiana chmielu?? Czy jakaś wada piwa?? Ciechan miał bardzo złożony i ciekawy smak z tego co pamiętam no ale po 3-4 łykach nie czułem już nic porterowego.

 5. Witam,
  Tomku mam pytanie odnośnie stopnia nasycenia piwa. Podałeś kiedyś pewną stronę do wyliczania ilości cukru do refermentacji (http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?17281672#tag). Podane tam widełki nasycenia dla danych stylów są bardzo różne. Mnie najbardziej interesują widełki milk stouta: 2.0-2.4 Różnica sugerowanej do refermentacji ilości cukru przy najniższym i najwyższym nasyceniu to ponad 20g dla 25l piwa! W jak dużym stopniu odczuwalne jest to w piwie? Zdecydować się na 2.0 czy 2.4 jeżeli zależy mi na niskim nasyceniu?
  Pozdrawiam 😉

  • Weź na 2.0 przy czym miej na uwadze temperaturę butelkowania, bo to ma wpływ na ilość cukru do refermentacji. A czy będzie czuć różnicę? Trudno mi powiedzieć.

 6. Czy można przechmielić piwo nie wiem, ale zdarzyło mi się przechmielić goryczkę- dodałem tyle chmielu na aromat, że goryczka zniknęła. Dopiero pod koniec picia wracała do zamierzonego poziomu.
  Druga sprawa, Kopyr czy słyszałeś o nowozelandzkim chmielu Riwaka? Warto się nim interesować? Podobno daje dobre efekty z Nelson Sauvin.

 7. Witam, dość często w rozmowach ludzie starają mi się wcisnąć, że jeśli nie ma na piwie napisane że zawiera chmiel to znaczy że nie zawiera. Mam już dość tłumaczenia że słód jęczmienny jest umieszczony na etykiecie dlatego że jest to konieczne ze względu na gluten a chmiel nie jest alergenem. Czy można podać jako najprostszy argument na to że teraz każde piwo jest chmielone fakt że ma te 20 IBU a inaczej prawdopodobnie smakowałoby tylko jak woda ze słodem?

  • Jeżeli ktoś jest oporny na wiedzę i logikę to nie ma sensu mu tego tłumaczyć, tak sobie myślę. W lagerach nie czuć tych ~15 IBU, albo bardzo słabo, więc gdyby w ogóle go nie chmielili to różnica byłaby nieznacząca. Szkoda Twojego czasu i nerwów, lepiej pogadaj z kimś kogo znasz i też już trochę się zna na piwie lepiej.

  • Jeśli ktoś twierdzi jak podałeś, to słowa „słód” oraz „IBU” zabrzmią dla niego niezrozumiale.
   Uderz tak: ” patrz, nie napisali że zawiera wodę – a jednak… aż chlupie w butelce”

 8. Cześć Tomek, widzę że na twojej tablicy korkowej pojawiły się kapsle piw ukraińskich. Mnie jako rodowitą Ukrainkę dręczy pewne pytanie – czy piwa przeznaczone na eksport i na rynek regionalny mogą się różnić np. jakością? Chciałam również zapytać o to, które z piw mojego rodzimego rynku uważasz za godne polecenia i czy jakieś zapadło szczególnie w twojej pamięci?

 9. Cześć Kopyr!
  Skąd wrażenie, że pełnię goryczki odczuwa się po przepuszczeniu przez usta połowy piwa, tzn u mnie po tych 5-6 łyczkach? Nawet gdy piwo jest nachmielone szczodrze (właśnie skończyłem Dr Brew z deklaracją 83 IBU na etykiecie) to pierwsze pół piwa jest słodkie, dopiero przy 2/3 goryczka zaczyna się wyczuwalnie kumulować.

  Adaptacja zmysłu zmaku trwa tak długo? Słabsza wrażliwość?

  Generalnie kosztuję produkty z górnego zakresu deklarowanych jednostek IBU i zawsze to samo – słodko słodko słodko gorzko i koniec butelki.

  • Tylko skąd wiedzieć ze piwo jest dobre bez otwierania :). Trzeba by pić wszystkie. Ze swojej strony do testowania piwa bardziej polecam skontaktować się z którymś z sędziów PSPD (wszystko na ich stronie). Oni prędzej znajdą czas (szczególnie młodzi sędziowie) na przetestowanie piwa 🙂

 10. Po pierwsze dzięki za odpowiedź. Po drugie lista pytań oczywiście mega bo potem nie ma akcji że „no kiedyś o tym Kopyr mówił chyba w 40 odc” i muszę cały przeglądnąć (zakładając że to był ten) Natomiast pytanie moje brzmi jaki jest sens istnienia sędziego piwnego czy sędziów piwnych? O co mi chodzi, popatrz jest konkurs śmiaki czy owaki i nawet w tym odc coś było o jakimś w Berlinie. Ale clue mojego pytania to jaki jest sens opinii jednego faceta czy nawet 10? Załóżmy że dostajecie na konkurs Peacemakera z Faktorii i piwo zdobywa 10 miejsce na 20 a AIPA kormorana 1. A mi i 145 osobą smakuje 3x bardziej Peacemaker. Jaki jest generalnie sens dyskusji o gustach bo smak bądź co bądź jest gustem. Wiem że może sędzia/konkurs wychwytuje wady ale piw w 100% bez wad jest kilka %. Tzn chodzi mi o to że taki sędzia w tym temacie wydaję mi sie trochę jak Jacyków facet ma swoje zdanie i swój gust jednego random guya i w imię czego ja mam w ogóle wracać uwagę na jego opinie skoro mi ten pieprzony Peacemaker smakuje bardziej?? Wiesz na zasadzie „ten facet przeczytał te 3 książki to MUSI mieć racje” (chociaż 3 dni temu ten Kasztelan mi smakował i nie śmierdział mokrym kartonem itp)
  Wiem że może trudno będzie sie ustosunkować do pytania szczególnie Tobie jako sędziemu bo obiektywizm ogólnie jest mitem (imo) ale ciekaw jestem odpowiedzi. Nie traktuj tego proszę także jako atak na swoją osobę bardziej mi o ogół chodzi.

 11. Jak poprawnie przechowywać piwo? W jakich warunkach najlepiej trzymać piwo, które chcę odłożyć na rok może dwa? Czy długie przechowywanie w lodówce nie zaszkodzi np. RISom?

 12. Panie Tomku. Mam pytanie odnośnie butelek. Jak wiadomo, Grupa Żywiec korzysta z jednego rodzaju butelek (nie licząc zagranicznych piw oraz Żywca), podobnie jak Carlsberg Polska – choć można spotkać Warkę w butelce CP, jak i Harnasia w butelce GŻ ;). Czy są to butelki „wymyślone” przez w/w koncerny? Jeszcze jakiś czas temu wychodziłem z takiego założenia, ale od kilku lat w butelki GŻ i CP swoje piwa rozlewają inne browary, zarówno rzemieślnicze, jak i regionalne. Drugą kwestią pozostaje fakt, że np. taki Miłosław rozlewa swoje piwa w kilka rodzajów butelek i na półce często możemy zobaczyć Fortunę Czarne w dwóch różnych butelkach obok siebie, co moim zdaniem nie wpływa dobrze na wizerunek marki.

 13. Panie Tomku i czar prysł dla domowych piwowarów, którzy myśleli, że ktoś im powie czy domowe warzenie piwa ma sens i czy robią to dobrze. Ja od dzisiaj wiem, że ma. Po obejrzeniu tego odcinka postanowiłem otworzyć mojego mocno młodego pilsa, którego rozlałem 28.09. i porównać go z pilsem z Bierhalle i moje jest super a na pewno nie gorsze :). Co do braku czasu Panie Tomku, to może któryś z zaprzyjaźnionych domowych piwowarów, społecznie dla Pana będzie robił przesiew i z 1000 piwek wyłuska te 10 godnych uwagi.

 14. Pytanie odnoście chmielu. Jak wygląda sprawa sprowadzania chmielu z USA oraz jego kontraktowanie? Chcąc kupić większe ilości gdzie się zgłosić?

 15. Cześć Tomku.
  W tym odcinku była mowa o przechmieleniu piwa, a konkretnie chodzi mi o to, że od 120 IBU nie czuć już większej różnicy. W związku z tym mam następujące pytanie: jaki sens ma chmielenie piwa do 1000 IBU lub więcej, na ratebeer.com widziałem, że Flying Monkeys Alpha Fornication ma aż 2500 IBU, czy jest to tylko bicie rekordu jak w przypadku najmocniej alkoholowego piwa, czy chodzi o coś więcej? Drugie moje pytanie: czy miałeś kiedyś możliwość spróbowania jakiegoś z piw o metryczce <1000 IBU i czy szło je normalnie pić?
  W tym odcinku wspomniałeś także, że chmiel rozpuszcza się tylko do pewnego momentu, więc w jaki sposób można tak wysoką goryczkę uzyskać?

 16. Czy wystawione piwo na konkurs piwowarski, może być uwarzone z receptury ściągniętej „żywcem” od innego piwowara lub ze sklepu dla piwowarów domowych? Jest to dopuszczalne?

 17. Cześć Tomku, czy zamierzasz skomentować wypuszczenie piwa Żywiec Pale ale? Wszak jest to nie lada przełom w polskim piwnym światku.
  Drugie pytanie- czy znasz, piłeś kiedyś piwo z Kalifornisjkiego browaru Saint Archer Brewery, który jest mocno powiązany z deskorolką? Możesz polecić jakieś piwa?

 18. Drogi Tomku mam pytanie (100 pytań do kopy) co sadzisz o chmielach dzikich mówię dzikich dlatego ze w mojej miejscowości od moich młodych lat rośnie chmiel co roku w tym samym miejscu i to w wielkich ilościach nie wiem skąd się tam wziął (może ktoś butelkę wywalił 😉 ) chodzi mi o to czy można je zerwać te szyszki i dodać do piwa jeśli tak to czy normalnie jak z tymi kupnymi w hurtowni czy to chmiel porostu jest dziki i tylko strata czasu? 

 19. Siemasz Kopyr
  Czesto spotykam sie z problemem „odświeżania” smaku podczas degustacji kilku piw na raz. Tobie pewnie sprawia tez to problem gdy masz np 10 piw do stestowania i smaki sie mieszaja. Co sądzis o marynowanym badz swiezym imbirze do przegryzania miedzy kolejnymi piwami? Nie ukrywam natchnał mnie odcinek z Japonii. Pozdrawiam

  • Na konkursach przeważnie jest woda, którą Kopyr czasami pije z nudów, albo żeby przepłukać jamę ustną po wyraźnie wadliwym piwie.
   Na marginesie, degustacja tylu piw na raz (w całości) mija się z celem.

   • Chodzi mi dokładnie o imbir. W kuchni japonskiej stostuje sie go by odswiezyc usta miedzy roznymi kawalkami sushi. Kilka razy probowalem takiej techniki w domu z roznymi piwami i bylo ok. Chcialbym wiedziec co na ten temat sadzi spec haha

 20. Hej Kopyr,
  zer0 IBU: mówiłeś, że w Twoim przypadku etyczny aspekt niejedzenia mięsa bardziej leży po stronie

  chowu niż samego faktu zabijania, to jak się to ma do jedzenia nabiału, jajek (wszystkich produktów

  pochodzenia zwierzęcego) ? przecież sytuacja jest prawie identyczna, z tą małą różnicą, iż „te” są

  przeznaczone na mięso a „te” na produkcję nabiału i dopiero do ubojni…
  1K IBU : dzięki za otwarcie 'oczu’ 😉

  Pozdro 4All

 21. Odważę się zadać od razu 3 pytania (jeśli któreś już było, proszę nie linczować mnie)

  1) Co z odcinkiem z cyklu „warzę z kopyrem” o kegeratorze, czy kiedyś powstanie?
  2) Czytając „Radical brewing” odkryłem, że do filtracji autor poleca ustrojstwo nazwane „Picnic Cooler Mash Tun”. Opisane jest jako połączenie plastikowej lodówki turystycznej (takiej jak z amerykańskich reklam piwa) na dnie której umieszczone są rury miedziane z naciętymi otworami (domyślam się, że to odpowiednik naszego „sracz wężyka” 😉 ). Czy widziałeś kiedyś takie urządzenie lub korzystałeś z niego ? Co o nim sądzisz ?
  3) Pijąc ostatnio piwo „Jankes” (opisany jako lwówiecki ale) zauważyłem dziwne zachowanie piany. Po tym jak opadła zamiast w miarę równomiernie rozłożyć się na powierzchni piwa zaczęła zbijać się w małe „wysepki” z piany o intensywnie białym kolorze. Pijąc nie czułem nieprzyjemnego smaku ani aromatu, ale cały wieczór w ustach pozostał mi nieprzyjemny kwaśny posmak. Skąd takie zachowanie, czy mogła to być jakaś wada?

  Serdecznie Pozdrawiam.

 22. Mam pytanie „podatkowe” przy założeniu, że prowadzisz działalność gospodarczą w związku z wykonywanym obecnie zawodem:

  1. Czy degustowane piwa wrzucasz sobie w koszty prowadzenia działalności? 😉
  2. Jeśli nie, to czy zastanawiałeś się w ogóle nad taką możliwością.

 23. Ja mam następujące pytanie:

  2 dni temu z kolegą kupiliśmy sobie piwo „Komes Poczwórny Bursztynowy”, komesy jak wiadomo są refermentowane w butelce i zmieniają stopniowo smak. Piwo, które kupiliśmy było patrząc po dacie ważności było rozlane do butelek maks 3 miesiące temu. Natomiast po otworzeniu okazało się, że piwo jest kwaśne jak stare tanie czerwone wino trzymane między gratami w piwnicy i nie dało się go wypić. Czy winą tego stanu rzeczy jest sam charakter piwa refermentowanego i ryzyko że może się „zepsuć” czy to raczej wina np. właściciela sklepu, który mógł niewłaściwie przechowywać to piwo?

  • Niestety nie zgodzę się z tym co powiedziałeś Tomku. Być może granica przepisów stylów między ICDA a RISem jest bardzo cienka, ale jednak w odczuciu jest istotna różnica. Zwłaszcza dla tych, których zdaniem CDA czy Black IPA powinno być w smaku podobne do jasnego IPA. Po prostu wystarczy spróbować: 100 Pracowni (no niestety to teraz nie jest możliwe, ale wiele osób na pewno ja pamięta), Zwart und Wit de Mollena (genialne piwo) i parę jeszcze innych zrobionych zgodnie z tą zasadą by zauważyć, że dominuje w nich smak a’la IPA a nie RIS (ten drugi charakteryzuje się dużo większą paletą smaków ale i ogromną słodową ciężkością, w której amerykańskie chmiele grają raczej troszeczkę mniej ważną rolę niż w przypadku ICDA). Może mój opis jest trochę prostacki, ale myślę, że różnica w smaku pomiędzy RISami a wymienionymi piwami jest ogromna. Zdaje sobie sprawę także, że niektórzy w CDA poszukują właśnie paloności i zbliżenia do American Stoutu, ja akurat reprezentuję część purystów, którzy uważają, że Black IPA z zamkniętymi oczami powinno być podobne do IPA 😉

 24. Witam Tomku.
  Mam do Ciebie dwa pytania.
  1. Co sądzisz o nowym kanale na YT „piwne degustacje” ??
  2. Chcę uwarzyć RISa. Jak długo trzymać piwo na cichej z płatkami dębowymi z beczki po Bourbonie alby była wyczuwalna wyraźna wanilia.

  pozdrawiam 🙂

 25. Tomku, czy zdarzają się przypadki, że ktoś piszący na twoim blogu komentarze zmienia nick i pisze coś nie miłego albo zwraca Tobie na coś uwagę a ze swojego stałego nicka jest miły i cudowny ? (jeśli jest to do sprawdzenia, np po IP) 😉

 26. Dzień Dobry,
  Kopyr czy Ty umiesz pływać ?
  Czy myślisz że osoba starsza ma szansę nauczyć się pływać czy jest to dla niej trudne ?
  Pytam bo jakieś związki z morzem, wodą chyba masz skoro lubisz szanty ?

 27. Tomku, jak ujemna temperatura wpływa na piwo? Zamierzam kupić do leżakowania kilkanaście porterów(polecasz jakieś?) i obawiam się że zimą temperatura w mojej piwnicy może spaść poniżej zera. Pozdrawiam

  • Przepraszam, odpisałem nie pod tym postem, tamten można skasować.
   Proszę o wyrozumiałość.

   Paweł on 23 listopada 2014 at 21:27
   Właściwy post:
   No właśnie, jak to jest z tymi ujemnymi temperaturami?
   Mam możliwość przechowywania albo na balkonie (w kartonie i folii bąbelkowej), a temperatura ma spaść do mniej więcej -4 st. c, albo w domu, w temperaturze około 20 st. C.
   Jaka temperatura jest już zbyt niska (przez ile dni), dla piw górnej / dolnej fermentacji, czy zależy to też od użytych słodów etc.?

   Pozdrawiam

  • No właśnie, jak to jest z tymi ujemnymi temperaturami?
   Mam możliwość przechowywania albo na balkonie (w kartonie i folii bąbelkowej), a temperatura ma spaść do mniej więcej -4 st. c, albo w domu, w temperaturze około 20 st. C.
   Jaka temperatura jest już zbyt niska (przez ile dni), dla piw górnej / dolnej fermentacji, czy zależy to też od użytych słodów etc.?

   Pozdrawiam

 28. Po co Artezanom korytko do filtracji? W czym jest lepsze od stosowanego w firmie skąd zamawiali sprzęt systemu?

  Zrobisz serię o browarach domowych? Tak by pokazać na czym warzą zwycięzcy Birofilii i pucharu PSPD… Może jakiś domowyRIMS/HERMS się trafii i będzie można podpatrzeć ich rozwiązania… i przede wszystkim skalę ich warzenia.

 29. Cześć. Czy masz jakieś informacje na temat ingerencji genetycznych w popularne chmiele nowofalowe.Jak wiadomo Hamerykanie są daleko przed całym światem w tej dziedzinie( no może poza Nową Zelandią gdzie też gmo jest bardzo powszechne). Ameryka jest również potentatem w produkcji np kukurydzy w większości z transgenicznym materiałem. Chodzi mi o gorący temat GMO nie o naturalne krzyżowanie, które też jest transferem genów.Czy można łączyć gmo z chmielem? Swoją droga jakie masz zdanie na temat organizmów genetycznie modyfikowanych i jaka jet Twoja wiedzę, na której opierasz tę opinie?

 30. Witaj Tomku, przymierzam się do pierwszej warki i chce uwarzyć ok 12 litrów piwa, czy nie jest to za mało? istnieją jakieś negatywne wpływy takiej ilości poza dodaniem większej ilości chmielu?

 31. Cześć,
  1. Mam sporo porterów w domu i leżakuje je już ponad rok w lodówce. Czy nie jest to za niska temperatura do leżakowania, czy te piwa na niczym nie stracą, bo niektóre są bardzo wyjątkowe i drogie, jak długo mogę je tam trzymać?
  2. Właśnie kończę pić Duchesse De Bourgogne z Belgii (Flanders Red Ale), wypiłem już bardzo dużo piw w życiu, kwaśnych też, ale to mnie powaliło, kwas i ocet winny i to spory. Pytanie czy tak powinno smakować? Pamiętam jak kiedyś mówiłeś, że smak czy zapach octu to dowód zepsucia. Tutaj ten ocet był spory ale nie odrzucał bardzo i był dość szlachetny. Jak wyczuć różnice między szlachetnością a zepsuciem. Pozdrawiam.

 32. Żywiec APA. Mówiłeś, że próbowałeś Żywca IPA ale jednak do sprzedaży trafiło Apa, więc moje pytanie co się stało z India pale ale? wylano czy co?

Leave a Reply