[100 pytań do kopyra] odcinek 48.

86
3351

A w nim odpowiedzi na pytania z odcinka 47. ale tylko te, które były zadane na blogu. Pytania z YouTube będą w odcinku 49., który ukaże się już w tym tygodniu.


86 KOMENTARZE

 1. Stary co Ty gadasz. Jaka tolerancja dla Państwa Islamskiego ? Ludobójstwo na porządku dziennym w stylu katyńskim (w sumie Katyń przy tym to co oni robią to nic), mordowanie kobiety i dzieci, zamachy bombowe (ten obecne na terenie Iraku i niedługo pewnie w Europie) — gdzie tu masz religię ? W Polsce zupełnie marginalizuje się problem, wystarczy przeczytać Zeit, NYT, albo coś w ten deseń, żeby uzmysłowić sobie jak poważny jest to problem, w szczególności, że jest to państwo stworzone przez USA celem pozbycia się Assada, tylko jak zwykle amerykanie mają problem ze swoim własnym tworem. Islam ma jeden zasadniczy problem, dopuszcza mordowanie innowierców, co też skutecznie jest wykorzystywane, a na szczęście pozostałe religie tego nie mają. Katolicyzm miał też swoje wyprawy krzyżowe (w tym dziecięcą i prowadzoną przez rzekomo nawiedzoną gęś (albo kaczkę)), więc wcale nie byliśmy lepsi na przestrzeni wieków.

  • Też mi się wydaje, że mimo iż ten problem nas-Polaków jeszcze bezpośrednio nie dotyczy to wystarczy popatrzeć na Niemcy, Francję itp. Także nie zgodzę się z Tomkiem aby stosować tolerancję bo właśnie taka postawa doprowadziła do tego co się dzieje na bliskim wschodzie oraz w Europie zachodniej. Islam to w tym momencie największe zagrożenie dla naszej europejskiej kultury. To co wyprawiają na bliskim wschodzie to zbrodnie równe stalinowi i hitlerowi razem wziętym. To w jaki sposób traktują Anglików, Francuzów i Niemców (sharia police), czyli tych którzy ich ugościli, to się w głowie nie mieści. Uciekli ze swoich muzułmańskich krajów bo im było tam źle, szukali w Europie spokoju, wolności i pracy (a raczej zasiłku jak się okazało) a teraz chcą tu wprowadzać to przed czym uciekali. Widać, że to była taktyka a nie szukanie nowego życia. Moim zdaniem albo asymilacja albo won z Europy. A jak będziemy tacy “bułkę przez bibułkę” tolerancyjni to za parę lat będziemy mieli u nas to samo. Bardzo zdziwiła mnie zachowawcza odpowiedź Tomka, ale każdy ma swoje zdanie. Mimo to radziłbym aby swoją postawę wobec islamu przemyślał, to że coś nas nie dotyczy nie znaczy, że nie może stać się naszym problemem.

   • Mnie nie dziwi postawa Tomka, prowadzi blog, a nawet vlog pod własnym imieniem i nazwiskiem, ujawnianie “niewygodnych” poglądów w ten sposób może żle się skończyć, szczególnie jeśli chodzi o wyznawców Allacha nawet w naszym kraju.

    • Sprytne potwierdzenie tezy Panie Smaky78 😉

     A już tak na poważnie to nie trzeba się bać, oni własnie na tym strachu innych bazują, a jak się im walnie pięścią w stół to kładą uszy po sobie. Mam często z nimi do czynienia to wiem co mówię…

    • Polecam przeczytanie “Wściekłość i duma” Oriany Fallaci, jeśli ktoś nie czytał. Można się z nią nie zgadzać w 100% ale napewno ma wiele racji, jeśli chodzi o podejście islamu do “innowierców”. Oczekują od nas szacunku i tolerancji, a sami go wobec innych nacji nie okazują.

    • Lewaczką niestety była, ale akurat o islamie wie sporo i ma trafne obserwacje. W Europie jak przyłażą islamiści to żądają meczetów a przecież odwrotna sytuacja jest przez nich negowana, nikt nie pozwoli w kraju islamskim wybudować kościoła, synagogi czy zboru. To są agresywni mordercy i siłą, bazując na naszym strachu chcą wprowadzać swoje śmieszne prawa religijne. Nie szanują nikogo oprócz swoich męskich współwyznawców, są dwulicowi, zakłamani i tak na prawdę są tchórzami bo atakują słabszych zawsze. Jeden na jednego nie podejmują sporu ani walki i wiem to z doświadczenia.

  • No więc właśnie, co się Tobie nie zgadza. Religia jest wykorzystywana do partykularnych celów. Jakoś Tatarzy ileś wieków już żyją na Podlasiu i nie odczuwają potrzeby, żeby porezać nieco niewiernych.

   • Jak dostaną nowe siły w postaci innych wyznawców, jak się dzięki nim poczują mocni i zobligowani do walki o swoja wiarę to się za tę walkę wezmą. Jest ich mało, bardzo mało a wokoło mają silny kościół prawosławny i katolicki więc nie mają szans. Poza tym, mam taka nadzieję, mają polską mentalność, są tu od wieków a nie od 40 lat. A i ich walka wyglądałaby inaczej niż ta w zachodniej Europie czy na bliskim wschodzie. W sumie to Oni nie są za dobrym przykładem…

    • wiesz co panie Kuba, tak pojawiłeś się niedawno tu w komentarzach i strasznie się zrobiłeś narzucający, zaczyna być to nudne bo wypowiadasz się na każdy temat a wiedzy chyba wiele nie posiadasz. Z całego serca hejtuje ortodoksyjnych muzułmanów i ich uwstecznione podejście do islamu ale złego słowa o “naszych” tatarach powiedzieć nie można. To są zasymilowani dobrzy ludzie nie mający problemu do nikogo, częstokroć będący polskimi patriotami. To co się wyrabia na zachodzie to jest zupełnie inna para kaloszy i o ile uważam, że komentarz Kopyra pt “póki nas to nie dotyczy to spoko” jest ignorancją to jednak chciałbym wezwać tu do sięgnięcia do źródeł i używania rozumu.

    • A ty jesteś autorytetem oczywiście i twoja wiedza jest na tyle rozległa, że obliguje Ciebie do wypowiadania się? Oczywiście w kontrze do mojej mini wiedzy dyskwalifikującej mnie jako “wypowiadacza” zdania na różne tematy.
     Przeczytaj mój komentarz, stwierdziłem, że może faktycznie nie są dobrym przykładem.

     W jaki sposób się Tobie, człowieku będący komentatorem od dawna, narzucam, zmuszam do czytania tego co piszę?
     Nie podoba się to nie odpowiadaj na to co piszę… i przestań mi się narzucać komentując moje posty…. (widzisz jak to głupio brzmi)

    • Zacznijmy od tego kubao81, że od czasu do czasu dajesz popisówkę z ciemnoty. Raz już ktoś ci uwagę zwracał odnośnie twojego stosunku do czarnoskórych była też twoja bucówa o religię. Otóż musisz mieć swiadomość, że fanatyzm obojętnie czy islamski czy katolicki czy jeszcze inny jest groźny. A ja bardziej niż dżihadystów obawiam się ciemnoty i zacietrzewienia jakie reprezentują tobie podobni “obrońcy Polski i krzyża“ za pięć groszy. Bądź też łaskaw przyjąć do wiadomości, że Kopyr ma rację
     mówiąc o partykularnym wykorzystywaniu religii. Jest ok. 1mld muzułmanów na świecie. Nie staraj sie oceniać wszystkich przez pryzmat terrorystów podpuszczonych przez kapłanów i cwaniaków żadnych władzy bo mozesz także zostać oceniony.

     A w ogole to niebezpieczne dla Ciebie Tomku jest mowienie na forum o tolerancji w stosunku do Islamu, bo może tego słuchać jakiś łysy obrońca krzyża i zrobić ci lokalny dżihad. 😉

    • Q-Nin przyhamuj trochę, bo atakujesz personalnie.
     Religia religią, ale wydaje mi się, że to nie jedyny powód walki z Zachodem. Poziom życia ludzi i dawna ekspansja kolonialna też może powiększać nienawiść do zachodniego świata.

  • Zachód nie “zaprosił” muzułmanów bezinteresownie. Europa się starzeje. Rządzący naiwnie założyli, że imigranci przyjeżdżający do kraju będą pracować na ich socjal. A zamiast tego, sami ciągną ile się da. Oprócz tego, promują kontakt oparty na “tolerancji”. A z tego co słyszę, to nie zawsze to jest działanie obopólne.

  • W europie było to samo, wystarczy przypomnieć sobie Rewolucję Francuska gdy gilotyny chodziły 24h/dobę z krótką przerwa na sen. Tam używają noży, Europa wymyśliła gilotynę, na końcu zaczęli gilotynować się nawzajem. Do tego barki z ruchomym dnem za pomocą, których topiono księży. Jakoś RF mało kto w Europie potępia wręcz przeciwnie.

   albo Vlad Palownik, ten to miał zabawę w palowanko. Dziś filmy o nim kręcą. 😀

   Po prostu tamte ludy są zapóźnione o 200-300 lat ale robią dokładnie to samo co się działo w Europie jeszcze 200 lat temu.

   • Po cholerę się cofać 200 lat, jak niecałe 100 lat temu w środku Europy działała fabtyka do zabijania ludzi. Co więcej w tej samej Europie są tacy, którzy by ją chętnie znowu odpalili.

    • Wybacz Tomek, ale to nie ma żadnego związku. Nietzscheanizm nigdy nie był doktryną wiary żadnej z religii. Oczywiście ludy te nie są opóźnione, tylko bardzo dobrze wykorzystują swoją pozycję i przykrywają to dobrymi hasłami, na które im zezwala islam. Każdy ekstremizm religijny w historii świata prowadził do rzezi i tym bardziej trzeba się zastanowić nad mową nienawiści, którą uprawa świat w imieniu własnego przekonania religijnego.

 2. Mam pytanie Tomku, kiedy doczekam się degustacji szkockiego Innis&Gunn? Piwa leżakującego w beczkach po whisky. Mi osobiście smakuje ale jestem ciekaw Twojej opinii. Musze przestać Cię oglądać w pracy bo mi smaki robisz 😀 Pozdrawiam i gratuluje super kanału.

 3. Wielu księży na wsiach pije, oczywiście nie chcę generalizować, ale taki jest fakt. Celibat to jest zło w czystej postaci wprowadzony na siłę do kleru. Bo co taki samotny ksiądz na plebanii w zimowe wieczory ma robić, pije. A często w ogóle się z tym nie kryje i na weselach odwożą go nieprzytomnego na plebanię, znam taki przypadek.
  Najlepszym przeciwdziałaniem dla księży przed pedofilią i alkoholizmem jest żona i nie rozumiem dlaczego małżeństwo nie jest zwrócone w katolicyzmie.

   • Sprytnie to sobie wykombinowali usuwając kobiety ze swojego grona, ciekaw jestem dlaczego feministki nie uderzyły jeszcze, że są dyskryminowane w tym zawodzie.

    • Nie medialne, mała szansa w naszym społeczeństwie na aprobatę – nawet wśród kobiet, nic tym by nie ugrały. A feminizm to się musi opłacać działaczkom, jak nie to nie ruszają danego problemu.

  • No tak – żona jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Dzięki temu nie ma na świecie mężów alkoholików i pedofili. To dotyka wyłącznie księży. Wszystkich. Bez wyjątku.

 4. Ktoś pytał o leżakowanie Happy Crack.
  Ludzie ABSOLUTNIE NIE leżakujcie tego piwa.
  Niestety aromaty jałowca “ulatniają” już po kilku tygodniach drastycznie.
  To już jest wtedy inne piwo.
  Bez wyrazu.
  Tylko i wyłącznie jak najświeższe.
  Czyli najlepiej poczekać do nowej warki i beczkowego skosztować.

 5. Cześć Tomku! Mam bardziej lifestyle’owe pytanie. Wspominałeś kiedyś, że oglądasz filmiki motywacyjne. Skierowane są one jednak głównie do osób uprawiających sport, przeważnie kulturystykę. Czy podczas oglądania tych filmików nie czujesz potrzeby “ruszenia swojego tyłka sprzed ekranu komputera” i wykonania jakiegoś treningu, czy odnosisz podane w nich treści wyłącznie do swojej pasji/pracy związanej z piwem? Pozdrawiam.

 6. Cześć Tomek, mam pytanie odnośnie do diacetylu. Ostatnio, niestety, wyczuwam tę wadę w 3/4 piw, którę kupuję. Czasem jest mniej wyczuwalny, czasem bardziej, ale praktycznie zawsze jakieś jego ślady są. Bywa również czasem tak, że piwo po prostu idzie do zlewu, bo nie da się go wypić – bardzo mdławo-słodki, odpychający smak i aromat, zero aromatów w chmielowych i to nawet w piwach, które powinny nimi bombardować. Z ostatnich (wylanych) przykładów: Jurajskie z Ostropestem, Bracki Grand Champion IIPA, Birtant Brown Ale. Moje pytanie: czy naprawdę nie da się nad tym zapanować po stronie browaru? Jak to jest, że na półki bardzo często ląduje piwo, którego po prostu nie da się wypić? Zastanawiam się również, czy może to kwestia instalacji, bo zauwżyłem, że bardzo duży problem mają z tym Pinta (prawie zawsze diacetyl) i Birbant (również), a obydwa warzą w Zawierciu.

  • Faktycznie coś się wydarzyło w warce jurajskiego ostropestu. Jest mętne, piany prawie w ogóle. Do zlewu nie poszło, aż tak źle go nie odebrałem jeżeli chodzi o smak – fotka niestety smartfonowa i zrobiona zanim się wziąłem za oglądanie 48 odinka:
   Jurajskie z datą 5.01.2015
   Na osłodę była “Pompa Piwa” – wziąłem niezbyt zachęcony etykietą, ale nowość z Chmielarium oceniam pozytywnie, wrócę do Świata Piw po kolejne:
   Pompa piwa – premiera Chmielarium

 7. Witam czy mógłbyś się jakoś ustosunkować do konkursu Global Craft Beer Award? Bo nikt nic o tym nie mówi a 2 nasze piwa cos tam zdobyły a mianowicie w kategorii Lager srebro Browarnia Sobótka Górka i w Chocolate or Coffee Beer
  złoto Coffe Stout z Kormorana ;p

 8. Tomku, podczas jednego z live-ów (bodajże z Denver) kiedy zostałeś zapytany o uwarzenie sahti w ramach “Warzę z Kopyrem” powiedziałeś, że jest to bez sensu. Dlaczego tak uważasz? Proszę, rozwiń tą myśl.
  Swoją drogą chciałbym uwarzyć sahti, które uważam za wspaniałą odskocznię od tradycyjnego smaku piwa. Myślę, że warzenie jest to bardzo proste, jednakże nie mam pojęcia jak to zrobić. W Polskim internecie nie ma na ten temat żadnej konkretnej informacji, a w angielskim niby jest ale ze względu na specyfikę tego prapiwa jako laik nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

  • Warzenie sahti wcale nie jest proste, gdyż: a) wymagane jest posiadanie owoców i gałązek jałowca a nie każdemu chce się latać do lasu po to lub nie ma na to czasu, b) sahti się nie gotuje, więc wymagana jest sanitacja i higiena w 300%, c) trafiłem tylko na opracowania, gdzie jedna wersja jest taka, a druga owaka, trochę brakuje unifikacji w tym temacie, d) sahti nie każdemu smakuje, e) drożdże piekarskie są mało przewidywalne w swoich działaniach

 9. Cześć Tomku. Chciałbym się dowiedzieć jak technicznie dodać borówki do piwa.Czy to jest na etapie gotowania brzeczki czy to ma być jakoś wcześniej przygotowany sok pasteryzowany z borówek czy normalnie owoce.Jestem w tej kwestii zielony ale mam na działce trochę borówek, a widziałem ,że browar Podgórz coś takiego uwarzył jak borówkowy stout.Bardzo będę wdzięczny za podpowiedz.Pozdrawiam

 10. cześć Tomku, pytanie: Jaki jest cel rozrabiania drożdży suchych w wodzie o temperaturze np 27 stopni? Czy to jest aż tak istotne żeby uwadniać drożdże w ściśle określonej temperaturze? Wlewamy przecież i tak do brzeczki – w max 20 stopni. pozdrawiam

  • IMHO nie ma dużej różnicy czy dodasz suchary do wody o temp. 20 czy 27 st. C. Najważniejsze, żeby to nie było powyżej 35-40 stopnie, bo wtedy będzie zmarnowany temat.

 11. Tomku, szkoda, że nie czytasz pytań ze wcześniejszej strony z tymi starszymi, bo są tam zostawione pytania bez odpowiedzi. Przynajmniej tytuł cyklu jest rzeczywisty ze stanem faktycznym 🙂

  • Mógłbyś doprecyzować ten komentarz, bo nie kumam o co chodzi. Zaznaczyłem, że nie odpowiadam na każde pytanie. Nie będę też wracał do starych odcinków. No chyba, że chodzi o coś innego.

   • Pod wpisem na blogu są komentarze i jeżeli będzie ich chyba więcej niż 100 to dzielą się na dwie strony, można się pomiędzy nimi poruszać za pomocą “older comments” i “newer comments”. W filmie pojawiają się tylko odpowiedzi na najnowsze pytania, a na te starsze, które są na “poprzedniej stronie” nie ma.

 12. Przy odpowiedzi na “kocie siki” przypomniał mi się wczorajszy Twist z browaru Clock. Początkowo zastanawiałem się od czego to może być ale przypuszczam, że to ja zawiniłem czekając z piciem aż do teraz(data ważności to 20 września). Na szczęście poza tym nic więcej nie było i nadało się do wypicia:)

   • Ciekawe na jakim wydziale, pewnie “marketing zaściankowy wczoraj i dziś” 🙂

    Przerażające są niektóre newsy, ale skoro można być browarem regionalnym który nie interesuje się piwem w beczkach bo woli sprzedawać niepasteryzowane piwo na ciepłych półkach Tesco w całym kraju to już nie wiele zaskakujących informacji zostaje.

 13. Cześć,

  Tomku chciałbym zapytać dlaczego europejskie browary wciąż importują amerykańskie chmiele. Czy nie byłoby możliwe sprowadzenie sadzonek do Polski i uprawa ich u nas, zwłaszcza, ze według Polskiej wikipedii jesteśmy 6 producentem chmielu na świecie? Wyszłoby znacznie taniej biorąc pod uwagę koszty transportu oraz oczywiście czas oczekiwania.

  Czy chodzi tutaj o licencje lub warunki klimatyczne?

  Pozdrawiam,

  • Amerykański chmiel to najbardziej strzeżona tajemnica w świecie piwowarskim, no i “R” w kółeczku powinno coś powiedzieć. Nie da się kupić amerykańskiego chmielu w innej postaci niż w granulacie. Amerykańskie chmiele trafiają do Europy, tylko po tym jak wygaśnie im znak towarowy (nie wiem czy to się tak u nich nazywa) popatrz na Cometa, czy na Hallertau Cascade.
   O warunki klimatyczne trzeba pytać specjalistów, ale niemiecki Cascade niewiele się różni od amerykańskiego, więc może byłoby to zrabialne w Polsce.

   • Prawda, ale nie cała. Cascade nie miał ®. Teraz też się pojawiają takie odmiany. Na przykład Cashmere lub Tahoma. Natomiast chmiel z ® mogą uprawiać tylko Ci z którymi podpisze kontrakt właściciel odmiany.

 14. Da się przechmielić piwo? tzn jak sypnę 500g na 20l jakiegoś chmielu na godzinę gotowania i powiedzmy że w teorii uzyskam IBU 500 to czy to da się wypić, tzn chodzi mi o to czy człowiek jest w stanie wyczuć takie wysokie stężenie, np 120IBU jest tak goryczkowe że dalej i tak nie rejestrujemy wyższego? Wiesz tak jak walisz w drzewo przy 180km/h a przy 200km/h to może na papierze fizyka różnica jest ale dla Ciebie nie ma i tak nie ma co zbierać. Piłeś przechmielone??

  • Nie da się przechmielić piwa w tym sensie, gdyż alfa-kwasy mają ograniczoną rozpuszczalność w wodzie i teoretycznie można uzyskać maksymalnie 100-120 IBU.

 15. CO2 jest cięższy od powietrza, ale nie znaczy to, że zbiera się na dnie. Alkohol jest lżejszy od wody, więc w kuflu piwa powinien zbierać się cienką warstewką pod pianką, tak? Nie!
  Tlen z powietrza wdziera się w warstwę piwa poprzez zjawisko dyfuzji. Jeżeli chcemy wypełnić keg czystym CO2 należy wypełnić keg wodą, i wodę wypchnąć CO2.

 16. Cześć Tomek,

  Pytanie w żadnym wypadku nie jest złośliwe (więcej odsłon – lepiej dla Ciebie, lepszy vlog – lepiej dla nas), ale czy brak parametru allowfullscreen w filmikach wbudowanych na Twoim blogu to niedopatrzenie? Nie pozostaje nic innego jak kliknąć w ikonkę YouTube i filmik otwiera się jeszcze raz już na stronie YT, jestem ciekaw, czy odsłony liczą się wtedy podwójnie 😉

   • Stan obecny jest taki, że żeby włączyć fullscreen TRZEBA przejść na YouTube. Nie wiem czym jest to spowodowane, bo wcześniej działało na blogu normalnie.

    • Może to kwestia przeglądarki, ale korzystam z Chrome, a zarówno Chrome jak i YT są Googlowskie więc tematy typu zła implementacja HTML5 są nietrafione…

     Gwoli ścisłości: Nie trzeba odpalać filmiku żeby przejsć na YT, można to zrobić od razu, ale ja odruchowo klikam play a dopiero potem YT, więc chyba nabijam odsłony podwójnie 😉

    • Zostało poprawione. Nie jest to wina Google, nie jest to wina Chroma. Jest to wina WordPressa, to znaczy WP ułatwił mi życie, ale zablokował możliwość full screena, więc wróciłem do starych ustawień.

 17. Witam Kopyr 🙂 Piłem m.in. Nogne O- Porter (16.5blg i 7%alk), w aromacie m.in. był wyczuwalny aromat liści… z czego mogło to wynikać ?

 18. W odpowiedzi na pytanie o gazowanie piwa wkradł się Tomku błąd. Powiedziałeś, że surowce niesłodowane pogarszają pianę. Tymczasem stara metoda na jej polepszenie, to właśnie dodanie surowca niesłodowanego. Także powodem pogorszenia piany w koncerniakach są głównie filtracja i HGB.

 19. Mam takie pytanie czy to faktycznie działa, czy to marketingowa ściema. Browar Bazyliszek chwali się, że dochmiela swoje piwo bez przerwy, na zimno w lokalu. Cytuję: “Każda kropla Psycho przechodzi przez specjalne złoże chmielowe praktycznie tuż przed nalaniem do szklanki”.

 20. Witam 🙂 jak to jest z leżakowaniem bardzo mocnych piw (np ris, barleywine) z beczek po np bourbonie, koniaku itd ? czy po większym czasie np powiedzmy 8-10lat tą beczkę nadal będzie czuć ? Mam 2 RISy, jeden zwykły a drugi z beczki po koniaku i zastanawiam sie czy trzymać to czy pić 🙂

 21. Tomku, czy poza Festiwalem Dobrego Piwa i Beer Geek Madness są jeszcze (obecnie albo planowane) godne polecenia imprezy piwne we Wrocławiu?

  • Na tę chwilę nic mi nie przychodzi do głowy. Temat Wielkiej Partynickiej Biesiady Piwnej umarł, więc póki co jest BGM i FDP. Co jest i tak fenomenalnym wynikiem.

 22. I jeszcze drugie pytanie : jak to jest z publicznością na konkursach? Jest możliwy wstęp dla zwykłych ludzi czy tylko dla sędziów? Bo chciałbym zobaczyć jak to wygląda od strony technicznej.

   • Tak, nie wolno tego rejestrować, nie ma też publiczności, zabronione jest wrzucanie wpisów na social media. Można było zrobić zdjęcia, ale generalnie to organizatorzy robili dużo zdjęć i filmików.

    • W takim razie tym bardziej ciekawe są twoje filmy z serii “Wielkich Testów”, bo wydaje mi się, że starasz się przedstawić w nich sposób w jaki piwa są sędziowane na konkursach.

 23. Siemanko Tomek! Piję właśnie Sweet Cow, którego termin ważności minął 2 dni temu. W smaku jest jeszcze ok, ale po przełknięciu wyczuwam posmak wody z kranu (w szkle wody nie było, jestem pewien). Co to może być, po prostu stare piwo?

 24. Witam, Panie Tomku, dziś po wypiciu jednego portera napiłem się od razu wrocławskiego piasta, i wyczułem w nim mocno odczuwalny smak płatków kukurydzianych(takich do mleka). Chodzi o to czy wypicie portera mogło wpłynąć na odczucia smakowe czy coś niedobrego dzieje się z piastem? Wiem, że piast to koncerniak, ale zawsze dobrze wchodził i nigdy nie czułem tego tego smaku. Pijąc inne piwo, w którym wiem na pewno, że 20% zasypu stanowi kaszka kukurydziana nigdy nie poczułem nawet śladowych ilości tego smaku

  • Smak kukurydziany nie pochodzi od kaszki kukurydzianej, ale prędzej od słodu pilzneńskiego. Często jest też oznaką DMSu. Po prostu wypiłeś piwa w złej kolejności, jasny lager pity po porterze zawsze będzie trochę niedorobiony, nawet gdyby był najlepszy na świecie.

 25. Cześć Kopyr! Ostatnio będąc w jednym ze szczecińskich sklepów piwnych zauważyłem stos kartonów z naklejkami Doctor Brew Summer Ale. Co dokładnie się stało, że piwo to nie weszło jednak do sprzedaży, a także została odwołana jego premiera?

 26. CO sadzisz o stylu Imperial Black IPA? Ogółem jakoś cicho o tym stylu na świecie oraz w Polsce. Czy w Polsce ktoś już pokusił się o uwarzenie Imperial Black IPA? Czy IBIPA to taki RIS light? Rozwiń temat, pozdrawiam.

  • Imperial India Black Ale to właściwie mocno chmielony RIS. IIBA zostało do tej pory raz uwarzone przez Pracownię Piwa, a nazywało się “100!”.

Leave a Reply