Kolejny już, 52. odcinek 100 pytań do kopyra. Odpowiadam na pytania zadawane pod odcinkiem 50.
Lista pytań:
0:08 Czy ukraińskie piwa przeznaczone na eksport i na rynek regionalny mogą się różnić np. jakością?
2:58 Jaki jest sens organizowania konkursów piwa?
5:58 Jak poprawnie przechowywać piwo?
6:49 Czy butelki używane przez koncerny są zastrzeżone?
10:10 Jak wygląda sprawa sprowadzania chmielu z USA oraz jego kontraktowanie?
10:54 Jaki sens ma chmielenie piwa do 1000 IBU lub więcej??
11:53 Czy wystawione piwo na konkurs piwowarski, może być uwarzone z receptury ściągniętej „żywcem” od innego piwowara lub ze sklepu dla piwowarów domowych?
12:32 Czy zamierzasz skomentować wypuszczenie piwa Żywiec Pale ale?
13:45 Czy piłeś kiedyś piwo z Kalifornisjkiego browaru Saint Archer Brewery?
14:08 Co sądzisz o dzikim chmielu?
14:56 Czy powinno się „odświeżać” smak podczas degustacji, np. za pomocą marynowanego imbiru?
16:05 Mówiłeś, że w Twoim przypadku etyczny aspekt niejedzenia mięsa bardziej leży po stronie chowu niż samego faktu zabijania, to jak się to ma do jedzenia nabiału, jajek (wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego)?
17:54 Co z odcinkiem z cyklu „warzę z kopyrem” o kegeratorze, czy kiedyś powstanie?
18:10 Czytając „Radical brewing” odkryłem, że do filtracji autor poleca ustrojstwo nazwane „Picnic Cooler Mash Tun”. Czy widziałeś kiedyś takie urządzenie lub korzystałeś z niego?
19:17 Czy degustowane piwa wrzucasz sobie w koszty prowadzenia działalności? Jeśli nie, to czy zastanawiałeś się w ogóle nad taką możliwością.
20:25 Kupiliśmy sobie piwo „Komes Poczwórny Bursztynowy”, po otworzeniu okazało się, że piwo jest kwaśne jak stare tanie czerwone wino. Co może być tego przyczyną?
21:59 Kopyr czy Ty umiesz pływać ? Czy myślisz że osoba starsza ma szansę nauczyć się pływać czy jest to dla niej trudne ?
23:53 Tomek czy na twoim weselu lano piwo jezeli tak to jakie ?:)
24:18 Po co Artezanom korytko do filtracji? W czym jest lepsze od stosowanego w firmie skąd zamawiali sprzęt systemu?
24:49 Czy zrobisz serię o browarach domowych?
25:13 Czy masz jakieś informacje na temat ingerencji genetycznych w popularne chmiele nowofalowe? Co sądzisz o GMO w ogóle?
27:42 Chce uwarzyć warkę ok. 12 litrów piwa, czy nie jest to za mało?
28:34 Czy Duchesse De Bourgogne (Flanders Red Ale) powinno być bardzo kwaśne z nutami octowymi?
29:08 Mówiłeś, że próbowałeś Żywca IPA ale jednak do sprzedaży trafiło Apa, więc moje pytanie co się stało z India pale ale? wylano czy co?
30:11 Panie Tomku, czy nie sądzi Pan, że przy testowaniu więcej niż jednego piwa wynik staje się niewiarygodny?
31:30 Czy jeśli mam szyszkę chmielu (np. cascade) to jak ją zasadzę wyrośnie chmiel?:)
32:36 Czy mógłbyś polecić mi dobry bar z kraftem 'z kija’ we Wrocławiu?
33:16 Czy butelki niezwrotne (np. te z Pinty) są jednorazowe i czy nadają się do piwa domowego?
34:30 Dlaczego polecasz używanie cukru do refermentacji, a nie polecasz do brewiktów?
35:48 Co się dzieje z młótem? Pamiętam że kiedyś przyjeżdzali rolnicy do browaru i zabierali je do karmienia bydła oraz tuczników, wiesz może jak to jest teraz?
37:00 Czy istnieją butelki przezroczyste z filtrem UV?
37:30 Czy napój jakim jest kwas chlebowy ma coś wspólnego z piwem?
38:12 Co sądzisz o twórczości Andrzeja Sapkowskiego?
39:12 Słyszałem taką plotkę, że do piwa Lech Premium dodawana jest jakąś substancja, która ogranicza oddawanie moczu oraz jest szkodliwa dla organizmu. Czy coś Pan słyszał o takim procederze?
39:35 Co się stało z browarem Racibórz? Kiedyś uwielbiałem wręcz Raciborskie, ale obecnie nie da się tego pić, jest tak żelaziste i metaliczne, że tylko do zlewu. Co może być tego przyczyną?
OK, ja w temacie konkursów piwnych. Generalnie zgadzam się z tezą, że organizowanie konkursów ma sens. Natomiast uważam, że jednak dużo zależy od indywidualnych gustów sędziów. Przykład? American Wheat Tomasza Maciąga, zwycięzca kategorii w Żywcu 2014. IBU jego piwa (wyliczone) to 42, podczas gdy styl pozwala na maksymalnie 30. Czy możliwe jest, żeby kalkulatory walnęły się tak znacznie? Czy też piwo po prostu trafiło w gusta sędziów, nawet będąc poza stylem? Dzięki.
Oczywiście. Kalkulator jest tylko po to, żeby sobie porównać różne receptury. Miarodajne są tylko badania laboratoryjne i to też nie do końca, bo liczy się balans, podkład słodowy, szlachetność goryczki, a to potrafi ocenić tylko człowiek. Póki co.
Witam, jeżdżąc dużo po Niemczech, spotykam się z wieloma piwami w plastikowych butelkach. I moje pytanie:
Czy piwa w plastiku są gorsze (plastik wpływa negatywnie na piwo?) i czy omijać te piwa – bo w plastiku to będzie jakiś nasz harnaś i tylko tanie piwa czy może jednak w plastiku dostaniemy dobre piwo?
Pozdrawiam
W Czechach mnóstwo małych browarów i restauracyjnych leje w plastik, więc nie ma reguły.
Przepisy kulinarne, receptury, etc. nie są objęte prawem autorskim, bo nie mają, jakby to powiedzieć… wartości twórczej. 😀 Prawo autorskie złamie się, co najwyżej, jeśli się słowo w słowo spisze instrukcję przygotowania. Jeśli zaś chodzi o same składniki, to co to za sztuka wypisać składniki i potem napisać, co kiedy dodać? Dlatego po prostu trzeba dla swojego dobra swoich receptur pilnie strzec, na ile to możliwe i prawo złamie ten, kto taką strzeżoną recepturę wykradnie – np. włamując się do domu czy też na dysk komputera.
Reszta to już jest rzeczywiście kwestia regulaminu, ale to jest bardzo względne, bo wystarczy dodać nieproporcjonalnie więcej/mniej słodu/chmielu i warzyć to kilka minut dłużej/krócej w temperaturze tylko 0,1 st. Celsjusza mniejszej/większej i co? To jest już zupełnie inna receptura od pierwotnej. 😀
Prawo zaś zobowiązuje tylko do podania składników w kolejności malejącej ilości zawartej w produkcie, a dalej można „zerżnąć” recepturę i „walić ściemę”, że to nasza własna. 😀 Wiem, że nie o to chodzi, bo koniec końców liczy się satysfakcja, że do czegoś doszło się samemu. 😉
1. Czy nie uważasz że rzemieślnikom troche nie wypada pisać o tym że są rzemieślnikami? Na Blonde z Glastonbury Micro jest dumny napis „craft”. Pinta też ma znaczek „piwo rzemieślnicze”. Przecież dobre produkty bronią się same, nie sądzisz że takie emanowanie tym jest lekkim krokiem w strone marketingową czego piwowarstwo rzemieślnicze (póki co) nie potrzebuje i co może wręcz troche zaszkodzić biorąc pod uwage że odbiorcami są raczej świadomi konsumenci. Powiedziałbym że stwarza to wręcz pole do manewru koncernom które zaczynają udawać piwa craft (podobnie było przecież z piwem „niepasteryzowanym”).
2. Już to pisałem w komentarzu pod snake venom ale sie nie odniosłeś- skoro wino PORTO jest z dodatkiem spirytusu winnego (ma ok 20%) to czy piwo z dodatkiem destylatu piwnego bedzie ciągle piwem? I czy nie mógłby istnieć taki styl?
Jakiś czas temu znajomy opowiadał mi, że był w pubie sprzedającym piwa regionalne i domowe. Było to chyba w Niemczech. Podobno pił piwo posiadające, jak to określił „gluty”. Nie było w nim osadu czy mętnej zawiesiny, a coś w rodzaju galaretki, żelu o konsystencji rzadkiego kisielu. Podobno było bardzo dobre. Czy takie piwa istnieją, czy znajomy ma po prostu bujną wyobraźnię i niezbyt pamięta tamtą imprezę?
Jako początkujący bloger i przyszły metalurg muszę Cie Tomku poprawić – w stali jakiejkolwiek jest więcej żelaza niż w żeliwie, a mniej węgla – pozdrawiam.
No widzisz, moja Alma Mater nie byłaby ze mnie dumna, bo ja o tym coś miałem i źle zapamiętałem. 🙁
Witam 🙂
Mówiłeś że lager jest trudniejszy do uwarzenia niż górna fermentacja. Więc dlaczego koncerny warzą lagery ? Nie łatwiej było by im warzyć „bezsmakowe” pale ale ?
Było o tym, w którymś z poprzednich odcinków.
Z tą przezroczystą butelką to trochę taka ściema marketingowa musi być, bo każde typowe szkło nie przepuszcza promieniowania UV (konkretnie UVB), dlatego niemożliwym jest opalenie się przez szybę. Przepuszcza natomiast promieniowanie UVA, ale mniej intensywne. Być może więc o UVA chodzi producentom St. Erharda. Natomiast za „efekt skunksa” w piwie odpowiada nie tylko promieniowanie UV, ale też chyba niektóre barwy w spektrum światła widzialnego i dotyczy to głównie reakcji ze światłem tych składników piwa pochodzących od chmielu (nie wiem jakich – to wyższa chemia). Erhard zaś jest zapewne słabo nachmielony, więc może dlatego mogą sobie pozwolić na przezroczyste butelki. W imperialnym IPA to by IMO nie przeszło, bo jak coś jest przezroczyste, tzn. że przepuszcza światło widzialne, inaczej być nie może.
Hej.
Tomku czy słyszałeś, widziałeś, używałeś nalewaka do piwa „Bottoms Up” co o tym sądzisz?
Pozdrawiam Patryk.
W Polsce można warzyć w domu, ale by sprzedawać trzeba prócz opłacenia podatków i ZUSu, spełnić szereg warunków i wydać sporo pieniędzy (Artezan opisał całą ścieżkę na swojej stronie).
Pytanie: Prawodastwo których krajów europejskich, bądź na świecie jest bardziej liberalne dla piwowarstwa domowego?
Czy jest kraj, w którym można legalnie sprzedawać piwo zrobione w garażu?
Tomku, ja mam pytanie odnośnie piwa w stylu IRA (Irish Red Ale). Dlaczego jest go tak mało na rynku? Z polskich browarów chyba tylko Pinta wypuściła (Ognie Szczęścia).
I drugie pytanie. Jak bardzo czas od rozlewu do wypicia piwa w stylu AIPA wpływa na jego smak? Piłem ostatnio Peacemakera z Faktorii tuż przed terminem przydatności i piwo o ile było dobrze chmielowe (goryczka) to miało praktycznie zero aromatów owocowych charakterystycznych dla tego gatunku piwa.
Najpierw pytasz o smak a potem mowisz ze nie mialo aromatow. Bylo o tym wiele razy- piwa chmielone na zimno trzeba pic jak najswiezsze bo zapachy ulatuja z dnia na dzien.
Tak się składa, że aromat bardzo wpływa na smak. Lista pytań jest od niedawna, więc ciężko znaleźć, czy temat był już poruszany.
Szukałem ostatnio we Wrocławskich sklepach specjalistycznych (np. Drinkhala) piw od Kolaborantów i nic nie znalazłem. Czy wiesz może gdzie we Wrocławiu obecnie można dostać wasze piwa? A jeśli nie to, czy wiesz już kiedy można spodziewać się kolejnej warki, któregoś z waszych piw lub ewentualnie premiery nowego piwa?
I trzecie pytanie. Czy czytałeś coś Krzysztofa Borunia lub Andrzeja Trepki (skoro lubisz fantastykę) a najlepiej ich wspólną pracę – trylogia: Zagubiona Przyszłość, Proxima i Kosmiczni Bracia?
Odpowiedziałeś w sprawie leżakowania piwa w niższych temperaturach i opisałeś zagrożenia wiążące się z leżakowaniem w temperaturach około 0 stopni. Jak się ma sprawa leżakowania w ciepłej piwnicy?
Swoją przygodę z piwem zacząłem od brewkitów (różne) które leżakują w piwnicy o temperaturze otoczenia 15 st. C. Jesienią piwa te w smaku są jakby płaskie a czasami czuję aromaty mokrego kartonu. Czy to skutek niezbyt niskiej temperatury? Czy temperatura 15 st. C pozwala na leżakowanie piwa domowego warzonego ze słodów przez dłuższy czas? Jeśli tak to jak długo?
15 C jest ok, w zasadzie wszystko poniżej 18 C jest ok.
Czyli teoretycznie mógłbyś jeść mięso gdyby było odpowiednio smaczne dla Ciebie, dobrze przyprawione, a pochodziłoby z hodowli gdzie gospodarz codziennie głaszcze zwierzęta i puszcza im Chopina, a na koniec zabija je tak, że nawet się nie orientują. 😉
Coś takiego.
Niezły sposób na biznes, mam nadzieję że jest Was więcej.
Oczywiście. 😀
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wagyū
Gdzie można nabyć sztobry chmielu?
Chmiel jest wymagającą rośliną czy urośnie na każdej glebie(nawet tej najmniej żyznej)?
Mam jeszcze jedno pytanie. Ojciec parę lat temu pracował w fabryce, w której rury oraz tanki były wykonane z chromoniklu. Czy ten stop nadawałby się również do produkcji tanków fementacyjnych, a jeśli tak to czy byłyby lepsze od tych zwykłych?
Z tego co mi opowiadał to chromonikiel nie tylko nie rdzewieje ale jest również odporny na kwasy żrące.
Czas na serwerze gdzie wisi blog jest jeszcze letni? Jest 18.06 a komentarze są publikowane z godzina nawet 18.30.
Poprawione. Thx.
Najlepszy Porter Bałtycki według Ciebie?? Jaki najbardziej zapadł Ci w pamięci i czego oczekujesz po idealnym PB??
mamy obiecany wielki test porterów w okolicach pierwszego śniegu więc czekamy niecierpliwie 🙂
Kopyr obiecał, a internet nie zapomina i nie wybacza ^^
Ej nigdzie nie mówiłem, że pierwszego.
W sumie lepiej, że zrobisz go odrobinę później bo w porterze z Żywca jest ostatnio taki gwóźdź, że pić się nie da i jego miejsce w teście byłoby nieadekwatne do pełnego potencjału.
Tomku, niedawno byłam na wycieczce w Raciborzu i pani piwowar mówiła, że tanki są (już?) na bieżąco wykładane tą żywicą.
A tak przy okazji, słyszałeś o porterze z raciborza? W piwnicach widzieliśmy zbiornik na którym była karteczka z temperaturami zatytułowana „porter”?
Na święta ma być. 22 blg.
http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=109783
Ponadto, 7 listopada ma premierę Porter z Perły. 22 blg, 9,2%.
Wypada mi się przywitać dobry wieczór Panie Tomku chociaż filmiki śledzę codziennie i chciałoby sie powiedzieć cześć Tomek 😉 Pierwszy komentarz na blogu pierwsze pytanie. Dzięki Tobie zaczęłam próbować „prawdziwego” piwa i rozsmakowałam się w polskim crafcie, mam 23 lata więc studencka kieszeń jest dość ograniczona ale teraz stawiam na jakość a nie ilość. Moje pytanie jest niestety głupie ale mnie nurtuje mocno…we wszystkich degustacjach wyraźnie słyszać jak przełykasz…czy masz gdzieś w pobliżu gardła mikrofon czy to twoja cecha anotomiczna i „poprostu tak masz”. Kurde, ja nawet jak sama przełykam to tak tego głośno nie słysze 😉 Sorry za głupie pytanie ale przy każdej degustacji sie nad tym zastanawiam. Pozdrawiam
Kontrakty piwowarskie. Gdy piwowar odchodzi z browaru, to czy receptura piwa jakiego uwarzył musi zostać zmieniona przez zakład w którym to piwo było dotychczas warzone? Znam przypadki, że tak się właśnie działo. Jakie jest twoje zdanie w tym temacie?
A propos chmielu i sposobów modyfikacji.
Raczej nietrudno wypić z piwem malutkie cząsteczki chmielu więc zjedzenie DNA to nie problem – tyle tylko, że nasz układ pokarmowy trawi wszystko ci się da, a wiec i cząsteczki DNA. Niestrawienie ego to czyste marnotrawstwo :E
Czy jest chmiel GMO, to też nie wiem, ale wcale bym się nie zdziwił, gdyby była na rynku odmiana chmielu powstała w wyniku indukowanej mutacji. Jest to bardzo popularna metoda tworzenia nowych odmian – poddajemy roślinkę działaniu promieni rentgenowskich. Tworzy się mnóstwo (ilości idące w dziesiątki tysięcy)losowych mutacji i firma liczy, że uda się trafić na jakąś korzystną. Pszenica durum to efekt takiej techniki.
I małą dygresja a propos Monsanto – owe słynne chodzenie po polach i narzucanie opłat jak się samo nasieje to bujda. Ot jeden przypadek – pan rolnik zauważył, że nasiał mu się rzepak GMO z pola sąsiada. Zasiał potem tym rzepakiem swoje pole. Inny rolnik z kolei złamał umowę, bo zostawił sobie nasiona rzepaku GMO i sobie nim zasiał pole.
A najlepsze jest w tym wszystkim to, że ludziom bardzo przeszkadza prawo patentowe gdy mówimy o GMO. Rzecz w tym, że to samo prawo dotyczy także odmian roślin uzyskanych w wyniku krzyżowania odmian. Czyli nie ważne w jaki sposób firma uzyskała daną odmianę np chmielu, rolnikowi nie wolno zostawić sobie zaszczepek czy w jakikolwiek inny sposób zmagazynować sobie ziarna na następny rok.
Skąd brązowa maź na szyjce i pod kapslem w butelce z piwem górnej fermentacji? Drożdże czy jakaś wada piwa?
W smaku gorzkawa i nagazowana.
Czy ekstrakty na pewno płytko odfermentowują. Gdzieś czytałem, że właśnie głęboko. Swoje pierwsze zrobiłem na dwóch ciemnych WES i Gozdawa. Z 15,5 odfermentowało do 2 Blg? A może jak im wyjdzie 😉
Ray Daniels w „Designing Great Beers” twierdzi, że wydajność z ekstraktów słodowych wynosi średnio 55-65%. Natomiast przy słodach wynosi średnio 70-80% (zależnie od temperatury zacierania).
Natknąłem się na stronę z wyjątkowymi opakowaniami i etykietami piwnymi http://www.ohbeautifulbeer.com . Zobaczyłem tam etykietę piwa Barbiere:
http://www.ohbeautifulbeer.com/2014/06/barbiere/
Od razu skojarzyły mi się z etykietami piwa Birbant Pale Ale Mosaic i Simcoe.
Inspirowali się nimi czy przypadek?
Tomek, kiedy kapsel firmowy Kopyra & Widawa?
Ze względu na konieczność spełnienia norm w zakresie obecności komórek somatycznych i bakterii (drobnoustrojów) w mleku, krowy mleczne muszą mieć dobre normy bytowe, jak i wysokiej jakości paszę. Jak na ironię, krowy mleczne mają dzisiaj znacznie lepsze warunki życia, aniżeli kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu. Nawet w chowie masowym. Rolnicy muszą też spełnić wymagania odpowiedniej ilości miejsca na sztukę bydła dorosłego, jak i cieląt.
Cześć Tomek. Dwa pytania:
1) Winny, kwaskowy posmak i spore przegazowanie to będą objawy infekcji czy też może położonej refermentacji (choć nie dałem przesadnie dużo glukozy – ok. 100 gram na 15,5 l)? Dodam jeszcze, że zlewane na cichą (14 dniową) było z ok. 4-4.5 blg
2) Jak pobudzić jeszcze drożdże do dożarcia cukru. Fermentacja burzliwa stanęła mi w AIPA na 5 blg i nie wiem czy zlewać na cichą czy reanimować jakoś drożdże…
Kopyr, ja wiem że w języku angielskim 'collaboration’ ma troszkę inne znaczenie, niż „kolaboracja” u nas.
Czy możliwe jest otworzenie legalnie działającego „nanobrowaru” restauracyjnego, działającego na sprzęcie piwowara domowego? Jednak inwestycja 1-2 mln w instalację profesjonalną to próg ciężko osiągalny, natomiast zainwestowanie 20-40 tys. to już inna rozmowa. A produkcja na poziomie 10-15hl/m-c może dać całkiem fajny pieniądz i pozwolić wyrobić zdolność do większych inwestycji.
Kopyr już gdzieś o tym mówił: problemem są normy wymagane przy zgłaszaniu piwa do urzędu celnego. Oni chcą znać bardzo dokładną ilość i ekstrakt. Dlatego wymagają metalowych tanków (nie odkształcają się) i drogiego sprzętu. Już nie wspomnę o sanepidzie. W Czechach urzędy mają bardziej liberalne podejście i jest możliwe otwarcie browaru po kosztach.
Cześć Tomek!
Ostatnio zacząłem zbierać kolekcję piw do leżakowania i wpadłem na pomysł żeby dodać Mikkellera Balck-a do mojej piwniczki.
Okazało się że Black ma datę przydatności do 2024r.
Moje pytanie jest proste… Czy ma to jakikolwiek sens abo go tam zostawiać?
Co się z nim stanie po kilku latach i czy powiedzmy 4 lata wystarczą?
A może muszę czekać do 2024 roku lub dłużej?
Pozdrawiam!
Witam Panie Tomaszu! Z kolegą od niedawana warzymy w domu piwo. Pierwsze piwo było w stylu Black IPA – ogólnie oki, miało tylko dwie wady – „delikatnie” wylatywało po otwarciu i było mocno zmętnione – ale przyczyny tych wad znamy. Pytanie mam odnośnie drugiego piwa – milk stout. Niedawno je butelkowaliśmy, ale spróbowaliśmy piwa przed rozlaniem i poza oczekiwanymi efektami na pierwszym planie wyczuwalna była kwaskowość – nie ogromna, ale kwaskowość, która w tym piwie nie jest porządana. Piwo raczej nie było zakażone – przy przelewaniu na cichą i przed rozlewem po otwarciu wiadra – tafla piwa czysta. Co może mieć wpływ na tą kwaśność? Błąd w gotowaniu – zbyt długo? Czy może zbyt długa fermentacja (ok. 3 tygodni burzliwa, 2 tygodnie cicha)? Z góry dziękujemy za pomoc
A moim zdaniem wizja pokazania domowych browarów jest ciekawsza niż browarów przemysłowych, na które czas znajdujesz (oczywiście wiem, że ciebie to bardziej interesuje). Patrząc na to jak wielu jest komentujących piwowarów domowych, często początkujących, domyślać się można, że nie jest to tylko zdanie pytającego i moje. Fajnie jakbyś pomyślał nad tym bardziej.
Ale przecież swoimi browarami chwalą się piwowarzy domowi na piwo.org.
Witam
Piwowarski skarb polski (porter bałycki) vs piwna rewolucja… Dlaczego nikt z rzemieślników/kontraktowców nie warzy tego co NAJLEPSZE ? Czyżby warzenie piw z amerykańskim chmielem było bardziej dochodowe niż warzenie porteru ?
chyba było już to pytanie więc pozwole sobie odpowiedzieć: bo potrerów bałtyckich na rynku jest sporo i do tego są dobre. Jest dużo ciekawszych, mało znanych nam stylów które można uwarzyć a na tym właśnie polega rewolucja.
ps
pinta uwarzyła przecież imperatora bałtyckiego
Serwus, ostatnio bardzo posmakował mi Russian Imperial Stout jakie piwo tego typu poleciłbyś? Drugie pytanie czy to prawda że w RISACH nie występuje diacetyl czym to jest spowodowane ?
Czesc Tomek.Wiem,że lubisz RISy leżakowane w beczkach po bourbonie.Czy Twoim zdaniem gdyby dolać do swieżo uwarzonego RISa troche bourbonu i dodac płatków dębowych wyszedłby dobry trunek?
Manufaktura Piwna z Jabłonowa podała na swoim profilu FB, że zmniejszono goryczkę w pIlsie ze względu na masowe prośby konsumentów. Jak oceniasz tą wiadomosć? Prawda czy nieudolne tłumaczenie na skargi o pogorszeniu jakości?
Szanuję i cenię to, że nie pracujesz w niedzielę. Ale zastanawia mnie, czy kiedy prowadziłeś delikatesy, były co tydzień zamknięte? Czy jeśli jednak, jak większość sklepów spożywczych, pracowały, to czy dawanie pracy w niedzielę (czy też kazanie przychodzenia w niedzielę) nie stoi w pewnej sprzeczności z tym, że szef świętuje? 🙂
Tomku, Twój Blog studiujemy razem z małżonką od paru tygodni i już wiemy żeby odpuścić Tatrę, kupujemy więc Tyskie Gronie… żartuję.
Tyle na poważnie, a na żarty:
1. W niektórych odcinkach (zwłaszcza wielkie testy) dało się zauważyć usłużne dłonie podające Ci próbki, jak sądzimy dłonie małży Twej. Czy jest szansa w którymś z odcinków obejrzeć także połowicę wraz z latoroślami? Czy tez oddzielasz rodzinę od blogosfery i pilnujesz aby nikt nie wlazł w kadr?
2. Jak małżonka odnosi się do Twojej pasji, czy podziela, bądź akceptuje, czy pytania z tego zakresu nie są najlepszymi?
Ot, taki ludzki odruch ciekawości, jeśli włazimy w strefę sacrum, pomiń znaczącym milczeniem :). Pozdrawiamy.
Wiem, że to jest bardzo ciężko ogarnąć, bo filmików jest dużo. Jeślibyś zobaczył przynajmniej wszystkie odcinki 100 pytań do Kopyra, to wiedziałbyś, że te pytania już były… Problem potem jest taki, że stali widzowie czekają na coś nowego, a 1/4 odcinka to odpowiedzi na stare pytania, albo te z oczywistą odpowiedzią… Nie mam pretensji do Tomka, bo on w natłoku zajęć może nie ogarniać już wszystkiego. Nie mam też żadnych zarzutów do Ciebie, bo nie każdy ma czas, żeby obejrzeć wszytko co było nagrane wcześniej. Może ma ktoś pomysł jak to rozwiązać? Wszystkim na zależy na tym, żeby na kanale pojawiały się nowe rzeczy, a nie 1/4 tych samych…
Tomek.
Próbowałeś nowe Braniewo ze stajni Namysłowa, pojawiło się w Dino.
Nawiązując do Twojego nie jedzenia mięsa. Jadasz różnego typu produkty np. sojowe? Jeśli tak to co o nich sądzisz, jeśli nie, to dlaczego?
Witaj Tomku
Mam kilka pytań, może na niektóre odpowiesz. Myślę, że zainteresują niektóre osoby oglądające twojego bloga. Podzielę je na kategorie.
Konkursy piwowarskie:
1. Procedura zgłoszenia się do konkursu (każdego, który się odbywa) jest opisana. Ale jak to wygląda w praktyce? Wysyłam swoje piwa i co dalej? Dostaję jakąś informację zwrotną, że moje piwo przeszło eliminacje, czy jak to wygląda?
2. Czy trzeba jechać np. do Żywca, czy o tym, że uwarzyłem Grand Championa dowiem się np. mailem? Obecność piwowara domowego jest obowiązkowa? Może być tak, że jak go nie ma fizycznie na konkursie to jego piwo dopada…
3. Co z Warszawskim konkursem piw domowych? Wyniki jakoś przeszły bez echa…
P.S. Przydałby się filmik o tym jak wyglądają konkursy z punktu widzenia początkujących piwowarów domowych.
PSPD:
1. Podejrzewam, że w związku z popularnością twojego bloga i piwną rewolucją popularność PSPD znacznie się zwiększyła. Zapłacić wpisowe i dostać legitymację może każdy, a może nie może… Szpan i lans to jedno… Jak wygląda członkostwo, jakie są z tego benefity? Dlaczego warto się zapisać? Bo przecież nie dla zniżek i numeru piwowara.
2. Masz jakaś wiedzę na temat tego ile osób odpada z kursu sensorycznego z powodu daltonizmu sensorycznego?
Warzenie:
1. Jak oceniasz warzenie z ekstraktów niechmielonych? Byłem na szkółce Wrocławskiej inicjatywy piwowarskiej. Prowadziła ją Marusia i dostałem informację, że na ekstraktach można nieźle pokombinować. Ale czy da się uwarzyć na nich piwo konkursowe? Pytam z Ciekawości, bo ja już zacieram.
Tomku, mówi się, że zielone butelki nadają piwu zapach skunksa dlatego odradza się ich stosowanie. Jednak niektóre krieki, risy etc. są sprzedawane w zielonych butelkach z czego to wynika i dlaczego w tych piwach problemy powodowane zielonym szkłem nie są zauważalne?
Już o tym mówił. Jeśli w piwie jest dużo chmielu, to w zielonej butelce będzie on reagował ze światłem i da aromaty skunksowe. Wobec tego style słabo chmielone nie mają tego problemu. Ale o RIS-ach w zielonych butelkach to pierwszy raz słyszę…
Hades gone wild, Mikkeler Black, Kriek z Cantillon- to wszystko jest w zielonych
w kwesti dzikich chmieli nie zniechecalbym do eksperymentowania. Efekty moga byc ciekawe. To piwowarzy domowi odkrywaja nowe ciekawe smaki i kompozycje z, ktorych pozniej korzystaja mniejsze lub wieksze browary. Chmiele amerykanskie to nie koniec rewolucji, to poczatek do odkrywania nowych jeszcze ciekawszych chmieli. A jak pokazuje Tumek.pl na Browar Gdynia dziki z dzikiego chmielu moze wyjsc pijalne piwo. http://m.youtube.com/watch?v=JYX8BMZsD5A
siema kopyr! myślałeś może nad cyklem filmów dotyczących sceny craftowej w danym kraju europy na przykład? polacy rozsiani wszędzie więc może oni też mogliby się zagłębić w ten świat. lubię Twoją misje przedstawiania nam scenę piwną. tez poniekąd taka niosę w moim zawodzie. pozdrawiam
Co trzeba zrobic by uwarzyc wlasne piwo w takim Zarzeczu? Czy to jest w ogole mozliwe dla osoby z zewnatrz kraftowego swiatka?
Mówił już o tym: zgłosić się i zapłacić. Jeśli się nie znasz i wyjdzie lipa, to będziesz miał np. 2000 litrów badziewnego piwa.
Czy jeżeli klikam w banerek który dodajesz a kaspersky mi go blokuje (wyskakuje do innego okna i tak widnieje że zablokowane) to dostajesz hajs czy moje działanie jest bezcelowe?
W odc. „warzę z Kopyrem” pokazywałeś, że warto dać chmielinom trochę opaść i można w ten sposób odzyskać trochę brzeczki. Mam jednak wrażenie, że są chmiele (np. Tomahawk), które po prostu nie chcą opaść. Czy jest jakieś alternatywne rozwiązanie? Filtracja?
Siema Kopyr!
Browar Ommegang wydaje piwa z serii „Gra o tron”, jako fan książki i serialu bardzo chciałbym ich spróbować. Wiesz może czy są one dostępne gdzieś?? Z góry dziękuję i pozdrawiam!