[WFP] Darek Doroszkiewicz z Artezana i Czarne IPA

14
2225

Kolejna część relacji z Warszawskiego Festiwalu Piwa. Tym razem obok degustacji Black IPA z serii IPA Tour z Artezana rozmawiam z Darkiem Doroszkiewiczem i próbuję wyciągnąć, co nieco na temat nowego browaru i planów na przyszłość. Dziś jeszcze ukaże się materiał z odwiedzin nowego browaru.


14 KOMENTARZE

 1. Dla Ciebie każde piwo, które ma słabą goryczkę lub nie jest na amerykańskich chmielach to lipa. A prawda jest taka,że IPY sripy już powoli niczym od siebie się nie różnią więc czym tu się jarać? Trochę szacunku dla innych gatunków piw, to że tobie nie smakuję to nie znaczy że anglikom też

 2. No nie przesadzaj z tym malym, bo 40 hekto to jest sporo. Teoria langsam aber sicher jest nie do przeskoczenia dla sporej czesci niemieckich piwowarow, wiec ja bym sie nie czepial, taka mentalnosc. Ale-Mania poszla teraz mega mocno, Black IPA, Belgian IPA, Imperial Stout, IIPA, Saison, Scottish Ale — jak na DE to grubo, nie powiesz, ze nie 🙂 .

   • Mowiles, ze tam gdzie warzy Hopfenstopfer to maly browar, ale chyba teraz wiem o co Ci chodzilo i nie o to co napisalem. Z tego co Thomas mowil, to w tym roku jest 480 hekto, czyli dokladnie jedna warka 40 hekto na miesiac, nie mam pojecia jak to mierzyc, ale chyba nie jest zle ?

    • Browar poniżej 500 hekto na rok to mikrus. A kupowanie warzelni 40 hekto, po to żeby ja odpalić raz na miesiąc to …. brak mi słów. To tak jakby kupić BMW M5 i jeździć nim tylko w niedzielę do kościoła.

    • To nie tak. 😉 Hopfenstopfer warzy w browarze Bad Rapenau i warzelnia (raz, że pewnie kilka razy się zwróciła) to jest wykorzystywana częściej. Tylko Hopfenstopfer rzadko ja wykrozystuje.

    • To co Tomek napisał, warzelnia pewnie ma już z 25 lat, a browar się dawno zwrócił. Thomas pracuje w browarze Haeffner Brau jak główny i jedyny piwowar, a oprócz tego właściciel pozwala mu warzyć swoje piwa praktycznie za darmo na miejscu w ramach czasu wolnego. Dlatego piwa są tak tanie, czego również Artezanowi kiedyś życzę, co i tak pewnie się nigdy nie stanie – rozmawiamy o piwach klasy światowej w cenie 0,70 euro za butelkę. Ogólnie problemem jest z sensownym chmielem, a jednak Niemcy nie mają podpałki na amerykańce, więc to również utrudnia sprawę. W tym roku (2015) ma być 600 hekto, więc idzie Thomas z buta ;).

 3. Artezan jest zdecydowanie moim faworytem ever w polskim rzemiośle piwnym. Każde ich piwo mocno mi smakowało, w multitapach jeżeli jest na tablicy nigdy się nie zastanawiam co biorę.

  Jeżeli wejdą w końcu w butelki 6-8 zł to będzie mega szczęście.

 4. Artezan wyrósł na najbardziej chyba innowacyjny, obok Pracowni, polski browar rzemieślniczy. Na początku wydawało się, że faktycznie będą tłuc głównie tego Pacyfika i IPA, ale z czasem zaczęli odważniej eksperymentować. Nie zawsze się to udawało, ale seria Projekt jest świetna, właściwie nie było w niej wpadek. Mam nadzieję, że Artezan, wzorem Pracowni i Pinty, otworzy niedługo swój pub w Warszawie. Jest tu coraz więcej multitapów (już są nawet osiedlowe na Ursynowie), ale dla takiej perełki znalazłoby się miejsce na rynku bez problemu.

  Wygląda na to, że Artezan zacznie butelkować w podobnym czasie co Pracownia. To na pewno bardzo zmieni rynek kraftowy w całej Polsce, tzn. poza dużymi miastami. Do tej pory poza miastami, w których są multitapy, dostępne były głównie piwa kontraktowców (dzięki butelkom), z którymi niestety bywa bardzo różnie. Jest to w sumie jakiś paradoks, że takim browarom jak Faktoria czy Olimp (czyli w najlepszym razie przeciętniakom) łatwiej dotrzeć do klienta w całej Polsce niż absolutnym liderom (PP i A). Wpływa to pewnie w jakimś stopniu na odbiór piwa rzemieślniczego w Polsce.

 5. Niech sie rozwijaja, niech powstaja nowe browary, niech warza ipy sripy i inne. Kazdy wybierze sobie co lubi a rynek i tak ureguluje oferte browarow a co wazne ureguluje tez cene. Duzo browarow z roznymi strategiami i grupami docelowymi:-) trudniej uzgodnic, uzasadnic i utrzymac wysokie ceny piw.

Leave a Reply