Browar Artezan – wczoraj, dziś i jutro

24
3071

W ubiegłą sobotę miałem wraz z Docentem i Kowalem okazję odwiedzenia nowego browaru Artezan, który powstaje w Błoniu. Nowy browar dużo bardziej przypomina browary BrewDoga czy Oskar Blues niż dotychczasowy. Wygląda to bardzo obiecująco, aczkolwiek są też złe wieści.


A tak wygląda(ł) browar Artezan w Natolinie koło Grodziska Mazowieckiego. Postanowiłem sięgnąć do jednego z pierwszych nagranych przeze mnie materiałów (w rolę operatora wcielił się wówczas Darek Doroszkiewicz), czyli właśnie wizyty w Artezanie. Zobaczcie jak wszystko zmieniło się w ciągu ostatnich dwóch lat. Wideo było jedynie dodatkiem do tekstu, tak rodził się Artezan i tak rodził się vloger Tomek Kopyra z blogu blog.kopyra.com.

24 KOMENTARZE

 1. Często powtarzasz lub sugerujesz, że polskie przepisy związane z warunkami, w jakich warzy się piwo, są bardziej restrykcyjne niż w innych krajach, np. w UK. Czy PSPD nie próbowało nigdy lobbingu w sprawie liberalizacji tych przepisów? Wiem, że PSPD to organizacja piwowarów amatorów, ale jednak to spośród tych amatorów rekrutują się zwykle rzemieślnicy i rygorystyczne przepisy utrudniają przejście na profesjonalizm.
  I podobnie ze sprzedażą piwa domowego — czy PSPD nie planowało lobbingu w sprawie zalegalizowania tej sprzedaży w jakiejś formie? Są kraje, w których można sprzedawać, w ograniczonych ilościach, nawet domowe destylaty i jakoś problemu z tym nie ma.

  • PSPD nie będzie kopało się z koniem, koncerny mają znacznie silniejszą pozycję lobbystyczną niż jacyś tam rzemieślnicy. Koncernom nie jest na rękę zmiana przepisów bo dzięki nim kontrolują rynek, jak Stefan z Wieśkiem będą mogli otworzyć browar w garażu bez setki pozwoleń to skończy się hegemonia koncernów, tego się najbardziej boją.
   Szybszą opcją będzie wybranie do sejmu takiej opcji politycznej, która ma najbardziej liberalne podejście do rynku. #pozdrodlakumatych 😉

  • PSPD udało się wprowadzić już jedną istotna zmianę w rozporządzeniu ministra: małe browary nie muszą załatwiać DUŚ (Decyzji Środowiskowych Uwarunkowaniach Inwestycji), to już spore ułatwienie.

   • To był akurat absurd, który trzeba było wyeliminować. Ideą obecnej ekipy rządzącej jest minimalizacja formalności, a nie odejście od fiskalizmu. Ze strony UC raczej kłód pod nogi nie ma się co spodziewać, bo jest to sprzeczne z misją Służby Celnej. Może warto byłoby redefiniować progi akcyzowe? W UK dla małych jest ulga 50% do 60 tyś. hl.

 2. Mialem okazje widziec wczesniejsza wersje filmu, i film z wizyty w 2012 byl dluzszy. Dlaczego w tej wersji zostal material pociety i niektore elemnty usuniete (np. magazyn slodu)?

  • No złe wieści są takie, że przynajmniej na początku Artezan będzie miał asortyment ograniczony do 5, a nawet 4 piw (bo Pacyfik będzie podwójnie). Obecnie mieli chyba 7 leżaków i 3 fermentory.

  • Dekokcja przy dzisiejszych, mocno rozluźnionych słodach jest zbędna. Jeżeli nie planują warzyć pilsów to już całkowicie zbędna.

   Korytko brzeczkowe jest seksi 😉

 3. A czy piwo można produkować i sprzedawać jako produkt kolekcjonerski tak jak to robią z dopalaczami ? Wtedy można ominąć podatek akcyzowy i te wszystkie bzdurne przepisy sanepidu i innych urzędów.

Leave a Reply