Albretcik z Artezana

20
2460

czyli temperatura ma kluczowe znaczenie.

Po Funky Brett Artezan coraz śmielej sobie poczyna z dzikusami, czyli z dzikimi drożdżami Brettanomyces. Tym razem zdecydowali się na Black Ale fermentowane tymi właśnie drożdżami.

20 KOMENTARZE

 1. Nie no, nie twierdziłem, że lipa, bo piwo ogólnie bardzo mi smakowało. 🙂 Tylko trochę się rozczarowałem, bo liczyłem na uderzenie dzikusów. Pewnie się tak zafiksowałem też przez to, że ominęło mnie Funky Brett i liczyłem, że tu będzie równie dziko, tylko, że w dodatku czarno. Po ogrzaniu faktycznie trochę tej dzikości się pojawiło, ale to naprawdę trzeba było wiedzieć, czego i gdzie szukać. Nawet sam Jacek Materski przyznał, że choć ten rodzaj brettów nie daje aż takich efektów, jak te, z którymi bretty ogólnie się kojarzą, to i tak trochę to piwo im wyszło za grzeczne, niż oczekiwali.

 2. Nuty dzikie są, ale na granicy sugestii, delikatna nuta stajenna prawie niewyczuwalna, ale to co na stronie piszą to estry kojarzące się z ananasem są. Piwo mi bardzo smakowało, taki ciekawszy niż zwyczajowo stout.

   • Bardzo wymagające piwa jak dla mnie (pod względem sensorycznym) i praktycznie niepijalne 🙂 , co nie zmienia faktu, że mega. Mi jeszcze została wersja Bacon, jest strach 😛
    A tą kłódkę to masz taką z Łucznika, czy coś lepszego ?

 3. Cześć Tomek! Obserwuję twojego bloga od dłuższego czasu, ale dopiero teraz wymęczyłem cały kurs sensoryczny, porobiłem notatki itd. Zamówiłem kilka piw drogą internetową, bo niestety mieszkam w małym mieście, gdzie żadnego specjalistycznego sklepu z dobrym piwem nie ma. Czy takie podróże kurierskie mogą wpłynąć jakoś na piwo? Nie wiem, może poprzez wstrząsy może mu się coś stać? Aha, no i jeszcze nie miałem okazji się wyposażyć w jakieś konkretne szkło. W pobliskich sklepach nie mogę nic znaleźć. Mam tylko takie szkło, od wina:
  http://i.imgur.com/cQzZpOJ.jpg
  Nada się?
  Aha, jeszcze coś. Z tych piw, które zamówiłem, tylko jedno zostało przez ciebie zrecenzowane. Pamiętam jednak, że w jakimś filmie coś wspominałeś o tych piwach: Lublin to Dublin, Rowing Jack. Nie wiem, czy to ja nieudolnie szukam tych filmów, czy na ten temat nic nie ma. Jakieś plany na ich recenzje są?

  @wszyscy
  Jeśli ktoś byłby na tyle uprzejmy, by polecić mi jakieś ciekawe piwa, to byłbym wdzięczny. Zamawiam wyłącznie drogą internetową. Prosiłbym o piwa w cenie 5-15zł.

  Pozdrawiam,
  Marcin.

    • Chodzi Ci o piwa smaczne, czy ciekawe? Te dwie cechy nie zawsze idą w parze 😀 Bo np: smaczny jest Crack z Pracowni piwa, a ciekawe Orkiszowe z czosnkiem z Kormorana 😉
     A tak zupełnie serio po recenzji Tomka spróbowałem Schönramer Imperial Stout i rzeczywiście – świetny RIS za 13 zł!

    • Najlepiej i smaczne i ciekawe. Dzisiaj sprawdziłem Rowing Jacka i Coffee Stouta z Kormorana. O ile ten pierwszy jakieś wrażenie na mnie zrobił, to ten drugi już niekoniecznie. Zostały mi jeszcze 4 piwa (nie chce mi się teraz schodzić do garażu, ale na pewno Lublin to Dublin i Leffe Brune, czy coś takiego; innych nie pamiętam). Jak coś masz do polecenia, to śmiało. Generalnie RJ to jedyne IPA, jakie wziąłem tym razem, to może coś w tym stylu? Jutro poszukam tych piw, o których już wspomniałeś, dzięki.

    • Moim zdaniem Kormoran AIPA to obecnie jedno z najlepszych piw w tym stylu z polskich browarów. Warto spróbować 😛 Niemal tak dobry jak RJ 2 lata temu 😉

  • Marcin, polecam AIPA z Kormorana, Jurajskie z Ostropestem, popróbuj z piwami PINTY (Twój zakres cenowy) no i oczywiście nasze polskie portery. Aha, i nie bój się czasami kupić mniej piw, a droższych – doznania smakowe niezastąpione (nie zawsze, trzeba trafić dlatego polecam przed kupowaniem sprawdzenie piw na ratebeer.com)

   • Na tę chwilę wykupuję wszystko, co mnie ciekawi ze sklepu Piwoteki. Jak wypiję tam większość,co mnie ciekawi, to przerzucę się na inny serwis, który oferuje jeszcze inne piwa. Za radę oczywiście dziękuję i pewnie z niej skorzystam po wypłacie.

Leave a Reply