45. odcinek 100 pytań do kopyra

185
10454

odpowiedzi na pytania z odcinka 44.

Kolejny odcinek odpowiedzi na Wasze pytania. Tym razem odpowiadałem na pytania spod odcinka 44.

185 KOMENTARZE

  1. Znowu wylałem piwo do zlewu. Komes niebieski, skisły na nic. W sklepie w którym go kupiłem było wręcz zimno, u mnie stał w chłodzie i … Tak się zastanawiam jaki wpływ na kupowane piwa mają warunki w naszych hurtowniach. Pewnie znasz temat, może przeprowadzisz jakiś teścik tego samego piwa z kilku różnych hurtowni?

    • Ja ostatnio kupiłem Brackie Imperial IPA i też wylałem, chyba coś innego leją do butli niż wcześniej lali. Tak mi się przypomniało jak na plakat zerknąłem.

        • smakowało jakbyś wlał takie tanie mocne piwo za 1,39… kiedyś były takie za moich czasów studenckich (2000-2004) „DiT” Dobre i Tanie, masakra.

        • ja akurat w sklepie „piwosz” przy Płowieckiej w Warszawie. Sklep ogólnie wyśmienity, polecam, nawet z kija mają piwa do pet’ów.

        • Ja też się naciąłem ostatnio 2 razy… Raz w żywcu butelkowe w restauracji w browarze i drugi raz kupione w sklepie specjalistycznym.

        • ja rozumiem, że może się deczko różnić ale ja trafiłem na syf nie do wypicia.

        • Ja tak mialem z paroma piwa z pewnego sklepu w Warszawie, gdzie ucieszony mozliwoscia zdegustowania paru smakolykow z wielkiego miasta natrafilem na jedna, wielka zupe warzywna w Imperium Atakuje od Pinty i paru Faktoriach. Wszystkie staly poza lodowka na dosc mocno naslonecznionych polkach.

  2. MiaLes jakies śmieszne przygody związane z piwem i klientami w swoim sklepie? Sam pracuje w sklepie i słyszałem kiedyś np. że carsberg jest bardziej smietankowy (!) od lecha, Dębowe czuć tym dębem albo pewien pan pokazuje puszke Volta i tam napisane że Carlsberg Polska i że to jest piwo Carsberg tylko puszka inna:)

  3. A’propos rewolucji piwnej to ostatnio „biesiadowałem” z ludźmi z Błonia k/Warszawy i nie mieli pojęcia, że mają tam u siebie Artezana… dziwili się też, że w Błoniu piwa z Artezana nie ma.

  4. Dzięki za te wszystkie piwne recenzje. Przypadkiem trafiłem na Twój kanał na youtube i dzięki Tobie pierwszy raz spróbowałem RISa. A że jestem okrutnym fanem ciemnych piw – pokochałem ten styl.
    Keep up the good work, dude :]

  5. 1. Skoro zielone butelki są do dupy, to czemu można znaleźć genialne piwa takie jak Cuvée René Lindemansa czy te lepsze piwa z Mikkellera?
    2. Czemu nigdy w historii bloga nie degustowałeś nic z To Øl? W końcu to chyba jeden z lepszych browarów skandynawskich, ma niezłą dystrybucję w Polsce, w postaci Smaku Piwa z którym współpracujesz.

      • No taa wiadomo, oglądałem. Ale to nadal nie odpowiada na pytanie czemu te świetne browary, warzące genialne piwo wysokiej jakości leją piwo do zielonego szkła? Np mam butelkę po Mikkellerze IPA z dodatkami leżakowane w beczce, pewnie za sporą kasę i jest zielona. Po co ryzykować skunksa w takich dobrych piwach? Prawda też, że nie spotkałem w żadnym krafcie, obojętnie z jakiej butli, aromatu skunksa, to kwestia grubości butelki?

        • Anglicy leją piwo do przezroczystych butelek i nie ma skunksów, bo dodają zizomeryzowany ekstrakt chmielowy. Grubość butelki nic do tego nie ma. A czy Mikkeler dodaje „izo-ekstrakt” to nie wiem. Innym sposobem mogłoby być usunięcie cysteiny jako donoru grupy tiolowej -SH, ale wydaje się to albo za drogie (jak usunąć jeden związek przy całej gamie innych) lub niebezpieczne (użycie soli rtęci).

  6. A co tam w Piotrze i Pawle się szykuje? Będą jakieś rarytasy? Na tle innych sklepów i tak maja trochę ciekawsze piwa, ale też bez jakichś rewelacji. Dobrze by było artykuł jakimś namacalnym dowodem popchnąć 😉

        • No nie do końca, za skład i zawartość merytoryczną w postaci artykułów odpowiada agencja PR, a za zawartość gazetki dział zakupów. Z nikim z P&P nie miałem kontaktu.

        • O, to trochę smutne. W PiP mają BRJoty ale bez gwiazd typu Jankes czy Grand Prix, mają te biedne Ambery, całkiem bogato w Trappistach, sporo zagranicznych koncerniaków. No przydałby im się pazur, nawet w postaci jakiś koncernowych ale porządnych IPA (bo Black Bojana już mi nosem wychodzi).

          Mam nadzieję, ze skoro zaprzęgli ciebie do roboty to jednak ktoś tam jest, komu temat dobrego piwa nie jest obcy 🙂 Może mnie zaskoczą. A kiedy tekst się ukaże?

        • Ostatnio widziałem niezłą ofertę belgów z naklejkami SmakuPiwa, może jeszcze chwila i będą sprzedawać Mikkellera 😛

  7. RHINO zdecydowanie broni się smakiem.
    Mam nadzieję że uda mi się ściągnąć choć kilka Twoich/waszych piw z Widawy do Żyrardowa.
    Niestety jak się ostatnio pojawiły w łódzkim Zofmarze to zniknęły jak kamfora już po kilku godzinach.
    To oczywiście dobrze że mają takie wzięcie ale to sprawia że w połowie drogi między Łodzią a Warszawą nie można ich dostać. Po pozytywnym szoku jakim było dla mnie RHINO chętnie spróbowałbym innych.

    • Ja mam 200m w linii prostej do sklepu gdzie Rhino jest Oborniki Śl. 🙂 Chcesz to może jakoś pomogę w zakupie i wyślę.

  8. Tomek, jak na trwałość piwa domowego wpływa zalanie szyjki butelki woskiem? Czy wnosi to jakieś wymierne korzyści?

  9. A na wódce jest data przydatności, przynajmniej na niektórych 😀 Sprawdzałem jakiś czas temu Żubrówkę albo Krupnik i miała rok przydatności.

  10. 1 Czy lubisz jakieś metalowe kapele ? 🙂
    2 Pokaż resztę kanciapy, bo zawsze ta sama perspektywa a jestem ciekaw jak wygląda w całości ten twój pokoik 🙂

  11. Szczerze mówiąc kompletnie nie kapuję po co odpowiadasz na pytania typu dzień Kopyra czy pytania o wiarę, dietę itp. Rozumiem że jesteś w miarę otwartą osobą co widać i nie masz problemu z mówieniem o sobie, ale trochę IMO robi sie babskie targowisko. Może nie do końca łapie idee ale to blog o tematyce piwnej. Obawiam się że niedługo zaczniesz udzielać porad stylistycznych i fryzjerskich. Nie traktuj tego proszę jak atak bo bloga śledzę i śledził będę. Rzecz jasna jak zaznaczyłeś jest to „twój” blog (czy vlog) i możesz odpowiadać na każde pytanie jakie masz ochotę, tylko uważam że lepiej odpowiedzieć na pytanie „czy stout ma być czarny czy złoty?” niż pytania kompletnie nie mające nic wspólnego z kręgosłupem vloga

    • No właśnie idea „100 pytań do kopyra”, która wystartowała na 1000 lajków na FB, to było trochę takie AMA – Ask Me Anything i miała to być odskocznia od ściśle piwnej tematyki. Pytanie poza piwne są więc jak najbardziej w porządku.

    • No właśnie ty masz jeszcze tą piwniczkę gdzie ślimaki chodziły. Może coś o niej powiesz. Dawno tam nie byłeś a kiedys to nawet degustacja tam była 🙂

  12. Sour to new hoppy? A co jeśli chodzi o dodatki ziołowe? Paul Nash w Twoim wywiadzie był raczej pełen optymizmu jeżeli chodzi o kolejną fazę ich piwnych eksperymentów. Co ty myślisz na ten temat? Czy znasz jakieś piwa z dodatkiem ziół warte polecenia? Czy sahti należałoby zaliczyć do tej kategorii?

    • Polskie piwa z ziołami to rzadkość: Gruit Kopernikowski z Kormorana jest ciekawy, ale za rzadko wychodzi (o ile jeszcze się pojawi), Jurajskie z Ostropestem jest stale w sprzedaży i jest przyzwoity. Teraz ma wyjść Black Sahti z Pinty i Pracowni Piwa z dodatkiem pędów sosny, oby było więcej butelek niż Imperatora, zapowiada się ciekawie. Piwa z ziołami to trochę problem bo temat jest średnio rozpoznany w środowisku piwowarskim. Średniowieczne receptury pewnie zginęły 🙁

  13. Zastanawiałem się ostatnio nad tym jak to jest z degustacją piwa i paleniem papierosów.
    Czy palenie ma wpływ na wyczuwane aromaty i na smak czy może jednak nie?
    A jeśli ma wpływ to czy są może jacyś profesjonalni degustatorzy, którzy mimo to palą, a jednak wyczuwają wszystko tak jakby nie palili?

  14. Hej!
    Jako, że siedzę w kawie, bardzo mocno siedzę w temacie wody. Czytałem w amerykańskim opracowaniu, że woda ma kolosalne znaczenie dla jakości piwa (z kawą jest podobnie) i czasami nie da się zrobić go w danym stylu jeśli nie mamy wody o odpowiednich parametrach. Prawda to? Jeśli tak, to czy w polskim crafcie zwraca się na to uwagę, montuje w browarach odwróconą osmozę lub inne systemy filtracji?

    Czekam na wpis o nowych podróbkach Ale Browaru z Żabki! 🙂

    Pozdrawiam,
    Maciek

  15. Dwa pytania techniczne. Albo trzy, trzy to fajna cyfra.
    1. Jak określamy termin przydatności do spożycia własnego piwa?
    2. Czy jest jakiś magiczny sposób na wyklarowanie piwa po zimnym chmieleniu (oczywiście bez utraty smaków i aromatów)?
    3. W następnej warce chciałbym spróbować herbatki chmielowej. Czy może to zastąpić chmielenie na zimno, czy tez trzeba to traktować jako dodatek?

    No dobra, cztery tez jest zgrabne.
    4. Herbatkę chmielową gotować na brzeczce czy wodzie?

    BTW, dobra robota z tym vlogiem, man!

    • 3). i 4). Jeśli chodzi o herbatkę to już się chyba gdzieś tu przewinęło. To nie jest to samo co chmielenie na zimno. To raczej coś podobnego co gotowanie chmielu na goryczkę. Podczas gotowania te lotne substancje o które Ci chodzi 'ulatują’ a zostają spolimeryzowane alfakwasy (które odpowiadają właśnie za goryczkę). Znaczenie ma też długość gotowania. W każdym razie metodę tę na pewno można wykorzystać aby uratować za mało gorzką warkę. Jednak jakie da to efekty zamiast chmielenia na zimno to nie wiem – trzeba sprawdzić organoleptycznie i nam to tutaj opisać 😉 Na anglojęzycznych forach najczęściej ludzie chwalili sobie gotowanie takiej herbatki w niedużej ilości wody przez 15 minut i dodawanie jej z jakimś cukrem do refermentacji podczas kegowania/butelkowania. Na ale jeśli jest użyty ten cukier to chyba można też wykorzystać brzeczkę zamiast wody 😉

      Inne pytania to nie jestem ekspertem, ale:
      1) To zależy od rodzaju piwa i warunków w jakich ono powstało i później jest składowane dlatego nie ma jednego 'uniwersalnego’ wzoru na to. Generalnie im 'cięższe’ piwo (więcej alk.) i im chłodniejsze pomieszczenie tym dłużej można składować. Ja to sprawdzam organoleptycznie 😉

      2) IMHO: najlepszym sposobem jest czas i spokój i zapewnienie nieco chłodu przed butelkowaniem i podczas leżakowania. Można też odfiltrować cząstki podczas butelkowania jak jest ich sporo (np. filtratorem z oplotu). Są też takie środki jak żelatyna, mech irlandzki czy karuk. Raz zastosowałem mech i mam wrażenie że on co najwyżej przyśpieszył klarowanie – za to ciasto drożdżowe na dnie fermentora wyglądało kosmicznie 😉

  16. Siema! Tomku, czy orientujesz się może jak wygląda kwestia wynajęcia browaru (kontraktowo) w celu uwarzenia swojego piwa? Mam na myśli koszty, warunki i zasady – np. Dr. Brew, chłopaki podpisują kontrakt na jedna warkę tj. warzenie, fermentacja, leżakowanie i butelkowanie jako jednolite dzieło czy może każdy z tych procesów jest oddzielną usługą? Sprzęt obsługuje się samemu czy „dostaje” się człowieka znającego technologie?
    Pozdrawiam!

  17. Witam! 1. Czy istnieje jakiś styl piwa, ewentualnie „podstyl” całkowicie niszowy którego jeszcze nie miałeś okazji spróbować? 2. Czy piłeś kiedyś to afrykańskie piwo z sorgo, o którym wspominałeś w jednym z filmików? Pozdrawiam

  18. Cześć Tomek, dwa pytania:
    1. Ostatnio pijąc pewnego portera (nieważne już jakiego) w aromacie wyczułem zapach sosu sojowego. Jaki może być powód powstania takiego aromatu?
    2. Jak przy ciemnych piwa (Stout, RIS, Porter Bałtycki) na smak i aromat wpływa to kiedy dodamy ciemne słody? Czym będzie się różnić np. Porter w którym wszystkie słody wrzucimy od początku zacierania od tego w którym np. ciemne słody dodamy dopiero na 10 minut przed końcem zacierania.

    • Co do pierwszego pytania: O ile się nie mylę to ciemne, mocne piwa nabierają takiego aromatu za sprawą utleniania i CHYBA jest to odbierane jako pozytywne. Aczkolwiek wolałbym żeby ktoś bardziej obeznany potwierdził.

    • 2. Im wcześniej wrzucisz ciemne słody tym więcej nut od nich pochodzących pojawi się w piwie. Tutaj też zależy czy chodzi Ci o ciemne słody palone czy karmelowe.Do porteru jeżeli dodajesz słód palony lub palone zboże to raczej pod koniec, bo portery mają raczej mało nut palonych. Ciemne słody dodaje się też pod koniec zacierania, żeby móc przeprowadzić próbę jodową, gdyż w ciemnym zacierze raczej ciężko będzie zobaczyć co wyszło.

  19. Witam. Panie Tomaszu,gdzie można Pana zastać w najbliższym czasie? Jak mnie pamieć nie myli wspominał Pan coś o wyjeździe do Japonii,można prosić o jakieś szczegóły?
    Pozdrawiam.

  20. Jak to jest np. w Widawie kiedy planujecie nowe piwo? Siadacie przed BeerSmithem potem fru składniki i lecimy, czy np robicie 2,5,10 testowych warek np 20 litrowych z delikatnymi zmianami. Jeśli ta druga opcja to jak to mniej więcej wygląda? Jakie różnice w tych warkach?

  21. Jak wygląda proces mierzenia IBU w laboratorium i ile kosztuje takie badanie? Czy nie czujesz się trochę poirytowany tym, że browary chwalą się dużym IBU wyliczonym przez kalkulatory, które tak naprawdę często nijak ma się do rzeczywistości? Do tej pory najbardziej goryczkowym piwem w rzeczywistości, jakie piłem był Kormoran American IPA warka V (coś w okolicach 80-85 IBU wg etykiety), a niejednokrotnie próbowałem piw z zadeklarowanym IBU około 100.

    • Pomiar ibu: Do piwa dodaje sie mieszaniny: HCl i Izooktanu zeby wytracic alfa kwasy. Nastepnie to co sie wytracilo poddaje sie badaniu w spektrometrze mierzac absorbcje fal o dl. 275 nanometrow (czyli tych absorbowanych przez alfa kwasy).

      To jest pomiar obiektywny ilosci alfa kwasow. Wartosc IBU zaczyna sie oczywiscie od zera a siega troche ponad sto (poprostu wiecej nie da sie rozpuscic w piwie/wodzie). Odczucie goryczki w piwie nie jest obiektywne i nie jest tylko prosta pochodna ilosci alfa kwasow. Spotkalem sie ze stwierdzeniami ze ludzie sa wstanie wyczuc to tylko do pewnej maksymalnej wartosci (kolo 80). Ale dokladna granica nie jest znana i pewnie zalezy od osobnika.

  22. Fajny odcinek: duzo cytatow 😉

    Powtarzajace sie pytania o to kiedy cos napiszesz moga wynikac z tego ze dobrze sie to czyta. Zaryzykowalbym nawet stwierdzenie ze lepiej sie czyta niz oglada. Ale sam wiem jakie pisanie moze byc ciezkie.

    Pytanie:
    Czy myslales moze o poprawie emisji glosu? mniej z nosa wiecej z zaladka?

  23. Nie myślałeś, żeby umieścić gdzieś na stronie link do powiększonego zdjęcia tablicy z kapslami, tak by można było je odczytać, taki hall of fame 🙂

  24. Mam pytanie odnośnie wysyłania piw na konkurs piw domowych (np. Birofila). Czy mogę wysłać tam piwo uwarzone wg gotowej(zwycięskiej) receptury pana Dziełaka (Imperial IPA Grand Champion 2013) i sędziowie wyjdą z założenia taka sama receptura może dać inny efekt, czy wystarczy delikatnie ją zmienić (np dać jednego chmielu/słodu więcej, innego mniej) i już to będzie inne piwo bez plagiatu?

  25. Co zrobić z młotem pozostałym po produkcji piwa ?
    oprócz karmy dla świń, krów i kur. Czytałem że ponoć zanętę wędkarską a czy można zrobić zacier do bimbru ? mój znajomy pędzi i myślałem że mu dostarczę młota i może coś z tego zrobi

    • Ja zrobiłem kiedyś żonie kąpiel. W czasie wyglądała jak Jożin z bagien, ale po wyjściu i spłukaniu – skóra delikatna jak u Kleopatry…

  26. Degustowałeś ostatnio kilka piw w stylu Polskie IPA. Czy jest szansa na kontynuowanie tej serii, dajmy na to np. Pyza z Bazyliszka ?

  27. 1. Tomku, jak podchodzisz do zadawania w kółko tych samych pytań z nadzieją, że się usłyszy odpowiedź?

    Wobec tego powtórzę moje poprzednie, w prostszej formie:

    2. Czy moje domowe piwa po 18 latach leżakowania w piwnicy będą nadawały się do wypicia?
    3. Czy słyszałeś o odtworzeniu gatunku pleśni do produkcji piwa jopejskiego, czy piłeś takie piwo, czy słyszałeś o jego recepturze?

    Bonusy – bardziej sugestie, niż pytania, ale może się do nich odniesiesz:
    4. A propos piany na reklamach – słyszałem, że lata tam człowiek z pianą z jajek i nakłada je ludziom do kufli… (też słyszałeś o czymś takim?)
    5. Z tego co pamiętam to pracowałeś w bankowości – na „taśmach prawdy” które Ciebie nie szokują, jak ostatnio powiedziałeś jest deal – dymisja ministra za dodruk pieniędzy. Jak podchodzisz do dodruku pieniędzy, to takie normalne?
    6. Co do tego bankowca, rozumiem, że pracowałeś w jakiejś korporacji, banku, instytucji finansowej… Czy teraz, żyjąc z piwa masz większe (dużo większe?) zarobki? Wybacz pytanie dość osobiste, ale moim zdaniem może to interesować młodszych ludzi którzy się zastanawiają czy żyć z tego co kochają, czy wybrać niby „pewny” zawód i pracę (bankowca, prawnika, ekonomisty… itp)

    Dzięki.

  28. Witam. Kupiłem w niemczech trzy takie same lagery (koncernówki), z tej samej partii, z ta sama data przydatności (12.12.2013), jedno piłem świeże, drugie miało miesiac po terminie i były nijakie (jak to koncernówki), testowo jedną potrzymałem do 11.07.2014, i pojawił sie gushing. Z czego to wynika ? piwo pachnie tak samo, smakuje tak samo (głównie diacetyl), nie jest absolutnie skwaśniałe (przechowywane były zawsze w szafce).

  29. Tomek,

    Mam szybkie pytanko – znasz może taki browar New Glarus z Wisconsin? Pamiętam, że jak byłem w US to ich Spotted Cow było jedynym piwem z nalewaka jakie mi w miarę smakowało (choć konkurencja nie stawiała wysoko poprzeczki bo były to głównie Millery light czy jakieś takie szczyny – byłem w Milwaukee (nawet odwiedziłem browar Millera) a tam nie może nie królować Miller, ale to było zanim zacząłem się cokolwiek interesować tym co piję więc jestem ciekawy czy wyczułem lepsze piwko nieświadomie czy może to tylko jakiś lepszy koncerniak :/

  30. Cześć Tomku.
    Mam problem tego typu: po zrobieniu piwa z kitu Better Brew India Pale Ale i zastosowaniu załączonych do niego drożdży nie mogę się pozbyć zapachu drożdżowo-kwiatowego z fermentatora (w butelkach piwo pachnie tak samo). Myłem płynem do naczyń ,a później wyparzałem wrzątkiem i nic to nie dało.Chciałem potraktować fermentator chlorem ale zrezygnowałem bo nie chcę mieć kolejnych warek z chlorowym smakiem lub aromatem.Co byś mi poradził w jaki sposób można tego zapachu się pozbyć czy są jakieś sposoby ,a może ten aromat drożdżowo-kwiatowy nie przedostanie się do następnego piwa? Pozdrawiam i proszę i odpowiedz.

    • Zmień drożdże i brewkit na ekstrakty z samodzielnym chmieleniem, kontroluj temp. fermentacji. Zapach z fermentora raczej nie będzie problemem, uważaj na resztki chloru w fermentorze.

      • Tomku dziękuje za szybką odpowiedz.Kolejna warka będzie z zacieraniem i samodzielnym chmieleniem i mam zamiar zrobić Foreign Extra Stouta 17,2Blg a ten ekstrakt to był tylko po to żeby się przyuczyć przed samodzielnym zacieraniem i wysładzaniem. Tomku,a może zamiast chloru wleje wrzątek i potraktuje to dwiema łyżkami OXI wymieszam i zostawię na parę dni jak sądzisz czy ma to sens?

        • PS. Żałuje że nie mogę być za tydzień w Obornikach Śląskich bo z miłą chęcią spróbowałbym tego RIS-a co go warzyłeś u siebie w kuchni no cóż z Białegostoku niestety za daleko ale jak będziesz na jakiejś imprezie bliżej mego miejsca zamieszkania to na pewni się wybiorę przybić piątkę porozmawiać i strzelić fotkę.Pozdrawiam

  31. Dlaczego piwa IPA i wszystkie jego odmiany i wariacje są drogie? tzn co tak podbija cenę? że z jednego browaru ipa jest 2-2,5x droższa niż inne piwa? Czy chmiel w takiej skali jest tak drogi?

  32. Zaczynam przygodę z piwem uwarzyłem pierwsze piwo z brew kita i tu mam pytanie czy lepiej byłoby od razu rzucić się na głęboką wodę i warzyć od podstaw czy dalej pchać się w brew kity

    • Jeżeli boisz się filtracji i wysładzania to spróbuj na zestawie ekstrakty słodowe + chmielenie, nie musisz nic dokupować, a masz wpływ na chmielenie, nie ma też problemów ze znalezieniem receptur na warzenie z ekstraktów. Warzenie od postaw ma to do siebie, że trwa dłużej niż brewkit lub ekstrakty, trzeba dokupić termometr i filtrator, ale masz większy wpływ na piwo i więcej się nauczysz. Jeżeli nie masz potrzeby robić złożonych piw typu Brown Porter lub Witbier to ekstrakty + chmiel powinny wystarczyć.

  33. Witam
    Nie przepadam za piwami koncernowymi , ale cały czas szukam swego smaku wśród piw z małych browarów . Lubię laggery , ale nie przepadam za piwami zbyt gorzkimi (wiem że Ty odwrotnie) . Dla mnie max IBU to 30 . Smakuję w takich gatunkach jak : Raciborskie , Raciborskie Mocne , Jako Luzak , Jako Baca . Domyślam się , że Ty w nich raczej nie gustujesz , ale jakie inne piwa mógłbyś mi doradzić , które powinienem spróbować i mogą mi zasmakować .
    Dzięki za podpowiedź .

    • Można pójść też w Ciechany (wyborny, lagerowy), Lwówki (książęcy, ewentualnie wrocławski), Bojany (toporek, strażacki), to zależy czy ma kolega pytający jakiś sklep „specjalistyczny” czy bazuje na „osiedlówkach” bo jak ma coś lepszego w okolicy i szukałby czegoś więcej niż lager, pils to można od razu w jakieś bardziej nachmielone, jakieś ciemne, belgijskie itp. Zależy w jaką stronę chce kolega pójść? No i w jakim celu pije… czy aby się alkoholizować czy dla przyjemności?

  34. Nie boi się Pan, że pewnego dnia po wstaniu z łóżka uzna, że już mu się nie chce? Że chce Pan poprostu wypić w spokoju piwo bez tej całej zabawy z ustawianiem sprzętu, że nie chce się Panu jechać na kolejny konkurs czy event. W końcu traktuje Pan to jak zawód, a jak wiadomo, prędzej czy później każdy się wypala.

  35. Witam, mam pytanie. Czy w piwie takim, które można już kupić w sklepie są drożdże ? i czy jeżeli będzie ono stało kilka lat zamknięte to czy zawartość alkoholu wzrośnie ?

    • Gro piw koncernowych nie zawiera drożdży z wyjątkiem piw pszenicznych. Piwa regionalne i rzemieślnicze częściej zawierają drożdże zależnie czy jest to wymagane przez styl piwa lub piwo ma być refermentowane. Alkohol nie wzrośnie, gdyż drożdże który zostały w piwie nie mają już czego zjeść i pewnie tylko śpią jak im jest ciepło 🙂

  36. Tomku kilka pytań na szybko:
    1. Czy dezynfekcja osprzętu wrzątkiem wystarcza? Jak duże ryzyko ponosimy dezynfekując sprzęt jedynie wrzątkiem.
    2. Jak sądzisz czy dodawanie do cydru amerykańskich chmieli ma jakiś sens? Czy może to tworzyć spójną całość? Czy chmielenie cydru w ogóle ma sens?
    3. Słyszałem swojego rodzaju historyjkę o uwarzeniu domowego piwa z buraków cukrowych, czy to aby możliwe?
    4. Czy użycie brązowego cukru do refermentacji wprowadzi jakąś zmianę w smaku? Czy ma to sens?

    • 1. Jeżeli tylko przepłuczesz wrzątkiem to za dużo nie zdziałasz, bo to za krótki czas działania. Trzeba by gotować, ale wiadra nie zagotujesz bo się prędzej czy później rozleci. Chyba lepiej kupić pirosiarczyn albo ClO2 i dobrze przepłukać, piro nie jest drogie i można kupować na kilogramy.
      2. Nigdy nie piłem takiego cydru, ale uważam to za ciekawy eksperyment, może gdzieś w internecie są receptury na takie trunki. Gdybym miał coś takiego robić to wrzuciłbym chmiele dające aromaty owoców tropikalnych.
      3. Ontycznie to nie będzie piwo, bo nie powstało ze słodu, zresztą smak by nie powalał. Lepiej dać buraki do słoika, żeby potem w zimę do obiadu dorzucić 🙂
      4. Moim zdaniem brązowy cukier raczej nie będzie miał dużego wpływu na aromat, szczególnie gdy balans nie jest po środku, a piwo jest ciężkie. Szkoda tego cukru :/

  37. 1. Jak wygląda przydział sędziów podczas konkursu do konkretnego stylu piwnego? Czy sędziowie określają preferencje dotyczące gatunków, które chcieliby oceniać?
    2. Czy sędzia musi być „uniwersalny”, a więc czy musi znać się na wszystkich stylach piwnych obecnych na konkursie?
    3. Czy zdarzają się sytuacje, w których sędzia ocenia styl piwny, za którym nie przepada? Jak to się ma do miarodajności jego oceny?
    4. Czy w przypadku styli o mniej złożonym aromacie od innych (np. pilzner), które dodatkowo nie są chmielone np. amerykańskim chmielem (albo innym dającym owocowy aromat), jest w ogóle możliwa ocena 12/12 za aromat?
    5. Czy w piwach chmielonych chmielami dającymi owocowy aromat da się wyczuć owocowe estry?
    6. Jak podchodzi się do kwestii mętności piwa w trakcie konkursu? Czy jest ona porównywana względem wyznaczników stylu, czy na ocenianych próbkach widnieją informacje o tym czy piwo było filtrowane lub niefiltrowane i to na tej podstawie dokonuje się oceny?
    7. Jeżeli jednym z kryteriów oceny piany jest jej obfitość, to czy nie powinno się nalewać piwa tylko i wyłącznie „z góry” (nie po ściance), tak aby w piwach nienasyconych/ubogich w pianę w ogóle ją zobaczyć?
    8. W jaki sposób dokonuje się punktacji kategorii „goryczka” w przypadku styli o niskim IBU? Czy np. w stylu hefeweizen, piwo o niskiej goryczce dostaje 3/3, a piwo o wysokiej (niezgodnej ze stylem) goryczce dostaje 0,1,2/3?
    9. Czy zaraziłeś pasją do piwa swojego ojca? Czy odwiedzając rodziców podrzucasz mu piwa, które według Ciebie są godne uwagi?

  38. Czy jest taki styl piwa, przy kilkukrotnej próbie uwarzenia go w domu, z którego ani razu nie byłeś do końca zadowolony?

  39. Jakie negatywne skutki może mieć przetrzymywanie brzeczki po wysładzaniu zanim zaczniemy ją gotować. Odstęp czasu pomiędzy wysładzaniem a gotowaniem 24-48h ?

  40. Drogi Tomku, jaki sens ma używanie w browarnictwie (komercyjnym – wiadomo – chyba tylko świeży „look”, ALE przede wszystkim domowym) zielonych butelek? Wiemy wszyscy, że światło degraduje smaki, poza tym skunks i te klimaty. No ALE czy uzasadnione byłoby użyć tych zielonych do np. domowego lagera/pilsa?

    • Jak masz tanio albo za darmo dużo czystych zielonych butelek albo ochotę podziwiać sobie klarowność własnego piwa no i miejsce do leżakowania go gdzie światło nie dochodzi to chyba było by już jakieś uzasadnienie a przy tym, ze względu na zaciemnienie, nie powinno wnosić niepożądanych smaków i aromatów. Także czasami, może to być 'opłacalna’ opcja.

      Gdzieś czytałem (ale już nie znajdę teraz tak łatwo gdzie), że ponoć dużo zielonych butelek robiono podczas II wojny bo o brązowe szkło było najtrudniej a w białych piwa były odbierane jako te niższej jakości i to był taki chwyt marketingowy stosowany przez niektóre 'lepsze’ browary a spowodowany aktualnym stanem gospodarki.

  41. Czołem Tomku!
    Czy kontrola temperatury podczas cichej ma takie samo znaczenie jak podczas burzliwej? Czy można sobie pozwolić na kilka stopni więcej (np 24 Celsjusza) bez ryzyka istotnego pogorszenia jakości piwa?

  42. No to jeszcze jedno z innej beczki. Czy te zachwyty nad wiekopomnym dziełem Babć Jarzębinek podczas (świetnej zresztą) recenzji Hop Sasa to były jaja?

Leave a Reply