czyli piwo bazowe.
Zaczynamy z piwami Harviestoun, które pojawiają się na blogu w ramach współpracy z Piwoteka.pl. Old Engine Oil stanowi piwo bazowe do stworzenia najlepszego moim zdaniem wyrobu z Harviestoun, czyli różnych wersji Ola Dubh. Zanim więc przejdziemy do najbardziej wypasionych wersji, spróbujmy piwa podstawowego.
[box type=”warning”] Z filmu dowiecie się, gdzie w najbliższym czasie będzie można spróbować Ola Dubh 18 z beczki.[/box]
[box type=”download”] Zasady promocji: przy zamówieniu na kwotę >100 zł (bez kosztów przesyłki) złożonym w sklepie Piwoteka.pl w dniu publikacji filmu z hasłem (które trzeba podać w uwagach) klient detaliczny uzyska 10% rabatu na całe zamówienie (rabat nie dotyczy kosztów przesyłki). W zamówieniu musi się znaleźć przynajmniej jeden produkt z oferty browaru Harviestoun. [/box]
PS: nie wiem jak z obrabianiem zamówień w Piwoteka.pl w sobotę, ale myślę, że decyduje „data stempla pocztowego”… tzn. data i godzina złożenia zamówienia, więc promocja zadziała, ale pamiętajcie, że hasło z tego odcinka działa tylko dziś (29.marca). I jeszcze mała uwaga techniczna – hasło wpisujemy w polu „uwagi”, a nie „kod rabatowy”.
Czyli to piwo nie nadaję się do leżakowania ?
Kopyr- wiesz może do kiedy te piwa maja datę przydatności ??
Będę podawał. Old Engine Oil ma OCT 2015. Ale spokojnie nadają się do leżakowania.Szczególnie Ola Dubh.
Tomku całkiem z innej beczki: kiedy następny livestream?
Na 5k na FB i/lub 15k na YT.
Jest taka koncepcja, żeby zrobić krótki live z USA, ale to wszystko okaże się na miejscu jak wygląda kwestia internetu w hotelu.
Złożyłem przed chwilą zamówienie niestety podane hasło nie działa.
„Hasło wykorzystane lub nie prawidłowe”
Przeczytaj dokładnie tekst wpisu, a szczególnie PS.
w takim razie gdzieś mi umkneło pole UWAGI:). Dzięki Tomk za odpowiedz.
Czy ta promocja działa tylko w internecie ? Czy można też ją zrealizować w sklepie stacjonarnym piwoteki w Łodzi ?
Myślę, że tylko w necie, ale może zamów przez net z opcją „odbiór osobisty w sklepie”. Chyba jest taka możliwość.
Tak masz rację jest, dzięki za odpowiedź. 😉
no to już się trochę pogubiłem… Czym się różni Porter od Stoutu? Tak prosto, w punktach 😉
Tu masz wszystko wyjaśnione http://goo.gl/noPOrJ
Jakbyś jeszcze chciał zerknąć na to co wyszukałeś to wiedziałbyś że nie ma tam żadnych konkretów. Dlatego pytam Kopyra bo może ma jakiś patent na określenie różnic.
Poczytaj stronę portery.pl
Uwielbiam ten moment, kiedy przechyla się pokal, piana oblewa szkło, a potem zostaje, tworząc taką cudowną firankę. To jest dla mnie jedna z najpiękniejszych chwil w degustacji piwa – wizualny majstersztyk po prostu! 🙂
Witam. Przepraszam, że trochę nie na temat, ale pytanie jednak jest związane z porterami. Postanowiłem na swoje osiemnaste urodziny, jako prezent dla samego siebie, portery do leżakowania. Jest jednak mały problem, ponieważ dom jest położony na mocno pochylonym terenie i w piwnicy mam duże wahania temperatur (od 3 stopni do 15 stopni). Są to duże odchylenia od zalecanych 8 stopni. Czy mogę w takich warunkach leżakować sobie piwo, czy powinienem sobie odpuścić.
W ogóle cały pomysł wziął się podczas oglądania kolejnych filmików (myślę, że Kopyr może być z siebie dumny ;-D). Był jeszcze drugi pomysł, aby uwarzyć piwo do osiemnastki, ale zbyt późno się zorientowałem, że mógłbym spróbować.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Szatku.
Kupiłem dzisiaj w Drink Hali we Wrocławiu, cena 13 zł. Mają jeszcze kilka innych.