Żniwa Chmielarzy IPA z browaru Reden

19
2035

kolejne Polskie IPA.

Kiedy startowaliśmy z naszym Misiem byłem zaskoczony, że nikt wcześniej nie wpadł na pomysł uwarzenia IPA wyłącznie na polskich chmielach. Choćby z tego powodu, żeby móc na etykiecie napisać PIPA. 😉 Byłem przekonany, że szybko znajdziemy naśladowców i tak się też stało. Co więcej, okazało się, wbrew stękaniom malkontentów, że PIPA może być świetnym, wyrazistym i pijalnym piwem. Czy Żniwa Chmielarzy dołączą do zielonego PLONu? Czy przysporzą amunicji marudom?

19 KOMENTARZE

  • Ale to jest nasze polskie Magnum. Tak jak Niemcy mają niemieckie Cascade, to my mamy polskie Magnum. Amerykanie mają amerykańskie Northern Brewer, Fuggles i coś tam jeszcze. Magnum jest chyba jedną z bardziej przyrastających odmian (tzn. zwiększających udział w uprawach), ma dużo alfa, dobre na ekstrakt. 😉

   • Z całym szacunkiem ale nie szedłbym tą drogą. To jeśli dajmy na to gdzieś w Niemczech zasieją chmiel lubelski to nagle staje się on niemiecki? Magnum zawsze będzie niemiecką odmianą bo tam została wyhodowana. Tak samo Marynka będzie zawsze polska a Fuggles zawsze będzie chmielem angielskim. Pozdrawiam 😉

 1. Podobnie jak u Niemców i Amerykanów nasi genetycy też powinni pokombinować i wyhodować parę nowych odmian, głównie aromatycznych, o jakimś ciekawym profilu zapachowym i smakowym, równie efektownych jak chmiele nowozelandzkie czy nowe odmiany niemieckie. Wtedy polskie IPA i pilsy zyskałyby oręż w walce z konkurencją o gusta piwoszy.

 2. Fakt, błąd ortograficzny na etykiecie to jest siara.
  Coś czuję, że kategoria PIPA może się pojawiać w przyszłym roku na różnych KPD.

 3. Czołówka bardzo fajna tylko lekko bym ją przyciszył (albo zaczął od wyciszenia i stopniowo pogłośnił bo na wejściu daje po uszach 😉 ). A jak chcesz robić więcej degustacji w plenerze do czego gorąco zachęcam bo są świetne to zaopatrz się w taką włochatą nakładkę na mikrofon – popularnego kota. świetnie tłumi odgłos wiatru i innych nieprzyjemnych dźwięków.
  Pozdrawiam!

  • Teraz będzie wiosna/lato więc pewnie coraz więcej pojawi się pleneru. Taką nakładkę można nawet samemu zrobić tanim kosztem – gorąco polecamy, bo ciężko wytrzymać w słuchawka przy odgłosach takiego wiatru.

Leave a Reply