30. odcinek 100 pytań do kopyra

69
4425

odpowiedzi na pytania z odc. 24.

Odcinek 31. już nagrany, więc bądźcie czujni. Oczywiście możecie zadawać kolejne pytania, ale najlepiej pod tym wpisem. Podejrzewam, że możecie być już nieco znużeni tymi odpowiedziami, bo już praktycznie co 2-3 dni się pojawia odcinek, ale muszę Wam powiedzieć, że mimo iż czasami mi się nie chce, to w miarę odpowiadania się rozkręcam, bo te pytania są ciekawe. Mam nadzieję, że odpowiedzi również.

69 KOMENTARZE

 1. Tomek,
  może to nie tyle pytanie co ciekawy pomysł.
  Otwiera się teraz bardzo dużo browarów rzemieślniczych – bardzo często piwowarami są Twoi koledzy.
  Wiem że rozbiłeś 'relacje’ z Artezana, wiemy że byłeś na wyspach z Pracownią Piwa, przeprowadzałeś wywiady z piwowarami jak Czesław Dziełak.
  Może warto kontynuować ten cykl?
  Taki 'Z Kamerą wśród tanków’ gdzie oprócz rozmów o piwie zaprezentowany był by browar jaki i jego sprzęt oraz może degustacja jakiegoś z piw z browaru.

 2. Hej Kopyr.
  Może zamiast dzielić jeden odcinek i robić z niego dwa 100PDK to rób jeden odcinek i umieszczaj w nim 2 filmiki (dwie części gdy jest dużo pytań) wtedy bardzo szybko nadgonisz ;). Pozdrawiam G.

 3. Cześć. Planujesz może przyjazd do Raciborza i relację z browaru Rynek (a może też z Zamkowego)? Jeśli nie planujesz to może zaplanujesz taki wyjazd?

 4. Ostatnio piłem piwo, w którego składzie była kukurydza. Czy ta kukurydza jest wyczuwalna jak DMS? Czy może kukurydza dodawana do piwa z premedytacją daje inne aromaty?

  • Nie ma czegoś takiego, jak „cena piwa domowego”. Piwa domowego nie można sprzedawać ponieważ jest robione bez akcyzy. Sprzedaż piwa domowego nie jest zatem legalna.

  • Nie rozumie słowa żyłowanie . Jeśli nie cenisz swojej pracy to piwo domowe jest tanie,dodaj jeszcze syropu fruktozowo-glukozowego ,swoje drożdże ,mało słodu i wyjdzie tani napój piwny.A jeśli zrobisz PIWO z ok 12kg słodów dodatkowo sam je ześrutujesz+ok200g chmielu i to USA + najlepsze drożdże,zacieranie kilku etapowe,wysładzanie ,napowietrzanie ,zlewanie na cichą,butelkowanie ,a do tego wszystko może się popsuć. To wtedy NASZE PIWO jest bardzo cenne.

   • Jeśli traktujesz robienie piwa jako hobby to trudno doliczać koszt czasu/pracy, gdyż robisz to bo lubisz, tak samo jak nie wyceniasz kosztu innych rzeczy, które robisz dla przyjemności (dla niektórych gotowanie, majsterkowanie itp.).
    Przy takim założeniu wliczamy jedynie koszt surowców, sprzętu i energii.

    • Gdybym uważał, że moje hobby/praca włożone w warzenie/gotowanie/majsterkowanie jest nic nie warte, wtedy mógłbym pominąć koszt czasu/pracy. Ale im lepsze piwo, tym więcej trzeba zainwestować „czasu” w szlifowanie warsztatu.

  • BR.Troja ja bym sypnął więcej chmielu- 25 * Blg to już Tripel IPA 😉 (przynajmniej x2)(jak Barleywine to jeszcze do beczki). A wracając do tematu, tak jak napisałeś oszczędzanie na surowcach zbliża nas do piw koncernowych, co ma się nijak do „duchu kraftu”. Po kiego?
   L_J_B „łączna suma kosztów poniesionych przy wytworzeniu produktu” skróciłem do „cena”.

 5. Czesć Kopyr,

  W książce Martyna Cornella 'The history of the pint’ przeczytałem że IPA w czasach imperialnych osiągało pełną dojrzałość w ciągu 6 miesięcy morskiej podróży do Indii. Podróż morska powodowała ciągły ruch piwa w beczce oraz zmiany temperatury składowania w luku bagażowym – dwukrotne przekraczanie równika, więc temperatury zmieniały się z umiarkowanych na tropikalne.

  Czy uważasz, że takie 'intensywne’ przechowywanie piwa przez pewien okres czasu rzeczywiście przyspiesza jego dojrzewanie czy może jest to piwny mit ukuty przez Brytyjczyków w celach marketingowych? – nie trzeba być imperialnym żołnierzem stacjonującym w gorących i suchych Inidiach żeby wiedzieć że jakiekolwiek chłodne piwo orzeźwia.

 6. Cześć Kopyr,

  Kilka miesięcy temu zrobiłem piwo z zestawu typu „kit+kilo” Coopers’a Canadian Blond. Wyszło z tego cieńkie piwo – nudne w smaku, bez wyczuwalego chmielu, lekko mdłe z jabłkową/cydrową kwaśnością (pewnie z dekstrozy). Mam jeszcze ze 20 butelek, których nikt ze znajomych nie chce wypić, a wylać szkoda.

  Czy mogę użyć po kilka butelek (np. 5) jako dodatek do następnych zestawów ciemniejszych typów prosto do fermentora przy zadawaniu drożdży? Czy wtedy ten Canadian Blond działałby jako drożdżowy starter i czy miałoby to pozytywne efekty na przebieg fermentacji? W obu przypadkach używane S-05.

 7. W kwestii odmaczania etykiet. Proponuję spróbować rogrzać etykiete suszarką do włosów i potem zdjać. Powinno podziałac – świetnie zdejmuje się tak niepożądane naklejki z kodami z zakupionych rzeczy 😉

 8. fajnie by było jakby komuś się chciało zrobić listę wszystkich pytań do tej pory zadanych z numerami odcinków, zauważyłem, że pytania się coraz częściej powtarzają.

 9. Ahoj Kopyr!
  Nawiązując do zapachów kiszonej kapusty, co może być przyczyną takiego zapachu? Stawiał bym na fermentację mlekową, ale czy aby na pewno i czy coś konkretniej możesz o tym zapachu powiedzieć? Mam jedno piwo, które po 3-4 miesiącach w butelce dostało takiego zapachu, to było piwo warzone na festynie więc nie spodziewałem się po nim niczego konkretnego, mimo tego było bardzo smaczne do czasu wystąpienia kiszonki.

 10. 1) Kopyr możesz podpowiedzieć widzom, że na klej z butelek, dobrze się sprawdza zmywacz do paznokci 😉 Większość z nas ma jakieś kobiety w domu, a gdzie kobieta tam i zmywacz.

  2) Niekoniecznie do Kopyra, ale może mi ktoś spróbować wytłumaczyć, jakim cudem wychodzą komuś piwa po 75gr? Co ile kosztuje, że sumą jest własnie te 75gr? Jakbym swoich piw nie liczył, to zawsze mi wychodzi więcej, a sam od siebie wcale tak dużo za godzinę pracy nie biorę 😉

  • FAH receptura na 20L
   4 kg pilzneńskiego 16zł
   chmiel magnum 50g – 3,90
   marynka 50g 3,9
   U-04 9,90
   Suma:33,70zł
   w przeliczeniu na 1 butelkę: 0,84
   Do tego kilka groszy za gaz+wodę
   Jednak zostanie nam trochę chmielu i możemy użyć później gęstwy, wtedy cena nam znacznie spada – przy założeniu, że nie liczymy kosztu własnej pracy i traktujemy to jakie czyste hobby 🙂

   • Moim zdaniem nadal pomijasz tutaj kilka dosyć istotnych spraw:

    1) Cena słodu i chmielu będzie taka jak podałeś, ale przy kupnie jakich ilości? Worki 25kg słodu i co najmniej 300g paczki z chmielem?
    2) Co z kosztami zamówienia? Mieszkasz tak blisko sklepu z surowcami, że wszystko na własnych pleckach przynosisz? 🙂 Bo jeśli nie, to bilety/paliwo też kosztują.
    3) Hm o ile cenę gazu pewnie można by spokojnie pominąć, o tyle z kosztem wody się nie do końca zgadzam. W całym procesie jest jednak sporo mycia garnka, fermentorów, butelek itp., a już pomijam zacieranie, filtracje itd.
    4) Jak już wspomniałem o myciu, to może jakiś środek do dezynfekcji by się przydał?
    5) Cena butelki? No wiadomo, czasami z butelki skorzystamy po kilka razy, czasami zbierzemy trochę butelek od znajomych, ale bardzo często to jednak te 35gr.
    6) Kapselek! 😀
    7) Rozumiem, że olewamy też wszystkie koszty amortyzacji?
    8) ah przypomniało mi się 😀 z receptury na 20L wyjdzie Ci równe 40 butelek? To pogratulować 🙂

    Podsumowując, jestem w stanie uwierzyć, gdy ktoś stwierdzi, że uwarzył piwo za 1,5-2zł, ale gdy padają kwoty poniżej tego, to myślę, że spokojnie można powiedzieć, że taki ktoś czegoś po prostu nie doliczył. Śmiem też wątpić w walory smakowe takiego trunku, ale to już kwestia gustu, a o tym się nie dyskutuje.
    Mam nadzieję, że się nie za bardzo czepiam (nie doliczyłem ceny prądu zużytej przez żarówkę w kuchni podczas warzenia…), ale starałem się znaleźć złoty środek.

    PS. żeby nie było wątpliwości, nikogo tu nie atakuję, a już zwłaszcza KORDASa, dla którego szacun, że chciało mu się odpowiedzieć 🙂

 11. Witam, pytanie techniczne, Double AIPA zacierana w temp ok. 65 do 67, dwie paczki drożdży Danstar Nottingham dodane do 21 litrów 20 Blg brzeczki, po 4 dniach odfermentowało do 5 blg, przelane na cichą po 5 dniach Blg nadal 5. Czy moge liczyć że jeszcze coś zejdzie?
  P.S. Zaraziełeś mnie tym hobby pozdrawiam i życzę sukcesów.

 12. Cześć, chciałbym spytać czy otwieracz do piw nieniszczący kapsli musi mieć jakiś konkretny kształt (nie samej rączki oczywiście). Da się to poznać i jednoznacznie stwierdzić po zdjęciach np. z aukcji internetowych?

 13. Co do Guinessa to przecież chyba puszki maja właśnie kulkę z azotem w środku i stąd nalewają się z podobną pianą.

 14. Hej
  Czy czujesz się dumny z tego, że przyczyniłeś się do powstania bardzo wielu mikrobrowarów domowych takich jak mój i do edukacji tak wielu piwowarów domowych takich jak ja ??? Jakie masz plany na przyszłość, do czego dążysz w swej pasji ? Jakie cele wyznaczasz i do czego jesteś w stanie się posunąć w ich realizacji ??
  Pozdrawiam

 15. Witaj Tomku,

  od jakiegoś czasu zacząłem bardziej serio interesować się piwami i browarnictwem. W związku z tym mam takie małe pytanie – jak uważasz jaki poziom wiedzy o piwie (chodzi mi głównie o degustację) można osiągnąć samemu? Czy Twoim zdaniem konieczne są kursy, czy też wystarczy jedynie wiedza zdobyta tzw. metodą prób i błędów, szperania w necie itp.?

  Z góry dziękuję Ci za odpowiedź i pozdrawiam

 16. Czy lezakowanie baltyckiego porterU 🙂 w beczkach po trunkach takich jak sherry, porto, whiskey – ma sens? Czy ktos sie juz podjal takiego wyzwania i czy zadany trud podniesie walory smakowe piwa.

 17. Witam,
  Mam pytanko, od pewnego czasu za każdym razem jak pije jasne piwa dolnej fermentacji, robi mi sie nie dobrze ciagnie mnie na wymioty, muli etc. Do tego stopnia że raz zwróciłem zawartość żołądka po 2 pilsach. Nie mam tego problemu przy piwach mocniej goryczkowych, nie mówiac już o górnej fementacji czy piwach ciemnych. Czym to może byc spowodowane ? psychika czy poprostu aromaty lagerów mi nie służą ? 😀 Pozdrawiam

 18. Witam 🙂
  Jak myślisz- kiedy skończy się mania na jasne chmielone piwa ? Pytam bo oglądałem piwne newsy z 12.02 i z piwnych nowości pojawią się różne pale ale oraz ipa. Czemu nikt nie robi stouta, którego też można fajnie nachmielić, tylko wciąż pale ale oraz ipa…

  • Nie wiem jak tam Kopyr (mam nadzieję, że odpowie!), ale moim zdaniem, pewnie najbliższy rok, może dwa, trzeba się będzie „przemęczyć” z amerykańskim chmielem i pale ale w różnych wariantach. Póki trwa bum na zakładanie nowych browarów, dopóki ten poza-koncernowy rynek nam nie okrzepnie, to troszkę nie ma się co dziwić, że to dosyć bezpieczny styl, zwłaszcza na pierwsze warki. To raz, a dwa, duch kraftu duchem kraftu, ale ktoś to piwo musi kupić, żeby taki browar przetrwał i tutaj po raz kolejny taka np. AIPA daje pewną gwarancję, że piwo się sprzeda.

 19. Witam Tomku

  W sprawie podawania/nalewania piwa Guinness w lokalach. Niestety nie jest ono podawane/nalewane za pomocą pompy („hand pump”). Przepływa ono przez aparaturę i jest nasycane dwutlenkiem węgla oraz azotem (specyficzna piana oraz „piłeczki” w puszkach ). Pompy („hand pump”), o których mówisz w przypadku piwa Guinness nie są stosowane, przeznaczone są tylko i wyłącznie dla piw „real ale”, gdzie fizyka, chemia, grawitacja oraz tradycja (jak również CAMRA, która wyklucza nasycanie dodatkowym CO2) pozwala serwować naturalnie dojrzewające (refermentujące w beczce) piwo. Wiedzę swoją opieram na kilkuletnich, co weekendowych wizytach w angielskich pubach ( a pubów tutaj co niemiara 🙂 ), rozmów Irlandczykami „starej daty”, obserwacji itp. … tyle, co do serwowania Guinness’a.

  Twoje zdrowie

 20. Jak to jest z ta gorczka… Pilem wczeniej atak chmielu Ibu 58, a teraz jestem po spozyciu Brown Amrerykan Ale Ibu 61 z Birbantu.
  CO czulem, mimo ze Atak mn mniejsze Ibnu to goryczka byla nieporownylnie wieksza na korzysc piwa z Pinty niz Birbantu. Wobec tego nasuwa sie pytanie, czy chmiele uzyte w Ataku Chmielu(Simcoe,Citra, Amaryło, Cascade) moga dawac mocniejsze odczucie w ustach niz te uzyte w piwie z Birbantu (Zeus Cascade Centennial)?

 21. Wita,
  Jak wpływa na smak i aromat piwa jego mocne schłodzenie? Trzymałem piwo w garażu -6stC nie zamarzło ale czy coś mogło mu się stać(style stout, IPA)? Oczywiście degustacja w około 12stC.

 22. Witam.

  Zastanawia mnie jedna rzecz. Co robi się w Brackim Browarze Zamkowym z brzeczka tylną po porterze żywieckim. W końcu grupa Żywiec nie ma w swojej ofercie żadnego ciemnego cienkiego piwa jak np. Kormoran czy Ciechan. Wylewają ???

 23. Witam Panie Tomku.

  Mam kilka które od jakiegoś czasu mnie nurtują, a mianowicie:

  1) Co dzieje się z wysłodzinami w browarach restauracyjnych/rzemieślniczych? W domowym browarnictwie można to rzucić kurom czy innym zwierzakom. W dużych browarach, sprzedaje się to chyba jako dodatek paszowy. A w małych browarach takie rozwiązania nie spełniły by swojego zadania.

  2) W jaki sposób chmielicie swoje piwa na cichej? Czy dodajecie chmiel szyszki/granulat luzem czy w woreczkach i jak później pozbywacie się chmielin/woreczka ze zbiornika, przed rozlewem?

  3) W jaki sposób dokonuje się zlania piwa znad osadu drożdżowego po pierwszej fazie fermentacji, przed zlaniem na cichą/leżakowaniem? Zbiorniki z dnem cylindrycznym mają za zadanie zgromadzić osad w dolnej części fermentora. Czy prócz przyłącza odpływowego (dolnego) dodane jest jeszcze jedno aby zaciągać piwo znad osadu? Jak ten problem ma się w przypadku zbiorników z dnem elipsoidalnym?

  4) Czy zdarza się, że piwo jest filtrowane w trakcie przelewania między zbiornikami fermentacyjnymi (pierwszą fazą fermentacji a cichą/leżakowaniem), aby oddzielić osad od piwa? Co skutkuje ponownym zaszczepieniem drożdży na cichą fermentację?

  Mam nadzieje że nie zanudziłem.

  Pozdrawiam

 24. Pytania:
  1. Jak ocenić współczynnik EKSTRAKTU do ALKOHOLU? Wiele razy czytając etykietę mówisz „dobry współczynnik” będzie słodkie, a koncerny to potrafią „wycisnąć” z tej ilości więcej alkoholu. Jak mam to przeliczać idąc do sklepu, by wybrać piwo „nie wyciśnięte”

  2. By nawiązać do serii epickich pytań: czy wolałbyś walczyć z Tyranozaurusem Rexem za pomocą bazooki, czy z małym Obcym-jeszcze dzieckiem (tym od Ridleya Scotta), za pomocą toporka ?

 25. W najbliższym czasie chcę uwarzyć RISa i mam pytanie. Co sądzisz o lasce wanilii i płatkach dębowych? Jak je stosować i jaki mogą dać efekt? Z tego co widziałem ty w swoim RISie takich dodatków nie używałeś. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 26. Witam Tomku 😉
  Mam pytanie, ostatnio u mojego brata w restauracji, w której pracuje pojawił się jakiś heretyk (?) z Żywca, który opowiadał jakie to oni będą mieli świetne nowe piwo prawdziwie niepasteryzowane. Odpowiedziałem bratu, że to raczej ściema, bo takie piwo jest prawdopodobnie mikrofiltorowane itp. Facet na swoją obronę miał to, że ich piwo będzie mętne i o krótkim terminie spożycia. Jak to w końcu jest? Czy takie piwo faktycznie będzie lepsze, bo ma witaminy i krótki termin oO? Jak się utrwala takie piwa jak nie mikrofiltracją? Jeszcze w jakimś małym browarze jestem w stanie uwierzyć w cud niepasteryzacji ale taki Żywiec raczej sam z siebie od razu jest wyjałowiony i bez smaku.
  Z góry dzięki za odpowiedź 🙂

 27. Może to głupie pytanie ale jak uzyskać słodową pełnię w piwie? Przecież jak drożdże zakończą fermentacje to piwo wyjdzie wytrawne a jak zabutelkujemy nieodfermentowane to mogą być granaty. Wydaje mi się że jakaś oczywista sprawa mi umyka ale mimo to prosiłbym kogoś o odpowiedź.

 28. Jak długo w domowych warunkach można leżakować piwo w beczce? Chodzi oczywiście o takie style jak FES, RIS, Porter Bałtycki, Quadrupel czy inne +18. Ewentualnie ciekawi mnie leżakowanie w beczce smoked Imperial AIPA, lub Belgian Imperial IPA.

 29. Hej Tomek,

  Mógłbyś powiedzieć coś o skosach drożdżowych ? Co to w ogóle jest na czym polega itp. Na necie ciężko znaleźć jakieś konkretne info poza tym, że to hodowla drożdży lub szerokie wywody ludzi, którzy to robią, ale z nich z kolei nic nie rozumiem :). Mógłbyś prostym językiem jakoś to wytłumaczyć ?

 30. Tomek,

  Widziałem, że masz koszulkę PRIMATOR więc zakładam, że piłeś te piwa. Ostatnio byłem w Czechach i piłem właśnie Stouta i chyba Porter 24BLG, co uważasz o tych piwach ?

 31. Witam mam pytanko[zaznaczam iż jestem początkowym piwowarem] dotyczące czystej glukozy dodawanej zamiast cukru na ,,cichą ”słyszałem żę trzeba dodawać jej nieco więcej niż klasycznego cukru .?

 32. Witam.Chciałem się dowiedzieć,jak odfiltrować chmiel po zimnym chmieleniu?Niedawno zdecydowałem się na to pierwszy raz,i przysporzyło mi to wiele kłopotów.Nie dość,że bardzo dużo chmielu pływało w toni,to jeszcze osad podrywał się bardzo żwawo przy każdym otwarciu kranika.Efekt jest taki,że mam w butelkach sporo drobin.Nie chciałem też przelewać tego piwa,aby je przefiltrować.Uznałem,że ryzykowałbym zakażeniem.Jaka jest na to rada?Pozdrawiam serdecznie

 33. Czesc Tomek,

  czy masz doswiadczenie z plytowymi wymiennikami ciepla jako alternatywa do klasycznej chlodnicy spiralowej? Intersesuje mnie, czy faktycznie dziala ona grawitacyjnie, ale przedewszystkim jak wyglada sprawa z czyszczeniem i sterylnoscia tego rodzaju chlodnicy. Na forach sa rozne zdania na ten temat, co Ty o tym myslisz? z gory dzieki.

  pozdro
  Adrian

Leave a Reply