23. odcinek 100 pytań do kopyra

50
4901

Odpowiedzi na pytania z odcinka 19.

Tym razem odpowiadam na pytania z odcinka 19. Cały czas możecie zadawać pytania, najlepiej pod tym wpisem. Widziałem, że już po nagraniu, od którego minęło parę dni doszły następne pytania pod tym odcinkiem. Coż, takie ryzyko.

50 KOMENTARZE

  1. Siema, pytanko:

    Mam w pomieszczeniu w, którym będzie stał fermentor 16-17 stopni C. Będę warzył Bittera. Czy powinienem przestawić fermentor do cieplejszego pomieszczenia czy da rade w tej?

      • Dodatkowo podczas fermentacji temperatura „piwa” bedzie wyzsza o 2-4 stopnie od temperatury w ktorym sie fermentor znajduje ;](ze wzgledu na to ze fermentacja do reakcja egzotermiczna).
        Gdy zaczynalem w temperaturze pokojowej ok 20st piwa wychodzily gorzej niz jak teraz robie je w piwnicy w temperaturze okolo 15stopni(drozdze us05,danstar nothingam,s04).

  2. Co sądzisz o piwach które wypuszcza Okocim? Tzn. od niedawna zmienili etykiety na bardzo czytelne dla laików. Mają serię piw sezonowych, pszeniczniaka, porter.. Moim zdaniem to bardzo pomaga osobą nie wtajemniczonym odkrywać nowe style i zagłębić się w ten świat aż znajdą piwa rzemieślnicze. I moim zdaniem wychodzi im to lepiej niż w przypadku Tyskiego ze swoją serią piw Książęcych.

    • Pod warunkiem, że Okocimskie Pszeniczne ma coś wspólnego z weizenem. Osobiście uważam, że niewiele. Nie wiem czy poprzez wypicie tego piwa ktoś zbliży się do odkrycia nowego stylu 😛

      • Widać akurat Ty mnie nie zrozumiałeś 😛 Chodzi o to że taki sobie pan Iksiński idzie do sklepu po piwo i widzi okocim pszeniczne. Patrzy na etykietę czyta o tym piwie i je kupuje, wypija w domu. Następnie kupuje tak porter i np. piwo świąteczne. Coś mu zasmakowało i szuka dalej. Okocim nie ma nic więcej w ofercie. Nagle widzi nie koniecznie w tym samym sklepie np. Grand Imperial, albo Paulaner itp. Sięga po coraz nowsze piwka. W końcu zagląda na strony o piwach i może w końcu znajdzie blog.kopyra.com … I moim zdaniem Okocim robi to lepiej niż Tyskie.

        • Ale co z tego, że kupi i wypije Pszeniczne Okocima, jak to mu nic nie da? Wręcz może zaszkodzić, bo facet pomyśli: „Przecież to taki mętny zwyczajny Okocim. Jeśli to ma być pszeniczne piwo, to ja różnicy nie widzę – po co przepłacać”? IMO piwa z Okocima nie mają wartości edukacyjnej 😛 No może oprócz Porteru.

  3. Mała uwaga;) Powiedziałeś że dieta jak każda służy do zrzucenia kilogramów. A to nie prawda. Są kiedy na masę i są diety lecznicze, są diety dla chorych na rozmaite choroby itp.

  4. Nie znam się na piwie kompletnie, ale kiedyś u siebie w mieście piłem Beamish’a. Zakochałem się w tym piwie bez końca. Niestety jest chyba bardzo słabo dostępne w kraju. Czy na fali popularności dobrego piwa i piwa regionalnego jest szansa na większą jego dostępność w sklepach.
    Co uważasz na temat tego piwa?

  5. Tomek, na pewno dobrze wymierzyłeś i te kapsle prawidłowo zmieszczą ci się na tablicy? Tzn nie będzie w środku pustego miejsca bo kapsel się nie zmieści? 😉

  6. Dla mnie strasznie irytujące są pytania niedotyczące w żadnej mierze piwa, typu: „Kopyr, jaki masz tablet?”. Marnowanie czasu. Zadawanie takich pytań jest wg mnie nie na miejscu. Może odpowiadać na nie w felietonach 0 IBU.

  7. Pytanie.
    Rozpoczynam swoje pierwsze podejście do IPA z brewkit’u.
    Dysponuje mieszkaniem w którym temperatura oscyluje między 22-24 stopni.
    – Czy mam szanse na sukces w fermentacji cichej w tak wysokiej temperaturze ?
    – Jakie inne style można w takich warunkach wytwarzać ?

  8. To ja mam pytanie jeszcze o ten aromat lizolu. Swojego czasu miałem okazję pić piwo samuel adams bonfire rauchbier. Nie było przeterminowane ani przechowywane w złych warunkach a pierwsze co rzucało się „do nosa” to okropny zapach chemiczny kojarzony z jakimś przemysłowym detergentem do sprzątania łazienek. Czy ta wada może być spowodowana tylko obecnością chloru czy też są inne powody?

  9. Hej, myślałeś może o zrobieniu odcinka z poradami dla osób chcących wziąć udział w konkursach piwowarskich? Pytam, bo sam mam zamiar wziąć udział w konkursie w Żywcu i przydałoby się kilka wskazówek na co zwracać uwagę wysyłając tam piwa.

  10. Cześć Kopyr, uwarzyłem piwo i przed rozlewem dodałem surowiec do refermentacji w odpowiedniej ilości, po 1,5 miesiąca otworzyłem piwo i przez chwilę nie przelewając go do butelki zauważyłem, że utworzyła się samoistnie piana, która podchodziła pod szyjkę oraz drożdże jak gdyby same się „wzbudziły” i latały w piwie. Dodatkowo piwo stało się mocno gazowane, nie było tego po 2 tygodniach od przelania jego do butelek.Czy teoria, że im dłużej piwo stoi jeśli jest dodany surowiec do refermentacji to tym bardziej nagazowuje się piwo jest poprawna ?? I czy po prostu piwo się popsuło ?

  11. Siema. Dzieki tobie odkrylem scene craft i juz chyba polece tym torem. Pytanie: czy zrobisz kiedys recenzje piwa z jakims swoim kamratem w domu w kanciapie (nie z jakiegos pub’u czy innego festiwalu bo takie filmiki juz masz)? Moim zdaniem bylo by to ciekawym rozwiazaniem gdzy smak jest pojeciem subiektywnym i opinie przynajmniej dwoch osob dawaly by pelniejszy obraz co do aromaty i smaku. bardzo podobal mi sie wypad do bristoly i nie zawsze z jacerem mieliscie to samo zdanie. moze taka contra by sie przydala od czasu do czasu?

  12. Czesc Tomku. Mam dwa pytania aromatyczne.
    1. W piwie Urthel Hop-It wyczułem bardzo silny aromat czarnej porzeczki. Raczej go tam nie powinno być i przykrył mi praktycznie całe piwo. Czy może on wynikać ze złego przechowywania?
    2. W Black Bossie z Witnicy pojawił się nieoczekiwany aromat – lekka wędzonka. Czy to możliwie w niewędzonym piwie?
    Dzięki.

    • Czarna porzeczka (tudzież kocia kuweta) to najczęściej utlenienie, ale też czasami niektóre chmiele mogą podobną nutę ujawniać. Co do lekkiej wędzonki to czasami się zdarza nawet bez słodów wędzonych, ciemne słody (palone) i lekkie zakażenie mogą dawać nutę fenolową, która przypomina tą ze słodów wędzonych.

  13. Co do NaOH, nie tyle skóra się rozpuszcza, co zachodzi reakcja między NaOH a tłuszczami na skórze i tworzą się sole czasami mydła (dlatego śliskie). Samo NaOH jest o wiele gorsze dla człowieka od kwasu który można zneutralizować (zresztą mamy kwas w żołądku) a z NaOH to tak łatwo nie jest. Szybko tworzą się sole i inne dziwne związki które pod wpływem wody się rozkładają na substancje żrące i tak w kółko. Dlatego oparzenia NaOH i innymi „mocnymi” zasadami goją się bardzo długo i boleśnie, a przynajmniej tak twierdzili prowadzący na studiach.

  14. Witam Tomku:
    Czy butelki z Pinty lub AleBrowaru (jeśli dobrze kojarzę typu Vichy Light), nadają się do rozlewu w warunkach domowych. Wiem że to są butelki z cienkiego szkła i w przypadku nieszczęścia „granat” rozpada w drobny mak niczym bomba na bliskim wschodzie.
    Jak to wygląda w przypadku warzenia piw słabiej wysyconych piw np Stoutu. Przymierzam się powoli do pierwszej warki i mam troszkę butelek tego typu, czy mogę je użyć, zakładając że cukier dodam rozcieńczony do Blg startowego brzęczki? Planuję na początek coś w stylu American Stout, bo tradycyjne jakoś mi nie podchodzą.
    P.S. Robisz genialną robotę, Dzięki 😀

  15. A ja zgłoszę temat może bardziej pod ZERO IBU. Natrafiłem na następujący artykuł http://winicjatywa.pl/2013/12/20/zakaz-sprzedazy-wina-przez-internet/ ,sądzę że jak najbardziej i piwnej braci to dotyczy. Jak to jest ze sprzedażą alkoholu piwa, wina, vódki? Bo wychodzi zgodnie z artykułem że sprzedaż internetowa jest nielegalna !!! A czy legalne jest to że ustawa powstała w 1982 roku a obchodziliśmy w zeszłym roku 20-lecie powstania internetu? Czy nasi politycy nie zauważyli że od tego czasu jakoś świat poszedł do przodu i się rozwinął. Że ustawa ma już 32lata i sie chyba już z leksza postarzała. Że telefon już nie jest luksusem i nie jest zasilany po kablu, tylko jest w pełni multimedialnym centrum rozrywki z gps, fotoaparatem i innymi gadżetami. Co z całym przemysłem, branżą, firmami, browarami, sklepami które sprzedają przez internet, co pod sąd i skazać ich?? Braknie miejsc w więzieniach. Czy jako domowy browarnik przygotujemy pyszną porcję piwa w ilości np.30-60 litrów i co? Rozumie że gdybym chciał to sprzedać to zamkną mnie, bo akcyza, bo oszukać chce państwo i jestem przestępcą najwyższej klasy i kary, ale czy w chwili gdy poczęstuję, znajomych, kolegów, przypadkowych zupełnie ludzi którym wręczę własnoręcznie wyprodukowany produkt by uśmiechnęli się w tym trudnym dla nas życiu, to też zostanę uznany za przestępcę ? Sądzę że temat jak najbardziej do poruszenia by ruszyła debata narodowa, bo odebrali już nam wędzonki, następny będzie smak piwa i co jeszcze następne?? 

    • To zależy co kto lubi i o jakim Tesco mówimy, małym osiedlowym czy Extra.
      A tak na poważnie to jeśli ktoś lubi pszeniczne to Kult Weißbier (z Białorusi) jest niezły, o niebo lepszy od pszenic z koncernów.
      Jest też sporo porterów, i piw zagranicznych ale to zależne od sklepu i trudno powiedzieć coś więcej.

  16. Witam.
    Tomku nie myślałeś o tym żeby nadrobić materiał z filmikami '100 pytań do…’ i wrzucić na raz 3 zaległe? Chodzi mi o to że pisząc pytanie na które ew. odpowiesz przy kręceniu odcinka 27 w odcinkach 24, 25 i 26 może już paść na nie odpowiedź ale nie wyczerpująca bo akurat poruszysz ten temat ale nie w danym kontekście o którym ja chciałbym usłyszeć.
    P.S. Fajnie wychodziły Ci materiały kręcone w pub’ach, może zacznij do WIDAWY – i innych – zabierać kamerkę jak już wiesz że jakieś dobre piwko będzie miało premierę.
    Pozdrawiam

  17. Tomku,
    zainteresowałem się dosłownie przed chwilą koktajlami piwnymi i cholernie zaciekawiła mnie koncepcja dodawania surowego jajka do piwa (stout jest najczęściej wspominany). Ponoć świetnie działa na kaca.
    Szukając dalej po internetach na jednym forum znalazłem taką wypowiedź: „Like most folks have said, this was very popular back in the 50’s and 60’s. I always thought it was a Polish thing.”
    Wiesz coś o tej praktyce? Możesz jakoś rozwinąć temat lub wskazać źródła, gdzie można się czegoś o tym dowiedzieć?

  18. Cześć Tomku!
    Nurtuje mnie czy Twoje żona nie ma problemu z tym, że krótko mówiąc śmierdzisz (wiele kobiet tak twierdzi) po wypiciu piwa i położeniu się do łóżka z żoną (chyba, że śpicie osobno)?

    Spotkałeś się z opiniami że jesteś alkoholikiem kiedy ludzie (rodzina) słyszała o Twoim zainteresowaniu, kiedy słyszeli że musisz wypić dużą ilość piw, aby stać się specjalistą?

    Pozdrawiam

  19. Cześć Tomek,

    Czy mógłbyś dodać coś takiego jak ranking piw? Wiem że masz prywatny ranking, można by go zamieścić na stronie. Wtedy Twoi fani mogliby sobie planować zakup piw „Szlakiem Kopyry” i trudniej byłoby przegapić dobre piwo w sklepie (co mi się parę razy zdarzyło).

  20. Opisz po krotce czym roznia sie style jak: Lambic, Gueze, Faro. Czy sa wyrazne roznice miedzy tymi stylami? Ktory z tych styli uwazasz za najsmaczniejszy?

  21. Pytanie:
    Tomek, jakich metod stosujesz by używać drożdży więcej niż jeden raz? Czy tylko zbieranie gęstwy, czy może skosy? Korzystasz głównie z suchych drożdży, czy też płynnych? Czy jest duża różnica w smaku piwa na suchych i płynnych (oczywiście porównując ten sam styl, np z tej samej warki).

  22. Tomku, dawna Warka Strong (zanim zmienili recepturę i nazwali ją „dwusłodowa”) – czy to byłby jakies rodzaj mocnego dunkela? Właśnie przed chwilą otworzyłem Holzar-Bier z Der Hirshbrau i przypomniały mi się aromaty z młodości 🙂
    Swoją drogą szukam receptury na coś podobnego do Warki Strong (sprzed 2005 roku).
    Pozdrawiam. Keep up the good work!

  23. Czy w przypadku porteru bałtyckiego, pominięcie etapu leżakowania po fermentacji mocno wpłynie na walory smakowe i zapachowe piwa?
    Ewentualnie, czy kilkumiesięczne leżakowanie w temperaturze około 15 stopni zamiast zalecanych kilku stopni ma sens?

    • Leżakowanie w przypadku mocnych piw ma pomóc w „ułożeniu” się piwa. Świeży porter może miec mocny aromat alkoholowy. Ogólnie im mocniejsze piwo tym dłużej powinno lezakować. Nikt nie broni próbowac piwa tuż po rozlewie ale lepiej poczekać i odkrywać jak smak potrafi się zmieniać. A zmiana jest znaczna!

  24. Cześć Tomek chciałbym zebrać gęstwę drożdżową z piwa górnej fermentacji i nie wiem czy zebrać z wierzchu pianę czy poczekać
    i zebrać drożdże te na dole?

Leave a Reply