19. odc. 100 pytań do kopyra

90
4337

Odpowiedzi na 15. odcinek.

Dzisiaj odpowiedzi na pytania zadane 14. października w odcinku 15.

Oczywiście nadal możecie zadawać pytania.

90 KOMENTARZE

 1. Dlaczego IPA?? tzn. Dlaczego piwna rewolucja w Polsce skończyła się na tym stylu?? Wszędzie IPA i wszędzie amerykańskie chmiele. Czy to jest rewolucja?? Gdzie się podziały portery bałtyckie?? Czy takie piwo ma AleBrowar, Artezan, Pinta, Pracownia Piwa, KOLABORANCI ?? To jest piwo którym powinniśmy się chwalić a nie IPA. A gdzie są RISy? Gdzie klasztorne piwa? A jeśli są to bardzo mało. Na jednego RISa przypada pewnie z 15 różnych IPA.. To zaczyna być nudne… Gdzie jest ta rewolucja?

  • Chciałoby się. 15 IPA. Chociaż jakby policzyć wszystkie które kiedykolwiek uwarzono, to może te 15 osiągniemy. Browary rzemieślnicze nie będą i nie powinny warzyć porterów (choć może Pinta uwarzyła, kto wie) z kilku powodów. Mają za małe moce produkcyjne, szczególnie jeśli idzie o leżakowanie. Po drugie, browary regionalne warzą świetne portery i zostawmy im to. Trzeba odkrywać nowe horyzonty. Poza tym nie przesadzajmy, że tylko IPA – coffe stout, smoked stout, milk stout, xmas ale, gose, grodziskie, dry stout, weizen, witbier, weizenbock, pumpkin ale, sahti, belgian pale ale. To są style, które pojawiły się tylko w ostatnich 12-18 miesiącach. W żadnym z nich amerykański chmiel nie odgrywa wiodącej roli. Chyba trochę zaklinasz rzeczywistość, ot tak żeby sobie ponarzekać.

   • Po prostu uważam że jest za dużo piw z końcówka IPA. Szczególnie w takim AleBrowarze. Co piwo to IPA co piwo to amerykański chmiel. Te piwa są najbardziej widoczne i najwięcej się nimi chwalą. Ciężko jest w polsce dostać RISa. Za rozsądną cenę… Idę do sklepu z jakimś konkretnym funduszem i zawsze wychodzę z jakimś IPA. Czy to z żytem czy z ryżem czy tam pszenicznym. Bo sweet stouty polskie są kiepskie. Ostatnio Hera mnie aż wykrzywiła. Sama opona i spalenizna. Mam wrażenie że jest przestój i zachwyt tym stylem. Chociaż dziś na beerpubs czytałem że powstaje nowy styl w polsce. tzn. Bałtycki Weizen. Wiem wygląda to trochę naciąganie z mojej strony ale mieszkam przy bydgoszczy. Mamy tu tylko Leclecra z piwami i &*^%# się chce od IPA.

    • Szczerze nie wiem jaka to jest rozsądna cena.. Ale mały RIS z BrewDoga kosztował prawie 30zł. Na temat tego stylu wiem bardzo mało i nie wiem co mógł bym spróbować a na półce z polskimi piwami żadnego takiego nie było….

    • Akurat w Bydgoskim Leclercu jest wybór calkiem niezły tylko trzeba częściej zaglądać, bo nie wszystkie piwa stoją tygodniami na półce. Brew Doga pełno, ostatnie dostawy z amerykańskich browarów, w końcu pojawiło się Barley Wine (Flying Dog) itd. Ale fakt, że stoutów nie ma aż tak wiele do wyboru…

    • A cena? 25 czy tam 26zł za 0,33. To sporo. Jak był by polski RIS może cena była by bardziej do ludu. A nie widziałem.

    • Polski ris pewnie będzie kosztował 15 a nie 20 zł. W RISie drogie jest to, że długo dojrzewa, zużywa się mnóstwo surowców (które kosztują porównywalnie) i płaci się wielką akcyzę (pewnie też porównywalną w różnych krajach). Narzekasz, że polskie browary rzemieślnicze nie sprzedają RISa? Gdyby Pinta uwarzyła risa na pierwszym warzeniu, to pewnie teraz by go można było zacząć sprzedawać.

    • Dodatkowo, leżakujące piwo zajmuje miejsce w tankach. Siłą rzeczy, to jest zamrożony kapitał. I browar wypuszczający RISa pewnie chciałby wyrównać stratę spowodowaną leżakowaniem. Wtedy nie wiem, czy cena nie byłaby podobna do cen w/w piw.

    • Jeśli o leclercu mówimy to bywały też barley wine z BrewDoga, Flying Doga, anglosaskie style z ST Peter’s, Austin brewery, Durham, Wiliams Bros, trochę bawarsko-frankońskich kozłów, RIS z left hand, Alaskan Smoked Porter, porter z Anchora, Grodzisz z Jopena, no i Nogne O (saison, Wit, imperial brown Ale). Naprawe nie tylko IPA, inne style też są nieźle reprezentowane.

    • Ludzie co wy macie w tym leclercu!!! Tylko pozazdroscic, u mnie same regionalne, smakowe ew. kilka koncernowek z uk..

 2. Dopuszczalne 0,8 promila całkowicie zlikwidowałoby problem pijanych kierowców w Polsce. Nagle okazałoby się, że podczas długiego weekendu nie łapią 2000 pijaków za kierownicą tylko kilkunastu. 95% łapanych to klienci tzw. wczorajsi z minimalną ilością we krwi. Ale statyski najważniejsze! Druga sprawa, że za przekroczenie owych 0,8 powinny być wiele większe represje niż obowiązują aktualnie…

  • Większe represje? Czyli jednak rozstrzelanie? 😉 W UK po przekroczeniu tych 0,8 promila dostajesz mandat. U nas jesteś przestępcą, karanym, z wpisem do rejestru skazanych. To jest spora sankcja. Faktem jest, że sądy też są śmieszne. Kara więzienia w zawieszeniu, a grzywna do tego 300 zł.

   • A te 300zł to z własnego doświadczenia, czy ze słyszenia?
    Powyżej 0,5 promila jest przestępstwo i kara minimum 1500zł, poniżej wykroczenie i też jest sąd, a kara rok zakazu jazdy i od 500-1500zł w zależności jaki wynik na alkomacie.

 3. Dzięki za odp na pytanie o chmieleniu BrewKitu. Mam jeszcze jedno: w większości BreKitów są dodawane drożdże do Ale, a ja mogę warzyć tylko w piwnicy (max 12-14C w zimie)dlatego czy mogę kupić drożdże Lagerowe i ich użyć? Nie chce oczywiście warzyć IPA. myślałem o ciemnym piwku (Mild czy coś) czy wyjdzie mi w takim układzie Dark Lager, i nic się nie stanie? No i czym to potem najlepiej dochmielić na aromat? Pozdrawiam

 4. Zdaje się że nie do końca poprawnie używasz pojęcia błędu pomiaru. Gdyby błąd pomiaru wynosił 0,2 promila tak jak sugerujesz, oznaczałoby to że osoba której alkomat wskazał 0,2 promila równie dobrze mogłaby w rzeczywistości mieć zarówno 0,0 promila jak i 0,4 promila alkoholu. Wtedy takie wskazanie nie mogłoby być podstawą do kary, bo co jeśli jednak osoba miała w rzeczywistości 0,1 promila, a wyższa wartość wynika ze wspomnianego błędu pomiaru…?

  Zdaje mi się, że chodzi Ci raczej o czułość minimalną urządzeń pomiarowych. To znaczy, że np. przy rzeczywistej zawartości alkoholu – dajmy na to – 0,15 promila urządzenie wskaże 0 (słownie: zero promili). Jakiekolwiek wskazania urządzenia zaczną się dopiero od wartości 0,2 i wyższej.

  • Przy czym ograniczenie to dotyczy tylko tych przenośnych alkomatów. Na komendach znajdują się zazwyczaj znacznie dokładniejsze, stacjonarne urządzenia pomiarowe.

  • W miernictwie nie ma takiego pojęcia jak czułość. Są za to błędy pomiaru: systematyczne, przypadkowe, względne i bezwględne. Rzeczywistego wyniku pomiaru nie znamy nigdy.

   • W miernictwie może nie, ale w elektronice…? Przecież nie mierzysz zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą taśmy mierniczej czy odważnika na szalce, tylko urządzenia elektronicznego.

    • Urządzenie elektroniczne to takie magiczne abrakadabra, co podaje dokładny wynik. Każdy przyrząd pomiarowy jest obarczony niepewnością.

    • Ale ja przecież nie mówię że podaje wynik dokładny. Właśnie wręcz przeciwnie – że minimalna rejestrowalna wartość to 0,2 i mniejsze wartości nie wpływają na zmianę odczytu.

 5. mnie do bloga nie przekonuje wysyłanie do you tuba zdjęć i jakaś opłata skarbowa .
  jak jakiś czas temu robiłem takie filmy od dekoderach do dvb-t to nie było wymagane coś takiego . więc chyba coś się zmieniło . czy jako nie firma , tylko osoba prywatna, która nie chce zakładać firmy z piwem , a ma dużo piw różnych czy może sobie tak po prostu nagrywać . mnie zniechęca ta opłata skarbowa .

 6. Nie ma czegoś takiego jak miernictwo – jest za to metrologia. I jak najbardziej istnieje w niej pojęcie czułości.
  Definicja: czułość
  Czułość jest to iloraz przyrostu odpowiedzi przyrządu (∆R) pomiarowego przez odpowiadający mu
  przyrost sygnału wejściowego (∆m).
  Międzynarodowy Słownik Podstawowych i Ogólnych
  Terminów Metrologii pkt. 5.10

  • Nie ma czego takiego jak Londyn. 🙂

   Miernictwo elektryczne – jedna z najważniejszych części elektrotechniki, gdyż bardzo wiele pomiarów jest wykonywanych przy wykorzystaniu przetworników elektrycznych.

   Biedne studenty, kilka semestrów zmarnowanych na zajęciach z miernictwa elektrycznego 😀

 7. Hej, Tomku mam pytanie, bo na live streamie, trochę mnie zbyłeś.
  Co sądzisz o konkursach World Beer Award vs European Beer Star. Wiem, że wyżej cenisz World Beer Cup. Czy mógłbyś poświęcić trochę więcej czasu na temat konkursów, które są warte uwagi przy kupowaniu piwa itp.

 8. Trochę nieprecyzyjnie mówisz, w Anglii jest 0,8 promila, ale jako kierowca zawodowy podczas kontroli musisz mieć 0,00 promila, więc tak naprawdę mają dwie bramki i często o tym się zapomina, przez co wiele nieszczęść z Polakami na czele.

  Beczki to średni biznes, Everards chce za 5l Tigera 18 funtów, a za 0,5l butelkę 1,67 funta, podobnie Jever, czy Krombacher, czy DAB, czy cokolwiek. Swego czasu SmakiPiwa oferowały ten nalewak do beczek za żenująco wysokie pieniądze, więc w sumie nie wiadomo jaki jest sens tych beczek docelowo do domu …

 9. Cześć,

  Mam takie pytanie. Jak to jest że pomimo tego że polskie koncerniaki są takie słabe, to np. Tyskie dostaje medale w International Brewing Awards czy Monde Selection. Czy wynika to z tego, że Tyskie wysyła na konkurs inne piwo? A może w kategorii lager jest jeszcze słabsza konkurencja? A może te konkursy są jakieś oszukane?

  Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.

   • Generalnie sama nominacja do Chamletów to też sukces bo pokazuje, że reklama, mimo iż żenująca została zauważona. W jakiś sposób przyciągnęła uwagę do marki. Ciekaw jestem jak wpłynęła na sprzedaż…

 10. Tomku pytanie dot. Twojej metody refermentacji.

  Otóż dodajesz tyle objętościowo środka refermentacyjnego, aby ilość procentowa cukru w nim zawarta była równa ekstraktowi początkowemu brzeczki nastawnej.
  W moim Witbierze imperialnym 14 blg. potrzebowałem wg obliczeń na podst. tej metody 0,85 L syropu cukrowego na 17 L piwa.
  Kiedy przed rozlewem porównałem smak piwa przed dodaniem syropu w w/w proporcjach oraz po jego dodaniu stwierdziłem, że piwo różni się w smaku.
  Po dodaniu 0,85 L środka ref. jego smak i aromat był mniej intensywny, niż piwa przed jego dodaniem.

  Pytanie; Czy ilość syropu ref. wg Twojej receptury wpływa na smak i aromat piwa?

 11. Cześć
  Mam podstawowe pytanie odnoście refermentacji. Często przestrzegasz przed zbyt krótką fermentacja burzliwą, przed niebezpieczeństwem uzyskania tzw. granatów. Jednak do butelek przed rozlewem dodaje się „pożywkę” dla drożdży po to by zrefermentowały piwo. Czy przy tym wtórnym procesie nie powstają gazy? Dlaczego wtórna fermentacja nie jest już potencjalnie niebezpieczna? Jakie są różnice ( po za intensywnością oczywiście) ?

  Pozdro

  • Temat był poruszony w serii „Warzę z Kopyrem” w części „Rozlew, czyli butelkowanie piwa domowego”. Drożdże zawarte w piwie konsumują cukry proste(takie jak ekstrakt czy cukier) i wydzielają CO2. Cała zabawa polega na tym, żeby ciśnienie wytworzonego gazu przez drożdże butelka potrafiła wytrzymać. Ekstrakt czy cukier, drożdże jedne i drugie zamienią na CO2. I jeżeli piwo nie dofermentowało np. o 1 Blg, a dasz cukru do refermentacji na 2.4 vol of CO2, to w efekcie możesz otrzymać np. 4 vol of CO2. Refermentacja też może być niebezpieczna, jeżeli cukier nie będzie wymieszany równomiernie.

 12. hej
  w niedziele uwarzyłem swoje pierwsze piwo. zadałem drożdże i klapa. 24h od zadania przestało bulkać temperatura spadła do temperatury otoczenia nie było fazy wysokich krążków, trochę poruszałem kadzią żeby podnieść drożdże z dna i napowietrzyć, coś zaczęło bulkać ale bardzo delikatnie piany ledwo ledwo. po 36h odfermentowanie do 6blg z okolo 12. da się coś z tym zrobić? czy jest ok i niepotrzebnie panikuje?
  pozdrawiam
  Mateusz

 13. ah zapomniałem dodać że na dnie mam centymetr drożdży i że drożdże zadałem jakieś 4h po rehydratacji. nie sądziłem że chłodzenie tyle potrwa.

 14. „Imperial Biscotti Break” czy piłeś to piwo ? Jeśli tak czy mógłbyś je polecić lub nie ? Akurat trafiło do sklepu niedaleko mnie i mam zgryz czy warto inwestować ok 40 zł w ten stout. W-g Ciebie warte swej ceny ? Lepsze od np. Alaskan Smoked Porter ?

 15. Cześć Tomek,
  mam pewne pytanie techniczne. Czy w ramach partnerstwa z YouTube otrzymujesz pieniądze za wyświetlanie pełnych reklam przed filmikami (obejrzanych od pierwszej do ostatniej sekundy) czy raczej płacą nawet jeśli widz pominie reklamę? Pytam, bo ostatnimi czasy stwierdziłem, że warto wspierać ludzi, którzy poświęcają swój czas dla innych pro publico bono.
  Pozdrawiam

  • Nie, jeśli widz kliknie pomiń reklamę, to nie dostaję za to żadnej kasy. Trzeba reklamę obejrzeć do końca, albo (choć tu nie jestem pewien) co najmniej 30 sekund.

 16. Witam,
  Mam pytanie dotyczące warzenia piwa stosując znalezione na różnych stronach receptury. Interesuje mnie, czy chcąc dostosować recepturę do swoich możliwości produkcyjnych 20 litrów, a przepis podany jest np. na 50 litrów, to czy wystarczy tylko podzielić ilości składników proporcjonalnie do ilości jaką chcemy uzyskać? Czy stosując taki przelicznik otrzymamy takie samo piwo?

 17. Dlaczego jeszcze nikt nie zrobił piwa ze slodu pszenżytniego czyżby się nie chciało bo to mieszaniec przenicy i żyta to damy osobne slody i bedzie to samo?

 18. 1. Co ty na to żeby na szkoleniach degustacyjnych przynosić np. owoce które można wyczuć w aromacie chmielu, tak aby każdy mógł sobie porównać czy to co czuje to mango czy może liczi? Mogłoby to fajnie urozmaicić degustacje. Za to dla prawidłowej identyfikacji wad w piwach można by dać ludziom kawałki wymoczonego kartonu albo tlące sie przewody 🙂 Teoretycznie każdy zna te aromaty, ale nie zawsze potrafi je z głowy przywołać.

  2. Co sądzisz o pomyśle, żeby wydłużyć rurke fermentacyjną, tak aby kończyła się np. nad roślinkami Małżonki? teoretycznie powinny lepiej rosnąć dostając dodatkową dawke CO2.

 19. Czemu koncerny głównie warzą lagery? Czy nie byłoby im łatwiej i taniej robić zwykłe jasne piwo górnej fermentacji? Chodzi mi tu o bardziej naturalne temperatury fermentacji, okres dojrzewania itp.

 20. I pytanie numer 2. Czemu dla wyczucia aromatu metalicznego rozprowadzasz próbkę piwa na skórze? Spróbowałem tej sztuczki we własnym zakresie i rzeczywiście ze skóry czuć coś jakby stare monety. Wiem też z własnego doświadczenia, że ze skóry znacznie łatwiej oceniać jakość spirytusu lub jego roztworów. Ciekawi mnie czemu tak się dzieje i czy w przypadku piwa można w ten sposób oceniać inne jego cechy.

 21. Cześć Tomku
  W związku z tym, że w czerwcu odbędą się kolejne Birofilia i kolejny konkurs piw domowych, to przez myśl przeszło mi, że może bym wystartował. Chciałbym spróbować z piwem w stylu Cascadian Dark Ale. Do tej pory warzyłem piwa w tym stylu i myślę, że są ok, ale w związku z tym, że to tak duży konkurs i nie chciałbym, żeby piwo odpadło w przedbiegach, więc chciałbym prosić żebyś je w kilku zdaniach scharakteryzował. Oczywiście wiem, że możesz odesłać mnie do internetu, ale szukałem, czytałem i okazuje się, że jest kilka wersji jak to piwo powinno smakować. Największe spięcia powoduje paloność. Na stronie festiwalowej jest napisane, że „Od amerykańskiego stoutu odróżnia je zdecydowanie niższa paloność.”. Na forach niektórzy uważają, że paloność jest niepożądana, a niektórzy, że wręcz wskazana. Podobnie z kolorem, od ciemnego do czarnego. Czy mógłbyś jako sędzia wypowiedzieć się na ten temat?
  Pozdrawiam

 22. Cześć
  1.Czy zamierzasz zrobić listę piw degustowanych z którymi są nakręcone filmy?
  Jak chcę sobie porównać Twoją degustację ze swoją, to trzeba przejrzeć wszystkie filmy i sprawdzić czy takie piwo było degustowane, a potem przeszukać sklepy. A tak można byłoby zrobić wcześniej listę piw i ruszyć do sklepów na poszukiwanie.
  2. Czy masz w planach degustowanie „Ciechan Porter” (ekstr. 22)

 23. Czy będziesz degustował domowe piwa i publikował receptury wraz z komentarzem itp? Piwowarzy domowi wysyłają Ci swoje domowe piwo?

 24. Tomku, dwa szybkie pytania jedno z nich chyba już gdzieś pisałem u Ciebie ale pewien nie jestem.
  1) czy z dziko rosnących chmieli można coś ciekawego uwarzyć ?
  2) czy dodawanie do piw domowych jakichś naturalnych składników w celu uzyskania dodatkowych smaków ma sens? mam tu na myśli coś w rodzaju dodanie kwiatów czarnego bzu do piwa przez Amber, samego piwa nie piłem bo mnie bo jakoś mnie nie zainteresowało ale sam pomysł wydaje się być ciekawy.
  Pozdrowienia z sądecczyzny

 25. Możesz coś powiedzieć o swojej diecie ? Na czym polega, czemu służy i dlaczego ona ? Takie poszczenie przez 3 dni w tygodniu brzmi intrygująco i wydaje się nie zdrowe.
  Pozdrawiam

 26. Chciałbym wiedzieć jakie jest Twoje zdanie na temat fermentorów, w których przytrafiła się infekcja. Czy taki fermentor nadaje się jeszcze do następnej fermentacji czy powinienem go wywalić? Czytałem o różnych sposobach dezynfekcji zakażonych fermentorów np. trzymanie przez kilka dni w roztworze z domestosem lub pirosiarczynem sodu. Co Ty o tym myślisz i jakie są Twoje doświadczenia? Pozdrawiam. 🙂

 27. Tomek podaj proszę najskuteczniejszą wg Ciebie metodę chmielenia na zimno.
  Jak chmieliłeś swoje niemal zwycięskie American IPA z Żywca 2012?

 28. Jak się poprawnie odmienia Twoje nazwisko? Na dyplomach za Twoimi plecami widać, że różni ludzie mają do tego różne podejście 😉

 29. A ja mam pytanie następujące. Mówisz, że pilsy to raczej nie Twoja bajka, bo nudne itp. Ale ciekawi mnie, który z nich na polskim rynku najbardziej poważasz czy ewentualnie który zapadł Ci w pamięć. Jeśli takiego nie ma, to który z zagranicznych? Pozdrawiam

 30. Butelki Pinty z nowymi etykietami pięknie zdobią pokój. Równie ładne, o ile nie ładniejsze etykiety posiada BrewDog. I tu rodzi się pytanie – czy da się zebrać całą kolekcję, czy może są już takie piwa, których BD już nigdy nie uwarzy?

 31. Tomku czy można leżakować portery lub RISy w chłodziarko-zamrażarce szronowej? Czy szron nie zagrozi piwom a jeśli tak czy ewentualne zabezpieczenie woskiem uratuje sprawę? Jeśli tak to jak to zrobić? Normalnie stopić świeczkę i polać woskiem kapsel? Chciałbym leżakować dłuższy czas (ponad 5 lat). Nie mam piwnicy a jedynym wyjściem jest ta chłodziarko-zamrażalka (temperatura będzie oscylowała w okolicach 10 stopni na plusie). Dzięki

 32. Witam
  Dzisiaj wypiłem po raz pierwszy Grand imperial porter CHILI z browaru amber, ciekawe piwko i naprawdę mocno pikantne. Co sądzisz o tym piwku jeżeli je piłeś, a jeżeli nie to czy będziesz je próbował na wizji w najbliższym czasie?
  A tak poza tym to oglądam twój blog od 2 miesięcy i jestem naprawdę zachwycony. Pozdrawiam i oby tak dalej 🙂

Leave a Reply